Ε.Α.Π.

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
dangelina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 1:30 pm

Ε.Α.Π.

Δημοσίευσηαπό dangelina » Τρί Οκτ 14, 2008 4:41 pm

Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω τις απόψεις σας για το Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο. Κατά καιρούς έχω ακούσει ότι αρκετοί μπαίνουν «από το παράθυρο» και η ηλεκτρονική κλήρωση είναι μούσια. Εγώ προσωπικά κάνω αιτήσεις εδώ και 10 χρόνια στον τομέα ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ και δεν έχω μπει καν στη Β ομάδα των επιλαχόντων. Γνωρίζω βεβαίως ότι είναι δύσκολο να επιτύχεις στη συγκεκριμένη ειδικότητα επειδή οι ενδιαφερόμενοι είναι πάρα πολλοί (οι θέσεις είναι μόνο 1000 και οι αιτούντες 13000 - 15000), όμως 10 χρόνια είναι αυτά – τόσο ….. άτυχη είμαι?????????

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Τρί Οκτ 14, 2008 11:24 pm

τα ιδια εχω ακουσει κι εγω..ειδικα για τα μεταπτυχιακα θελει βυσμα..
εχω κανει αιτηση 7 φορες για μεταπτυχιακο και τπτ.........μονο μια φορα βρεθηκα στη Β ομαδα αλλα στα μεταπτυχιακα συνηθως γραφονται ολοι και δεν εχει κενα.....(ας οψονται οι χαλεποι καιροι)

asimeniaT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 07, 2008 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό asimeniaT » Τρί Οκτ 14, 2008 11:40 pm

Έκανα αίτηση κάθε χρόνο σχεδόν από το 1997 και πάντα για την ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ. Τελικά όταν αποφάσισα να αλλάξω αντικείμενο κληρώθηκα (2007). Στην πρώτη ΟΣΣ που κάναμε οι συντονιστές μας ρώτησαν πόσες φορές κάναμε αίτηση. Αρκετά ήταν τα άτομα που απάντησαν ότι κληρώθηκαν με τη πρώτη.

lamp_zou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μαρ 12, 2008 9:42 pm

Δημοσίευσηαπό lamp_zou » Τετ Οκτ 15, 2008 9:49 am

Eγω κληρώθηκα με την πρώτη σε μεταπτυχιακό διασφάλιση ποιότητας και χωρίς μέσο. Και μια άλλη κοπέλα που τελειώσαμε μαζί τα ίδια. Αυτά έγιναν το 2002. Τώρα που κάνω αιτήσεις κάθε χρόνο για διάφορους γνωστούς μου και τον αδερφό μου δεν έχουν ακομα κληρωθεί.

markos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 12:44 pm

Δημοσίευσηαπό markos80 » Τετ Οκτ 15, 2008 10:35 am

Ρε παιδιά μην τα ισοπεδώνετε όλα.
Το ΕΑΠ είναι καθαρή τύχη.Επειδή δεν κληρωθήκατε τόσα χρόνια ενώ άλλοι έτυχε να μπούν με την πρώτη, σημαίνει ότι έβαλαν μέσο???
Έλεος!Επειδή δεν μπορούμε να μπούμε εμείς, σημαίνει ότι οι υπόλοιποι μπήκαν με μέσο?

Εξάλλου η κλήρωση είναι δημόσια και μπορεί ο καθένας να παρευρεθεί εκεί.

Έχω πολλούς γνωστούς που έδιναν στην πλάκα και θα έπαιρναν μια ενότητα στην αρχή, έτσι για να δοκιμάσουν και έτυχε να τους πάρουν με την πρώτη. Αυτό σημαίνει ότι δεν τους ενδιέφερε και πολύ το ΕΑΠ όχι να βάλουν και μέσο!

markos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 12:44 pm

Δημοσίευσηαπό markos80 » Τετ Οκτ 15, 2008 10:35 am

Ρε παιδιά μην τα ισοπεδώνετε όλα.
Το ΕΑΠ είναι καθαρή τύχη.Επειδή δεν κληρωθήκατε τόσα χρόνια ενώ άλλοι έτυχε να μπούν με την πρώτη, σημαίνει ότι έβαλαν μέσο???
Έλεος!Επειδή δεν μπορούμε να μπούμε εμείς, σημαίνει ότι οι υπόλοιποι μπήκαν με μέσο?

Εξάλλου η κλήρωση είναι δημόσια και μπορεί ο καθένας να παρευρεθεί εκεί.

Έχω πολλούς γνωστούς που έδιναν στην πλάκα και θα έπαιρναν μια ενότητα στην αρχή, έτσι για να δοκιμάσουν και έτυχε να τους πάρουν με την πρώτη. Αυτό σημαίνει ότι δεν τους ενδιέφερε και πολύ το ΕΑΠ όχι να βάλουν και μέσο!

markos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 12:44 pm

Δημοσίευσηαπό markos80 » Τετ Οκτ 15, 2008 10:39 am

Και για να προσθέσω, εγώ πέρασα με την 5η φορά που έκανα αίτηση.
Απλά έκανα υπομονή και γνώριζα ότι μπορεί και να μη με πάρουν ποτέ αφού δεν έχει κάποια κριτήρια επιλογής και είναι μόνο τύχη.

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Τετ Οκτ 15, 2008 10:42 am

επειδή κάποιοι μπήκαν κατα τύχη δεν σημαίνει οτο δεν χωράει βύσμα ειδικά στα μεταπτυχιακά ,επιμένω, γιατι υπάρχουν πολλοί με παλιά πτυχία χωρίς μεταπτυχιακό γιατί πιο παλια δεν ήταν και μεγάλο το ποσοστό των μεταπτυχιακών σε αντίθεση με τώρα που είναι κανόνας το μεταπτυχιακό μετα το πτυχιο ...και δε εχουν αλλη δυνατοτητα εκτος απο το εαπ
αυτα,,,,,ευχαριστω

ΚΩΣΤΗΣ@Κ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό ΚΩΣΤΗΣ@Κ » Τετ Οκτ 15, 2008 7:50 pm

Πιστεύω οτι όσο αδιάβλητες είναι οι πανελλήνιες εξετάσεις άλλο τόσο είναι και το ΕΑΠ. Η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα... :?: :!: :?:

dangelina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 1:30 pm

Δημοσίευσηαπό dangelina » Παρ Οκτ 17, 2008 7:25 am

Εμένα πάντως ένας συνάδελφός μου είπε ότι η γυναίκα του (50 ετών) μπήκε πριν 2 χρόνια σε προπτυχιακό πρόγραμμα, καθαρά με μέσον και ότι περνά τα μαθήματα χωρίς κόπο και πολύ διάβασμα. Εργάζεται σε δημόσια υπηρεσία και θέλει αφού πάρει πτυχίο να αναλάβει κάποια διευθυντική θέση. Ελλαδάρα με την αξιοκρατία σου!!!!!!!

markos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 12:44 pm

Δημοσίευσηαπό markos80 » Παρ Οκτ 17, 2008 12:47 pm

dangelina έγραψε:Εμένα πάντως ένας συνάδελφός μου είπε ότι η γυναίκα του (50 ετών) μπήκε πριν 2 χρόνια σε προπτυχιακό πρόγραμμα, καθαρά με μέσον και ότι περνά τα μαθήματα χωρίς κόπο και πολύ διάβασμα. Εργάζεται σε δημόσια υπηρεσία και θέλει αφού πάρει πτυχίο να αναλάβει κάποια διευθυντική θέση. Ελλαδάρα με την αξιοκρατία σου!!!!!!!


Σκέφτηκες ότι μπορεί ο συνάδελφος σου να θέλει να δείξει ότι έχει γνωριμίες και ότι η γυναίκα του είναι τόση έξυπνη που δεν δυσκολεύεται καθόλου?

ΚΩΣΤΗΣ@Κ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό ΚΩΣΤΗΣ@Κ » Παρ Οκτ 17, 2008 3:42 pm

Πιστεύω οτι η πραγματικότητα είναι κάπου ανάμεσα στο μέσο και την αξιοκρατία...

dangelina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 1:30 pm

Δημοσίευσηαπό dangelina » Παρ Οκτ 17, 2008 6:23 pm

markos80 έγραψε:
dangelina έγραψε:Εμένα πάντως ένας συνάδελφός μου είπε ότι η γυναίκα του (50 ετών) μπήκε πριν 2 χρόνια σε προπτυχιακό πρόγραμμα, καθαρά με μέσον και ότι περνά τα μαθήματα χωρίς κόπο και πολύ διάβασμα. Εργάζεται σε δημόσια υπηρεσία και θέλει αφού πάρει πτυχίο να αναλάβει κάποια διευθυντική θέση. Ελλαδάρα με την αξιοκρατία σου!!!!!!!


Σκέφτηκες ότι μπορεί ο συνάδελφος σου να θέλει να δείξει ότι έχει γνωριμίες και ότι η γυναίκα του είναι τόση έξυπνη που δεν δυσκολεύεται καθόλου?


Το σκέφτηκα αλλά γνωρίζω ότι το συγκεκριμένο άτομο έχει όντως υψηλές γνωριμίες. Φυσικά δεν ισχυρίζομαι ότι όλοι μπαίνουν με μέσο… αλίμονο…… απλά μέσα στα 1000 άτομα υπάρχουν και κάποιοι με «μπάρμπα στη Κορώνη». Ένα άλλο φρούτο είναι αυτοί που κάνουν αίτηση για πλάκα και κληρώνονται χωρίς όμως να συνεχίζουν, με αποτέλεσμα να στερούν την πολυπόθητη θέση από άτομα που αγωνίζονται χρόνια. Σε τελική ανάλυση πιστεύω ότι το σύστημα «μπάζει» γιατί δεν υπάρχουν κάποια τυπικά προσόντα π.χ. ηλικία, βαθμό απολυτηρίου, πτυχίο ΙΕΚ σχετικό με τις ειδικότητες που προσφέρονται κτλ. Γνώμη μου είναι ότι δημιουργήθηκε όχι για να μορφωθούν κάποιοι άνθρωποι που δεν μπόρεσαν όταν ήταν σε νεαρή ηλικία, αλλά για να εισπράξει το Πανεπιστήμιο χρήματα και κατ’ επέκταση το Δημόσιο.

mariap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 11:22 am

Δημοσίευσηαπό mariap » Παρ Οκτ 17, 2008 7:08 pm

dangelina μου, αφού αυτός ο κύριος έχει τόσο υψηλές γνωριμίες γιατί δεν έκανε απευθείας τη γυναίκα του διευθύντρια, αλλά την υποβάλει σ'αυτή την "περιττή" κατανάλωση φαιάς ουσίας σπουδάζοντας στο ΕΑΠ? Είναι τόσο δύσκολο να "βρεθεί" ένα πτυχίο πανεπιστημίου να μη βασανίζεται η γυναίκα?
Λοιπόν, μην απογοητεύεσαι αν είναι να'ρθει θε να ρθεί. Υπομονή και προσπάθεια.
Να ρωτήσω κάτι άλλο θα ήθελα από όσους είναι ήδη φοιτητές στο ΕΑΠ. Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι για κάποια εργαζόμενη με οικογένεια να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις των σπουδών, δηλαδή, ώρες μελέτης και πόσο, εργασίες, εξετάσεις, κλπ? Με ενδιαφέρει κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα και έχω ήδη υποβάλλει δύο φορές αίτηση, χωρίς αποτέλεσμα φυσικά, αλλά θα προσπαθήσω ξανά και φέτος. Θα ήθελα όμως να διαβάσω και για την εμπειρία κάποιου άλλου\ης.

diliger
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 05, 2008 10:47 pm

Δημοσίευσηαπό diliger » Παρ Οκτ 17, 2008 9:21 pm

Η αλήθεια είναι ότι το ΕΑΠ είναι πολύ δύσκολο ειδικά όταν έχεις και άλλες υποχρεώσεις... αλλά κανείς δεν έχει σταματήσει από αυτούς που ξέρω.
αλήθεια με τα οικονομικά τι γίνεται? Επειδή έχω ακούσει επίσης ότι όσοι φοιτούν πληρώνουν ένα όχι και τόσο ευκαταφρόνητο ποσό για κάθε ενότητα.
κάποια στιγμή διάβασα κάπου ότι οι σπουδαστές θα κινούνταν νομικά διότι θεωρούσαν ότι από τη στιγμή που πρόκειται για δημόσιο δε θα πρεπε να πληρώνουν τόσα χρήματα. Αληθεύει?


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες