Ε.Α.Π.

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
ntoni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό ntoni » Τετ Φεβ 11, 2009 2:49 pm

@AAA, για το ανοικτο πανεπ. κύπρου
Στα προγράμματα Τραπεζική, Διοίκηση και στο προπτυχιακό, γίνονται σίγουρα συναντήσεις ΟΣΣ στην Αθήνα.
Από το πρόγραμμα του Πανεπ. είχα δει ότι γίνονται και συναντήσεις στη Θεσσαλονίκη, αλλά δε θυμάμαι σε ποια τμήματα.
Επίσης, οι τελικές εξετάσεις δε γίνονται απαραιτήτως στην Κύπρο.

Ειδικά για την Τραπεζική, τα βιβλία που διδάσκονται είναι τα βιβλία του ΕΑΠ, άρα δε νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα για την αναγνώριση, όταν θα έρθει εκείνη η ευλογημένη και τόσο μακρινή ώρα.

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Δημοσίευσηαπό mylw » Τετ Φεβ 11, 2009 3:36 pm

ρε παιδια να ρωτησω κατι, λεει στο ανοιχτο πανεπιστημιο κυπρου πως οι αιτήσεις υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας μας. ποια ειναι ακριβως η ιστοσελιδα που γινονται οι αιτησεις? γιατι εγω δεν βλεπω καμια σελιδα.help!

andreas81
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2008 8:13 pm

Δημοσίευσηαπό andreas81 » Τετ Φεβ 11, 2009 4:08 pm

http://www.ouc.ac.cy/ ή πατάς στο google Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Δημοσίευσηαπό mylw » Τετ Φεβ 11, 2009 4:35 pm

και να ξαναρωτησω τα 1750 ευρω ανα θεματικη ενοτητα πολλα δεν ειναι? εν συγκριση παντα με το ελληνικο ανοιχτο πανεπιστημιο.

ntoni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό ntoni » Τετ Φεβ 11, 2009 10:08 pm

mylw,
και σε συγκριση με τα τρελά ποσά που ζητά η ασοεε, ή ακόμα και τα τει για τα μεταπτυχιακά που συνδιοργανώνουν με τα ξένα πανεπιστήμια, μας βγαίνει στα ίδια λεφτά ή και οικονομικότερο. :roll:

το πραγματικό πρόβλημα είναι οι άδειες, επειδή είναι ίδρυμα της αλλοδαπής.
από τη γσεε και την οτοε προβλέπονται 10 ημέρες άνευ αποδοχών (δηλ πληρώνεσαι από τον οαεδ τα μεροκάματα του ανειδίκευτου) μόνο για τους μεταπτυχιακούς και μόνο για 2 έτη.

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Δημοσίευσηαπό mylw » Πέμ Φεβ 12, 2009 4:02 pm

Οταν λεει αυτοχρηματοδοτουμενο μεταπτυχιακο τι ενοει, και γιατι το ξεχωριζει απο τα υπολοιπα μεταπτυχιακα?

LENA_SOU
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 3:00 pm

Δημοσίευσηαπό LENA_SOU » Πέμ Φεβ 26, 2009 12:17 pm

[quote="lamp_zou"]Eγω κληρώθηκα με την πρώτη σε μεταπτυχιακό διασφάλιση ποιότητας και χωρίς μέσο. Και μια άλλη κοπέλα που τελειώσαμε μαζί τα ίδια. Αυτά έγιναν το 2002. Τώρα που κάνω αιτήσεις κάθε χρόνο για διάφορους γνωστούς μου και τον αδερφό μου δεν έχουν ακομα κληρωθεί.[/quote]

ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΝΗΚΕ?ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ?ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΦΥΓΑΝΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ?

maira
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 9:37 am

Δημοσίευσηαπό maira » Πέμ Μαρ 05, 2009 11:26 am

Αύριο όσοι είμαστε στη Β κατηγορία για Η/Υ (δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα προγράμματα αν ισχύει η ίδια ημερομηνία) πρέπει να μπούμε στο www.eap.gr να τσεκάρουμε την καινούργια λίστα ώστε αν είμαστε μέσα να καταθέσουμε μέχρι τις 13/03 τα χρήματα για τις θεματικές ενότητες.

maira
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 9:37 am

Δημοσίευσηαπό maira » Δευ Μαρ 09, 2009 12:07 am

Εντελώς πληροφοριακά , δόξα το ΘΕΟ είμαι μέσα με Σειρά Κατάταξης 1388 και ο τελευταίος της κατηγορίας Β που μπαίνει έχει Σ.Κ. 1804 απίστευτο έτσι , άρα πιθανόν να μπούνε και απο την C κατηγορία.

netgirl
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 22, 2008 5:33 pm

Δημοσίευσηαπό netgirl » Δευ Μαρ 09, 2009 9:41 pm

maira έγραψε:Εντελώς πληροφοριακά , δόξα το ΘΕΟ είμαι μέσα με Σειρά Κατάταξης 1388 και ο τελευταίος της κατηγορίας Β που μπαίνει έχει Σ.Κ. 1804 απίστευτο έτσι , άρα πιθανόν να μπούνε και απο την C κατηγορία.


Συμβουλή (και εγώ ΠΛΗ είμαι και πέρασα 2 ΘΕ, τώρα είμαι στη 3η). Αν με τα μαθηματικά δεν είχες καλές σχέσεις...ξεκίνα από τώρα πολύ εντατικό διάβασμα. Είναι πολύ δύσκολη σχολή με πολλές απαιτήσεις. Ακόμα και αυτή που έχουν επαφή με το αντικείμενο ή ακομα και καλή σχέση με τα μαθηματικά, στο τέλος τα βρίσκουν μπαστούνια!
Και άλλη μία συμβουλή...ακόμα και αν δεν εργάζεσαι...ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ 3 ΘΕ!!!!
Εγώ με 2 πέρσι + δουλειά +οικογένεια με παιδί....τα είδα ΟΛΑ!!!
Προσωπικός χρόνος ΜΗΔΕΝ...ξενύχτια ατελείωτα....και διάβασμα παντού...στο κομμωτήριο...στο λεωφορείο....στις διακοπές (βασικά το μεγάλο ζόρι ήταν τα Μαθηματικά).
Αν πραγματικά το έχεις μεράκι, θα τα καταφέρεις παρά τις όποιες δυσκολίες, αρκεί να συνειδητοποιήσει από τώρα ότι θα θυσιάσεις μεγάλο μέρος της προσωπικής σου ζωής. Σου τα λέω λίγο ωμά και σκληρά για να μην έχεις ανώμαλη προσγείωση όπως είχα και εγώ...μου τα έλεγαν και εμένα αλλά άλλο να τα ακούς και άλλο να τα ζεις.
Για οποιαδήποτε απορία ή βοήθεις στο ξεκίνημά σου...είμαι στη διάθεσή σου

maira
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 9:37 am

Δημοσίευσηαπό maira » Τρί Μαρ 10, 2009 9:56 am

ΝΑι καλά κάνεις και προειδοποιείς τα έχω ήδη υπόψη μου όλα αυτά και επειδή και εγώ δουλεύω 9ωρα - 10ωρα και έχω και μια ζουζουνίτσα είπα να ξεκινήσω μαλακά με ΠΛ10 και παράλληλα να διαβάζω για προετοιμασία και τα μαθηματικά . Έχω να πιάσω βιβλίο μαθηματικών απο΄οταν είμουν φοιτήτρία δηλαδή πριν 10χρόνια ήταν η τελευταία φορά.ΚΑτά τα άλλα ήταν κάτι που το ήθελα πάρα πολύ....net girl σε ευχαριστώ και θα τα λέμε.

maira
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 9:37 am

Δημοσίευσηαπό maira » Πέμ Απρ 16, 2009 2:20 pm

maira έγραψε:Εντελώς πληροφοριακά , δόξα το ΘΕΟ είμαι μέσα με Σειρά Κατάταξης 1388 και ο τελευταίος της κατηγορίας Β που μπαίνει έχει Σ.Κ. 1804 απίστευτο έτσι , άρα πιθανόν να μπούνε και απο την C κατηγορία.


Απίστευτο και όμως αληθινό το ΕΑΠ για την Πληροφορική τουλάχστον που γνωρίζω κάλεσε τους πρώτους 400 απο την ομάδα C :shock: :shock: :shock:

Τι έγινε ρε παιδιά η κρίση χτύπησε και το ΕΑΠ?

lamp_zou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μαρ 12, 2008 9:42 pm

Δημοσίευσηαπό lamp_zou » Πέμ Απρ 16, 2009 4:13 pm

LENA_SOU έγραψε:
lamp_zou έγραψε:Eγω κληρώθηκα με την πρώτη σε μεταπτυχιακό διασφάλιση ποιότητας και χωρίς μέσο. Και μια άλλη κοπέλα που τελειώσαμε μαζί τα ίδια. Αυτά έγιναν το 2002. Τώρα που κάνω αιτήσεις κάθε χρόνο για διάφορους γνωστούς μου και τον αδερφό μου δεν έχουν ακομα κληρωθεί.


ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΝΗΚΕ?ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ?ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΦΥΓΑΝΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ?


Εχει κάποια μαθηματικά, στατιστική περισσότερο οιδύο ενότητες και οι άλλες δύο είναι θεωρητικές. Οσοι δεν τα πήγαιναν καλά με τα μαθηματικά τα βρήκαν ζώρικα, εγω όχι γιατί είμαι φαν των μαθηματικών. Πάντα έπερνα δυο ενότητες και οικογένεια και δουλειά και όλος ο free time πήγαινε εκεί. Αλλά δεν ήταν τραγικά τα πράγματα, μόνο όταν έπρεπε να στείλω εργασία ζοριζόμουνα για κανένα διήμερο και αυτό ήταν.
Απο χρήματα έδωσα 600 και κάθε ενότητα + διπλωματική και 300 την πρώτη που είναι μισή, δηλ 3300. Νομίζω ότι φτηνότερο μεταπτυχιακό δεν κάνεις.

SARAH
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 10:38 am

Δημοσίευσηαπό SARAH » Δευ Σεπ 14, 2009 4:15 pm

kyklos έγραψε:ενταξει καποιοι κληρωθηκαν κατα τυχη,,,,,το ειπαμε..
αλλα βυσμα χωραει.......μου το εχει πει ατομο που κληρωθηκε με βυσμα
αυτα .......
ευχαριστω


Βύσμα μπαίνει σίγουρα, ίσως όχι για όλες τις θέσεις. Αλλιώς οι συνδικαλιστές συγκεκριμένης παράταξης της σχολής μου ήταν όλοι πολύ τυχεροί και μπήκαν κατευθείαν. Κια δεν είναι μόνο αυτοί, έχω πολλά αντίστοιχα παραδείγματα.

kessy
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Μάιος 06, 2008 9:42 am

Δημοσίευσηαπό kessy » Τρί Σεπ 15, 2009 10:39 am

SARAH έγραψε:
kyklos έγραψε:ενταξει καποιοι κληρωθηκαν κατα τυχη,,,,,το ειπαμε..
αλλα βυσμα χωραει.......μου το εχει πει ατομο που κληρωθηκε με βυσμα
αυτα .......
ευχαριστω


Βύσμα μπαίνει σίγουρα, ίσως όχι για όλες τις θέσεις. Αλλιώς οι συνδικαλιστές συγκεκριμένης παράταξης της σχολής μου ήταν όλοι πολύ τυχεροί και μπήκαν κατευθείαν. Κια δεν είναι μόνο αυτοί, έχω πολλά αντίστοιχα παραδείγματα.


καλημέρα σε όλους.Κληρώθηκα φέτος στο Ε.Α.Π. για μεταπτυχιακο στην Τραπεζική και ΧΩΡΙΣ βύσμα.Να πω τύχη?Τί αλλο! πάντως με τόσα που ακούγονται δεν θα μου φαινόταν παράξενο κι εκεί να παίζει το βύσμα :roll:


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες