Υπάλληλοι περιφερειών

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Υπάλληλοι περιφερειών

Δημοσίευσηαπό daredevil » Πέμ Ιαν 23, 2020 4:05 pm

Τι γίνεται νε τις περιφέρειες; Πώς είναι οι συνθήκες εργασίας; δε διοικητικού τε διοικητικού η πε ; τι επικρατεί άλλοι λένε καλά και Άλλοι κακα εμπειρία;

mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 4:13 pm

Re: Υπάλληλοι περιφερων

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Παρ Ιαν 24, 2020 3:39 pm

daredevil έγραψε:Τι γίνεται νε τις περιφέρειες; Πώς είναι οι συνθήκες εργασίας; δε διοικητικού τε διοικητικού η πε ; τι επικρατεί άλλοι λένε καλά και Άλλοι κακα εμπειρία;


Όπως ακριβώς το έγραψες: άλλοι λένε καλά και άλλοι κακά. Κανείς δεν θα σου δώσει την απάντηση που θες, διότι αυτός που απαντά, δίνει απάντηση με βάση τα προσωπικά του κριτήρια.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Υπάλληλοι περιφερων

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Ιαν 25, 2020 12:01 am

Για την περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου έχει κάνεις να πει κατι;;

mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 4:13 pm

Re: Υπάλληλοι περιφερων

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Σάβ Ιαν 25, 2020 8:14 pm

daredevil έγραψε:Για την περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου έχει κάνεις να πει κατι;;


daredevil, αν δεν σου απαντήσει κάποιος εδώ μέσα, σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιος/α που να γνωρίζει, ή που δεν θέλει να πει για τους δικούς του λόγους. Υποθέτω ότι θα το έχεις σκεφτεί ήδη: τέτοιου είδους πληροφορίες τις παίρνεις με αμεσότητα από ανθρώπους που εργάζονται στον φορέα απευθείας στην πηγή.
Αν και εγώ προσωπικά κρατώ μια επιφύλαξη, γιατί και πάλι ο καθένας θα σου δώσει απάντηση με τα δικά του κριτήρια.
Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με κάποιο μέλος του Δ.Σ. του συλλόγου εργαζομένων και να πεις ότι ενδιαφέρεσαι. Αυτοί συνήθως δίνουν τέτοιες πληροφορίες, ακόμα κι αν δεν σε γνωρίζουν. Μπορούν να σου μεταφέρουν ένα κλίμα, αλλά και πάλι εξαρτάται από ποια παράταξη θα είναι αυτός που θα μιλήσεις. Αν π.χ. είναι από την πλειοψηφία του συλλόγου που τυχαίνει να είναι σε κόντρα με τη διοίκηση, θα σου πει τα χειρότερα. Αν π.χ. είναι από τη μειοψηφία του συλλόγου που έχει πολύ καλές σχέσεις με τη διοίκηση, θα σου πει τα καλύτερα. Ο καθένας θα σου τα πει από τη θέση που μιλάει, από τον ρόλο που βαράει, από τον χαρακτήρα του κτλ.
Επίσης, εγώ που έκανα μια βολιδοσκόπηση σε υπαλλήλους στους φορείς υποδοχής που θέλω να πάω με την κινητικότητα, όλοι μου είπαν πολύ καλά. Αλλά αυτό το πολύ καλά σηκώνει μεγάλη συζήτηση εν τέλει και διατηρώ επιφυλάξεις... Εγώ υπηρετώ σε τεράστιο Δήμο και έχω να πω τα χειρότερα. Μακριά από Δήμους! Αλλά για εσένα αυτά ίσως να ήταν τα καλύτερα, αν ήθελες να μετακινηθείς στον Δήμο μου.
Καλές είναι οι απόψεις που συλλέγουμε, αλλά ουδείς μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι.
Διαβάζοντας πολλά πράγματα σε αυτό το forum έχω καταλήξει σε κάποιους προσωπικούς κανόνες:
1) μακριά αιρετούς και πολιτικούς, από Δήμους και τα ΝΠΔΔ τους κτλ
2) μακριά από τμήματα προμηθειών οποιασδήποτε δημόσιας υπηρεσίας
3) μακριά από νοσοκομεία
4) μακριά από δημόσια ταμεία (εφκα, οπεκα κτλ)
5) μακριά από υπηρεσίες που έχεις να κάνεις με κοινό, γκισέ, εξυπηρέτηση πολιτών κτλ
Για όλα τα παραπάνω έχω ακούσει ή ζήσει τα χειρότερα.
Εν κατακλείδι, στα πολλά χρόνια υπηρεσίας που έχω και από την εργασιακή εμπειρία μου γενικότερα, δεν έχει πολύ μικρότερη αξία ο όγκος της δουλειάς και οι απαιτήσεις της δουλειάς. Σε μια δουλειά αυτό που μετράει ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ είναι το κλίμα και οι συνάδελφοι, να μην πετύχεις δηλαδή σε βλάκες, κομπλεξικούς, τυχοδιώκτες, τεμπέληδες, ρουφιάνους συναδέλφους κτλ. Τι να το κάνεις να είσαι στην καλύτερη υπηρεσία του κόσμου με το πιο ωραίο αντικείμενο και τις λιγότερες απαιτήσεις κτλ, αν δίπλα σου κάθεται ο πιο απαίσιος συνάδελφος που θα μπορούσες ever να συναντήσεις στη ζωή σου; Και να πρέπει αυτόν να τον ανέχεσαι και να τον αντιμετωπίζεις καθημερινά; Πιασ' το αβγό και κούρεφτο! Τι να το κάνεις να ξυπνάς το πρωί και να μην θες να πας στη δουλειά και να λες από μέσα σου "καλύτερα να ήμουν εργάτης σε φάμπρικα στη Γερμανία παρά να αντιμετωπίζω αυτούς τους βλάκες". Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Και ελπίζω να βοήθησα!

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Υπάλληλοι περιφερων

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιαν 26, 2020 10:05 am

Ευχαριστώ . Επειδή τυγχάνει να είναι σε ένα από αυτά που είπες .. μακρυά .. υγεία.. εννοείτε μακρυά από δημο ... αν και έχω Καλή ειδικότητα ....
Προσπαθώ να φύγω από μακρυά .....
Εννοείτε μακρυά από γκισέ υγεία διότι υποφέρεις.
Προμήθειες υγεία κόσμο μακρυά .. και άλλο λίγο κόσμο και άλλο εκατοντάδες . Δημόσιο με λίγο προσωπικό..

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Υπάλληλοι περιφερων

Δημοσίευσηαπό theod75 » Σάβ Ιουν 27, 2020 10:55 am

daredevil έγραψε:Ευχαριστώ . Επειδή τυγχάνει να είναι σε ένα από αυτά που είπες .. μακρυά .. υγεία.. εννοείτε μακρυά από δημο ... αν και έχω Καλή ειδικότητα ....
Προσπαθώ να φύγω από μακρυά .....
Εννοείτε μακρυά από γκισέ υγεία διότι υποφέρεις.
Προμήθειες υγεία κόσμο μακρυά .. και άλλο λίγο κόσμο και άλλο εκατοντάδες . Δημόσιο με λίγο προσωπικό..

Στο δημόσιο έχουν μεταφερθεί οι περισσότερες αρμοδιότητες στους δημους και στις περιφέρειες

kostas78
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2009 3:51 pm

Re: Υπάλληλοι περιφερων

Δημοσίευσηαπό kostas78 » Τρί Ιουν 30, 2020 9:48 pm

mariavoyatzi έγραψε:
daredevil έγραψε:Για την περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου έχει κάνεις να πει κατι;;


daredevil, αν δεν σου απαντήσει κάποιος εδώ μέσα, σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιος/α που να γνωρίζει, ή που δεν θέλει να πει για τους δικούς του λόγους. Υποθέτω ότι θα το έχεις σκεφτεί ήδη: τέτοιου είδους πληροφορίες τις παίρνεις με αμεσότητα από ανθρώπους που εργάζονται στον φορέα απευθείας στην πηγή.
Αν και εγώ προσωπικά κρατώ μια επιφύλαξη, γιατί και πάλι ο καθένας θα σου δώσει απάντηση με τα δικά του κριτήρια.
Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με κάποιο μέλος του Δ.Σ. του συλλόγου εργαζομένων και να πεις ότι ενδιαφέρεσαι. Αυτοί συνήθως δίνουν τέτοιες πληροφορίες, ακόμα κι αν δεν σε γνωρίζουν. Μπορούν να σου μεταφέρουν ένα κλίμα, αλλά και πάλι εξαρτάται από ποια παράταξη θα είναι αυτός που θα μιλήσεις. Αν π.χ. είναι από την πλειοψηφία του συλλόγου που τυχαίνει να είναι σε κόντρα με τη διοίκηση, θα σου πει τα χειρότερα. Αν π.χ. είναι από τη μειοψηφία του συλλόγου που έχει πολύ καλές σχέσεις με τη διοίκηση, θα σου πει τα καλύτερα. Ο καθένας θα σου τα πει από τη θέση που μιλάει, από τον ρόλο που βαράει, από τον χαρακτήρα του κτλ.
Επίσης, εγώ που έκανα μια βολιδοσκόπηση σε υπαλλήλους στους φορείς υποδοχής που θέλω να πάω με την κινητικότητα, όλοι μου είπαν πολύ καλά. Αλλά αυτό το πολύ καλά σηκώνει μεγάλη συζήτηση εν τέλει και διατηρώ επιφυλάξεις... Εγώ υπηρετώ σε τεράστιο Δήμο και έχω να πω τα χειρότερα. Μακριά από Δήμους! Αλλά για εσένα αυτά ίσως να ήταν τα καλύτερα, αν ήθελες να μετακινηθείς στον Δήμο μου.
Καλές είναι οι απόψεις που συλλέγουμε, αλλά ουδείς μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι.
Διαβάζοντας πολλά πράγματα σε αυτό το forum έχω καταλήξει σε κάποιους προσωπικούς κανόνες:
1) μακριά αιρετούς και πολιτικούς, από Δήμους και τα ΝΠΔΔ τους κτλ
2) μακριά από τμήματα προμηθειών οποιασδήποτε δημόσιας υπηρεσίας
3) μακριά από νοσοκομεία
4) μακριά από δημόσια ταμεία (εφκα, οπεκα κτλ)
5) μακριά από υπηρεσίες που έχεις να κάνεις με κοινό, γκισέ, εξυπηρέτηση πολιτών κτλ
Για όλα τα παραπάνω έχω ακούσει ή ζήσει τα χειρότερα.
Εν κατακλείδι, στα πολλά χρόνια υπηρεσίας που έχω και από την εργασιακή εμπειρία μου γενικότερα, δεν έχει πολύ μικρότερη αξία ο όγκος της δουλειάς και οι απαιτήσεις της δουλειάς. Σε μια δουλειά αυτό που μετράει ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ είναι το κλίμα και οι συνάδελφοι, να μην πετύχεις δηλαδή σε βλάκες, κομπλεξικούς, τυχοδιώκτες, τεμπέληδες, ρουφιάνους συναδέλφους κτλ. Τι να το κάνεις να είσαι στην καλύτερη υπηρεσία του κόσμου με το πιο ωραίο αντικείμενο και τις λιγότερες απαιτήσεις κτλ, αν δίπλα σου κάθεται ο πιο απαίσιος συνάδελφος που θα μπορούσες ever να συναντήσεις στη ζωή σου; Και να πρέπει αυτόν να τον ανέχεσαι και να τον αντιμετωπίζεις καθημερινά; Πιασ' το αβγό και κούρεφτο! Τι να το κάνεις να ξυπνάς το πρωί και να μην θες να πας στη δουλειά και να λες από μέσα σου "καλύτερα να ήμουν εργάτης σε φάμπρικα στη Γερμανία παρά να αντιμετωπίζω αυτούς τους βλάκες". Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Και ελπίζω να βοήθησα!


Εξαιρετική ανάλυση για το εργασιακό περιβάλλον στη χώρα μας, και το οποίο περιγράφει άριστα και την κατάσταση στον ιδιωτικό τομέα.

AVGVSTVS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 1:13 pm

Re: Υπάλληλοι περιφερειών

Δημοσίευσηαπό AVGVSTVS » Τρί Οκτ 27, 2020 9:08 am

Πολύ καλή η ανάλυση της mariavoyatzi.

Συμπληρώνω και επαυξάνω για το ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ οι συνάδελφοι. Μην πτοηθείς αν ακούσεις ότι κάπου "έχει πολλή δουλειά", αν οι συνάδελφοι είναι καλοί, η ημέρα θα βγει σχεδόν ευχάριστα.
Δεν έχω τόσο κακή άποψη για το γκισέ (έκανα 4 χρόνια), αν δεν έχεις 15-20 άτομα στην ουρά, η επαφή με κόσμο κάνει τη μέρα να περνάει γρηγορότερα. Κάποιοι πελάτες θα σου χαλάσουν τη μέρα, κάποιοι θα στην φτιάξουν.
Από πολλούς έχω ακούσει επίσης (και συμφωνώ από προσωπική πείρα) ότι όσο μεγαλύτερη η πόλη τόσο το χειρότερο. Στις επαρχιακές πόλεις το κλίμα στις δημόσιες υπηρεσίες είναι πολύ πιο "προσωπικό". Σε πολύ μικρή πόλη που ήμουν ΔΥ, ένιωσα ότι είχα δικό μου γραφείο με πελάτες! Δυστυχώς ήρθα κι εγώ Θεσ/νίκη με το κλίμα να είναι πολύ χειρότερο.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Υπάλληλοι περιφερειών

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Οκτ 27, 2020 5:22 pm

AVGVSTVS έγραψε:Πολύ καλή η ανάλυση της mariavoyatzi.

Συμπληρώνω και επαυξάνω για το ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ οι συνάδελφοι. Μην πτοηθείς αν ακούσεις ότι κάπου "έχει πολλή δουλειά", αν οι συνάδελφοι είναι καλοί, η ημέρα θα βγει σχεδόν ευχάριστα.
Δεν έχω τόσο κακή άποψη για το γκισέ (έκανα 4 χρόνια), αν δεν έχεις 15-20 άτομα στην ουρά, η επαφή με κόσμο κάνει τη μέρα να περνάει γρηγορότερα. Κάποιοι πελάτες θα σου χαλάσουν τη μέρα, κάποιοι θα στην φτιάξουν.
Από πολλούς έχω ακούσει επίσης (και συμφωνώ από προσωπική πείρα) ότι όσο μεγαλύτερη η πόλη τόσο το χειρότερο. Στις επαρχιακές πόλεις το κλίμα στις δημόσιες υπηρεσίες είναι πολύ πιο "προσωπικό". Σε πολύ μικρή πόλη που ήμουν ΔΥ, ένιωσα ότι είχα δικό μου γραφείο με πελάτες! Δυστυχώς ήρθα κι εγώ Θεσ/νίκη με το κλίμα να είναι πολύ χειρότερο.
είμαι στο υγείας είμαι σε εξυπηρέτηση πολιτών φαντάσου τώρα με την κινητικότητα που μας έκοψε στο τσακ να φύγουμε τι μανίκι τρώμε έχω σιχαθεί τα πάντα μιλάμε να εξυπηρετήσει 250 άτομα την ημέρα φίλε και να βλέπεις και το επίπεδό τους ολονών απορώ πόσο έχει πέσει σε επίπεδο του Έλληνα πολίτη η κρίση τόσα που έχουμε στο κεφάλι μας δεν μπορώ να καταλάβω μιλάμε μας έχουν τρελάνει όλους κάθε μέρα βλέπω το επίπεδο του Έλληνα ενώ Νέας έξυπνος λαός μορφωμένος να πέφτει η σαβούρα της τηλεόρασης σαβούρα των υπόλοιπων μηδέν

ADIORISTOS8
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2024 8:10 pm

Re: Υπάλληλοι περιφερων

Δημοσίευσηαπό ADIORISTOS8 » Δευ Ιαν 15, 2024 11:37 am

mariavoyatzi έγραψε:
daredevil έγραψε:Για την περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου έχει κάνεις να πει κατι;;


daredevil, αν δεν σου απαντήσει κάποιος εδώ μέσα, σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιος/α που να γνωρίζει, ή που δεν θέλει να πει για τους δικούς του λόγους. Υποθέτω ότι θα το έχεις σκεφτεί ήδη: τέτοιου είδους πληροφορίες τις παίρνεις με αμεσότητα από ανθρώπους που εργάζονται στον φορέα απευθείας στην πηγή.
Αν και εγώ προσωπικά κρατώ μια επιφύλαξη, γιατί και πάλι ο καθένας θα σου δώσει απάντηση με τα δικά του κριτήρια.
Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με κάποιο μέλος του Δ.Σ. του συλλόγου εργαζομένων και να πεις ότι ενδιαφέρεσαι. Αυτοί συνήθως δίνουν τέτοιες πληροφορίες, ακόμα κι αν δεν σε γνωρίζουν. Μπορούν να σου μεταφέρουν ένα κλίμα, αλλά και πάλι εξαρτάται από ποια παράταξη θα είναι αυτός που θα μιλήσεις. Αν π.χ. είναι από την πλειοψηφία του συλλόγου που τυχαίνει να είναι σε κόντρα με τη διοίκηση, θα σου πει τα χειρότερα. Αν π.χ. είναι από τη μειοψηφία του συλλόγου που έχει πολύ καλές σχέσεις με τη διοίκηση, θα σου πει τα καλύτερα. Ο καθένας θα σου τα πει από τη θέση που μιλάει, από τον ρόλο που βαράει, από τον χαρακτήρα του κτλ.
Επίσης, εγώ που έκανα μια βολιδοσκόπηση σε υπαλλήλους στους φορείς υποδοχής που θέλω να πάω με την κινητικότητα, όλοι μου είπαν πολύ καλά. Αλλά αυτό το πολύ καλά σηκώνει μεγάλη συζήτηση εν τέλει και διατηρώ επιφυλάξεις... Εγώ υπηρετώ σε τεράστιο Δήμο και έχω να πω τα χειρότερα. Μακριά από Δήμους! Αλλά για εσένα αυτά ίσως να ήταν τα καλύτερα, αν ήθελες να μετακινηθείς στον Δήμο μου.
Καλές είναι οι απόψεις που συλλέγουμε, αλλά ουδείς μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι.
Διαβάζοντας πολλά πράγματα σε αυτό το forum έχω καταλήξει σε κάποιους προσωπικούς κανόνες:
1) μακριά αιρετούς και πολιτικούς, από Δήμους και τα ΝΠΔΔ τους κτλ
2) μακριά από τμήματα προμηθειών οποιασδήποτε δημόσιας υπηρεσίας
3) μακριά από νοσοκομεία
4) μακριά από δημόσια ταμεία (εφκα, οπεκα κτλ)
5) μακριά από υπηρεσίες που έχεις να κάνεις με κοινό, γκισέ, εξυπηρέτηση πολιτών κτλ
Για όλα τα παραπάνω έχω ακούσει ή ζήσει τα χειρότερα.
Εν κατακλείδι, στα πολλά χρόνια υπηρεσίας που έχω και από την εργασιακή εμπειρία μου γενικότερα, δεν έχει πολύ μικρότερη αξία ο όγκος της δουλειάς και οι απαιτήσεις της δουλειάς. Σε μια δουλειά αυτό που μετράει ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ είναι το κλίμα και οι συνάδελφοι, να μην πετύχεις δηλαδή σε βλάκες, κομπλεξικούς, τυχοδιώκτες, τεμπέληδες, ρουφιάνους συναδέλφους κτλ. Τι να το κάνεις να είσαι στην καλύτερη υπηρεσία του κόσμου με το πιο ωραίο αντικείμενο και τις λιγότερες απαιτήσεις κτλ, αν δίπλα σου κάθεται ο πιο απαίσιος συνάδελφος που θα μπορούσες ever να συναντήσεις στη ζωή σου; Και να πρέπει αυτόν να τον ανέχεσαι και να τον αντιμετωπίζεις καθημερινά; Πιασ' το αβγό και κούρεφτο! Τι να το κάνεις να ξυπνάς το πρωί και να μην θες να πας στη δουλειά και να λες από μέσα σου "καλύτερα να ήμουν εργάτης σε φάμπρικα στη Γερμανία παρά να αντιμετωπίζω αυτούς τους βλάκες". Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Και ελπίζω να βοήθησα!


Χαίρετε και καλή χρονιά!

Αφ`ού σας ευχαριστήσω για τις πολύτιμες συμβουλές, θα θέλατε να μου πείτε γιατί έχετε αυτην την εικόνα σχετικώς με τα τμηματα προμηθειών; Επί τη ευκαιρία, αν θέλετε, ρίξτε μια ματιά και σε αυτην την ανάρτησηhttps://www.diorismos.gr/forum/viewtopic.php?f=7&t=24066 Ευχαριστώ πολύ!


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: achos και 2 επισκέπτες