Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Παρ Ιούλ 28, 2017 12:22 pm

GK2310 έγραψε:Παντως κατα το παρελθον υπηρκξαν δημοσιευματα για τροποποιησεις Προεδρικων Διαταγματων να συμπεριληφθει και η σχολη μας .


Έχετε ήδη ενταχθεί στο κλάδο ΠΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ & Μ.Μ.Ε.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Dimil » Πέμ Αύγ 24, 2017 12:14 am

GK2310 έγραψε:Παντως κατα το παρελθον υπηρκξαν δημοσιευματα για τροποποιησεις Προεδρικων Διαταγματων να συμπεριληφθει και η σχολη μας .


Τα ειχα διαβασει αλλα στην πραξη δεν το εχω δει. Στην 1κ μπηκε μετα τις διαμαρτυριες για τα πτυχια τυπου φιλολογιας. Γενικα απουσιαζει απο το διοικητικο οικονομικο. Κι εγω ειχα διαβασει μεχρι και για τροπολογια νομου προσοντολογιου που θα το εβαζαν μεσα αλλα δε ξερω αν τελικα ψηφιστηκε.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Dimil » Πέμ Αύγ 24, 2017 12:22 am

JohnyMnemonic έγραψε:
GK2310 έγραψε:Παντως κατα το παρελθον υπηρκξαν δημοσιευματα για τροποποιησεις Προεδρικων Διαταγματων να συμπεριληφθει και η σχολη μας .


Έχετε ήδη ενταχθεί στο κλάδο ΠΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ & Μ.Μ.Ε.


Σαν κωδικος οντως υπαρχει αλλα ενεργοποιειται σπανια... Εκτος απο το ασυλο οπου υπηρχε 1 θεση, θυμηστε μου τα τελευταια χρονια αλλη προκηρυξη για πε επικοινωνιας και μμε. Απλα αναφερομουν σε δημοσιευματα που ανεφεραν ενταξη της σχολης στο πε διοικητικου οικονομικου οπου υπαγονται ηδη ολες οι σχολες κοινωνικων και πολιτικων σπουδων αλλα και τμημα μαρκετινγκ κι επικοινωνιας, με αντιστοιχο αντικειμενο. Αναφερονταν σε τροπολογια νομου και προεδρικο διαταγμα αλλα προφανως ειναι.αναληθη;

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Dimil » Πέμ Αύγ 24, 2017 12:42 am

JohnyMnemonic έγραψε:
GK2310 έγραψε:Παντως κατα το παρελθον υπηρκξαν δημοσιευματα για τροποποιησεις Προεδρικων Διαταγματων να συμπεριληφθει και η σχολη μας .


Έχετε ήδη ενταχθεί στο κλάδο ΠΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ & Μ.Μ.Ε.


Οπως εχουν κωδικο ολες οι σχολες πχ πε κοινωνιολογιας, πε νομικης κτλ... Το θεμα εναι πως ο κωδικος ενεργοποιειται σπανιοτατα... αναφερομαστε σε δημοσιευματα για προεδρικο διαταγμα και τροπολογια νομου που θα προσθεταν τη σχολη σε προκηρυξεις πε διοικητικου οικονομικου οπου ηδη ενρασσονται ολες οι σχολες κοινωνικων και πολιτικων επιστημων πλην των μμε, αλλα και το τμημα μαρκετινγκ κι επικοινωνιας με αντιστοιχο αντικειμενο. Αν ανατρεξετε θα δειτε πως δεν βγαινουν θεσεις για πε επικοινωνιας και μμε χρονια τωρα (εξαιρεση η μια και μοναδικη θεση στο ασυλο). Απλα αναρωτιομουν που κολλησε το θεμα.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Dimil » Δευ Φεβ 12, 2018 6:21 pm

Για να επανελθω στο θεμα: κλασικα για μια ακομη φορα σε θεση επικοινωνιολογου επιλεγεται η θεση να δοθει σε τε εμποριας και διαφημισης. Απορω γιατι τοση απαξιωση για τα τρια πανεπιστημιακα τμηματα Επικοινωνιας και ΜΜΕ;

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Τετ Φεβ 14, 2018 4:44 pm

Dimil έγραψε:Για να επανελθω στο θεμα: κλασικα για μια ακομη φορα σε θεση επικοινωνιολογου επιλεγεται η θεση να δοθει σε τε εμποριας και διαφημισης. Απορω γιατι τοση απαξιωση για τα τρια πανεπιστημιακα τμηματα Επικοινωνιας και ΜΜΕ;


Δυστυχώς δε το βλέπω να αλλάζει γιατί όπως θα δείτε είναι στη κρίση του εκάστοτε φορέα να ορίσει τα προσόντα και τα πτυχία για τις θέσεις που έχει προκηρύξει. Μαλλον είναι μια αντιγραφή από παλιότερες προκηρύξεις.

Με την ίδια λογική θεωρώ ότι πρέπει και στις θέσεις ΔΕ Διοικητικού να γίνονται δεκτά όλα τα πτυχία ΙΕΚ,κλπ. κι όχι αυτά που έχουν να κάνουν με οικονομικά κλπ. (Τότε ας τα ξεχώριζαν με το ΔΕ Διοικητικού - Οικονομικού)

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό evi44 » Τετ Φεβ 14, 2018 11:17 pm

DTINFINITY έγραψε:
Dimil έγραψε:Για να επανελθω στο θεμα: κλασικα για μια ακομη φορα σε θεση επικοινωνιολογου επιλεγεται η θεση να δοθει σε τε εμποριας και διαφημισης. Απορω γιατι τοση απαξιωση για τα τρια πανεπιστημιακα τμηματα Επικοινωνιας και ΜΜΕ;


Δυστυχώς δε το βλέπω να αλλάζει γιατί όπως θα δείτε είναι στη κρίση του εκάστοτε φορέα να ορίσει τα προσόντα και τα πτυχία για τις θέσεις που έχει προκηρύξει. Μαλλον είναι μια αντιγραφή από παλιότερες προκηρύξεις.

Με την ίδια λογική θεωρώ ότι πρέπει και στις θέσεις ΔΕ Διοικητικού να γίνονται δεκτά όλα τα πτυχία ΙΕΚ,κλπ. κι όχι αυτά που έχουν να κάνουν με οικονομικά κλπ. (Τότε ας τα ξεχώριζαν με το ΔΕ Διοικητικού - Οικονομικού)


Ενταξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα.. Τοτε γιατι υπαρχουν ειδικοτητες ιεκ? Να ερθουν δηλαδη οι αποφοιτοι ιεκ βρεφονηπιοκομων, σεφ, μαγειρων να διεκδικουν και τις διοικητικες θεσεις? Τοτε αυτος που πηρε την ειδικοτητα της οικονομιας γιατι την πηρε? Για να υποβαλλει τα χαρτια του μαζί με ολους τους αλλους? Τοτε να δεχονται και το ιεκ οικονομιας για φυλαξη μουσειων πχ και γενικα να καταργηθουν οι ειδικοτητες και οι κωδικοί να έχουμε πτυχια πασπαρτού να κολλανε παντού

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Dimil » Πέμ Φεβ 15, 2018 10:44 am

evi44 έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:
Dimil έγραψε:Για να επανελθω στο θεμα: κλασικα για μια ακομη φορα σε θεση επικοινωνιολογου επιλεγεται η θεση να δοθει σε τε εμποριας και διαφημισης. Απορω γιατι τοση απαξιωση για τα τρια πανεπιστημιακα τμηματα Επικοινωνιας και ΜΜΕ;


Δυστυχώς δε το βλέπω να αλλάζει γιατί όπως θα δείτε είναι στη κρίση του εκάστοτε φορέα να ορίσει τα προσόντα και τα πτυχία για τις θέσεις που έχει προκηρύξει. Μαλλον είναι μια αντιγραφή από παλιότερες προκηρύξεις.

Με την ίδια λογική θεωρώ ότι πρέπει και στις θέσεις ΔΕ Διοικητικού να γίνονται δεκτά όλα τα πτυχία ΙΕΚ,κλπ. κι όχι αυτά που έχουν να κάνουν με οικονομικά κλπ. (Τότε ας τα ξεχώριζαν με το ΔΕ Διοικητικού - Οικονομικού)


Ενταξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα.. Τοτε γιατι υπαρχουν ειδικοτητες ιεκ? Να ερθουν δηλαδη οι αποφοιτοι ιεκ βρεφονηπιοκομων, σεφ, μαγειρων να διεκδικουν και τις διοικητικες θεσεις? Τοτε αυτος που πηρε την ειδικοτητα της οικονομιας γιατι την πηρε? Για να υποβαλλει τα χαρτια του μαζί με ολους τους αλλους? Τοτε να δεχονται και το ιεκ οικονομιας για φυλαξη μουσειων πχ και γενικα να καταργηθουν οι ειδικοτητες και οι κωδικοί να έχουμε πτυχια πασπαρτού να κολλανε παντού


Αυτο το οποιο σημειωνω εγω ειναι πως τα πανεπιστηνιακα τμηματα επικοινωνιας Αθηνων Παντειου και Θεσσαλονικης δεν μπαινουν σε προκηρυξεις ουτε οταν υπαρχει σωρεια πτυχιων για ΠΕ διοικητικου (οπου περιλαμβανονται ολες οι κοινωνικες και πολιτικες επιστημες) αλλα ουτε σε περιπτωσεις που η θεση αφορα επικοινωνιολογους οπως πχ η προσφατη 2κ οπου οι θεσεις επικοινωνιας και μμε δινεται σε κατηγορια ΤΕ. Για καποιο λογο δε βγαινουν θεσεις για την απορρόφηση των αποφοιτων ΜΜΕ κι Επικοινωνιας. Κι ακομη και στα γραφεια Τυπου των υπουργειων οι θεσεις δεν ειναι μεσω ΑΣΕΠ αλλα περισσοτερο κομματικες, επιστημονικοι συνεργατες που ανακυκλωνονται. Απλα απορω που ΔΕΝ μπαινει σε προκηρυξεις το πτυχιο παρα μονο αν προκειται για προκηρυξη που δεχεται ΟΛΑ τα πτυχια.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Φεβ 15, 2018 12:04 pm

Γιατί όπως ανέφερα και πριν είναι ΔΕ Διοικητικού κι όχι ΔΕ Διοικητικό-Οικονομικό. Γι αυτό τα ξεχωρίζεις άλλωστε!

Θα παραθέσω ένα απλό παράδειγμα. Δείτε τι συμβαίνει με τους ΔΕ Καταμετρητες της 1κ/2018 και της 3κ/2018.
Μιλάμε για την ίδια ειδικότητα ακριβώς ίδια δουλειά, βγαίνουν σχεδόν μαζί οι προκηρύξεις κι ομως ο υποψηφιος συμμετάσχει με διαφορετικό τίτλο σπουδών. Στη πρώτη δέχεσαι τους συναφείς με διοικητικόοικονομικά στη δεύτερη τα πάντα. Μπορείτε να ανατρέξετε στα ΦΕΚ στα σημεία όπου αναφέρονται στους επιτρεπτους για τη συμμετοχη τίτλους σπουδών για επαλήθευση.

Η άποψη μου είναι ότι για διοικητικά ή θέσεις όπου το αντικείμενο εργασίας είναι γενικων καθηκόντων μπορούν όλοι οι ΔΕ (αντίστοιχα ΤΕ ή ΠΕ). Για οικονομικά μόνο αυτοί με τις συγκεκριμένες σχολές. Γι αυτό και να αναφέρονται ως ξεχωριστές ειδικότητες.
Τώρα αν θεωρείται ισοπεδωτική η προσωπική μου γνώμη, απλως το παραπάνω παράδειγμα έρχεται να επιβεβαιώσει το χάος που επικρατεί με το προσοντολογιο και την αντιστοίχιση των τίτλων.

Σε ένα γενικότερο πλαίσιο πιστεύω ότι χρειάζεται ενα συγκεκριμένο κοινό προσοντολογιο για όλες τις θέσεις του Δημοσίου και του ευρύτερου δημοσίου τομέα, σε όλες τις κατηγορίες εκπαίδευσης.
Αλλά οσο ο κάθε φορέας προκηρύσσει όπως νομίζει, πάντα θα υπάρχουν και αδικίες, τουλάχιστον υποκειμενικές.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Φεβ 15, 2018 1:05 pm

Dimil έγραψε:
evi44 έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:
Δυστυχώς δε το βλέπω να αλλάζει γιατί όπως θα δείτε είναι στη κρίση του εκάστοτε φορέα να ορίσει τα προσόντα και τα πτυχία για τις θέσεις που έχει προκηρύξει. Μαλλον είναι μια αντιγραφή από παλιότερες προκηρύξεις.

Με την ίδια λογική θεωρώ ότι πρέπει και στις θέσεις ΔΕ Διοικητικού να γίνονται δεκτά όλα τα πτυχία ΙΕΚ,κλπ. κι όχι αυτά που έχουν να κάνουν με οικονομικά κλπ. (Τότε ας τα ξεχώριζαν με το ΔΕ Διοικητικού - Οικονομικού)


Ενταξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα.. Τοτε γιατι υπαρχουν ειδικοτητες ιεκ? Να ερθουν δηλαδη οι αποφοιτοι ιεκ βρεφονηπιοκομων, σεφ, μαγειρων να διεκδικουν και τις διοικητικες θεσεις? Τοτε αυτος που πηρε την ειδικοτητα της οικονομιας γιατι την πηρε? Για να υποβαλλει τα χαρτια του μαζί με ολους τους αλλους? Τοτε να δεχονται και το ιεκ οικονομιας για φυλαξη μουσειων πχ και γενικα να καταργηθουν οι ειδικοτητες και οι κωδικοί να έχουμε πτυχια πασπαρτού να κολλανε παντού


Αυτο το οποιο σημειωνω εγω ειναι πως τα πανεπιστηνιακα τμηματα επικοινωνιας Αθηνων Παντειου και Θεσσαλονικης δεν μπαινουν σε προκηρυξεις ουτε οταν υπαρχει σωρεια πτυχιων για ΠΕ διοικητικου (οπου περιλαμβανονται ολες οι κοινωνικες και πολιτικες επιστημες) αλλα ουτε σε περιπτωσεις που η θεση αφορα επικοινωνιολογους οπως πχ η προσφατη 2κ οπου οι θεσεις επικοινωνιας και μμε δινεται σε κατηγορια ΤΕ. Για καποιο λογο δε βγαινουν θεσεις για την απορρόφηση των αποφοιτων ΜΜΕ κι Επικοινωνιας. Κι ακομη και στα γραφεια Τυπου των υπουργειων οι θεσεις δεν ειναι μεσω ΑΣΕΠ αλλα περισσοτερο κομματικες, επιστημονικοι συνεργατες που ανακυκλωνονται. Απλα απορω που ΔΕΝ μπαινει σε προκηρυξεις το πτυχιο παρα μονο αν προκειται για προκηρυξη που δεχεται ΟΛΑ τα πτυχια.

Αυτό πιστεύω ότι οφείλεται στη κατάργηση των γραφείων τύπου των φορέων στα πλαίσια της μείωσης των οργανικών θέσεων.
Τώρα βέβαια να θέλεις να στήσεις εξωστρεφείς φορείς χωρίς αποφοιτους τμημάτων Επικοινωνίας δεν είναι και πολύ λογικό.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τρί Σεπ 17, 2019 11:37 am

Σε ερωτήσεις αναφορικά με την απορρόφηση των αποφοίτων μου ειπώθηκε πως ο κωδικός ΠΕ Επικοινωνίας έχει καταργηθεί και εντασσόμαστε πλέον στον ΠΕ Διοικητικού... Κανένας δε ξέρει, πολλές και διαφορετικές απαντήσεις, γενικά όλοι νήπτουν τας χείρας....

Julia83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Οκτ 04, 2019 5:27 pm

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Julia83 » Πέμ Οκτ 10, 2019 12:18 pm

Καλησπέρα κι από μένα. Είμαι απόφοιτη του ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ. Έχω παρατηρήσει κι εγώ το πρόβλημα με τη σχολή μας...Σε κάποιες θέσεις ΠΕ Διοικητικού αλλά και Πε Διοικητικου-Οικονομικού είναι δεκτά όλα τα ΑΕΙ αλλά σε άλλες προκηρύξεις πάλι για θέσεις ΠΕ Διοικητικού και ΠΕ Διοικητικού-Οικονομικού το τμήμα ΕΜΜΕ δεν είναι στη λίστα ενώ συμπεριλαμβάνονται διάφορα άλλα θεωτηρικά τμήματα (πχ Κοινωνικής Ανθρβπολογίας, Μεσογειακών Σπουδών). Έχω στείλει mail στον ΑΣΕΠ και στο Υπουργείο Παιδείας και περιμένω απάντηση...

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Dimil » Παρ Οκτ 11, 2019 2:20 pm

Julia83 έγραψε:Καλησπέρα κι από μένα. Είμαι απόφοιτη του ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ. Έχω παρατηρήσει κι εγώ το πρόβλημα με τη σχολή μας...Σε κάποιες θέσεις ΠΕ Διοικητικού αλλά και Πε Διοικητικου-Οικονομικού είναι δεκτά όλα τα ΑΕΙ αλλά σε άλλες προκηρύξεις πάλι για θέσεις ΠΕ Διοικητικού και ΠΕ Διοικητικού-Οικονομικού το τμήμα ΕΜΜΕ δεν είναι στη λίστα ενώ συμπεριλαμβάνονται διάφορα άλλα θεωτηρικά τμήματα (πχ Κοινωνικής Ανθρβπολογίας, Μεσογειακών Σπουδών). Έχω στείλει mail στον ΑΣΕΠ και στο Υπουργείο Παιδείας και περιμένω απάντηση...


Μου εχουν απαντησει στον ασεπ πως ευθυνονται τα τμήματα και τα δσ των τμηματων που δεν εχουν εντάξει το πτυχίο στην αντιστοιχη κατηγορια. Προσφατα πηρα απαντηση οτι εχει καταργηθεί ο πε επικοινωνιας αλλα δε νομιζω οτι ισχυει. Με μια ερευνα μαλλον οι φορεις δε μας ξερουν η απλα δε μας επιλέγουν στις προκηρύξεις. Το σιγουρο πάντως ειναι πως δεν εντασσομαστε στην ιδια κατηγορια με αλλες σχολες πολιτικων και κοινωνικων επιστημών, κατι που μας καταδικαζει στην ανεργία, ειδικα αυτη την εποχη που τα media ειναι καταδικασμενα και η Δημόσια τηλεοραση δεν προχωραει σε προσληψεις. Δυστυχως ονως, δε φαινεται να βγαίνουν θεσεις ουτε για πε επικοινωνιας. Οσες θεσεις επικοινωνιας βγαινουν αναφέρονται στον κωδικό ΤΕ Επικοινωνιας. Η αληθεια ειναι πως τα τμηματα παντειου, εκπα, Θεσσαλονίκης σε θεσμικο επιπεδο δεν εχουν πολυασχοληθει για την επαγγελματικη αποκατασταση των φοιτητων τους. Στον Ασεπ ειναι ξεκάθαροι, φταινε τα τμηματα και να κυνηγήσουμε τα προεδρεια

Julia83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Οκτ 04, 2019 5:27 pm

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Julia83 » Κυρ Οκτ 13, 2019 4:59 pm

Dimil όταν λες προεδρεία τι εννοείς; Εγώ θα απευθυνθώ στη σχολή μου αλλά με ποιον συγκεκριμένα πρέπει να μιλήσω για το θεμα μας; Εσύ ποιο τμήμα τελείωσες; Μήπως κινηθούμε ταυτόχρονα...

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Απόφοιτοι Τμημάτων Επικοινωνίας

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τρί Ιαν 07, 2020 2:17 pm

Julia83 έγραψε:Dimil όταν λες προεδρεία τι εννοείς; Εγώ θα απευθυνθώ στη σχολή μου αλλά με ποιον συγκεκριμένα πρέπει να μιλήσω για το θεμα μας; Εσύ ποιο τμήμα τελείωσες; Μήπως κινηθούμε ταυτόχρονα...


Συγγνώμη που απαντώ μήνες μετά αλλά δεν είχα δει το μήνυμα. Πραγματικά προσωπικά έχω κουραστεί με το θέμα αυτό. Κοντά στα 20 χρόνια τώρα όλοι υποτίθεται ασχολούνται και ποτέ δε βρίσκεται λύση. Πρόεδροι τμημάτων, σύλλογοι κτλ. Νομίζω ότι αρκούμαστε στα ευχολόγια. Είμαστε αποκλεισμένοι από την εκπαίδευση και τις διοικητικές θέσεις και από παντού. Στον κλάδο κοινωνικών και πολιτικών επιστημών εντάσσονται σχεδόν όλοι, πολιτικό νομικής και παντείου, δημόσια διοίκηση, διεθνών σπουδών, κοινωνική ανθρωπολογία και πολιτική κτλ εκτός από τα τμήματα ΜΜΕ. Στον κλάδο ΠΕ Διοικητικού αν και υποτίθεται μπορούμε να ενταχθούμε ποτέ δεν αναφερόμαστε εκτός και αν απευθύνεται η θέση σε ολα τα ΑΕΙ. Και ο κωδικός μας ως ΠΕ Επικοινωνίας δεν ενεργοποιείται ποτέ. Δεν υπήρξε ποτέ πρόβλεψη για απορρόφηση των αποφοίτων στο Δημόσιο. Θέσεις δικές μας δε βγαίνουν. Στα Ωστόσο, δυστυχώς πλέον δεν υπάρχει απορρόφηση ούτε στον Ιδιωτικό, ειδικά μετά από μια ηλικία. Οι μισθοί στον κλάδο της δημοσιογραφίας είναι κατώτεροι και από του ανειδίκευτου εργάτη ενώ στις διαφημιστικές και εταιρείες επικοινωνίας χρειάζεται ράντζο στο γραφείο καθώς οι ώρες εργασίας ξεπερνούν τις 12 με 14... Απλά έχω απογοητευτεί με αυτό το θέμα, σε σημείο που σκέφτηκα να βγάλω άλλο τμήμα.


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες