ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
ritaa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 6:41 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό ritaa » Παρ Οκτ 12, 2018 11:22 am

Όντως συνάφεια μπορεί να αξιολογήσει κανείς μόνο στην περίπτωση του διδακτορικού. Στο μεταπτυχιακό δίπλωμα είναι λίγο αμφίσημο γιατί σημαντική βαρύτητα παίζει και η διπλωματική εργασία. Εμένα η διπλωματική μου εργασία αφορά αμιγώς στον τρόπο απονομής της διακαιοσύνης ποαρότι ο μεταπτυχιακός μου τίτλος δεν είναι από το τμήμα της Νομικής αλλά της Κοινωνιολογίας. Εγώ στην αίτηση θεραπείας συμπεριέλαβα ττην αναλυτική μου βαθμολογία, όπως προφανώς και τα μαθήματα που διδάχτηκα, καθώς και τον τίτλο της διπλωματικής. Επίσης, επισύναψα και βεβαίωση της σχολής σχετικά με τον στόχο και το αντικείμενο του ΜΠΣ. Για να είμαι ειλικρινής αν κάποιος θέλει να κρίνει καλοπροαίρετα θα το αναγνωρίσει ως συναφές αλλά αν κάποιος θέλει να κρίνει βάσει της Σχολής μάλλον θα το απορρίψει και μάλιστα με συνοπτικές διαδικασίες.
Τώρα ως προς το αδιάβλητο της διαδικασίας εγειρόνται σοβαρές αμφιβολίες γιατί υπήρχε έντονη φημολογία ότι τα αποτελέσματα θα ανατραπούν. Πώς είχε διαρρεύσει τέτοια πληροφόρηση; Κια γιατί δεν υπήρχε επίσημη ανακοίνωση από τον ΑΣΕΠ; Ναι είναι πολύ λογικό να υπάρξουν αλλαγές της τάξεως 10%, οι οποίες μάλλον προκαλούνται κατόπιν ενστάσεως. Αλλά τέτοια μαζικότητα; Πώς δικαιολογέιται; Και γιατί δηλαδή να έχουν τόσο εκ διαμέτρων αντίθετη άποψη τα τμήματα του ΑΣΕΠ; Πώς μπορεί ο καθένας να αξιολογεί κάτι υποκειμενικά αυθαίρετα και μα βάση τη συνείδησή του χωρίς να σκέπτεται ότι έχει ήδη εκδοθεί προσωρινός πίνακας;
Και καλά μπορεί να γίνει αυτό. Για ποιο λόγο μας καλέσαν από το Υπουργείο Δικαιοσύνης να ελέγξουν τους τίτλους σπουδών μας χωρίς το ΑΣΕΠ να τους ενημερώσει ότι θα υπάρξουν αλλαγές; Εγώ δεν αποδέχτηκα ως ΣΟΧ και δικαιολογημένα πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο Δικαιοσύνης και τους ανέφερα ότι δεν έχω πρόθεση να αποδεχτώ. Συνεπώς τους ρώτησα για ποιο λόγο να μπω στον κόπο να στείλω ξανά έγγραφα και κυρίως τις ιατρικές βεβαιώσεις;
Εκείνοι επέμεναν ότι είναι απαραίτητο ανεξάρτητα αν αποδεχτώ ή όχι τη θέση ΣΟΧ. Αυτό για ποιο λόγο το έκαναν; Γιατί πίστευαν ότι τα οριστικά αποτελε΄σματα δε θα διαφοροποιηθούν και πολύ.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τον εμπαιγμό στο πρόσωπό μας;;;;;;;

ritaa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 6:41 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό ritaa » Παρ Οκτ 12, 2018 11:25 am

reinvent είσαι στους διορισθέντες;;;;

άσχετο αλλά ήθελα να σε ρωτήσω αν ενδιαφέρεσαι ακόμη να δώσεις στη Σχολή Δικαστών; Εγώ απελπίστηκα για τα καλά με αυτές τις διαδικασίες του ΑΣΕΠ, που σκέφτηκα και εγώ να δώσω στο Δικαστικό. Γι αυτό σε ρωτάω. Λογικά αφού είσαι απόφοιτος Νομικής μπορεί να μη σου στέρησαν μόρια από τυχόν μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς τίτλους αν προέρχονται από το Νομικό Τμήμα.

ritaa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 6:41 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό ritaa » Παρ Οκτ 12, 2018 11:34 am

Danae2018 έγραψε:
ritaa έγραψε:
Danae2018 έγραψε:
ritaa, ως συναφή χαρακτηρίστηκαν σε μεγάλη έκταση μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί τίτλοι, ηλεκτρολόγων μηχανικών-αποφοίτων τμημάτων της πληροφορικής, επίσης πτυχία από σχολές διοίκησης και οικονομίας αλλά και πολλά μεταπτυχιακά με εκπαιδευτικό προσανατολισμό (πχ εκπαίδευση ενηλίκων). Αυτό που θα πρέπει να επισημάνουμε ωστόσο ήταν ότι οι θέσεις ήταν ΠΕ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΝ και όχι ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ


Ευχαριστώ για την απάντηση. Εσένα πόσα μόρια σου αφαιρέθηκαν;;;;
Μακάρι να δικαιωθούμε!


Σχεδόν 800 μόρια


Πωπω 800 μόρια!!! Φρικτό! Το ξέρω πώς δεν είσαι μόνο εσύ αλλά οκ είναι θλιβερό.
έχεις δίκιο που τονίζεις ότι πρόκειται για θέση ΠΕ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΝ και όχι ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ.

Αν ήθελαν από τον ΑΣΕΠ να κρατήσουν αυστηρή στάση θα έπρεπε να εφαρμόσουν την ίδια γραμμή σε όλους τους τίτλους.

LAS7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Οκτ 08, 2018 11:42 am

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό LAS7 » Παρ Οκτ 12, 2018 12:54 pm

Καλησπέρα σε όλους,

έχω αναφέρει ξανά ότι το θέμα πρέπει να πάρει έκταση μιας και η διαφάνεια της όλης διαδικασίας δεν είναι εμφανής

Πριν λίγο κάλεσα στην ΕΡΤ [210 6092323] όπου ανάφερα το άρθρο της εφημερίδας των Συντακτών για τις προσλήψεις μπάχαλο μέσω ΑΣΕΠ καθώς και όλα αυτά που θεωρώ ότι δεν υλοποιήθηκαν σωστά. Κατέγραψαν το αίτημά μου για συζητηθεί το θέμα στην τηλεόραση και το ραδιο. Μου πρότειναν επίσης αν θέλω να στείλω και σχετικό mail στο protieidisi@ert.gr Το σχετικό αίτημα θα δοθεί σε όλες τις εκπομπές της ΕΡΤ και από εκεί θα αποφασίσουν αν θα το προβάλλουν. Θεωρώ πως όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο.

Εκτός από τους δικηγόρους που θα λειτουργήσουν για εμάς ομαδικά ή ατομικά νομίζω πως το ΑΣΕΠ πρέπει κάπου να λογοδοτήσει κάπου και σίγουρα αυτό θα γίνει αν το ερώτημα φτάσει στη τηλεόραση και γιατί όχι στη Βουλή.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Παρ Οκτ 12, 2018 2:34 pm

serzio έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνουν στον κόπο διοριστέοι ή μη να μας αποτρέψουν για τις δεδομένες νομικές ενέργειές μας. Παιδιά δεν κινδυνεύετε, ως πλεονάζοντες θα μπούμε οπότε χαλαρώστε και στηρίξτε μας.

Το ποστ του John είναι εκ του πονηρού βάζοντας μπολντ ατάκα υψηλόβαθμου στελέχους του ΑΣΕΠ. Εμένα λοιπόν υψηλόβαθμο στέλεχος του ΑΣΕΠ μου είπε ότι ντρέπονται για αυτό που έγινε, ότι τους επιβλήθηκε από μια ισχνή αλλά ισχυρή ως προς τη δύναμη αποφάσεων μειοψηφία και ότι θεωρεί τη δικαίωσή μας δεδομένη (όχι τα ασφαλιστικά μετρα που είναι λίγο περίπλοκα αλλά την τελική έκβαση). Εκ του πονηρού επίσης εξισώνεται μια οποιαδήποτε αλλαγή στον οριστικό πίνακα με την τρέχουσα όπου για πρώτη φορά ενώ έχουμε απόφαση μοριοδότησης και εκδίδονται οι προσωρινοί κατόπιν αλλάζει η γνώμη. Δε συνάδει με την έννοια του κράτους δικαίου αυτό και θα έπρεπε όλοι να εξοργίζονται. Υποτίθεται ότι προσπαθούμε να φτιάξουμε μια καλύτερη πατρίδα για εμάς και τα παιδιά μας.

Μην μπαίνετε παιδιά λοιπόν στον κόπο. Ήδη έχουν ξεκινήσει οι νομικές ενέργειες και σε 1 - 1,5 χρόνο θα είμαστε συνάδελφοι. Εμείς πάντως θα σας στηρίζουμε σε όποια δίκαια υπηρεσιακά αιτήματα θα έχετε κι ας μην μας έχετε σταθεί τώρα ή άκομη κι ας μας βάζετε τρικλοποδιές.


serzio εκ του πονηρού είναι η παράληψη σου να μας αναφέρεις το δημοσίευμα απο την εφημερίδα για το οποίο πανηγύριζες προχθές.
Το παραθέτω εγώ για σένα (ένα κομμάτι) μήπως και δεν το διάβασες:

Η πηγή της μεγάλης σύγχυσης ίσως να εντοπίζεται πολύ νωρίτερα, όταν το ΑΣΕΠ προσπάθησε να καθορίσει τον κύκλο των πτυχιακών και μεταπτυχιακών κύκλων.
«Εκεί ήταν που έπρεπε να περιορίσουμε τίτλους. Αλλά το ΑΣΕΠ έπεσε θύμα των πιέσεων συνδικαλιστικών οργάνων και εκπροσώπων φορέων καθηγητών Πανεπιστημίων, που ο καθένας ζητούσε να ενταχθεί το αντικείμενό του. Ο κύκλος έπρεπε να είχε κλείσει μια και καλή από το υπουργείο Δικαιοσύνης (σ.σ.: υπουργείο στο οποίο υπάγονται οι σχετικοί με τις προσλήψεις φορείς)», τονίζει έγκυρη πηγή του ΑΣΕΠ.


Μήπως τελικά η ανάκληση προκήρυξης ή/και η αναγνώριση της συνάφειας σε όλα τα πτυχία έγινε λόγω πιέσεων και όχι εξαιτίας της ανατροπής στα οριστικά;

Amelia12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2018 9:24 am

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Amelia12 » Παρ Οκτ 12, 2018 2:45 pm

sotinela έγραψε:Παιδια καλησπερα. δεν εμπλεκομαι με αυτη τη προκηρυξη και σας ευχομαι σε ολους καλη τυχη.
το να λετε ομως ετσι απλα ΠΑΡΑΤΥΠΙΕΣ ΑΣΕΠ, παραβιαση αρχων ισοτητας κλπ κλπ κλπ δημοσια μέσα σε ενα φόρουμ δεν νομίζω οτι ωφελεί κάτι. Εχετε κάθε δικαίωμα να διεκδικήσετε ο,τι εσεις νομίζετε εφόσον και αν έχετε συγκεκριμένα στοιχεία και αποδείξεις που θα καταθέσετε στα αρμόδια δικαστήρια. Δεν νομίζω να προσφέρει κάτι στην ολη δημόσια συζήτηση το ''κραξιμο'' σε διδακτορικούς τίτλους και μαστερ διοριστεων και η λάσπη σε μια ολοκληρη δημόσια υπηρεσία οτι λειτουργεί παρατυπα και παρανομα.
θέλω να πιστεύω οτι το ΑΣΕΠ σαν ανεξάρητη αρχη δε θα έκανε ποτε μαζικα τοσο μεγαλη διαστρέβλωση των αποτελεσμάτων. Απλα επειδη στην αρχη βγηκε φεκ με συγκεριμενα πτυχια και μετα προστέθηκαν και άλλα κάπου μέσα σε αυτό το σημείο έγινε και το χάσιμο στα ελεγκτικά όργανα που εξέτασαν τους φακέλους. Ευχομαι απο καρδίας κάθε τύχη και καλο διορισμό αλλά οχι μεγάλα και βαρύγδουπα λόγια δημοσια μεσα σε ενα καθαρα ενημερωτικο φορουμ. Συγκεντρωθείτε εκτος φορουμ και δείτε με τους νομικούς τι μπορείτε να κάνετε για το καλο σας. πολυ ορθα κάνατε εδω μέσα τη δήμοσια προσκληση προς κάθε ενδιαφερόμενο αλλά Δε σας φταίνε κάτι οι διοριστέοι να γίνονται βορά χλευασμού μέσα σε ενα δήμοσιο φορουμ αναφέροντας τίτλους διατριβών με έμμεση αναφορά στον ευτελές των θεμάτων των διατριβών και της μη σχετικότητας με το αντικείμενο των προς πλήρωση θέσεων γραμματέων δικαστηρίων. Ταπεινή μου άποψη είναι πως οτι τίτλος ήταν σε νομική ορθά αναγνωρίστηκε με απόλυτη συνάφεια. Πανεπιστημια και ΤΕΙ που να χορηγουνε τίτλους γραμματέων δεν υπάρχουν για να έχουμε μέτρο σύγκρισης συνάφειας πτυχίων. απο εκει και πέρα ειναι στην ευχέρεια του ελεγκτικού οργάνου που εξέτασε κάθε φάκελο τι αποφάνθηκε για συνάφεια και μη. εαν υπαρχει καποιος/α που εχει μαστερ η διδακτορικο και δεν του αναγνωριστηκε συναφες ενω παραλληλα το ιδιο μαστερ ή διδακτορικο εχει αναγνωριστεί ως συναφές σε διοριστέο τότε ναι είμαι μάζι σας να στραφειτε κατα του συγκεκριμενου διοριστεου. αλλα το να λετε αυτη η διατριβη εχει αυτο τον τίτλο κ γιατι αναγνωρίστηκε ως συναφής ενω η δικη μου οχι, υποδηλωνει ''κακια''.

Φιλικά και με κάθε ευχή για καλή τύχη.



Περίεργο πάντως που, όπως ισχυρίζεστε, δεν εμπλέκεστε, ξοδέψατε τον πολύτιμο χρόνο σας και συνταξατε μια εκτενεστατη τοποθέτηση!!!
Μάλλον είστε από τους διοριστέους και φοβάστε και καλά κάνετε!

DEDIA
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:00 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό DEDIA » Παρ Οκτ 12, 2018 2:49 pm

JohnyMnemonic έγραψε:Θα το αφήσω απλά εδώ:



'Οταν κάποιοι σθεναρά φωνάζαμε από τον Μάρτη ότι κινούνται υπογείως συγκεκριμένες ομάδες...χρωματικές...ο Jonny προσπαθούσε να καθησυχάσει τους πάντες ότι δε πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Τωρα,ενώ έχει διοριστεί με τα οριστικά, συνεχίζει στο θέμα με τις προσφυγές για να δείξει το σύννομο της διαδικασίας και να πείσει όσους αμφιταλαντεύονται,για διάφορους λόγους, να μην κινηθούν νομικά. Πριν τα οριστικά ήταν ηλίου φαεινότερον η σκοπιμότητα των ποστ....τώρα τι;

Amelia12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2018 9:24 am

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Amelia12 » Παρ Οκτ 12, 2018 2:51 pm

Kitsas έγραψε:Νομίζω υπάρχει πρόβλημα συννενόησης.... Λάβετε υπόψιν το εξής: το οτι η σχολή σας ήταν στους αποδεκτούς τίτλους δεν σημαίνει οτι και όλα τα μεταπτυχιακά και διδακτορικά αυτής θεωρούνται συναφή με το αντικείμενο της θέσης. ΤΕΛΟΣ. Δεν πρόκειται να δεχτεί τέτοιες αιτήσεις θεραπείας ο ΑΣΕΠ.

Σημειωτέον δεν είμαι επιτυχών στην προκήρυξη αυτή


Εφόσον δεν είστε επιτυχών στην προκήρυξη αυτήν, μην ανακατεύεται. Επίσης, απόψεις τύπου ‘ΤΕΛΟΣ’ θυμίζουν χουντα

GMarG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 12:24 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό GMarG » Παρ Οκτ 12, 2018 2:56 pm

ritaa έγραψε:Όντως συνάφεια μπορεί να αξιολογήσει κανείς μόνο στην περίπτωση του διδακτορικού. Στο μεταπτυχιακό δίπλωμα είναι λίγο αμφίσημο γιατί σημαντική βαρύτητα παίζει και η διπλωματική εργασία. Εμένα η διπλωματική μου εργασία αφορά αμιγώς στον τρόπο απονομής της διακαιοσύνης ποαρότι ο μεταπτυχιακός μου τίτλος δεν είναι από το τμήμα της Νομικής αλλά της Κοινωνιολογίας. Εγώ στην αίτηση θεραπείας συμπεριέλαβα ττην αναλυτική μου βαθμολογία, όπως προφανώς και τα μαθήματα που διδάχτηκα, καθώς και τον τίτλο της διπλωματικής. Επίσης, επισύναψα και βεβαίωση της σχολής σχετικά με τον στόχο και το αντικείμενο του ΜΠΣ. Για να είμαι ειλικρινής αν κάποιος θέλει να κρίνει καλοπροαίρετα θα το αναγνωρίσει ως συναφές αλλά αν κάποιος θέλει να κρίνει βάσει της Σχολής μάλλον θα το απορρίψει και μάλιστα με συνοπτικές διαδικασίες.
Τώρα ως προς το αδιάβλητο της διαδικασίας εγειρόνται σοβαρές αμφιβολίες γιατί υπήρχε έντονη φημολογία ότι τα αποτελέσματα θα ανατραπούν. Πώς είχε διαρρεύσει τέτοια πληροφόρηση; Κια γιατί δεν υπήρχε επίσημη ανακοίνωση από τον ΑΣΕΠ; Ναι είναι πολύ λογικό να υπάρξουν αλλαγές της τάξεως 10%, οι οποίες μάλλον προκαλούνται κατόπιν ενστάσεως. Αλλά τέτοια μαζικότητα; Πώς δικαιολογέιται; Και γιατί δηλαδή να έχουν τόσο εκ διαμέτρων αντίθετη άποψη τα τμήματα του ΑΣΕΠ; Πώς μπορεί ο καθένας να αξιολογεί κάτι υποκειμενικά αυθαίρετα και μα βάση τη συνείδησή του χωρίς να σκέπτεται ότι έχει ήδη εκδοθεί προσωρινός πίνακας;
Και καλά μπορεί να γίνει αυτό. Για ποιο λόγο μας καλέσαν από το Υπουργείο Δικαιοσύνης να ελέγξουν τους τίτλους σπουδών μας χωρίς το ΑΣΕΠ να τους ενημερώσει ότι θα υπάρξουν αλλαγές; Εγώ δεν αποδέχτηκα ως ΣΟΧ και δικαιολογημένα πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο Δικαιοσύνης και τους ανέφερα ότι δεν έχω πρόθεση να αποδεχτώ. Συνεπώς τους ρώτησα για ποιο λόγο να μπω στον κόπο να στείλω ξανά έγγραφα και κυρίως τις ιατρικές βεβαιώσεις;
Εκείνοι επέμεναν ότι είναι απαραίτητο ανεξάρτητα αν αποδεχτώ ή όχι τη θέση ΣΟΧ. Αυτό για ποιο λόγο το έκαναν; Γιατί πίστευαν ότι τα οριστικά αποτελε΄σματα δε θα διαφοροποιηθούν και πολύ.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τον εμπαιγμό στο πρόσωπό μας;;;;;;;



Και εγώ έχω καταθέσει ήδη αίτηση θεραπείας...με όσους έχω μιλήσει μου λένε το ίδιο πράγμα....ότι εφόσον η συνάφεια δεν συμπίπτει με τους αποδεκτούς τίτλους θα έπρεπε να είχε καθοριστεί εκ το προτέρων...κτλ κτλ τα αυτονόητα που συζητάμε.Τεσπα...Το θέμα είναι είναι ότι όσοι έχουμε καταθέσει ήδη τις αιτήσεις θα πρέπει να οργανωθούμε γιατί τρέχουν προθεσμίες....Έχει κανείς ιδέα πως μπορούμε να έρθουμε σε επαφή...? Όπως και να χει δεν μπορούμε να συζητάμε τις λεπτομέρειες εδώ κατά τη γνώμη μου...

GMarG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 12:24 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό GMarG » Παρ Οκτ 12, 2018 3:00 pm

ritaa έγραψε:
Danae2018 έγραψε:
ritaa έγραψε:
Ευχαριστώ για την απάντηση. Εσένα πόσα μόρια σου αφαιρέθηκαν;;;;
Μακάρι να δικαιωθούμε!


Σχεδόν 800 μόρια


Πωπω 800 μόρια!!! Φρικτό! Το ξέρω πώς δεν είσαι μόνο εσύ αλλά οκ είναι θλιβερό.
έχεις δίκιο που τονίζεις ότι πρόκειται για θέση ΠΕ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΝ και όχι ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ.

Αν ήθελαν από τον ΑΣΕΠ να κρατήσουν αυστηρή στάση θα έπρεπε να εφαρμόσουν την ίδια γραμμή σε όλους τους τίτλους.



Και εγώ 900. ΣΟΚ

tolka
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Απρ 11, 2018 12:06 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό tolka » Παρ Οκτ 12, 2018 3:44 pm

tolka έγραψε:
reinvent έγραψε:
tolka έγραψε:
Αυτό στηρίζει το σκεπτικό που παρέθεσα παραπάνω σχετικά με τον τρόπο που έγινε η κρίση των συναφειών. Οι ενστάσεις που υποβλήθηκαν προφανώς γίνανε κυρίως από υποψήφιους νομικής και κινήθηκαν εναντίον φιλολόγων, φυσικομαθηματικών και λοιπών. Έτσι το ΑΣΕΠ έλεγξε «και καλά» τη συνάφεια των τελευταίων αλλά ούτε λόγος για χρηματοοικονομικά, νομική, διεθνείς σπουδές κλπ αφού κανένας φιλόλογος-φυσικομαθηματικός δεν κινήθηκε εναντίον τους. Επομένως έχουμε επιλεκτική εξέταση της συνάφειας και όχι καθολική για όλους τους υποψήφιους.
Ευχαριστώ Johnny.
ΥΓ. Το ότι εφαρμόστηκαν οι διαδικασίες δε σημαίνει ότι η επιτροπή δεν δέχθηκε πιέσεις για να κάνει δεκτές τις ενστάσεις στις οποίες αναφέρεσαι.




Αντιλαμβάνομαι την απογοήτευση των προσωρινά διοριστέων.
Από τα σημεία που έχει μαρκάρει με bold ο JohnyMnemonic, πάντως, προκύπτει ότι η διαδικασία που τηρήθηκε είναι απόλυτα σύννομη.

Reinvent, σύννομη ναι, αλλά το ότι εφαρμόστηκαν τα προβλεπόμενα ως διαδικασία δε συνεπάγεται κάτι για την ουσία του πράγματος που είναι το πως έγινε η κρίση των συναφειών. Και από όλα τα παραπάνω (βλ. τίτλους μεταπτυχιακών και διδακτορικών) φαίνεται ότι τηρήθηκαν δύο μέτρα και δύο σταθμά για τους υποψήφιους.
Και για να μη φαίνεται ως σενάριο συνωμοσίας, δεν πιστεύω για παράδειγμα ότι δεν ανοίχτηκαν όλοι οι φάκελοι αλλά οι φήμες για πιέσεις όσον αφορά την αλλαγή των συναφειών υπήρχαν εδώ και καιρό και τελικά η αλλαγή πραγματοποιήθηκε. Και προς τα που είχαν κινηθεί οι πιέσεις ; Σίγουρα όχι προς την πρώτη κατηγορία πτυχίων. Προσωπικά πλέον το αδιάβλητο και ανεξάρτητο του ασεπ μου είναι αμφίβολο μέχρι τουλάχιστον να δώσουν μία πειστική και αναλυτική εξήγηση (και όχι γενικεύσεις) για την ερμηνεία της κατάστασης που δημιούργησαν. Και από εκεί και πέρα βλέπουμε. Το σενάριο της άνισης μεταχείρισης των συναφειών μου είναι προς στιγμήν το πιο πιθανό και όχι ότι εξετάστηκαν όλοι οι φάκελοι με πιο αυστηρά κριτήρια όπως έγραψε ο Johny. Τα αυστηρά και γενικευμένα κριτήρια πιστεύω θα είχαν κόψει πολλά περισσότερα μεταπτυχιακά-διδακτορικά.

Και για να συμπληρώσω, το 10-15% που έχει γραφεί αλλού ως συνηθισμένο ποσοστό μεταβολών από τον προσωρινό στον οριστικό πίνακα αφορά παραλήψεις σε μοριοδότηση προσόντων των υποψηφίων ή λάθος καταμέτρηση μορίων, χωρίς όμως να έχει αλλάξει ο τρόπος προσδιορισμού των μορίων. Στην προκειμένη όπου έχουμε και ένα δραματικά υψηλότερο ποσοστό αλλαγών (30-35%) δεν είχαμε λάθη στην καταμέτρηση των μορίων των υποψηφίων αλλά αλλαγή σκεπτικού και αναπροσαρμογή των κριτηρίων συνάφειας. Καμία σύγκριση ως προς τη βαρύτητα των δύο περιπτώσεων.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Παρ Οκτ 12, 2018 5:07 pm

DEDIA έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:Θα το αφήσω απλά εδώ:



'Οταν κάποιοι σθεναρά φωνάζαμε από τον Μάρτη ότι κινούνται υπογείως συγκεκριμένες ομάδες...χρωματικές...ο Jonny προσπαθούσε να καθησυχάσει τους πάντες ότι δε πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Τωρα,ενώ έχει διοριστεί με τα οριστικά, συνεχίζει στο θέμα με τις προσφυγές για να δείξει το σύννομο της διαδικασίας και να πείσει όσους αμφιταλαντεύονται,για διάφορους λόγους, να μην κινηθούν νομικά. Πριν τα οριστικά ήταν ηλίου φαεινότερον η σκοπιμότητα των ποστ....τώρα τι;


Ήμουν διοριστέος και στα προσωρινά.
Φαντάζομαι κατανοείς οτι δεν έχω δυνάμεις να αποτρέψω όσους θέλουν να κινηθούν μέσω της νομικής οδού έτσι;
Πάντως μην είσαι και σίγουρη οτι θα δικαιωθείτε όλοι. Κάθε περίπτωση θα εξεταστεί ατομικά. Πολλοί απο εσάς δίνετε ελπίδες έχοντας προκαταβάλει την θετική απόφαση του δικαστή χωρίς να ακούσετε μάλιστα και τι έχει να πει το ΑΣΕΠ επι αυτού.
ΥΓ. Οι δικηγόροι τι περιμένετε να σας πουν; Οτι έχετε άδικο; 2000-3000 ευρώ παει η αίτηση ακύρωσης. Μπορεί και παραπάνω αν απευθυνθείτε σε κανένα μεγάλο όνομα.

DEDIA
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:00 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό DEDIA » Παρ Οκτ 12, 2018 5:56 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
DEDIA έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:Θα το αφήσω απλά εδώ:



'Οταν κάποιοι σθεναρά φωνάζαμε από τον Μάρτη ότι κινούνται υπογείως συγκεκριμένες ομάδες...χρωματικές...ο Jonny προσπαθούσε να καθησυχάσει τους πάντες ότι δε πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Τωρα,ενώ έχει διοριστεί με τα οριστικά, συνεχίζει στο θέμα με τις προσφυγές για να δείξει το σύννομο της διαδικασίας και να πείσει όσους αμφιταλαντεύονται,για διάφορους λόγους, να μην κινηθούν νομικά. Πριν τα οριστικά ήταν ηλίου φαεινότερον η σκοπιμότητα των ποστ....τώρα τι;


Ήμουν διοριστέος και στα προσωρινά.
Φαντάζομαι κατανοείς οτι δεν έχω δυνάμεις να αποτρέψω όσους θέλουν να κινηθούν μέσω της νομικής οδού έτσι;
Πάντως μην είσαι και σίγουρη οτι θα δικαιωθείτε όλοι. Κάθε περίπτωση θα εξεταστεί ατομικά. Πολλοί απο εσάς δίνετε ελπίδες έχοντας προκαταβάλει την θετική απόφαση του δικαστή χωρίς να ακούσετε μάλιστα και τι έχει να πει το ΑΣΕΠ επι αυτού.
ΥΓ. Οι δικηγόροι τι περιμένετε να σας πουν; Οτι έχετε άδικο; 2000-3000 ευρώ παει η αίτηση ακύρωσης. Μπορεί και παραπάνω αν απευθυνθείτε σε κανένα μεγάλο όνομα.



Το ξέρω ότι ήσουν διοριστέος στα προσωρινά αλλά ήσουν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας (από τους τελευταίους στις προσλήψεις των προσωρινών)....οποτε σε συνέφερε να φύγουν κάποιοι για να να κατοχυρώσεις τη θέση σου. Μονο εσύ νόμιζες ότι δε το καταλάβαμε.
Εννοείται πως συνεχίζεις το έργο σου...σε κάθε ποστ. Δε θεωρώ ότι έχεις δυνάμεις, ούτε τις γνώσεις για να αποτρέψεις κάποιους να κινηθούν νομικά. Δεν σε υποτιμώ αλλά σίγουρα δε σε υπερεκτιμώ. Τιποτα από ότι αναφέρεις περί προσφυγων δεν ισχύουν. :lol: :lol: :lol:
Ευχομαι να διοριστείς με το καλό και να σε γεμίσει απολυτα αυτό που θα κάνεις. 8)

Kitsas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 06, 2018 2:25 pm

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Kitsas » Παρ Οκτ 12, 2018 6:23 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
DEDIA έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:Θα το αφήσω απλά εδώ:



'Οταν κάποιοι σθεναρά φωνάζαμε από τον Μάρτη ότι κινούνται υπογείως συγκεκριμένες ομάδες...χρωματικές...ο Jonny προσπαθούσε να καθησυχάσει τους πάντες ότι δε πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Τωρα,ενώ έχει διοριστεί με τα οριστικά, συνεχίζει στο θέμα με τις προσφυγές για να δείξει το σύννομο της διαδικασίας και να πείσει όσους αμφιταλαντεύονται,για διάφορους λόγους, να μην κινηθούν νομικά. Πριν τα οριστικά ήταν ηλίου φαεινότερον η σκοπιμότητα των ποστ....τώρα τι;


Ήμουν διοριστέος και στα προσωρινά.
Φαντάζομαι κατανοείς οτι δεν έχω δυνάμεις να αποτρέψω όσους θέλουν να κινηθούν μέσω της νομικής οδού έτσι;
Πάντως μην είσαι και σίγουρη οτι θα δικαιωθείτε όλοι. Κάθε περίπτωση θα εξεταστεί ατομικά. Πολλοί απο εσάς δίνετε ελπίδες έχοντας προκαταβάλει την θετική απόφαση του δικαστή χωρίς να ακούσετε μάλιστα και τι έχει να πει το ΑΣΕΠ επι αυτού.
ΥΓ. Οι δικηγόροι τι περιμένετε να σας πουν; Οτι έχετε άδικο; 2000-3000 ευρώ παει η αίτηση ακύρωσης. Μπορεί και παραπάνω αν απευθυνθείτε σε κανένα μεγάλο όνομα.



Συμφωνώ απολύτως!!!!!

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Παρ Οκτ 12, 2018 9:49 pm

DEDIA έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:
DEDIA έγραψε:
'Οταν κάποιοι σθεναρά φωνάζαμε από τον Μάρτη ότι κινούνται υπογείως συγκεκριμένες ομάδες...χρωματικές...ο Jonny προσπαθούσε να καθησυχάσει τους πάντες ότι δε πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Τωρα,ενώ έχει διοριστεί με τα οριστικά, συνεχίζει στο θέμα με τις προσφυγές για να δείξει το σύννομο της διαδικασίας και να πείσει όσους αμφιταλαντεύονται,για διάφορους λόγους, να μην κινηθούν νομικά. Πριν τα οριστικά ήταν ηλίου φαεινότερον η σκοπιμότητα των ποστ....τώρα τι;


Ήμουν διοριστέος και στα προσωρινά.
Φαντάζομαι κατανοείς οτι δεν έχω δυνάμεις να αποτρέψω όσους θέλουν να κινηθούν μέσω της νομικής οδού έτσι;
Πάντως μην είσαι και σίγουρη οτι θα δικαιωθείτε όλοι. Κάθε περίπτωση θα εξεταστεί ατομικά. Πολλοί απο εσάς δίνετε ελπίδες έχοντας προκαταβάλει την θετική απόφαση του δικαστή χωρίς να ακούσετε μάλιστα και τι έχει να πει το ΑΣΕΠ επι αυτού.
ΥΓ. Οι δικηγόροι τι περιμένετε να σας πουν; Οτι έχετε άδικο; 2000-3000 ευρώ παει η αίτηση ακύρωσης. Μπορεί και παραπάνω αν απευθυνθείτε σε κανένα μεγάλο όνομα.



Το ξέρω ότι ήσουν διοριστέος στα προσωρινά αλλά ήσουν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας (από τους τελευταίους στις προσλήψεις των προσωρινών)....οποτε σε συνέφερε να φύγουν κάποιοι για να να κατοχυρώσεις τη θέση σου. Μονο εσύ νόμιζες ότι δε το καταλάβαμε.
Εννοείται πως συνεχίζεις το έργο σου...σε κάθε ποστ. Δε θεωρώ ότι έχεις δυνάμεις, ούτε τις γνώσεις για να αποτρέψεις κάποιους να κινηθούν νομικά. Δεν σε υποτιμώ αλλά σίγουρα δε σε υπερεκτιμώ. Τιποτα από ότι αναφέρεις περί προσφυγων δεν ισχύουν. :lol: :lol: :lol:
Ευχομαι να διοριστείς με το καλό και να σε γεμίσει απολυτα αυτό που θα κάνεις. 8)


Το αστείο είναι ότι δεν θα δεχτώ τη θέση γιατί βρέθηκα πρόσφατα διοριστεος σε άλλη προκήρυξη που θεωρώ θα είμαι καλύτερα.
Καλή επιτυχία σας εύχομαι στα δικαστήρια.
Μια τελευταία συμβουλή δίνω να πάτε ατομικά ή πολύ μικρές ομάδες υποψηφίων γιατί αν τσουβαλιαστειτε όλοι μαζί αρχαιολόγοι, φιλόλογοι, μουσικοί, ψυχολόγοι κλπ με μαζικά αιτήματα αναγνώρισης προϋπηρεσίας, συνάφειας κλπ δεν νομίζω να έχετε ελπίδες. Ο καθένας ατομικά θεωρώ μπορεί να το υποστηρίξει καλύτερα.
Άντε αποχωρώ από το thread αρκετά σας κούρασα.
Καλή επιτυχία και πάλι και μακάρι μπείτε ως υπεράριθμοι.


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες