ΔΕ διοικητικού μεταξύ Υπηρεσίας Ασύλου, Δικαστηρίων και Νοσοκομείων

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
dimosios2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2017 4:02 pm

ΔΕ διοικητικού μεταξύ Υπηρεσίας Ασύλου, Δικαστηρίων και Νοσοκομείων

Δημοσίευσηαπό dimosios2017 » Πέμ Μάιος 10, 2018 2:21 pm

Παρακαλώ για την βοήθεια σας.

Αν είχατε να επιλέξετε στο ΔΕ διοικητικού μεταξύ Υπηρεσίας Ασύλου, Δικαστηρίων και Νοσοκομείων τι θα επιλέγαμε ;

Eχω συγκεντρώσει κάποια θετικά και αρνητικά για τον κάθε φορέα παρακαλώ πείτε μου αν κάνω κάποιο λάθος.

Μισθός – Στο Άσυλο σε σχέση με τις άλλες δυο υπηρεσίες πιο αυξημένος μισθός λόγω του επιδόματος. Δεν ξέρω όμως μέχρι το πότε καθώς πολλά συζητούνται. Δεν γνωρίζω αν δίνεται κάποιο επίδομα στα δικαστήρια.

Άδειες - Στο Δικαιοσύνης 25 ημέρες άδεια από τον πρώτο χρόνο και κλειστά δικαστήρια 10 ημέρες το καλοκαίρι. Στις άλλες επιλογές ξεκινάμε με 20 ημέρες.

Ωράριο – Δικαστήρια και Άσυλο έχω την εντύπωση ότι δεν μιλάμε για βάρδιες όπως στα Νοσοκομεία.

Κινητικότητα - Το Δικαιοσύνη αν δεν κάνω λάθος δεν συμμετέχει στην κινητικότητα. Άρα θεωρητικά εγκλωβίζεσαι τουλάχιστον για μια πενταετία οπότε μπορείς να συμμετέχεις ξανά σε προκηρύξεις ΑΣΕΠ.

Παραμονή – Υπάρχει κάποιος ελάχιστος χρόνος παραμονής πέρα από την διετία του διορισμού;

Εξέλιξη - Δεν γνωρίζω σε ποιο από τα τρία περιβάλλοντα μπορεί να γίνει πιο εύκολα μετάταξη σε ΠΕ /ΤΕ.

Μονιμότητα - Νομίζω οτι τα δικαστήρια ειναι η καλύτερή επιλογή.

Παρακαλω για τα σχολια σας.



Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: ΔΕ διοικητικού μεταξύ Υπηρεσίας Ασύλου, Δικαστηρίων και Νοσοκομείων

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Σάβ Μάιος 12, 2018 11:26 pm

dimosios2017 έγραψε:Παρακαλώ για την βοήθεια σας.

Αν είχατε να επιλέξετε στο ΔΕ διοικητικού μεταξύ Υπηρεσίας Ασύλου, Δικαστηρίων και Νοσοκομείων τι θα επιλέγαμε ;

Eχω συγκεντρώσει κάποια θετικά και αρνητικά για τον κάθε φορέα παρακαλώ πείτε μου αν κάνω κάποιο λάθος.

Μισθός – Στο Άσυλο σε σχέση με τις άλλες δυο υπηρεσίες πιο αυξημένος μισθός λόγω του επιδόματος. Δεν ξέρω όμως μέχρι το πότε καθώς πολλά συζητούνται. Δεν γνωρίζω αν δίνεται κάποιο επίδομα στα δικαστήρια.

Άδειες - Στο Δικαιοσύνης 25 ημέρες άδεια από τον πρώτο χρόνο και κλειστά δικαστήρια 10 ημέρες το καλοκαίρι. Στις άλλες επιλογές ξεκινάμε με 20 ημέρες.

Ωράριο – Δικαστήρια και Άσυλο έχω την εντύπωση ότι δεν μιλάμε για βάρδιες όπως στα Νοσοκομεία.

Κινητικότητα - Το Δικαιοσύνη αν δεν κάνω λάθος δεν συμμετέχει στην κινητικότητα. Άρα θεωρητικά εγκλωβίζεσαι τουλάχιστον για μια πενταετία οπότε μπορείς να συμμετέχεις ξανά σε προκηρύξεις ΑΣΕΠ.

Παραμονή – Υπάρχει κάποιος ελάχιστος χρόνος παραμονής πέρα από την διετία του διορισμού;

Εξέλιξη - Δεν γνωρίζω σε ποιο από τα τρία περιβάλλοντα μπορεί να γίνει πιο εύκολα μετάταξη σε ΠΕ /ΤΕ.

Μονιμότητα - Νομίζω οτι τα δικαστήρια ειναι η καλύτερή επιλογή.

Παρακαλω για τα σχολια σας.



Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.


Προσωπικά, νοσοκομείο δε θα επέλεγα λόγω περιβάλλον εργασίας.
Τώρα υπηρεσία ασύλου νομίζω υπάρχει στο φόρουμ συζήτηση που έχει περιγράφει η εργασία και ο χώρος. Για τους ΔΕ φαίνεται αρκετά καλή επιλογή. Δε θα τα επέλεγα για επαρχία που έχουν να κάνουν με κέντρα μεταναστών, αλλά για Αθήνα ως διοικητικός νομίζω ότι είναι καλή επιλογή.
Δικαστήρια, τα έχουν πει άτομα που τα ξέρουν καλύτερα, μόνο όταν απορροφηθεί όλος αυτός ο κόσμος από τους τελευταιους διαγωνισμους θα αρχίσει να φαίνεται ο πραγματικος όγκος της δουλειάς. Θα τα επέλεγα μόνο για την μονιμότητα και ειδικά αν ήταν σε επαρχιακή πόλη με πλήρη στελέχωση.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΔΕ διοικητικού μεταξύ Υπηρεσίας Ασύλου, Δικαστηρίων και Νοσοκομείων

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Κυρ Μάιος 13, 2018 10:06 am

Εχω πετυχει στην υπηρεσια ασυλου. Ειναι πιθανο να περασω κ στα δικαστηρια. Στην προκηρυξη για τα νοσοκομεια μπορει να με καλεσουν στις αναπληρωσεις γιατι ειμαι κοντα στα μορια με τους επιτυχοντες.
Θα ειχα πετυχει κ εκει αν ειχα τοτε το advanced. Ειχα το lower τοτε κ μου στερησε διορισμο στον τοπο κατοικιας μου. Μιλαω για θεσεις διοικητικου.
Τα νοσοκομεια δε νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο. Νομιζω εχει βαρδιες γιατι εχουν κ απογευματινα ιατρεια. Δεν ξερω αν θα πηγαινα ακομα κ αν περνουσα στην πολη μου εκτος αν ηταν η μοναδικη μου επιλογη.
Τα δικαστηρια δεν εχουν επιδοματα. Παλια ειχαν κ ηταν καλά. Υπαρχει μεγαλος ογκος δουλειας. Δεν ξερω αν κλεινουν το καλοκαιρι, νομιζω οχι, απλα ειναι πιο ευκολο να παρεις αδεια.
Τωρα για την υπηρεσια ασυλου,επειδη περασα κ το εχω ψαξει λιγο, εχουν οντως επειδομα ανθυγιεινης εργασιας 150€ καθαρα 100€. Εχεις κοινο, οχι οπως πχ στις τραπεζες, το οποιο ας πουμε ειναι λιγο "διαφορετικο" λογω κουλτουρας κτλ. Για τους ΔΕ ειναι καλα. Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι το να παρεις αδεια (ειναι σημαντικο κ αυτο) ομως νομιζω αυτο θα επελεγα λογω του επιδοματος με τα σημερινα δεδομενα παντα. Ειναι λιγα τα λεφτα στο δημοσιο. Τωρα αν εισαι σε καλη οικονομικη κατασταση κ τα δικαστηρια ειναι μια καλη επιλογη


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες