3κ 2020 μόρια για διορισμό

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
AngelaLar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 3:43 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό AngelaLar » Δευ Δεκ 20, 2021 12:07 am

Από ότι έμαθα από τον συνάδελφο που σας ανέφερα στο Υπαατ ,το πρόβλημα της αργοπορίας στα ΠΕ σχετίζεται με τις πολλές ενστάσεις που έγιναν λόγω μη αναγνώρισης συνάφειας σε μεταπτυχιακα ή ακόμη και διδακτορικά .Μου ανέφερε πως ακόμη κι άτομα που ήταν στους διοριστεους έκαναν ένσταση για την αναγνώριση της συνάφειας για να ανέβουν πιο ψηλά εάν μπορέσουν στον πίνακα. Φυσικά αν αναγνωριστει αυτή η συνάφεια κατόπιν εξέτασης των ενστάσεων ίσως υπάρξουν κι αλλαγές στον πίνακα διοριστεων. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους και καλή υπομονή πάνω από όλα!

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό Lefi » Δευ Δεκ 20, 2021 1:49 pm

Ενδιαφέρον... Μπαχαλο κοινώς...
Να ρωτήσω εγώ κάτι πιο συγκεκριμένο.. Στους πίνακες ειδικής κατηγορίας συμπεριλαμβάνονται όλα τα άτομα,σωστά; Αν δλδ μια κατηγορία ζητάει 4 άτομα αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν όλοι οι υποψήφιοι είναι 4 διορίζονται όλοι; Ε; Μπορεί αυτό να αλλάξει με κάποιον τρόπο; Δλδ υπάρχει περίπτωση να φυτρώσουν από το πουθενά κ άλλα άτομα στην εν λόγω ειδική κατηγορία;
Επίσης το ένα από τα 4 άτομα έχει διοριστεί σε άλλη θέση προτίμησης αφήνοντας μια "κενή" για άτομο από τη γενική σειρά.. Πόσο θα πρέπει να ανησυχώ εγώ δεδομένου ότι είμαι το 4ο άτομο στην σειρά κατάταξης (στην ειδική κατηγορία)

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Τρί Δεκ 21, 2021 4:23 am

Lefi έγραψε:Ενδιαφέρον... Μπαχαλο κοινώς...
Να ρωτήσω εγώ κάτι πιο συγκεκριμένο.. Στους πίνακες ειδικής κατηγορίας συμπεριλαμβάνονται όλα τα άτομα,σωστά; Αν δλδ μια κατηγορία ζητάει 4 άτομα αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν όλοι οι υποψήφιοι είναι 4 διορίζονται όλοι; Ε; Μπορεί αυτό να αλλάξει με κάποιον τρόπο; Δλδ υπάρχει περίπτωση να φυτρώσουν από το πουθενά κ άλλα άτομα στην εν λόγω ειδική κατηγορία;
Επίσης το ένα από τα 4 άτομα έχει διοριστεί σε άλλη θέση προτίμησης αφήνοντας μια "κενή" για άτομο από τη γενική σειρά.. Πόσο θα πρέπει να ανησυχώ εγώ δεδομένου ότι είμαι το 4ο άτομο στην σειρά κατάταξης (στην ειδική κατηγορία)


Καλή σας μέρα. Στους πίνακες των επιτυχόντων αναφορικά με τις ειδικές κατηγορίες, εμφανίζονται με αστερίσκους πλέον τα άτομα που κρίθηκαν διοριστέα για την συγκεκριμένη ειδική κατηγορία που προβλέπει η κάθε θέση. Υπάρχουν θέσεις που προβλέπουν κάποια ειδική κατηγορία και όχι κάποια άλλη. Επομένως αν για κάποια συγκεκριμένη κατηγορία στην οποία συμπεριλαμβάνεστε, ο αριθμός των προβλεπομένων θέσεων είναι ο ίδιος με τον αριθμό των επιτυχόντων και είστε στο πίνακα των διοριστέων δεν έχετε λόγο να αγωνιάτε. Σε κάθε περίπτωση, ο μόνος σας «ανταγωνισμός», για να το πω απλά, είναι η δικαίωση κάποιας ενδεχόμενης ένστασης κι άρα η αλλαγή μοριοδότησης από συμμετέχοντες στη συγκεκριμένη ειδική κατηγορία που ανήκετε κι εσείς.

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό Lefi » Τρί Δεκ 21, 2021 9:16 am

hitch591 έγραψε:
Lefi έγραψε:Ενδιαφέρον... Μπαχαλο κοινώς...
Να ρωτήσω εγώ κάτι πιο συγκεκριμένο.. Στους πίνακες ειδικής κατηγορίας συμπεριλαμβάνονται όλα τα άτομα,σωστά; Αν δλδ μια κατηγορία ζητάει 4 άτομα αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν όλοι οι υποψήφιοι είναι 4 διορίζονται όλοι; Ε; Μπορεί αυτό να αλλάξει με κάποιον τρόπο; Δλδ υπάρχει περίπτωση να φυτρώσουν από το πουθενά κ άλλα άτομα στην εν λόγω ειδική κατηγορία;
Επίσης το ένα από τα 4 άτομα έχει διοριστεί σε άλλη θέση προτίμησης αφήνοντας μια "κενή" για άτομο από τη γενική σειρά.. Πόσο θα πρέπει να ανησυχώ εγώ δεδομένου ότι είμαι το 4ο άτομο στην σειρά κατάταξης (στην ειδική κατηγορία)


Καλή σας μέρα. Στους πίνακες των επιτυχόντων αναφορικά με τις ειδικές κατηγορίες, εμφανίζονται με αστερίσκους πλέον τα άτομα που κρίθηκαν διοριστέα για την συγκεκριμένη ειδική κατηγορία που προβλέπει η κάθε θέση. Υπάρχουν θέσεις που προβλέπουν κάποια ειδική κατηγορία και όχι κάποια άλλη. Επομένως αν για κάποια συγκεκριμένη κατηγορία στην οποία συμπεριλαμβάνεστε, ο αριθμός των προβλεπομένων θέσεων είναι ο ίδιος με τον αριθμό των επιτυχόντων και είστε στο πίνακα των διοριστέων δεν έχετε λόγο να αγωνιάτε. Σε κάθε περίπτωση, ο μόνος σας «ανταγωνισμός», για να το πω απλά, είναι η δικαίωση κάποιας ενδεχόμενης ένστασης κι άρα η αλλαγή μοριοδότησης από συμμετέχοντες στη συγκεκριμένη ειδική κατηγορία που ανήκετε κι εσείς.



Ναι το παρατήρησα ότι πλέον η ανάρτηση των ονομάτων γίνεται με αστερίσκο.. Στην ειδική κατηγορία που είμαι εγώ στον πίνακα κατάταξης είναι μόνο 4 άτομα ,ίδιος και ο αριθμός θέσεων για την εν λόγω κατηγορία,2 θέσεις με εμπειρία και 2 χωρίς εμπειρία. Φαντάζομαι αν υπήρχε κάποιο άλλο άτομο στην ίδια κατηγορία θα συμπεριλαμβανόταν στον πίνακα κατάταξης;; Οπότε ουσιαστικά το μόνο που μένει να ανησυχώ είναι μήπως βρεθεί κάποιο outsider; Κοινώς αν έχει απορριφθεί κάποιος και δικαιωθεί; Υπάρχει άραγε πιθανότητα κάποιου από τη γενική κατάσταση να μην έχει ληφθεί υπόψη ότι ανήκει σε ειδική κατηγορία ή είναι κραυγαλέο;

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Τρί Δεκ 21, 2021 11:15 am

Δημοσιεύθηκαν και σε ΦΕΚ οι οριστικοί πίνακες διοριστέων ΔΕ της 3Κ/20: http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfVi ... JZYQHY8CTe. Για τους ΠΕ γίνονται έρευνες... :D

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Τρί Δεκ 21, 2021 1:27 pm

Lefi έγραψε:
hitch591 έγραψε:
Lefi έγραψε:Ενδιαφέρον... Μπαχαλο κοινώς...
Να ρωτήσω εγώ κάτι πιο συγκεκριμένο.. Στους πίνακες ειδικής κατηγορίας συμπεριλαμβάνονται όλα τα άτομα,σωστά; Αν δλδ μια κατηγορία ζητάει 4 άτομα αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν όλοι οι υποψήφιοι είναι 4 διορίζονται όλοι; Ε; Μπορεί αυτό να αλλάξει με κάποιον τρόπο; Δλδ υπάρχει περίπτωση να φυτρώσουν από το πουθενά κ άλλα άτομα στην εν λόγω ειδική κατηγορία;
Επίσης το ένα από τα 4 άτομα έχει διοριστεί σε άλλη θέση προτίμησης αφήνοντας μια "κενή" για άτομο από τη γενική σειρά.. Πόσο θα πρέπει να ανησυχώ εγώ δεδομένου ότι είμαι το 4ο άτομο στην σειρά κατάταξης (στην ειδική κατηγορία)


Καλή σας μέρα. Στους πίνακες των επιτυχόντων αναφορικά με τις ειδικές κατηγορίες, εμφανίζονται με αστερίσκους πλέον τα άτομα που κρίθηκαν διοριστέα για την συγκεκριμένη ειδική κατηγορία που προβλέπει η κάθε θέση. Υπάρχουν θέσεις που προβλέπουν κάποια ειδική κατηγορία και όχι κάποια άλλη. Επομένως αν για κάποια συγκεκριμένη κατηγορία στην οποία συμπεριλαμβάνεστε, ο αριθμός των προβλεπομένων θέσεων είναι ο ίδιος με τον αριθμό των επιτυχόντων και είστε στο πίνακα των διοριστέων δεν έχετε λόγο να αγωνιάτε. Σε κάθε περίπτωση, ο μόνος σας «ανταγωνισμός», για να το πω απλά, είναι η δικαίωση κάποιας ενδεχόμενης ένστασης κι άρα η αλλαγή μοριοδότησης από συμμετέχοντες στη συγκεκριμένη ειδική κατηγορία που ανήκετε κι εσείς.



Ναι το παρατήρησα ότι πλέον η ανάρτηση των ονομάτων γίνεται με αστερίσκο.. Στην ειδική κατηγορία που είμαι εγώ στον πίνακα κατάταξης είναι μόνο 4 άτομα ,ίδιος και ο αριθμός θέσεων για την εν λόγω κατηγορία,2 θέσεις με εμπειρία και 2 χωρίς εμπειρία. Φαντάζομαι αν υπήρχε κάποιο άλλο άτομο στην ίδια κατηγορία θα συμπεριλαμβανόταν στον πίνακα κατάταξης;; Οπότε ουσιαστικά το μόνο που μένει να ανησυχώ είναι μήπως βρεθεί κάποιο outsider; Κοινώς αν έχει απορριφθεί κάποιος και δικαιωθεί; Υπάρχει άραγε πιθανότητα κάποιου από τη γενική κατάσταση να μην έχει ληφθεί υπόψη ότι ανήκει σε ειδική κατηγορία ή είναι κραυγαλέο;


Οι υποθέσεις που αναφέρετε είναι στατιστικά πιθανές αλλά τις θεωρώ (σχεδόν όλες) απόμακρα σενάρια. Η ανησυχία σας σ' ένα βαθμό είναι λογική κι αναμενόμενη δεδομένης της καθυστέρησης όπου, θεωρητικά, όλα μπορούν να συμβούν. Απ' όλα όσα αναφέρατε θα θεωρούσα πιο πιθανό έναν "εσωτερικό" ανταγωνισμό μεταξύ συνυποψηφίων της ίδια ειδικής κατηγορίας με τη δική σας, παρά κάποιον/κάποια από τη γενική κατηγορία που ενώ ανήκε σε ειδική κατηγορία για κάποιον λόγο δεν του/της αναγνωρίστηκε. Το κριτήριο κατάταξης σε κάποια ειδική κατηγορία είναι πολύ πιο σαφές και δύσκολα υπαγόμενο σε ερμηνείες όπως, για παράδειγμα, η συνάφεια της εμπειρίας ή ενός μεταπτυχιακού. Μ' αυτή τη λογική θεωρώ ότι τα αποτελέσματα στην κατάταξη των υποψηφίων στις ειδικές κατηγορίες είναι μάλλον δεδομένα.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Δεκ 22, 2021 6:34 pm

αναρτήθηκαν στο διαύγεια και το ΕΤ τα οριστικά ΔΕ. Σειρά τα ΠΕ να παίρνουν

magicalmina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 04, 2021 9:25 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό magicalmina » Δευ Ιαν 03, 2022 8:34 pm

Υπ' αριθ. 21895//01/2021 απόφαση σύστασης ομάδων εργασίας στο ΑΣΕΠ που εκδόθηκε 29-12-2021

https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%CE%9 ... nline=true

"Προκήρυξη του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και του ΟΠΕΚΕΠΕ για την πλήρωση 144 θέσεων
ΠΕ κατηγορίας (3Κ/2020). Αυτεπάγγελτος και κατ’ ένσταση έλεγχος για την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων."

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Τρί Ιαν 04, 2022 10:31 am

magicalmina έγραψε:Υπ' αριθ. 21895//01/2021 απόφαση σύστασης ομάδων εργασίας στο ΑΣΕΠ που εκδόθηκε 29-12-2021

https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%CE%9 ... nline=true

"Προκήρυξη του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και του ΟΠΕΚΕΠΕ για την πλήρωση 144 θέσεων
ΠΕ κατηγορίας (3Κ/2020). Αυτεπάγγελτος και κατ’ ένσταση έλεγχος για την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων."


Αυτό το μήνυμα επαναλαμβάνεται αναλλοίωτο για το τελευταίο εξάμηνο. Ήμουν νιός και γέρασα σε απλά Ελληνικά. Αυτή η συσταθείσα ομάδα για τη συγκεκριμένη δουλειά δεν υπόκειται σε χρονοδιάγραμμα παράδοσης; Οι ανεξάρτητες αρχές είναι ανεξάρτητες και (κυρίως) ανέγγιχτες ως προς την ποιότητα του αποτελέσματος που παραδίδουν; ΤΙ είναι επιτέλους τα αποτελέσματα μιας προκήρυξης; Εργόχειρο που το πιάνεις και το αφήνεις σύμφωνα με τη διάθεση της μέρας; Ανεξήγητα πράγματα για να μη πω ανεπίτρεπτα... :evil:

magicalmina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 04, 2021 9:25 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό magicalmina » Τρί Ιαν 04, 2022 3:36 pm

hitch591 έγραψε:
magicalmina έγραψε:
Αυτό το μήνυμα επαναλαμβάνεται αναλλοίωτο για το τελευταίο εξάμηνο. Ήμουν νιός και γέρασα σε απλά Ελληνικά. Αυτή η συσταθείσα ομάδα για τη συγκεκριμένη δουλειά δεν υπόκειται σε χρονοδιάγραμμα παράδοσης; Οι ανεξάρτητες αρχές είναι ανεξάρτητες και (κυρίως) ανέγγιχτες ως προς την ποιότητα του αποτελέσματος που παραδίδουν; ΤΙ είναι επιτέλους τα αποτελέσματα μιας προκήρυξης; Εργόχειρο που το πιάνεις και το αφήνεις σύμφωνα με τη διάθεση της μέρας; Ανεξήγητα πράγματα για να μη πω ανεπίτρεπτα... :evil:



Ε όχι και αναλλοίωτο... Θυμήθηκαν να αφαιρέσουν τις κατηγορίες ΔΕ και ΤΕ που έχουν ήδη εκδοθεί :lol: :lol:

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Τρί Ιαν 04, 2022 4:47 pm

magicalmina έγραψε:
hitch591 έγραψε:
magicalmina έγραψε:
Αυτό το μήνυμα επαναλαμβάνεται αναλλοίωτο για το τελευταίο εξάμηνο. Ήμουν νιός και γέρασα σε απλά Ελληνικά. Αυτή η συσταθείσα ομάδα για τη συγκεκριμένη δουλειά δεν υπόκειται σε χρονοδιάγραμμα παράδοσης; Οι ανεξάρτητες αρχές είναι ανεξάρτητες και (κυρίως) ανέγγιχτες ως προς την ποιότητα του αποτελέσματος που παραδίδουν; ΤΙ είναι επιτέλους τα αποτελέσματα μιας προκήρυξης; Εργόχειρο που το πιάνεις και το αφήνεις σύμφωνα με τη διάθεση της μέρας; Ανεξήγητα πράγματα για να μη πω ανεπίτρεπτα... :evil:



Ε όχι και αναλλοίωτο... Θυμήθηκαν να αφαιρέσουν τις κατηγορίες ΔΕ και ΤΕ που έχουν ήδη εκδοθεί :lol: :lol:


Προφανώς! Ξεκίνησαν από το ευκολάκι των 5-10 ονομάτων...

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Ιαν 04, 2022 5:56 pm

κατηγορία ΤΕ : Aποστολή " πρόσκλησης επι αποδείξη " υποβολής δικαιολογητικών και προσόντων διορισμού , βαθμολογικής και μισθολογικής εξέλιξης. κοινώς συστημένου

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Ιαν 05, 2022 10:47 am

κατηγορία ΔΕ αποστολή εγγράφων στο ΥΠΕΣ για απόφαση κατανομής θέσεων και αναμένεται επιστροφή στο ΥΠΑΑΤ

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό Lefi » Τετ Ιαν 05, 2022 5:26 pm

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά από εμένα.. Αυτό φαντάζομαι έχει αναρτηθεί στο Διαύγεια, σωστά; Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με τις αναζητήσεις; Δλδ πώς μπορώ να βρω αντίστοιχες αναρτήσεις κ όταν με το καλό αποφασίσουν να βγάλουν τα ΠΕ πού θα τα βρω στο Διαύγεια.

Ευχαριστώ

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Ιαν 05, 2022 7:14 pm

Lefi έγραψε:Καλησπέρα και Καλή Χρονιά από εμένα.. Αυτό φαντάζομαι έχει αναρτηθεί στο Διαύγεια, σωστά; Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με τις αναζητήσεις; Δλδ πώς μπορώ να βρω αντίστοιχες αναρτήσεις κ όταν με το καλό αποφασίσουν να βγάλουν τα ΠΕ πού θα τα βρω στο Διαύγεια.

Ευχαριστώ

Το τ ε ναι έχει αναρτηθεί στο διαύγεια αλλά στην ουσία δεν σε ενδιαφέρει γιατί το Υπουργείο θα στείλει την ειδοποίηση για αποστολή δικαιολογητικών δηλαδή το Υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης περιμένει το έγγραφο από το Υπουργείο εσωτερικών για να στείλει την πρόσκληση Αποστόλης δικαιολογητικών το οποίο όντως ναι βγαίνει στο Διαύγεια αλλά στο Διαύγεια το Υπουργείο εσωτερικών αν το θέλεις την ουσία δεν έχει αξία δηλαδή. Το Υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης και τροφίμων δεν υπάρχει κάτι δεν θα βγει δηλαδή τίποτα στο διαύγεια.


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες