Δημοτικός υπάλληλος ή δικαστικός γραμματέας;

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
Paramana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 11:30 pm

Δημοτικός υπάλληλος ή δικαστικός γραμματέας;

Δημοσίευσηαπό Paramana » Τετ Ιαν 10, 2018 11:21 pm

Ειμαι ηδη δημοτικος υπαλληλος εδω και 10 χρονια και μολις προσφατα βρεθηκα σε προσωρινο πινακα διοριστεων της 1Κ για τα δικαστηρια. Μεχρι να βγουν τα οριστικα ειμαι σε διλημματικη κατασταση. Δεν ξερω αν τελικως ειναι το καλυτερο να φυγω απο το Δημο, δεδομενου οτι θα μπω σε μια αχαρη διαδικασια αναγνωρισεων προυπηρεσιας, πτυχιων κοκ. Εχεις κανεις αποψη επ'αυτου;; Αξιζει παρα ταυτα περισσοτερο να ειναι κανεις δικαστικος παρα δημοτικος υπαλληλος;;

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Δημοτικός υπάλληλος ή δικαστικός γραμματέας;;

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τετ Ιαν 17, 2018 10:33 am

Paramana έγραψε:Ειμαι ηδη δημοτικος υπαλληλος εδω και 10 χρονια και μολις προσφατα βρεθηκα σε προσωρινο πινακα διοριστεων της 1Κ για τα δικαστηρια. Μεχρι να βγουν τα οριστικα ειμαι σε διλημματικη κατασταση. Δεν ξερω αν τελικως ειναι το καλυτερο να φυγω απο το Δημο, δεδομενου οτι θα μπω σε μια αχαρη διαδικασια αναγνωρισεων προυπηρεσιας, πτυχιων κοκ. Εχεις κανεις αποψη επ'αυτου;; Αξιζει παρα ταυτα περισσοτερο να ειναι κανεις δικαστικος παρα δημοτικος υπαλληλος;;


Αν και τα έχω πει σε άλλο thread
α) Πρέπει πρώτα να σταθμίσετε το τόπο εργασίας, οικογένεια κλπ.
β) Στην νέα πρόσληψη θα περάσετε πάλι την διετή δόκιμη περίοδο.
γ) Αιτήσεις για αναγνώριση προϋπηρεσίας,πτυχίων απο την αρχή, υπηρεσιακά συμβούλια κλπ. (Δεν γνωρίζω αν η αναγνώριση είναι σίγουρη)
δ) Δεν μπορεί να σας απαντήσει κανένας τι είναι καλύτερο. Προσωπική άποψη είναι οτι τα πράγματα είναι καλύτερα σε δήμους καθώς δεν έχουν ασφυκτικό καθηκοντολόγιο και γενικά είναι πιο χαλαρά τα πράγματα. Στα δικαστήρια κατέληξα οτι έχουν περισσότερη δουλεία (στο thread της 1Κ τα εξηγεί καλύτερα ο knts που είναι ήδη διορισμένος)
ε) Εκμάθηση νέου αντικειμένου, διαφορετικού απο αυτό που κάνατε εως σήμερα.

oaee
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 1:28 pm

Re: Δημοτικός υπάλληλος ή δικαστικός γραμματέας;;

Δημοσίευσηαπό oaee » Πέμ Φεβ 22, 2018 11:23 am

[quote="JohnyMnemonic"][quote="Paramana"]Ειμαι ηδη δημοτικος υπαλληλος εδω και 10 χρονια και μολις προσφατα βρεθηκα σε προσωρινο πινακα διοριστεων της 1Κ για τα δικαστηρια. Μεχρι να βγουν τα οριστικα ειμαι σε διλημματικη κατασταση. Δεν ξερω αν τελικως ειναι το καλυτερο να φυγω απο το Δημο, δεδομενου οτι θα μπω σε μια αχαρη διαδικασια αναγνωρισεων προυπηρεσιας, πτυχιων κοκ. Εχεις κανεις αποψη επ'αυτου;; Αξιζει παρα ταυτα περισσοτερο να ειναι κανεις δικαστικος παρα δημοτικος υπαλληλος;;[/quote]

Αν και τα έχω πει σε άλλο thread
α) Πρέπει πρώτα να σταθμίσετε το τόπο εργασίας, οικογένεια κλπ.
β) Στην νέα πρόσληψη θα περάσετε πάλι την διετή δόκιμη περίοδο.
γ) Αιτήσεις για αναγνώριση προϋπηρεσίας,πτυχίων απο την αρχή, υπηρεσιακά συμβούλια κλπ. (Δεν γνωρίζω αν η αναγνώριση είναι σίγουρη)
δ) Δεν μπορεί να σας απαντήσει κανένας τι είναι καλύτερο. Προσωπική άποψη είναι οτι τα πράγματα είναι καλύτερα σε δήμους καθώς δεν έχουν ασφυκτικό καθηκοντολόγιο και γενικά είναι πιο χαλαρά τα πράγματα. Στα δικαστήρια κατέληξα οτι έχουν περισσότερη δουλεία (στο thread της 1Κ τα εξηγεί καλύτερα ο knts που είναι ήδη διορισμένος)
ε) Εκμάθηση νέου αντικειμένου, διαφορετικού απο αυτό που κάνατε εως σήμερα.[/quote]

τοτε γιατί εκανες αίτηση ; ξέρεις οτι στερείς μια θέση σε έναν νέο/άνεργο άτομο ;
αυτό το τριπακι με τους ηδη διορισμενους πρεπει να σταματησει πια
.
φιλικα παντα

Paramana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 11:30 pm

Re: Δημοτικός υπάλληλος ή δικαστικός γραμματέας;;

Δημοσίευσηαπό Paramana » Πέμ Φεβ 22, 2018 4:03 pm

oaee έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:
Paramana έγραψε:Ειμαι ηδη δημοτικος υπαλληλος εδω και 10 χρονια και μολις προσφατα βρεθηκα σε προσωρινο πινακα διοριστεων της 1Κ για τα δικαστηρια. Μεχρι να βγουν τα οριστικα ειμαι σε διλημματικη κατασταση. Δεν ξερω αν τελικως ειναι το καλυτερο να φυγω απο το Δημο, δεδομενου οτι θα μπω σε μια αχαρη διαδικασια αναγνωρισεων προυπηρεσιας, πτυχιων κοκ. Εχεις κανεις αποψη επ'αυτου;; Αξιζει παρα ταυτα περισσοτερο να ειναι κανεις δικαστικος παρα δημοτικος υπαλληλος;;


Αν και τα έχω πει σε άλλο thread
α) Πρέπει πρώτα να σταθμίσετε το τόπο εργασίας, οικογένεια κλπ.
β) Στην νέα πρόσληψη θα περάσετε πάλι την διετή δόκιμη περίοδο.
γ) Αιτήσεις για αναγνώριση προϋπηρεσίας,πτυχίων απο την αρχή, υπηρεσιακά συμβούλια κλπ. (Δεν γνωρίζω αν η αναγνώριση είναι σίγουρη)
δ) Δεν μπορεί να σας απαντήσει κανένας τι είναι καλύτερο. Προσωπική άποψη είναι οτι τα πράγματα είναι καλύτερα σε δήμους καθώς δεν έχουν ασφυκτικό καθηκοντολόγιο και γενικά είναι πιο χαλαρά τα πράγματα. Στα δικαστήρια κατέληξα οτι έχουν περισσότερη δουλεία (στο thread της 1Κ τα εξηγεί καλύτερα ο knts που είναι ήδη διορισμένος)
ε) Εκμάθηση νέου αντικειμένου, διαφορετικού απο αυτό που κάνατε εως σήμερα.


τοτε γιατί εκανες αίτηση ; ξέρεις οτι στερείς μια θέση σε έναν νέο/άνεργο άτομο ;
αυτό το τριπακι με τους ηδη διορισμενους πρεπει να σταματησει πια
.
φιλικα παντα





Ξερεις, δεν ειμαστε ρομποτ αλλα ανθρωποι και ο καθενας απο μας εχει προσωπικους λογους για να κανει ο, τι κανει. Αν δεν ηταν συννομο, δε θα προβλεποταν. Δε νομιζω οτι μια προκηρυξη θεσεων εργασιας ειναι το σωστο πεδιο για μαθηματα ηθικης.

Παντα φιλικα.


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες