Προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια - Αξίζει ?

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
BOT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2017 9:59 am

Προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια - Αξίζει ?

Δημοσίευσηαπό BOT » Δευ Σεπ 04, 2017 8:12 am

Καλημέρα , θα ήθελα να μου πείτε την προσωπική σας γνώμη ή ανάλογη εμπειρία που είχατε.
Θα ήμουν επιτυχών σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ , όμως αρχικά στην βαθμολογία τους είδα ότι
για πρώτη φορά , (έχω κάνει αιτήσεις και σε άλλες προκυρήξεις του ΑΣΕΠ) , με απέρριψαν
λόγω του πτυχίου των Αγγλικών. Έκανα ένσταση και μου απάντησαν ότι απέρριψαν το πτυχίο
των Αγγλικών μου γιατί δεν υπήρχε στον φάκελο μεταφρασμένο το πτυχίο του proficiency.
Αξίζει να πάω στα διοικητικά δικαστήρια , έχεις κάποιος άλλος δικαιωθεί για ανάλογο λόγο ?
Τι με συμβουλεύεται να κάνω ?

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια - Αξίζει ?

Δημοσίευσηαπό niki258 » Δευ Σεπ 04, 2017 3:23 pm

BOT έγραψε:Καλημέρα , θα ήθελα να μου πείτε την προσωπική σας γνώμη ή ανάλογη εμπειρία που είχατε.
Θα ήμουν επιτυχών σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ , όμως αρχικά στην βαθμολογία τους είδα ότι
για πρώτη φορά , (έχω κάνει αιτήσεις και σε άλλες προκυρήξεις του ΑΣΕΠ) , με απέρριψαν
λόγω του πτυχίου των Αγγλικών. Έκανα ένσταση και μου απάντησαν ότι απέρριψαν το πτυχίο
των Αγγλικών μου γιατί δεν υπήρχε στον φάκελο μεταφρασμένο το πτυχίο του proficiency.
Αξίζει να πάω στα διοικητικά δικαστήρια , έχεις κάποιος άλλος δικαιωθεί για ανάλογο λόγο ?
Τι με συμβουλεύεται να κάνω ?

Δυστυχως καθε τιτλος που αφορα σε γνωση ξενων γλωσσων,οπως και καθε εγγραφο που δεν ειναι γραμμενο στα ελληνικα,χρειαζεται μεταφραση,για να ειναι εγκυρο.Επιπλεον,απαιτειται επικυρωση του ξενογλωσσου πτυχιου απο δικηγορο,η οποια επισυναπτεται στη μεταφραση.
Ειναι κατι που προβλεπεται ρητα στα σχετικα παραρτηματα της εκαστοτε προκηρυξης.

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια - Αξίζει ?

Δημοσίευσηαπό italos77 » Δευ Σεπ 04, 2017 3:54 pm

BOT έγραψε:Καλημέρα , θα ήθελα να μου πείτε την προσωπική σας γνώμη ή ανάλογη εμπειρία που είχατε.
Θα ήμουν επιτυχών σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ , όμως αρχικά στην βαθμολογία τους είδα ότι
για πρώτη φορά , (έχω κάνει αιτήσεις και σε άλλες προκυρήξεις του ΑΣΕΠ) , με απέρριψαν
λόγω του πτυχίου των Αγγλικών. Έκανα ένσταση και μου απάντησαν ότι απέρριψαν το πτυχίο
των Αγγλικών μου γιατί δεν υπήρχε στον φάκελο μεταφρασμένο το πτυχίο του proficiency.
Αξίζει να πάω στα διοικητικά δικαστήρια , έχεις κάποιος άλλος δικαιωθεί για ανάλογο λόγο ?
Τι με συμβουλεύεται να κάνω ?


Είχες στείλει μεταφρασμένο το πτυχίο?

BOT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2017 9:59 am

Re: Προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια - Αξίζει ?

Δημοσίευσηαπό BOT » Τρί Σεπ 05, 2017 8:49 am

όχι,από λάθος μου έστειλα μόνο το πτυχίο στα Αγγλικά.
Υπάρχει περίπτωση με προσφυγή στα δικαστήρια να περάσω ή είναι χαμένη υπόθεση ?
Ξέρει κανείς σας τι έγινε σε ανάλογη περίπτωση, αφού διαθέτω τα απαραίτητα προσόντα
δεν μπορεί να θεωρηθεί ως ένα "τυπικό" λάθος ?

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια - Αξίζει ?

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τρί Σεπ 05, 2017 4:20 pm

BOT έγραψε:όχι,από λάθος μου έστειλα μόνο το πτυχίο στα Αγγλικά.
Υπάρχει περίπτωση με προσφυγή στα δικαστήρια να περάσω ή είναι χαμένη υπόθεση ?
Ξέρει κανείς σας τι έγινε σε ανάλογη περίπτωση, αφού διαθέτω τα απαραίτητα προσόντα
δεν μπορεί να θεωρηθεί ως ένα "τυπικό" λάθος ?


Φίλε δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι έχεις κάνει καθαρό λάθος στην αίτηση οπότε μάλλον θα χάσεις το χρόνο σου και το χρήμα σου! Το γεγονός ότι τις προηγούμενες φορές δεν σε απέρριψαν οφείλεται στο ότι δεν ήσουν διοριστέος και δεν έλεγξαν τα χαρτιά σου.
Γνώμη μου είναι ότι δεν θα χεις τύχη :( :( :(

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια - Αξίζει ?

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Σεπ 07, 2017 8:03 am

BOT έγραψε:όχι,από λάθος μου έστειλα μόνο το πτυχίο στα Αγγλικά.
Υπάρχει περίπτωση με προσφυγή στα δικαστήρια να περάσω ή είναι χαμένη υπόθεση ?
Ξέρει κανείς σας τι έγινε σε ανάλογη περίπτωση, αφού διαθέτω τα απαραίτητα προσόντα
δεν μπορεί να θεωρηθεί ως ένα "τυπικό" λάθος ?

Δυστυχως δεν υπαρχει πιθανοτητα δικαιωσης,εφοσον ειναι προαπαιτουμενη η μεταφραση του ξενογλωσσου πτυχιου(και η επισυναπτομενη σε αυτην επικυρωση του αντιγραφου του πτυχιου).Τυπικο λαθος δε μπορει να θεωρηθει,γιατι ειναι λαθος μεν διαδικασιας,ομως αφενος το ΑΣΕΠ δε λαμβανει υπ'οψιν τετοιου τυπου αβλεψιες και αφετερου,εαν το επραττε,θα το επραττε για ολους,οποτε φανταζεστε τι χαμος θα γινοταν.

jokerinogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2018 8:26 pm

Re: Προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια - Αξίζει ?

Δημοσίευσηαπό jokerinogr » Τρί Ιαν 30, 2018 11:24 am

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για το θέμα των πτυχίων ξένης γλώσσας. Πώς κατά τη γνώμη σας αξίζει να διαχειριστεί το εξής θέμα. Ξενόγλωσσο πτυχίο υπάρχει, μετάφραση υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της μετάφρασης από δικηγόρο υπάρχει, το μοναδικό στοιχείο που "απουσιάζει" είναι το λεκτικό του δικηγόρου περί επάρκειας μετάφρασης της αντίστοιχης ξένης γλώσσας. Αποτέλεσμα, μη προσμέτρηση του πτυχίου. Απορία, είναι λάθος του υποψηφίου ή υπάρχει περίπτωση "αθώωσης" αυτού και προσμέτρηση των μορίων μετά από πιθανή ένσταση, καθώς υπάρχει παράληψη, εν αγνοία του υποψηφίου, από την πλευρά του εκάστοτε δικηγόρου;
Η περίπτωση θεραπείας και δικαστικής διαμάχης κρίνεται επιτακτική ή παράλογη;
Σας ευχαριστώ για το πιθανό σας ενδιαφέρον

sakis198
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 10:08 pm

Re: Προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια - Αξίζει ?

Δημοσίευσηαπό sakis198 » Παρ Φεβ 02, 2018 12:03 am

jokerinogr έγραψε:Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για το θέμα των πτυχίων ξένης γλώσσας. Πώς κατά τη γνώμη σας αξίζει να διαχειριστεί το εξής θέμα. Ξενόγλωσσο πτυχίο υπάρχει, μετάφραση υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της μετάφρασης από δικηγόρο υπάρχει, το μοναδικό στοιχείο που "απουσιάζει" είναι το λεκτικό του δικηγόρου περί επάρκειας μετάφρασης της αντίστοιχης ξένης γλώσσας. Αποτέλεσμα, μη προσμέτρηση του πτυχίου. Απορία, είναι λάθος του υποψηφίου ή υπάρχει περίπτωση "αθώωσης" αυτού και προσμέτρηση των μορίων μετά από πιθανή ένσταση, καθώς υπάρχει παράληψη, εν αγνοία του υποψηφίου, από την πλευρά του εκάστοτε δικηγόρου;
Η περίπτωση θεραπείας και δικαστικής διαμάχης κρίνεται επιτακτική ή παράλογη;
Σας ευχαριστώ για το πιθανό σας ενδιαφέρον



Ρωτα καποιον δικηγορο καλυτερα.Σιγουρα οχι αυτον που εκανε το λαθος

iv220
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 26, 2017 7:40 pm

Re: Προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια - Αξίζει ?

Δημοσίευσηαπό iv220 » Τρί Φεβ 13, 2018 2:28 pm

jokerinogr έγραψε:Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για το θέμα των πτυχίων ξένης γλώσσας. Πώς κατά τη γνώμη σας αξίζει να διαχειριστεί το εξής θέμα. Ξενόγλωσσο πτυχίο υπάρχει, μετάφραση υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της μετάφρασης από δικηγόρο υπάρχει, το μοναδικό στοιχείο που "απουσιάζει" είναι το λεκτικό του δικηγόρου περί επάρκειας μετάφρασης της αντίστοιχης ξένης γλώσσας. Αποτέλεσμα, μη προσμέτρηση του πτυχίου. Απορία, είναι λάθος του υποψηφίου ή υπάρχει περίπτωση "αθώωσης" αυτού και προσμέτρηση των μορίων μετά από πιθανή ένσταση, καθώς υπάρχει παράληψη, εν αγνοία του υποψηφίου, από την πλευρά του εκάστοτε δικηγόρου;
Η περίπτωση θεραπείας και δικαστικής διαμάχης κρίνεται επιτακτική ή παράλογη;
Σας ευχαριστώ για το πιθανό σας ενδιαφέρον


Ποτέ έγινε η μετάφραση αν επιτρέπεται;Το ρωτάω γιατί το περί αναφοράς επάρκειας γνώσης της γλώσσας επιβλήθηκε με τον τοτε ισχύοντα δικηγορικό κώδικα για μεταφρασεις από τις 27.9.2013 και μετα,οπότε αν η δική σας έγινε πριν είστε οκ.
Δικαστικά να στραφείτε μόνο αν είναι βέβαιο πως αν αναγνωριζόταν το πτυχίο θα ήσασταν διοριστεος.Μπορείτε να στραφείτε κατά του ΑΣΕΠ αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να στραφείτε αρχικα κατά του δικηγόρου που έκανε τη μεταφραση.

oaee
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 1:28 pm

Re: Προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια - Αξίζει ?

Δημοσίευσηαπό oaee » Τρί Φεβ 20, 2018 12:54 am

Φιλε μου ανοιξε κατι δικό σου μια επιχείρηση πχ μην το κυνηγάς πολυ το πράγμα με το δημοσιο γιατι χαλάει μετα. Εγω διορίστηκα μεγάλος και δεν μου περναγε απο το μυαλό η κρατική θέση


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες