Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
redodin7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 2:19 pm

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ

Δημοσίευσηαπό redodin7 » Πέμ Νοέμ 22, 2018 11:48 pm

Καλησπέρα Θα ήθελα να ρωτήσω σε δημόσιο Τι ακριβώς κάνει ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός τ ε, ρωτάω για 2 λόγους πρώτον διότι δεν έχω εμπειρία και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να να ανταπεξέλθω στο αντικείμενο και δεύτερον η λιγοστή εμπειρία που έχω είναι σε πεντέμισι μήνες εργασία στην οποία Αν και διορίστηκαν σαν τ ε ηλεκτρολόγος μηχανικός αυτό που έκανα είναι να σηκώνω το τηλέφωνο και να σημειώνω τις βλάβες στο φωτισμό και δουλειά διοικητικού.

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Δευ Ιαν 07, 2019 9:44 am

Μόλις αποφοιτάς πας και βγάζεις την άδεια του Ηλεκτρολόγου υπομηχανικού Β τάξης συν τις βεβαιώσεις αναγγελίας από το "Επαγγέλματος" της περιοχής σου στην πρώην νομαρχία και νυν "περιφέρεια" ....

Πάντως στην σημερινή εγχώρια αγορά εργασίας αν δεν έχεις αποκτήσει εμπειρία και κάποια φήμη ως επαγγελματίας είναι από πολύ δύσκολο έως αδύνατο να έχεις τύχη...Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάχνεσαι για οκτάμηνα στην αρχή ως ΤΕ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός σε δήμους, δευα, αδμηε ,δεδδηε και αλλού...Πολύ δύσκολο όμως αν δεν έχεις μόρια ανεργίας ή εντοπιότητα άσε δε που δεν είναι μόνιμη λύση....Είναι όμως μια καλή αρχή αν αρχίσεις και πετυχαίνεις σε οκτάμηνα....

Για μόνιμο προσωπικό ή ΙΔΑΧ σε προκήρυξη ως ΤΕ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός απλά ξέχνα το αν δεν έχεις τουλάχιστον ένα συναφές μεταπτυχιακό και το Proficiency στα Αγγλικά και αυτό μόνο για κάποια θέση χωρίς προσμέτρηση εμπειρίας, εκτός αν έχεις κάπου εντοπιότητα...

Στα του επαγγέλματος τώρα, ο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ασχολείται με διάφορες ηλεκτρολογικές εργασίες , συντηρήσεις, σχεδιασμούς ,επιβλέψεις κτλ...Πρέπει και από μόνος σου πάντως να ψαχτείς πολύ και να συνεχίσεις να μαθαίνεις γιατί κακά τα ψέμματα το ΤΕΙ δεν σου τις προσφέρει όλες τις απαραίτητες γνώσεις , ούτε αποτελεί 100% εγγύηση επιτυχίας...Καλό για σένα αν μπορέσεις να βρεις σε ηλεκτρολόγο να πιάσεις και σφυρί και καλέμι να εξοικειωθείς με το επάγγελμα στις οικοδομές ' η δουλειά δεν είναι ντροπή....

Εγώ προσωπικά βοηθήθηκα και από το γεγονός ότι είμαι ' εκτός από Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ' ΚΑΙ απόφοιτος Ηλεκτρολόγος Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου Β και Α κύκλου σπουδών με υψηλό βαθμό μάλισστα και κατάφερα έτσι και πέτυχα σε τρία ΣΟΧ οκτάμηνα' ως Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλεκτρολόγος και τεχνίτης' πριν πετύχω στην προκήρυξη 10Κ/2017 ως Αορίστου χρόνου, ενώ είχα και εμπειρία με ένσημα σχεδόν δύο έτη σε ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη' πολύ πριν φοιτήσω στο ΤΕΙ όμως......Πάντως όμως έπειτα από την αποφοίτηση μου από το ΤΕΙ είχα μείνει άνεργος για 2,5 χρόνια κάτι που μου ήταν πολύ δυσάρεστο, αλλά η ευθύνη ήταν περισσότερο δική μου διότι ψαχνόμουν σε τελείως λάθος δρόμο....


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες