Ιδιωτικοποίηση / Μέλλον της ΔΕΗ;

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
iskount
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 12:18 pm

Ιδιωτικοποίηση / Μέλλον της ΔΕΗ;

Δημοσίευσηαπό iskount » Παρ Σεπ 04, 2015 11:58 am

Τώρα εγώ θα το πάω λίγο μακρυά αλλά, τι γίνεται με την ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ; Εμείς που θα διοριστούμε θα έχουμε μισθολογικό καθεστώς δημοσίου σε ιδιωτικοποιημένη επιχείρηση; Να θυμίσω -χώρια από μικρή ΔΕΗ και ΑΔΜΗΕ- ότι το 17% των μετοχών βρίσκεται ήδη στο ΤΑΙΠΕΔ έτοιμο προς πώληση-το δημόσιο θα μείνει (προς το παρόν) με 34%.

Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Linda » Σάβ Σεπ 05, 2015 8:52 am

Iσχύει ακόμη το μισθολόγιο της ΔΕΗ όπως διααμορφώθηκε μετά τις περικοπές. Δώρα δεν υπάρχουν εκτός από 500,250,250 (μικτά) τα Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι σε όσους έχουν κάτω από 3000 ευρώ μικτά.
Οι βολεμένοι περνάνε καλά κάτω από καθεστώς δημοσίου. Και ενώ ένα τέτοιο βασικό αγαθό θα έπρεπε να παραμείνει κάτω από δημόσιο έλεγχο η ασυδοσία του δημοσίου το οδηγεί σε πώληση. Αλλά να μου πεις εδώ υποθηκεύσανε όλη την Ελλάδα και τους ανθρώπους της που η αξία της είναι ανεκτίμητη.
Προσωπικά θα ήθελα να φύγει το 17% για να μην είμαστε στον έλεγχο του δημοσίου.

iskount
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 12:18 pm

Δημοσίευσηαπό iskount » Παρ Σεπ 18, 2015 4:30 pm

Linda έγραψε:Iσχύει ακόμη το μισθολόγιο της ΔΕΗ όπως διααμορφώθηκε μετά τις περικοπές. Δώρα δεν υπάρχουν εκτός από 500,250,250 (μικτά) τα Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι σε όσους έχουν κάτω από 3000 ευρώ μικτά.
Οι βολεμένοι περνάνε καλά κάτω από καθεστώς δημοσίου. Και ενώ ένα τέτοιο βασικό αγαθό θα έπρεπε να παραμείνει κάτω από δημόσιο έλεγχο η ασυδοσία του δημοσίου το οδηγεί σε πώληση. Αλλά να μου πεις εδώ υποθηκεύσανε όλη την Ελλάδα και τους ανθρώπους της που η αξία της είναι ανεκτίμητη.
Προσωπικά θα ήθελα να φύγει το 17% για να μην είμαστε στον έλεγχο του δημοσίου.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Sorry, αυτό το post ήταν να πάει σε άλλο forum (αρχάριος γαρ...). ΟΚ αλλά τι θα σημαίνουν όλες αυτές οι εξελίξεις (βάλε και την παραχώρηση του 25-50% της λιανικής) για τα εργασιακά και μισθολογικά;

Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Linda » Σάβ Σεπ 19, 2015 1:56 pm

Aυτό δεν το ξέρει κανείς. Δεν μπορώ να πω κάτι. Θα δείξει.

iskount
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 12:18 pm

Δημοσίευσηαπό iskount » Δευ Σεπ 21, 2015 11:52 am

Linda έγραψε:Aυτό δεν το ξέρει κανείς. Δεν μπορώ να πω κάτι. Θα δείξει.


Καλά προφανώς, την εκτίμησή σου ζητάω απλώς με δεδομένο ότι είσαι μέσα στα πράγματα (εγώ πρόκειται να διοριστώ) και ότι λες καλύτερα να πωληθεί το 17%


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης