Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τετ Οκτ 24, 2018 9:22 pm

Σήμερα δημοσιεύτηκε σε διάφορα άρθρα ότι στις 1200 προσλήψεις για μόνιμους σε νοσοκομεία η ειδική μοριοδότηση θα ειναι 20 μόρια για τους πρώτους 48 μήνες και 7 για τους υπόλοιπους μέχρι τους 84. Ξεκάθαρα πολύ φριχτότερο και άκρως πιο φωτογραφικό απ ότι η 3Κ

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό sotinela » Πέμ Οκτ 25, 2018 5:22 pm

το ΑΣΕΠ εχει καταλαβει με αυτες τις προκηρυξεις που εγκρινει οτι πλεον περναμε σε εποχη βυσματος και φωτογραφιας;
μηπως να απευθυνθουμε σε συνηγορο πολιτη;
οπως καποτε τα stage δινανε 50% προσαυξηση μοριων τωρα ξαφνικα μοριοδοτουνε την προυπηρεσια στον ιδιο φορεα με εξωφρενικα μεγαλη πριμοδοτηση. κατι πρεπει να γινει. αν μια ανεξαρτητη αρχη που πρεσβευει την ισοτητα δεχεται τετοιες προκηρυξεις τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.χτιζεται κομματικος στρατος για τις εκλογες που ερχονται. 8800 στην 3κ 1200 στα νοσοκομεια 10,000 πολιτες βαλε τουλαχιστον 2 ψηφους απο καθε σπιτι. περιπατο ο συριζα. ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑΡΑ! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΑΣΕΠ=ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ.

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Πέμ Οκτ 25, 2018 7:42 pm

sotinela έγραψε:το ΑΣΕΠ εχει καταλαβει με αυτες τις προκηρυξεις που εγκρινει οτι πλεον περναμε σε εποχη βυσματος και φωτογραφιας;
μηπως να απευθυνθουμε σε συνηγορο πολιτη;
οπως καποτε τα stage δινανε 50% προσαυξηση μοριων τωρα ξαφνικα μοριοδοτουνε την προυπηρεσια στον ιδιο φορεα με εξωφρενικα μεγαλη πριμοδοτηση. κατι πρεπει να γινει. αν μια ανεξαρτητη αρχη που πρεσβευει την ισοτητα δεχεται τετοιες προκηρυξεις τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.χτιζεται κομματικος στρατος για τις εκλογες που ερχονται. 8800 στην 3κ 1200 στα νοσοκομεια 10,000 πολιτες βαλε τουλαχιστον 2 ψηφους απο καθε σπιτι. περιπατο ο συριζα. ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑΡΑ! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΑΣΕΠ=ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ.


Μη ξεχνάς και τους 3000 του βοήθεια στο ΣΠΙΤΙ!

Συμφωνώ να απευθυνθούμε μαζικά στο συνήγορο του πολίτη ή όπου αλλού χρειάζεται. (δεν έχω γνώσεις επ αυτού) φαντάζομαι θα συμφωνεί πολύς κόσμος μόλις αντιληφθεί και διαβάσει αυτό το φριχτό για τους 1200.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό NSSN » Πέμ Οκτ 25, 2018 8:57 pm

Mktacc έγραψε:
sotinela έγραψε:το ΑΣΕΠ εχει καταλαβει με αυτες τις προκηρυξεις που εγκρινει οτι πλεον περναμε σε εποχη βυσματος και φωτογραφιας;
μηπως να απευθυνθουμε σε συνηγορο πολιτη;
οπως καποτε τα stage δινανε 50% προσαυξηση μοριων τωρα ξαφνικα μοριοδοτουνε την προυπηρεσια στον ιδιο φορεα με εξωφρενικα μεγαλη πριμοδοτηση. κατι πρεπει να γινει. αν μια ανεξαρτητη αρχη που πρεσβευει την ισοτητα δεχεται τετοιες προκηρυξεις τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.χτιζεται κομματικος στρατος για τις εκλογες που ερχονται. 8800 στην 3κ 1200 στα νοσοκομεια 10,000 πολιτες βαλε τουλαχιστον 2 ψηφους απο καθε σπιτι. περιπατο ο συριζα. ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑΡΑ! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΑΣΕΠ=ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ.


Μη ξεχνάς και τους 3000 του βοήθεια στο ΣΠΙΤΙ!

Συμφωνώ να απευθυνθούμε μαζικά στο συνήγορο του πολίτη ή όπου αλλού χρειάζεται. (δεν έχω γνώσεις επ αυτού) φαντάζομαι θα συμφωνεί πολύς κόσμος μόλις αντιληφθεί και διαβάσει αυτό το φριχτό για τους 1200.

Τους Παιδικούς Σταθμούς τους ξεχάσαμε?Όλοι οι καλοί συμβασιούχοι-επικουρικοί τη θεσούλα τους στο Δημόσιο.Είπαμε εκλογές έρχονται.......

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό sotinela » Παρ Οκτ 26, 2018 11:48 am

Δε θυμάμαι ποτέ ξανά τοσο φωτογραφικές μονιμες προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ παρα μονο εκεινη την προκηρυξη που ειχε βγει για τα ΚΕΠ που έδινε εξαιρετικά μεγάλη πριμοδότηση σε υπηρετούντες στα ΚΕΠ. Πρέπει να κάνουμε κατι. και εγω υπηρετώ ως ΙΔΟΧ αυτη τη στιγμή σε δημοσια υπηρεσια αλλα δεν αξιωσα μονιμότητα κλπ. γνώριζα οτι εχω σύμβαση ιδοχ κ δεν μπηκα με σκοπο να πριμοδοτηθώ. ας αφήσουνε τις θέσεις ανοιχτές σε ολο τον κόσμο γιατι καταντά σκανδαλωδες. Για εμενα προσωπικά πλεον τίθεται μεγάλο ζήτημα κατα πόσο ανεξάρτητη αρχή ειναι το ΑΣΕΠ. Ήδη εχει στη πλάτη του δικαστικές περιπέτειες με τους 400 γραμματεις ΠΕ...

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό melimeli » Παρ Οκτ 26, 2018 6:29 pm

Επειδή έχω απευθυνθεί στο Συνήγορο του πολίτη στο παρελθόν για άλλη υπόθεση, έχω πολύ θετική άποψη για το θεσμό. Είχα άμεση ανταπόκριση και πολύ συχνή επικοινωνία μέχρι να βγει μια άκρη στο θέμα. Οπότε θεωρώ ότι όσοι θεωρούμε ότι θιγόμαστε καλό θα ήταν να κάνουμε μια κρούση και να πάρουμε έστω μια κατεύθυνση. Είναι πράγματι σκανδαλώδες αυτό που γίνεται...

Kseniaktl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 9:06 am

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό Kseniaktl » Σάβ Οκτ 27, 2018 7:51 am

Παιδιά μην γελιέσται..ο συνήγορος του Πολίτη δεν μπορεί να κάνει τίποτα καθώς η έξτρα μοριοδότηση είναι ψηφισμένος νόμος του κράτους. Έχω στείλει για την 3κ και αυτό μου απάντησε.
Τα πράγματα είναι απλά.. Με το που βγει η προκήρυξη πρέπει να γίνει κίνηση ακύρωσης της με δικηγόρο... Όλα τα άλλα είναι να έχουμε να λέμε....
Το θέμα είναι ποιος θα κινηθεί δικαστικά από την αρχή χωρίς να ξέρει στα σίγουρα ότι σε ανοιχτό διαγωνισμό θα διοριστεί;
Η προκήρυξη μπορεί να καταπέσει πολύ εύκολα γιατί η έξτρα μοριοδότηση είναι τόσο μεγάλη που στην ουσία αποκλείει τους υπόλοιπους.

Mariadra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 14, 2017 2:32 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό Mariadra » Κυρ Οκτ 28, 2018 7:49 pm

Πάντως εγώ προσωπικά έστειλα ήδη e-mail στον Πολάκη ζητώντας να ξανακοιτάξει το θέμα της έξτρα μοριοδότησης και να σκεφτεί ίσως την έκδοση μία προκήρυξης "δύο ταχυτήτων", όπου θα υπάρχουν ξεχωριστές θέσεις για όσους έχουν ειδική εμπειρία και για όσους δεν έχουν. Πιστεύω πως έτσι δεν θίγεται κανείς, ούτε οι μεν ούτε οι δε. Ή ίσως να υπάρξει έξτρα μοριοδότηση αλλά όχι τόσο μεγάλη διαφορά.

Πάντως, είμαι διατεθειμένη να στηρίξω και να συμμετέχω σε οποιαδήποτε προσπάθεια γίνει για αλλαγή της προκήρυξης μέσω δικηγόρου, αρκεί να μαζευτούν άτομα και η προσπάθεια να είναι πιο συλλογική.

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό melimeli » Δευ Οκτ 29, 2018 11:28 am

Νομίζω ότι σε αυτή τη φάση δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα μέσω δικηγόρου, γιατί προς το παρόν στηριζόμαστε σε πληροφορίες από site. Μπορούμε όμως να στείλουμε και άλλοι email στους αρμόδιους για να καταλάβουν ότι δεν κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου και προτού βρεθούμε προ εκπλήξεως.
Mariandra, σε ποιο email έστειλες;

Kseniaktl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 9:06 am

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό Kseniaktl » Δευ Οκτ 29, 2018 1:31 pm

melimeli έγραψε:Νομίζω ότι σε αυτή τη φάση δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα μέσω δικηγόρου, γιατί προς το παρόν στηριζόμαστε σε πληροφορίες από site. Μπορούμε όμως να στείλουμε και άλλοι email στους αρμόδιους για να καταλάβουν ότι δεν κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου και προτού βρεθούμε προ εκπλήξεως.
Mariandra, σε ποιο email έστειλες;

Δεν ξέρω αν το είδατε αλλά ο νόμος με την προσαύξηση ειδικής εμπειρίας είναι ήδη ψηφισμένος νόμος του κράτους. Οπότε μόνο με δικηγόρο μπορείτε.. (ή αν πείσετε τον πολάκη να ψηφίσει άλλο νόμο που καταργεί τον προηγούμενο...κάτι που θεωρώ αδύνατο)

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Δευ Οκτ 29, 2018 9:11 pm

Kseniaktl έγραψε:
melimeli έγραψε:Νομίζω ότι σε αυτή τη φάση δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα μέσω δικηγόρου, γιατί προς το παρόν στηριζόμαστε σε πληροφορίες από site. Μπορούμε όμως να στείλουμε και άλλοι email στους αρμόδιους για να καταλάβουν ότι δεν κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου και προτού βρεθούμε προ εκπλήξεως.
Mariandra, σε ποιο email έστειλες;

Δεν ξέρω αν το είδατε αλλά ο νόμος με την προσαύξηση ειδικής εμπειρίας είναι ήδη ψηφισμένος νόμος του κράτους. Οπότε μόνο με δικηγόρο μπορείτε.. (ή αν πείσετε τον πολάκη να ψηφίσει άλλο νόμο που καταργεί τον προηγούμενο...κάτι που θεωρώ αδύνατο)


Έχεις απόλυτο δίκιο...Ο ΣτΠ και σε μένα για 3κ απαντησε ακριβώς τα ίδια...Μόνο μέσω δικηγόρου, όταν εκδοθεί η προκήρυξη ώστε να μπλοκαριστεί και μαλιστα μαζικα απο πολλους να προσφυγουν δικαστικα...αν ειχαμε κινηθει συντονισμένα και στην 3κ θα ειχε καταπεσει αυτο το αισχος που σημανε την απαρχη της λαμογιας για τους κυβερνωντες που με τις πλατες του ασεπ παραβιαζουν καποια αξιοκρατικα κεκτημενα που με κοπο ειχαν κατακτηθει...αν δεν αντιδρασουμε θα δουμε πολλα ενοψει εκλογων :twisted:

Kseniaktl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 9:06 am

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό Kseniaktl » Δευ Οκτ 29, 2018 10:20 pm

ersilyk έγραψε:
Kseniaktl έγραψε:
melimeli έγραψε:Νομίζω ότι σε αυτή τη φάση δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα μέσω δικηγόρου, γιατί προς το παρόν στηριζόμαστε σε πληροφορίες από site. Μπορούμε όμως να στείλουμε και άλλοι email στους αρμόδιους για να καταλάβουν ότι δεν κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου και προτού βρεθούμε προ εκπλήξεως.
Mariandra, σε ποιο email έστειλες;

Δεν ξέρω αν το είδατε αλλά ο νόμος με την προσαύξηση ειδικής εμπειρίας είναι ήδη ψηφισμένος νόμος του κράτους. Οπότε μόνο με δικηγόρο μπορείτε.. (ή αν πείσετε τον πολάκη να ψηφίσει άλλο νόμο που καταργεί τον προηγούμενο...κάτι που θεωρώ αδύνατο)


Έχεις απόλυτο δίκιο...Ο ΣτΠ και σε μένα για 3κ απαντησε ακριβώς τα ίδια...Μόνο μέσω δικηγόρου, όταν εκδοθεί η προκήρυξη ώστε να μπλοκαριστεί και μαλιστα μαζικα απο πολλους να προσφυγουν δικαστικα...αν ειχαμε κινηθει συντονισμένα και στην 3κ θα ειχε καταπεσει αυτο το αισχος που σημανε την απαρχη της λαμογιας για τους κυβερνωντες που με τις πλατες του ασεπ παραβιαζουν καποια αξιοκρατικα κεκτημενα που με κοπο ειχαν κατακτηθει...αν δεν αντιδρασουμε θα δουμε πολλα ενοψει εκλογων :twisted:

Μέσα σε όλα αυτά νέες πληροφορίες λένε οτι μέχρι 30.11.2018 θα έχει βγει η προκήρυξη....

ant21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 02, 2008 9:19 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό ant21 » Τρί Οκτ 30, 2018 8:08 am

Επειδή μόλις διορίστηκα σε νοσοκομείο μπορώ να πω:

1) Τα νοσοκομεία έχουν γεμίσει με 50ρηδες διοικητικους ΔΕ , από τους δήθεν αδιόριστους του 1998. Μάλιστα όλοι έχουν πάει σπίτι τους με διάφορες τροπολογίες φωτογραφικές, χωρίς να ισχύει το πάγωμα μετακινήσεων για 2 χρόνια.

2)Είναι σύνηθες διαδικασία στα νοσοκομεία να μετατασονται νοσοκομοι κτλ σε θεσεις διοικητικες προσκομίζοντας αφού διοριστηκαν πτυχια λογιστικης απο επαρχιακα ΤΕΙ και το Ανοικτο Πανεπιστημιο.

3)Υπάρχουν και οι λεγόμενοι συμβασιούχοι που παραδόξως τόσα χρόνια ανανεώνονται οι συμβάσεις τους.

Τα παραπάνω γεγονότα συνετέλεσαν να μην υπάρχουν πολλές κενές θέσεις διοικητικών...
Τις οποιες κενες θέσεις διοικητικων θα τις καταλαβουν οι συμβασιουχοι με τη γνωστη πλεον προμοδοτηση οι οποιοιδυστυχως δεν εχουν αλλα προσοντα.

ioanna25210
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 7:50 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό ioanna25210 » Τρί Οκτ 30, 2018 12:58 pm

ant21 έγραψε:Επειδή μόλις διορίστηκα σε νοσοκομείο μπορώ να πω:

1) Τα νοσοκομεία έχουν γεμίσει με 50ρηδες διοικητικους ΔΕ , από τους δήθεν αδιόριστους του 1998. Μάλιστα όλοι έχουν πάει σπίτι τους με διάφορες τροπολογίες φωτογραφικές, χωρίς να ισχύει το πάγωμα μετακινήσεων για 2 χρόνια.

2)Είναι σύνηθες διαδικασία στα νοσοκομεία να μετατασονται νοσοκομοι κτλ σε θεσεις διοικητικες προσκομίζοντας αφού διοριστηκαν πτυχια λογιστικης απο επαρχιακα ΤΕΙ και το Ανοικτο Πανεπιστημιο.

3)Υπάρχουν και οι λεγόμενοι συμβασιούχοι που παραδόξως τόσα χρόνια ανανεώνονται οι συμβάσεις τους.

Τα παραπάνω γεγονότα συνετέλεσαν να μην υπάρχουν πολλές κενές θέσεις διοικητικών...
Τις οποιες κενες θέσεις διοικητικων θα τις καταλαβουν οι συμβασιουχοι με τη γνωστη πλεον προμοδοτηση οι οποιοιδυστυχως δεν εχουν αλλα προσοντα.


Όπως τα λές είναι κι ακόμη χειρότερα. Τι ήταν αυτό με τους δήθεν αδιόριστους του 1998. Όλοι ήταν άριστοι. Κι αυτό το σάπιο κράτος πήρε ηλικιωμένους και ξοφλημένους αργόμισθους μόνο και μόνο για να τους βγάλει σύντομα στην σύνταξη και να τους πληρώνει εσαεί. Επίσης επιδιώκουν με δικαστική απόφαση ν΄αναγνωρίσουν τα χρόνια που δεν δούλεψαν δήθεν γιατί δεν ήταν δική τους ευθύνη κι έτσι να βγούν στην σύνταξη ακόμη δεν διορίστηκαν. ΑΙΣΧΟΣ!

ioanna25210
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 7:50 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό ioanna25210 » Τρί Οκτ 30, 2018 12:59 pm

ersilyk έγραψε:
Kseniaktl έγραψε:
melimeli έγραψε:Νομίζω ότι σε αυτή τη φάση δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα μέσω δικηγόρου, γιατί προς το παρόν στηριζόμαστε σε πληροφορίες από site. Μπορούμε όμως να στείλουμε και άλλοι email στους αρμόδιους για να καταλάβουν ότι δεν κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου και προτού βρεθούμε προ εκπλήξεως.
Mariandra, σε ποιο email έστειλες;

Δεν ξέρω αν το είδατε αλλά ο νόμος με την προσαύξηση ειδικής εμπειρίας είναι ήδη ψηφισμένος νόμος του κράτους. Οπότε μόνο με δικηγόρο μπορείτε.. (ή αν πείσετε τον πολάκη να ψηφίσει άλλο νόμο που καταργεί τον προηγούμενο...κάτι που θεωρώ αδύνατο)


Έχεις απόλυτο δίκιο...Ο ΣτΠ και σε μένα για 3κ απαντησε ακριβώς τα ίδια...Μόνο μέσω δικηγόρου, όταν εκδοθεί η προκήρυξη ώστε να μπλοκαριστεί και μαλιστα μαζικα απο πολλους να προσφυγουν δικαστικα...αν ειχαμε κινηθει συντονισμένα και στην 3κ θα ειχε καταπεσει αυτο το αισχος που σημανε την απαρχη της λαμογιας για τους κυβερνωντες που με τις πλατες του ασεπ παραβιαζουν καποια αξιοκρατικα κεκτημενα που με κοπο ειχαν κατακτηθει...αν δεν αντιδρασουμε θα δουμε πολλα ενοψει εκλογων :twisted:



ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ είναι η μόνη λύση. Όχι σιωπηρή αποδοχή του πελατειακού κράτους. Ουσιαστικά ο ΑΣΕΠ έχει σχεδόν καταργηθεί


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες