3κ 2020 μόρια για διορισμό

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Μαρ 13, 2022 12:46 pm

Για κάποιους έχει γίνει ο έλεγχος γνησιότητας των προσόντων των δικαιολογητικών διορισμού και πάνε για υπογραφή από αρμόδιο προφανώς υπουργό, έγκριση δαπάνης μισθοδοσίας και μετά δημοσίευση σε ΦΕΚ. Άντε μέχρι το Πάσχα πιστεύω να έχουμε αναλάβει όλοι

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό Lefi » Κυρ Μαρ 13, 2022 12:58 pm

daredevil έγραψε:Για κάποιους έχει γίνει ο έλεγχος γνησιότητας των προσόντων των δικαιολογητικών διορισμού και πάνε για υπογραφή από αρμόδιο προφανώς υπουργό, έγκριση δαπάνης μισθοδοσίας και μετά δημοσίευση σε ΦΕΚ. Άντε μέχρι το Πάσχα πιστεύω να έχουμε αναλάβει όλοι


Όταν λέμε όλοι εννοούμε και ΠΕ;;; Και εγώ υπολογίζω λίγο πριν ή λίγο μετά το Πάσχα...

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Μαρ 13, 2022 4:03 pm

Για τα τε πάνε για υπογραφή και δημοσίευση σε ΦΕΚ . Τα δε και ΠΕ ελέγχετε η γνησιότητα. Και μετά έκδοση πιστώσεων και δημοσιεύσεις σε ΦΕΚ

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Μαρ 16, 2022 7:22 am

υπάρχει κάνενα νέο? αν γίνουν εκλογες που συζητιέτια 22 / 5 , ένα μήνα πριν δεν γίνεται διορισμός = έως 22 / 4 δηλαδη

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Μαρ 16, 2022 9:00 am

έχετε κανένα νέο ? ΠΕ . ΤΕ ΔΕ ? απ'ότι βλεπω δεν εχει βγει ακόμα η απόφαση κατανομής για τους ΠΕ τι γίνεται σε αυτήν την κατηγορία?

magicalmina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 04, 2021 9:25 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό magicalmina » Πέμ Μαρ 17, 2022 10:14 am

daredevil έγραψε:έχετε κανένα νέο ? ΠΕ . ΤΕ ΔΕ ? απ'ότι βλεπω δεν εχει βγει ακόμα η απόφαση κατανομής για τους ΠΕ τι γίνεται σε αυτήν την κατηγορία?

Η πρόσληψη Ι.Δ.Α.Χ. προσωπικού ΠΕ κατηγορίας στο Ο.Π.Ε.Κ.Ε.Π.Ε. δημοσιεύθηκε χθες στο ΦΕΚ 602/Γ.

Εντυπωσιάζει με την ταχύτητα του το γρ. Προσωπικού του Ο.Π.Ε.Κ.Ε.Π.Ε.

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό Lefi » Πέμ Μαρ 17, 2022 6:48 pm

magicalmina έγραψε:
daredevil έγραψε:έχετε κανένα νέο ? ΠΕ . ΤΕ ΔΕ ? απ'ότι βλεπω δεν εχει βγει ακόμα η απόφαση κατανομής για τους ΠΕ τι γίνεται σε αυτήν την κατηγορία?

Η πρόσληψη Ι.Δ.Α.Χ. προσωπικού ΠΕ κατηγορίας στο Ο.Π.Ε.Κ.Ε.Π.Ε. δημοσιεύθηκε χθες στο ΦΕΚ 602/Γ.

Εντυπωσιάζει με την ταχύτητα του το γρ. Προσωπικού του Ο.Π.Ε.Κ.Ε.Π.Ε.


Μπράβο ο ΟΠΕΚΕΠΕ.... Κατανομή δεν έχω κάπου για ΠΕ πάντως...Από το ΥΠΑΑΤ η ενημέρωση που έχω είναι ότι κάνουν έλεγχο δικαιολογητικών,πάνε για πίστωση και μετά ΦΕΚ. Γύρω στους 3 μήνες διαδικασία... Ελπίζω αν πάνε για εκλογές να έχουν ολοκληρωθεί όλα μέχρι τότε...Οι ΙΔΑΧ δημοσιεύονται σε τεύχος Γ ή οι προσλήψεις γενικά;

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Μαρ 18, 2022 7:29 am

όλοι οι διορισμοί δημοσιεύονται στο ΦΕΚ Γ . μπορείτε να βάζετε λέξη κλειδί το επώνυμο σας. αν κάνουν και εκλογές κλάφτα Χαράλαμπε. Σου είπαν τρίμηνο ? Εμένα μια φίλη σε άλλη προκήρυξη, μου είπε ότι όλο το κόλλημα είναι στο ΥΠΕΣ μέχρι να γίνει η εγγραφή στο μητρώο και οι πιστώσεις . Εκέι χάνετε ο χρόνος . και φανταστείτε ότι για τον ΟπΕΚΕΠΕ οι αποφάσεις του προέδρου, είναι "Με την υπ’ αρ. 7980/09-02-2022 απόφαση του Προέδρου του Οργανισμού Πληρωμών και Ελέγχου Κοινοτικών Ενισχύσεων Προσανατολισμού και Εγγυήσεων (Ο.Π.Ε.Κ.Ε.Π.Ε - πχ φεκ 602/Γ - Αρ. βεβ. ύπαρξης πίστωσης στον Τακτικό Προϋπολογισμό του Ο.Π.Ε.Κ.Ε.Π.Ε.: 3849/21-01-2022 και Αρ. βεβ. εγγραφής στο Μητρώο Ανθρώπινου Δυναμικού Ελληνικού Δημοσίου: 1253811385/08-02-2022 ). και το ΦΕΚ είναι 602 / Γ 16- 3- 2022 . δείτε για παράδειγμα τις ημερομηνίες

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Παρ Μαρ 18, 2022 7:38 am

Lefi έγραψε:
magicalmina έγραψε:
daredevil έγραψε:έχετε κανένα νέο ? ΠΕ . ΤΕ ΔΕ ? απ'ότι βλεπω δεν εχει βγει ακόμα η απόφαση κατανομής για τους ΠΕ τι γίνεται σε αυτήν την κατηγορία?

Η πρόσληψη Ι.Δ.Α.Χ. προσωπικού ΠΕ κατηγορίας στο Ο.Π.Ε.Κ.Ε.Π.Ε. δημοσιεύθηκε χθες στο ΦΕΚ 602/Γ.

Εντυπωσιάζει με την ταχύτητα του το γρ. Προσωπικού του Ο.Π.Ε.Κ.Ε.Π.Ε.


Μπράβο ο ΟΠΕΚΕΠΕ.... Κατανομή δεν έχω κάπου για ΠΕ πάντως...Από το ΥΠΑΑΤ η ενημέρωση που έχω είναι ότι κάνουν έλεγχο δικαιολογητικών,πάνε για πίστωση και μετά ΦΕΚ. Γύρω στους 3 μήνες διαδικασία... Ελπίζω αν πάνε για εκλογές να έχουν ολοκληρωθεί όλα μέχρι τότε...Οι ΙΔΑΧ δημοσιεύονται σε τεύχος Γ ή οι προσλήψεις γενικά;


Μακάρι αλλά αμφιβάλλω. Σ' εμένα ακόμα περιμένω παραπεμπτικό για εξέταση από Υγειονομική Επιτροπή (παραπεμπτικό το οποίο για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν μπορεί να έρθει ούτε με ηλεκτρονική συνταγογράφηση, αλλά ούτε και με e-mail οπότε βασιζόμαστε στην αποτελεσματικότητα των ΕΛΤΑ για την παραλαβή της συστημένης επιστολής). Επίσης ζητούν από εμένα πιστοποιητικό γνησιότητας άλλου τίτλου γλωσσομάθειας ενώ υποτίθεται ότι ο έλεγχος είναι αυτεπάγγελτος... Αφού λοιπόν δεν βιάζονται αυτοί, δεν βιάζομαι ούτε κι εγώ. Θα εξαντλήσω όλα τα περιθώρια που μου δίνει ο νόμος. Αρκετά πλέον με τη μπαλαφαρία κάθε είδους και κάθε προέλευσης....

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Μαρ 18, 2022 1:21 pm

Κατανομή εκατόν τριάντα ενός (131) ατόμων, ως τακτικό προσωπικό Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ), διαφόρων κλάδων και ειδικοτήτων σε οργανικές μονάδες του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων. ΑΔΑ Ψ1ΖΧ46ΜΤΛ6-8ΡΛ https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A81%CE%96%CE%A746%CE%9C%CE%A4%CE%9B6-8%CE%A1%CE%9B

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό Lefi » Σάβ Μαρ 19, 2022 12:13 am

Ναι τόσο μου είπαν κοντά στο τρίμηνο γιατί καθυστερούν οι πιστώσεις.. @hitch Όσον αφορά τη βεβαίωση γνησιότητας τίτλου ξένων γλωσσών η διαδικασία δεν ήταν δύσκολη αλλά πήρε περίπου μία βδομάδα.. Μίλησα με το Βρετανικό Συμβούλιο και τους έστειλα με κούριερ το γνήσιο πτυχίο των Αγγλικών, ένα αντίγραφο αυτού, φωτοτυπία ταυτότητας και 2 αιτήσεις που βρίσκονται στην ιστοσελίδα τους. Μου ζήτησαν να τα στείλω με συγκεκριμένη εταιρεία γιατί έχουν προνομιακές τιμές κ θα μου έκαναν τη χρέωση στην παραλαβή , έδωσα συνολικά γύρω στα 33€ κ όπως είπα η διαδικασία πήρε μια εβδομάδα ακριβώς.
Εμένα η επιτροπή δε μου ζήτησε παραπεμπτικό από το υπουργείο, αρκέστηκε μόνο στα δικαιολογητικά διορισμού που αναφέρει ότι πρέπει να περάσω από υγειονομική επιτροπή,για κάνε πάλι μια επιβεβαίωση μήπως δε χρειάζεται να περιμένεις

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Κυρ Μαρ 20, 2022 11:20 am

Lefi έγραψε:Ναι τόσο μου είπαν κοντά στο τρίμηνο γιατί καθυστερούν οι πιστώσεις.. @hitch Όσον αφορά τη βεβαίωση γνησιότητας τίτλου ξένων γλωσσών η διαδικασία δεν ήταν δύσκολη αλλά πήρε περίπου μία βδομάδα.. Μίλησα με το Βρετανικό Συμβούλιο και τους έστειλα με κούριερ το γνήσιο πτυχίο των Αγγλικών, ένα αντίγραφο αυτού, φωτοτυπία ταυτότητας και 2 αιτήσεις που βρίσκονται στην ιστοσελίδα τους. Μου ζήτησαν να τα στείλω με συγκεκριμένη εταιρεία γιατί έχουν προνομιακές τιμές κ θα μου έκαναν τη χρέωση στην παραλαβή , έδωσα συνολικά γύρω στα 33€ κ όπως είπα η διαδικασία πήρε μια εβδομάδα ακριβώς.
Εμένα η επιτροπή δε μου ζήτησε παραπεμπτικό από το υπουργείο, αρκέστηκε μόνο στα δικαιολογητικά διορισμού που αναφέρει ότι πρέπει να περάσω από υγειονομική επιτροπή,για κάνε πάλι μια επιβεβαίωση μήπως δε χρειάζεται να περιμένεις


Καλή σου μέρα και σ’ ευχαριστώ πολύ. Μίλησα ήδη με το ΥΠΑΑΤ και μου είπαν ότι θα μου στείλουν παραπεμπτικό. Απ’ ότι κατάλαβα το στέλνουν κι αυτό με συστημένη επιστολή οπότε «τρέχα-γύρευε». Έγραψα επίσης και στην Υγειονομική επιτροπή και μου έστειλαν αντίγραφο της διάταξης που προβλέπει παραπεμπτικό. Καμμία ευελιξία. Σε σχέση με τους τίτλους γλωσσομάθειας έχω ζητήσει ήδη βεβαίωση γνησιότητας από το Γαλλικό Ινστιτούτο, ενώ από το Βρετανικό Συμβούλιο διαθέτω ήδη βεβαίωση από το παρελθόν. Το ίδιο και με το Ιταλικό Ινστιτούτο. Αυτό, που δεν καταλαβαίνω για μια ακόμα φορά, είναι στο που βρίσκεται ο «αυτεπάγγελτος έλεγχος γνησιότητας» όταν ακόμα και γι’ αυτόν είναι ξανά υπεύθυνος/η, ο/η υποψήφιος/α; Μαρτυρική η διεκδίκηση μιας έρημης θέσης μέχρι τέλους…

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Μαρ 21, 2022 10:43 am

τα πρώτα διοριστήρια ΤΕ στο φεκ 596/ Γ / 16.3.2022

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό Lefi » Δευ Μαρ 21, 2022 5:25 pm

Θέλω να ρωτήσω κάτι αν μπορείτε να με κατατοπισετε.. Αρχικά θέλω να ρωτήσω για την άδεια ανατροφής τέκνου. Κάτι μου είπαν ότι πάει αναλογικά.. θεωρητικά θα έχει κλείσει το παιδί τα 3 όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία.. Πάει ολόκληρη ή αναλογικά;;; Και πώς την υπολογίζω.. Επίσης η διετία είναι υποχρεωτική; Δλδ με δυσιατο νόσημα υπάρχει πιθανότητα μετακίνησης νωρίτερα; Και αν υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή αιτουμαι μετακίνησης πρέπει να είναι με την ίδια ειδικότητα ή μπορώ να αλλάξω κλάδο; πχ για να γίνει κατανοητό μπορώ να πάω σε θέση διοικητικού (ΠΕ Διοικητικού οικονομικού) αν πληρώ τις προϋποθέσεις ενώ ας πούμε έχω διοριστεί σαν πχ γεωπόνος;

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Μαρ 22, 2022 7:47 am

Άρθρο 52
Άδειες μητρότητας

1. Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν, χορηγείται άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση απόκτησης τέκνου πέραν του 3ου, η μετά τον τοκετό άδεια προσαυξάνεται κάθε φορά κατά δύο (2) μήνες. Η άδεια λόγω κυοφορίας χορηγείται ύστερα από βεβαίωση του θεράποντος ιατρού για τον πιθανολογούμενο χρόνο τοκετού.Σε περίπτωση πολύδυμης κύησης, η άδεια λοχείας αυξάνεται κατά ένα (1) μήνα για κάθε τέκνο πέραν του ενός.


2. Οταν ο τοκετός πραγματοποιείται σε χρόνο μεταγενέστερο από αυτόν που είχε πιθανολογηθεί αρχικά, η άδεια που είχε χορηγηθεί, παρατείνεται μέχρι την πραγματική ημερομηνία του τοκετού, χωρίς αυτή η παράταση να συνεπάγεται αντίστοιχη μείωση του χρόνου της άδειας που χορηγείται μετά τον τοκετό. Οταν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε χρόνο προγενέστερο από αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλιστεί συνολικός χρόνος άδειας πέντε (5) μηνών.

3. Σε κυοφορούσες υπαλλήλους που έχουν ανάγκη ειδικής θεραπείας, μετά την εξάντληση της αναρρωτικής άδειας με αποδοχές, χορηγείται κανονική άδεια κυοφορίας με αποδοχές, μετά από βεβαίωση θεράποντος ιατρού και διευθυντή γυναικολογικής ή μαιευτικής κλινικής ή τμήματος δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος.

4. Στις υπαλλήλους που υιοθετούν τέκνο, χορηγείται άδεια τριών (3) μηνών με πλήρεις αποδοχές εντός του πρώτου εξαμήνου μετά την περαίωση της διαδικασίας της υιοθεσίας, εφόσον το υιοθετημένο τέκνο είναι ηλικίας έως έξι (6) ετών. Ενας μήνας από την άδεια αυτή μπορεί να καλύπτει απουσία της υπαλλήλου κατά το προ της υιοθεσίας διάστημα.

5. Επιδόματα λόγω τοκετού, που καταβλήθηκαν στην υπάλληλο νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου λόγω υποχρεωτικής ασφάλισης σε ασφαλιστικούς οργανισμούς, εκπίπτουν από τις αποδοχές που καταβάλλονται κατά τη διάρκεια της άδειας μητρότητας, εφόσον η ασφάλιση θεμελιώνεται και σε συνεισφορά του νομικού προσώπου.


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες