Αναγνώριση πτυχίου

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
Ioannlout
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 11:35 am

Αναγνώριση πτυχίου

Δημοσίευσηαπό Ioannlout » Τρί Δεκ 05, 2017 2:22 pm

Καλησπέρα θα ήθελα να προβώ στην εξής ερώτηση - προβληματισμό είμαι δημόσιος υπάλληλος πλέον και είμαι στην 2ετη δοκιμαστική περίοδο όταν έκανα τα χαρτιά μου μέσω ΑΣΕΠ ήμουν ΔΕ αλλά παράλληλα ειμουν και φοιτητής για απόκτηση πτυχίου ΤΕΙ. Η κτήση του πτυχίου έγινε μετά την επιτυχία μου στον ΑΣΕΠ σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται;
Η αναγνώριση θα γίνει εντός της 2ετους δοκιμαστικής περιόδου ή θα γίνει μετά από 8ετη προϋπηρεσία;
Τέλος υπάρχει συγκεκριμένος νόμος που να αναφέρεται σε αυτά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Αναγνώριση πτυχίου

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Δευ Δεκ 18, 2017 10:20 am

Ioannlout έγραψε:Καλησπέρα θα ήθελα να προβώ στην εξής ερώτηση - προβληματισμό είμαι δημόσιος υπάλληλος πλέον και είμαι στην 2ετη δοκιμαστική περίοδο όταν έκανα τα χαρτιά μου μέσω ΑΣΕΠ ήμουν ΔΕ αλλά παράλληλα ειμουν και φοιτητής για απόκτηση πτυχίου ΤΕΙ. Η κτήση του πτυχίου έγινε μετά την επιτυχία μου στον ΑΣΕΠ σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται;
Η αναγνώριση θα γίνει εντός της 2ετους δοκιμαστικής περιόδου ή θα γίνει μετά από 8ετη προϋπηρεσία;
Τέλος υπάρχει συγκεκριμένος νόμος που να αναφέρεται σε αυτά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

8 χρόνια για αναγνώριση πτυχίου αφού διοριστήκατε ως ΔΕ

sakis198
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 10:08 pm

Re: Αναγνώριση πτυχίου

Δημοσίευσηαπό sakis198 » Παρ Μάιος 11, 2018 12:07 pm

Ioannlout έγραψε:Καλησπέρα θα ήθελα να προβώ στην εξής ερώτηση - προβληματισμό είμαι δημόσιος υπάλληλος πλέον και είμαι στην 2ετη δοκιμαστική περίοδο όταν έκανα τα χαρτιά μου μέσω ΑΣΕΠ ήμουν ΔΕ αλλά παράλληλα ειμουν και φοιτητής για απόκτηση πτυχίου ΤΕΙ. Η κτήση του πτυχίου έγινε μετά την επιτυχία μου στον ΑΣΕΠ σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται;
Η αναγνώριση θα γίνει εντός της 2ετους δοκιμαστικής περιόδου ή θα γίνει μετά από 8ετη προϋπηρεσία;
Τέλος υπάρχει συγκεκριμένος νόμος που να αναφέρεται σε αυτά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων




Νομος 4440/16
Αρθρο 13
4. Υπάλληλος που είχε τον απαιτούμενο για διορισμό
σε ανώτερη κατηγορία τίτλο σπουδών κατά το χρόνο
υποβολής της αίτησης διορισμού του δεν επιτρέπεται να
μεταταγεί σε θέση κλάδου ανώτερης κατηγορίας άλλης
υπηρεσίας, πριν από τη συμπλήρωση οκταετίας από το
διορισμό του.


Αφου κατα τον χρονο διορισμου σου δεν κατειχες το πτυχιο τει, ΔΕΝ χρειαζεται να συμπληρωσεις 8ετια. Τα δυο χρονια της δοκιμαστικης περιοδου αρκουν.

Dodge
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2018 12:20 am

Re: Αναγνώριση πτυχίου

Δημοσίευσηαπό Dodge » Σάβ Σεπ 15, 2018 9:41 pm

Και με την αναγνώρηση του πτυχίου αλλάζει/μετατάσσονται οι αποδοχές, σε ΤΕ ενώ διορίστατε ως ΔΕ; Μέχρι στιγμής ξέρω οτι η αλλαγή γίνεται άμεσα όταν έχει κάποιος λάβει τίτλο σπουδών μέτα το διορισμό του, όμως αυτό ισχύει για να προσμετρηθεί ο χρόνος εργασίας για το μισθολογικό κλιμάκιο. Αλλάζει τελικά ο μισθός ;

dimkosk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 11:00 am

Re: Αναγνώριση πτυχίου

Δημοσίευσηαπό dimkosk » Παρ Νοέμ 16, 2018 9:44 am

Νομίζω ότι θα αλλάξει μετά το πέρας της 8ετίας


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες