ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
GMarG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 12:24 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό GMarG » Πέμ Οκτ 18, 2018 10:12 am

LAS7 έγραψε:
GMarG έγραψε:
lin11 έγραψε:

Επειδη ειμαι στους διοριστεους δεν εχω ασχοληθει. ενω ο καθενας μπορει να την γραψει, ο δικηγορος μπορει τα ιδια πραγματα νατα θεμελιωσει καλυτερα. χωρις να θελω να προσβαλλω συναδερφους, ισως το καλυτερο να ψαξετε δικηγορο με εμπειρια στη λειτουργια τπυ ασεπ γιατι ειναι δυσκολο ζητημα και πολυ σημαντικο για τη ζωη σας. Πρεπει να ξερει η τουλαχιστον να ψαξει πολυ την λειτουργια του ασεπ. Σε καθε περιπτωση, καλο ειναι νασυλλεγετε κ εσεις πληροφοριες για τη λειτουργια του ασεπ (πχ δε ηξερα οτι μπορει να επανεξετασει τα παντα μετα την αιτηση θεραπειας, ακομη κ για αυτα που δεν εχουν εκφραστει παραπονα). Ενας εμπειρος δικηγορος θα ξερει αν εχει νοημα να κανετε αιτηση θεραπειας η οχι. Οσο για την αμοιβη, ενω δεν ειναι παντα ενδεικτικη της ικανοτητας του δικηγορου, μπορει ενας δικηγορος να νομιζει οτι θα ναι "ευκολη" δουλεια, γιατι ευλογως πιυ να φαμταστει κανεις το μπαχαλο που επικρατει στη διαδικασια!!! Θα πρεπεθ να εντοπισει πιο "μπαχαλο" ειναι φυσιολογικο και που ξεπεραστηκε το "νομιμο" μπαχαλο. Αυτο θελει πολυ προσεκτικη εξεταση της υποθεσης.



Κατά τη γνώμη η αίτηση θεραπείας θα πάει στα σκουπίδια του ΑΣΕΠ ανεξάρτητα από το αν την έχει γράψει δικηγόρος ή όχι.....


Gmar κάτι μου λέει ότι έχεις αγχωθεί... Εσύ κ ο κ. Kitsas...
Απλά απολαύστε το...


Τι εννοείς? Απογοητευτεί εχω φίλε μου...Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει προηγούμενα μηνυματά μου.

ritaa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 6:41 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό ritaa » Πέμ Οκτ 18, 2018 10:58 am

Elli21 έγραψε:
ritaa έγραψε:
Elli21 έγραψε:Παιδιά παρακολουθώ τη συζήτηση σας τόσο καιρό και παρόλο που δε με αφορά η συγκεκριμένη προκήρυξη σας καταλαβαίνω απόλυτα. Στη δικιά μου περίπτωση κάνανε το εξής απίθανο. Ήμουν διοριστέα με τα προσωρινά άλλης προκήρυξης πρώτη στη κατάταξη. Η συγκεκριμένη προκήρυξη ζητούσε κάποια απαραίτητα πρόσθετα κριτήρια με συγκεκριμένο κωδικό για να λάβεις μέρος. Ξαφνικά στα οριστικά αποτελέσματα με πετάξανε στους απορριπτεους με την αιτιολογία ότι δεν πληρούσα το συγκεκριμένο κωδικό. Βασιζόμενη σ'αυτο το αιτιολογικό που μου έστειλαν μετά τα οριστικά υπέβαλα αίτηση θεραπείας και επιτέλους μετά από δυόμιση περίπου μήνες σήμερα μου έστειλαν την απάντηση.
Έκαναν δεκτή την αίτηση θεραπείας μου οπότε θα ξαναμπώ στη γενική κατάταξη ωστόσο προέβησαν σε αναβαθμολογηση και ήρθαν με καινούρια αιτιολογία (ενώ η αίτηση θεραπείας είχε συγκεκριμένο σκεπτικό με βάση την απόφασή τους στα οριστικά) και μου αφαίρεσαν όλη την προϋπηρεσία μου. Επομένως με πέταξαν τόσο χαμηλά στη γενική κατάταξη οπότε και πάλι δε διορίζομαι . Δε ξέρω καν αν αυτό που έκαναν είναι νόμιμο και πραγματικά ενώ αν πήγαινα δικαστικά χωρίς αίτηση θεραπείας θα κέρδιζα όπως φάνηκε από την υπόθεση τώρα δεν ξέρω αν μπορώ να χτυπήσω δικαστικά τη καινούργια τους αιτιολογία. Έχω μόνο δύο εβδομάδες καιρό να προσφύγω δικαστικά και είμαι σε πολύ δύσκολη θέση. Έχω δικηγόρο αλλά ακόμα δεν έχω μιλήσει μαζί του μια και η απάντηση ήρθε μολις σήμερα. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους σας.


Α οκ τελικά δεν υπάρχει σωτηρία!!!!! Καλά αυτό που περίγράφεις είναι απαράδεκτο!!! Τελικά τι έκανες;;; Συμπάσχουμε απόλυτα!!!






Τελικά θα το πάω δικαστικά. Το μόνο καλό είναι οτι απο τη στιγμή που το ΑΣΕΠ ήρθε με καινούρια απόφαση (οπότε και θα γίνει ανακατάταξη των πινάκων) ξεκινάει καινούρια δικαστική προθεσμία για μένα. Το μετάνιωσα για την αίτηση θεραπείας αν είχα πάει κατ ευθείαν δικαστικά θα είχα κερδίσει.


Μπράβο σου! Μας δίνεις κουράγιο! Καλή δύναμη και σε σένα!

tolka
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Απρ 11, 2018 12:06 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό tolka » Πέμ Οκτ 18, 2018 11:03 am

και για να γελάσουμε λίγο, παραθέτω από δημοσίευση του diorismos.gr σχετικά με θέσεις ΠΕ Γραμματέων στην ΑΑΔΕ :

Οι ενδιαφερόμενοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη διαδικασία επιλογής για την πρόσληψη δύο (2) θέσεων Γραμματέων με έργο τη γραμματειακή και εν γένει υποστήριξη του Συμβουλίου Διοίκησης της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (εφεξής Αρχή), μπορούν να υποβάλουν αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος...
Οι υποψήφιοι, προκειμένου να συμμετάσχουν στη διαδικασία πλήρωσης των προκηρυσσόμενων στην παρούσα πρόσκληση θέσεων θα πρέπει κατά την ημερομηνία λήξης προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων να διαθέτουν τα παρακάτω απαιτούμενα προσόντα: α) πτυχίο ή δίπλωμα Α.Ε.Ι., β) άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας,...
Ως επιπλέον-επιθυμητά προσόντα, εμπειρία και ικανότητες, τα οποία λαμβάνονται υπόψη για την επιλογή του προσωπικού για τις παραπάνω θέσεις θεωρούνται: α) η κατοχή μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου σπουδών Α.Ε.Ι. ή αναγνωρισμένου ισότιμου τίτλου της αλλοδαπής, β)...

Ανεπίτρεπτο να γίνονται αποδεκτά όλα τα πτυχία και μεταπτυχιακά-διδακτορικά. Ούτε λόγος περί συνάφειας; Παρακαλώ οι της 1Κ/2017 νομικάριοι, διεθνολόγοι και λοιποί εξειδικευμένοι επί του αντικειμένου που διαβάζουν εδώ να επιληφθούν άμεσα προς αποκλεισμό πάσα μη συναφούς ενδιαφερομένου :D :D :D :D

Kitsas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 06, 2018 2:25 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Kitsas » Πέμ Οκτ 18, 2018 12:28 pm

LAS7 έγραψε:
GMarG έγραψε:
lin11 έγραψε:

Επειδη ειμαι στους διοριστεους δεν εχω ασχοληθει. ενω ο καθενας μπορει να την γραψει, ο δικηγορος μπορει τα ιδια πραγματα νατα θεμελιωσει καλυτερα. χωρις να θελω να προσβαλλω συναδερφους, ισως το καλυτερο να ψαξετε δικηγορο με εμπειρια στη λειτουργια τπυ ασεπ γιατι ειναι δυσκολο ζητημα και πολυ σημαντικο για τη ζωη σας. Πρεπει να ξερει η τουλαχιστον να ψαξει πολυ την λειτουργια του ασεπ. Σε καθε περιπτωση, καλο ειναι νασυλλεγετε κ εσεις πληροφοριες για τη λειτουργια του ασεπ (πχ δε ηξερα οτι μπορει να επανεξετασει τα παντα μετα την αιτηση θεραπειας, ακομη κ για αυτα που δεν εχουν εκφραστει παραπονα). Ενας εμπειρος δικηγορος θα ξερει αν εχει νοημα να κανετε αιτηση θεραπειας η οχι. Οσο για την αμοιβη, ενω δεν ειναι παντα ενδεικτικη της ικανοτητας του δικηγορου, μπορει ενας δικηγορος να νομιζει οτι θα ναι "ευκολη" δουλεια, γιατι ευλογως πιυ να φαμταστει κανεις το μπαχαλο που επικρατει στη διαδικασια!!! Θα πρεπεθ να εντοπισει πιο "μπαχαλο" ειναι φυσιολογικο και που ξεπεραστηκε το "νομιμο" μπαχαλο. Αυτο θελει πολυ προσεκτικη εξεταση της υποθεσης.



Κατά τη γνώμη η αίτηση θεραπείας θα πάει στα σκουπίδια του ΑΣΕΠ ανεξάρτητα από το αν την έχει γράψει δικηγόρος ή όχι.....


Gmar κάτι μου λέει ότι έχεις αγχωθεί... Εσύ κ ο κ. Kitsas...
Απλά απολαύστε το...


Χαχα. Πολύ καλό. Η διαδικασία προχωρά γοργά...

nata21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 10:30 am

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό nata21 » Πέμ Οκτ 25, 2018 2:05 pm

Ήρθε σε κανένα σας απαντητική επιστολή του ΑΣΕΠ για τους λόγους που απορρίφθηκε ο καθένας μας;

John12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2017 12:29 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό John12 » Πέμ Οκτ 25, 2018 10:21 pm

Ναι σε μένα. Δεν αναφέρει κάτι διαφορετικό από αυτά που γνωρίζουμε ως σήμερα. ΤΙΠΟΤΑ. Τι θα μπορούσε άραγε να αναφέρει. Μη σας πω ότι θα μας βοηθήσει ακόμη περισσότερο στο αγώνα μας.

nata21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 10:30 am

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό nata21 » Παρ Οκτ 26, 2018 12:46 am

John12 έγραψε:Ναι σε μένα. Δεν αναφέρει κάτι διαφορετικό από αυτά που γνωρίζουμε ως σήμερα. ΤΙΠΟΤΑ. Τι θα μπορούσε άραγε να αναφέρει. Μη σας πω ότι θα μας βοηθήσει ακόμη περισσότερο στο αγώνα μας.



Στη δική μου επιστολη από τον ΑΣΕΠ έχει αναλυτική περιγραφή του λόγου που απορρίψανε ως μη συναφές το διδακτορικό και το μεταπτυχιακό μου. Είναι τρεις σελίδες και αναρωτιέμαι αν σε άλλους ήταν αναλυτική και σε άλλους όχι.

Kitsas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 06, 2018 2:25 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Kitsas » Παρ Οκτ 26, 2018 7:38 am

John12 έγραψε:Ναι σε μένα. Δεν αναφέρει κάτι διαφορετικό από αυτά που γνωρίζουμε ως σήμερα. ΤΙΠΟΤΑ. Τι θα μπορούσε άραγε να αναφέρει. Μη σας πω ότι θα μας βοηθήσει ακόμη περισσότερο στο αγώνα μας.


Είσαι από αυτούς που έλεγαν ότι επέστρεφαν στην θέση τους μάλλον. ... Η παρωδία συνεχίζεται.... Σαν τα δημοσιεύματα ότι πάγωσε ο διαγωνισμός. Δεν μπορώ να καταλάβω το κίνητρο αλλά και τον σκοπό πίσω από αυτήν την παραπληροφόρηση. Keep kalming για ακομη μια φόρα

afriendforyou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιαν 22, 2010 4:54 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό afriendforyou » Σάβ Ιαν 19, 2019 3:15 pm

Τι νέα έχουμε από την εκδίκαση της προσφυγής;


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες