ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ Η ΣΧΟΛΗ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ??

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
dimitsos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 15, 2013 12:07 pm

ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ Η ΣΧΟΛΗ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ??

Δημοσίευσηαπό dimitsos » Τετ Μάιος 14, 2014 5:39 pm

Καλησπέρα σας.

Είμαι 24 ετών και μετά από 4 χρόνια παραμονής στη σχολή του χημικού Αθήνας, αποφάσισα να πάρω διαγραφή. Ο λόγος είναι ότι δε μου άρεσε καθόλου τελικά το τμήμα και οι καθηγητές ήταν μερικώς έως παντελώς αδιάφοροι. Έτσι, μετά από τόσα χρόνια, αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλαδικές για να περάσω σε ένα άλλο τμήμα, έτσι ώστε να μπορέσω να σπουδάσω κάτι.

Αποφάσισα να μπω στο τμήμα της Αγγλικής Φιλολογίας Αθήνας.
Παρότι μπήκα στο site της σχολής, μου έχουν μείνει μερικές απορίες.

Θα ήθελα, αν έχετε φυσικά κι εσείς χρόνο και προθυμία, να μου απαντήσετε σε μερικές κρίσιμες για μένα ερωτήσεις:

1.Είναι εύκολο το τμήμα της Αγγλικής Φιλολογίας?? Πώς είναι τα μαθήματα?? Εύκολα?? Δύσκολα??
2.Πώς είναι οι καθηγητές εκεί μέσα?? Γιατί στο χημικό ήταν τελείως για τα πανηγύρια.
3.Έχει καταργηθεί η μεταφραστική εργασία στη σχολή σας?? Χρειάζονται προαπαιτούμενες γνώσεις στο τμήμα ή αρχίζετε τα Αγγλικά από πολύ χαμηλό επίπεδο?? Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρει το Proficiency. Στο παρελθόν, είχα πάρει μία μέθοδο εκμάθησης αγγλικών την οποία ξεφύλισα για λίγο και όταν την πρωτοείδα, μπορώ να πω ότι μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα και στη γραμματική και στο συντακτικό!!!
4.Πιστεύετε ότι αξίζει να ξαναδώσω πανελλήνιες για να γίνω φιλόλογος της Αγγλικής?? Βλέπετε, παρότι ήμουν από θετική κατεύθυνση, στα φιλολογικά ήμουν πάντα πολύ καλός και ειδικά στη γραμματική των αρχαίων, αλλά και στην έκθεση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης Παπαδημητρίου

heretic
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 10:08 am

Δημοσίευσηαπό heretic » Τετ Μάιος 14, 2014 9:36 pm

Για λουφαδορο σε κοβω, κακοι καθηγητες υπαρχουν παντου , σε ολες τις βαθμιδες εκπαιδευσης και παντα.... :lol:

abck122
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 521
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2013 7:29 pm

Re: ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ Η ΣΧΟΛΗ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ??

Δημοσίευσηαπό abck122 » Τετ Μάιος 14, 2014 10:16 pm

dimitsos έγραψε:Καλησπέρα σας.

Είμαι 24 ετών και μετά από 4 χρόνια παραμονής στη σχολή του χημικού Αθήνας, αποφάσισα να πάρω διαγραφή. Ο λόγος είναι ότι δε μου άρεσε καθόλου τελικά το τμήμα και οι καθηγητές ήταν μερικώς έως παντελώς αδιάφοροι. Έτσι, μετά από τόσα χρόνια, αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλαδικές για να περάσω σε ένα άλλο τμήμα, έτσι ώστε να μπορέσω να σπουδάσω κάτι.

Αποφάσισα να μπω στο τμήμα της Αγγλικής Φιλολογίας Αθήνας.
Παρότι μπήκα στο site της σχολής, μου έχουν μείνει μερικές απορίες.

Θα ήθελα, αν έχετε φυσικά κι εσείς χρόνο και προθυμία, να μου απαντήσετε σε μερικές κρίσιμες για μένα ερωτήσεις:

1.Είναι εύκολο το τμήμα της Αγγλικής Φιλολογίας?? Πώς είναι τα μαθήματα?? Εύκολα?? Δύσκολα??
2.Πώς είναι οι καθηγητές εκεί μέσα?? Γιατί στο χημικό ήταν τελείως για τα πανηγύρια.
3.Έχει καταργηθεί η μεταφραστική εργασία στη σχολή σας?? Χρειάζονται προαπαιτούμενες γνώσεις στο τμήμα ή αρχίζετε τα Αγγλικά από πολύ χαμηλό επίπεδο?? Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρει το Proficiency. Στο παρελθόν, είχα πάρει μία μέθοδο εκμάθησης αγγλικών την οποία ξεφύλισα για λίγο και όταν την πρωτοείδα, μπορώ να πω ότι μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα και στη γραμματική και στο συντακτικό!!!
4.Πιστεύετε ότι αξίζει να ξαναδώσω πανελλήνιες για να γίνω φιλόλογος της Αγγλικής?? Βλέπετε, παρότι ήμουν από θετική κατεύθυνση, στα φιλολογικά ήμουν πάντα πολύ καλός και ειδικά στη γραμματική των αρχαίων, αλλά και στην έκθεση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης Παπαδημητρίου


Το πηρες το τιε η ακομη ????????????????????????????????????????

dimitsos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 15, 2013 12:07 pm

Δημοσίευσηαπό dimitsos » Πέμ Μάιος 15, 2014 11:00 am

Το ΤΙΕ το έχω πάρει εδώ και 3 μήνες. Και δεν είμαι ''λουφαδόρος''.
Τόσο καιρό έλιωνα στα θρανία και στα γραφεία και, με κανονικό διάβασμα, δεν κατάφερα να περάσω παρά μόνο 5 μαθήματα στο χημικό.
Εγώ το μόνο που ήθελα να μάθω από εδώ, είναι αν υπάρχει μία σχετικά εύκολη ΑΕΙ για να την τελειώσω σε 4 χρόνια και όχι σε 8 και βάλε χρόνια.
Είμαι ανάμεσα στην Αγγλική Φιλολογία και στο ΦΠΨ.
Μπορείτε να με πληροφορήσετε ποια από τις 2 αυτές σχολές, θεωρείται ως η πιο εύκολη να τη βγάλει κανείς σε 4 χρόνια, με μεθοδικό διάβασμα??

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ Η ΣΧΟΛΗ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ??

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Παρ Νοέμ 14, 2014 7:05 pm

Βρε φίλε οι περισσότεροί μας αντιμετωπίσαμε προβλήματα με καθηγητές στραβόξυλα που τολμούν στις εξεταστικές και βάζουν θέματα που ούτε οι ίδιοι μπορούν να λύσουν σε δύο ώρες εξέτασης,αλλά έστω δύσκολα καταφέραμε και αποφοιτήσαμε.Μήπως λέω,από μεριάς σου έκανες κάποια σφάλματα,πχ στον τρόπο διαβάσματός σου??Μήπως τελικά όντως δεν σου αρέσει το "αντικείμενο" της σχολής αυτής και το ανακάλυψες τώρα?Δεν μπορεί,αν τα πράγματα ήσαν τόσο άσχημα δεν ξέρω αλλά η συγκεκριμένη σχολή θα είχε προ πολλού κλείσει,όπως και τόσες άλλες που "κατηγορούνται" για δύσκολους και περίεργους καθηγητές.Ε δεν μπορεί να έχεις φτάσει για παράδειγμα ΠΤ2 εξάμηνο και ακόμη να χρωστάς μαθήματα από το Β εξάμηνο!!Κάπου σίγουρα ευθύνεσαι ΚΑΙ εσύ.Γνώμη μου.

Giorgio78
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: Παρ Ιαν 09, 2009 12:13 pm

Δημοσίευσηαπό Giorgio78 » Σάβ Νοέμ 15, 2014 2:48 pm

Η ταπεινή μου γνώμη είναι: κοίτα να κάνεις/σπουδάσεις κάτι που θα σου φέρει σχετικά πιό εύκολα δουλειά και άσε τα ΦΠΨ και τα θεωρητικά..... αν ειναι να σπαταλίσεις άλλα 4 χρόνια (στη καλύτερη - γιατί βλέπε απεργίες καταλήψεις και άλλα εμπόδια) για να σπουδάσεις κάτι και μετά να βρεθείς πάλι στο ίδιο σημείο να ψάχνεις για δουλειά και να μη βρίσκεις άστο καλύτερα.... ψάχνεις και από τώρα δουλειά (και να μη βρίσκεις όπως όλοι!!!!). Σκεψου το καλά το αντικείμενο σου και πάρε την απόφαση μόνος σου ούτως ώστε να μην έχεις και κανέναν να κατηγορείς μετά παρά μόνο τον εαυτό σου.

πόσων ετών είσαι αν επιτρέπεται?


φιλικά

dimitsos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 15, 2013 12:07 pm

Δημοσίευσηαπό dimitsos » Σάβ Νοέμ 15, 2014 6:24 pm

Καλησπέρα και πάλι.

Η αλήθεια είναι ότι στο χημικό Αθήνας δεν είχα πρόβλημα ΜΟΝΟ με τους καθηγητές αλλά και με το αντικείμενο αυτό καθ'αυτό. Άλλα περίμενα από τη σχολή και τα μαθήματα και άλλα ήρθαν τελικά. Και δεν το λέω μόνο εγώ αυτό. Άλλοι θα μπορούσαν να σας γράψουν πολύ χειρότερα πράγματα.

Λυπάμαι γι'αυτό, αλλά το φταίξιμο δεν μπορώ να το ρίξω τόσο πολύ στον εαυτό μου όσο σε αυτά τα κατακάθια που είχα την ατυχία να φάω στη μάπα 4 χρόνια. Στο μόνο ίσως που φταίω εγώ είναι στο ότι έπρεπε να είχα ξαναδώσει από την αρχή εξετάσεις και να φύγω πολύ νωρίτερα από 'κει μέσα. Τουλάχιστον, πήρα το Proficiency στα αγγλικά καθώς και το δίπλωμα πληροφορικής Keycert.

Δεν πειράζει όμως. Πιστεύω ότι αξίζω και και μια δεύτερη ευκαιρία. Καλλιο αργά παρά ποτέ. Υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές λύσεις εκτός των πανελληνίων. Όπως το να σπουδάσω εξ αποστάσεως σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού.

Έκλεισα τα 25 και ίσως βρήκα κάτι που να μου αρέσει για όλη μου τη ζωή. Σκεφτόμουν να τελειώσω μία καθηγητική σχολή (όπως π.χ. Παιδαγωγικά, Αγγλική Φιλολογία) σε ένα έξω πανεπιστήμιο και μετά να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, για να μπορέσω να διδάξω, έστω και σαν αναπληρωτής, σε ειδικά σχολεία.

Ειλικρινά μου αρέσει πολύ αυτό. Το θέμα είναι ποιο πανεπιστήμιο να επιλέξω. Είμαι σε ψάξιμο τώρα και σκέφτομαι πολύ για να μην κάνω πάλι το ίδιο λάθος με την προηγούμενη σχολή.

Βρήκα δύο πανεπιστήμια στην Ιταλία που πραγματοποιούν μαθήματα εξ αποστάσεως και με σχετικά λίγα λεφτά, τα οποία αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ.

Dejan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 02, 2008 12:34 am

Δημοσίευσηαπό Dejan » Δευ Νοέμ 17, 2014 11:34 am

dimitsos έγραψε:Βρήκα δύο πανεπιστήμια στην Ιταλία που πραγματοποιούν μαθήματα εξ αποστάσεως και με σχετικά λίγα λεφτά, τα οποία αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ.

Ποια είναι αυτά τα πανεπιστήμια; Με ενδιαφέρει για προσωπική χρήση για μεταπτυχιακό.


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες