Εργασία σε ΝΠΙΔ από μετατροπή ΝΠΔΔ

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
pin244
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιαν 21, 2020 5:36 pm

Εργασία σε ΝΠΙΔ από μετατροπή ΝΠΔΔ

Δημοσίευσηαπό pin244 » Τρί Ιαν 21, 2020 10:06 pm

Καλησπέρα. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Εάν υπάλληλος ΙΔΑΧ που εργάζεται σε ΝΠΔΔ, σε περίπτωση που η υπηρεσία αλλάξει καθεστώς και γίνει ΝΠΙΔ,κινδυνεύει να χάσει τη θέση του και σε ποιες περιπτώσεις; Έχει κάποια σχέση με το εάν η θέση είναι πρωσοποπαγής; Ευχαριστώ.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Εργασία σε ΝΠΙΔ από μετατροπή ΝΠΔΔ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Νοέμ 14, 2020 10:05 pm

πρέπει να δεις τα νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου με ποιον νόμο εργάζονται στα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου θεωρούνται κάτι σαν ποιο δημόσιο τα νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου σημειώσεις είναι εταιρείες των δήμων και λοιπά εκτός και αν είσαι από τις περιπτώσεις στις καινούργιες που κάποια νοσοκομεία σε μία νύχτα ακούστηκε ότι τα κάναν από νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου ή ιδιωτικού δικαίου το θέμα είναι η σχέση εργασίας σου ποια ήταν στην αρχή όταν διορίστηκε ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου

theakat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Σεπ 27, 2016 1:08 pm

Re: Εργασία σε ΝΠΙΔ από μετατροπή ΝΠΔΔ

Δημοσίευσηαπό theakat » Δευ Ιαν 25, 2021 1:30 pm

pin244 έγραψε:Καλησπέρα. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Εάν υπάλληλος ΙΔΑΧ που εργάζεται σε ΝΠΔΔ, σε περίπτωση που η υπηρεσία αλλάξει καθεστώς και γίνει ΝΠΙΔ,κινδυνεύει να χάσει τη θέση του και σε ποιες περιπτώσεις; Έχει κάποια σχέση με το εάν η θέση είναι πρωσοποπαγής; Ευχαριστώ.

Καλημέρα,
επειδή εγώ ήμουν σε ΝΠΙΔ και ήθελα σα τρελή να φύγω, έφυγα και ησύχασα κι έγινα ΝΠΔΔ θα σου πω τα εξής.
Δε κινδυνεύεις να χάσεις την θέση σου, η μεταφορά γίνεται με τη σχέση εργασίας που είχες. Το μεγάλο για μένα μείον είναι οτι δεν υπάρχει ξεκάθαρη νομοθεσία στα ΝΠΙΔ κι είσαι έρμαιο στις διαθέσεις κάθε προέδρου ή διευθυντή και δε μπορείς να βρεις το δικιο σου. Καλά εμείς σαν ΝΠΙΔ είχαμε κι αλλα όπως δεν πληρωνόμασταν στην ώρα μας και άλλα διάφορα. Επίσης πιο ισχυρή είναι η σύμβαση σου σαν ΝΠΔΔ καθώς θεωρείσαι Δημοσίου Δικαίου παρά ΝΠΙΔ δλδ ιδιωτικού δικαίου.


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες