Διορισμός σε Δήμο ή Υπουργείο;

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Διορισμός σε Δήμο ή Υπουργείο;

Δημοσίευσηαπό gery » Πέμ Οκτ 15, 2020 3:03 pm

Κρίσταμπέλλα, αυτό που σου έγραψα παραπάνω αναφερόταν σε ένα νέο άνθρωπο χωρίς υποχρεώσεις.
Γνωρίζω μια τέτοια , που διορίστηκε μαζί μας με την 10Κ/2018 σε ένα μικρό νησί. Εφυγε για το νησί Χάρηκα πολύ.

Νομίζω σωστά έχει οργανώσει τις ενέργειές σου. Αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο. Περιμένεις διορισμό
από κάποια αναπλήρωση. Δεν ξέρεις πότε θα έρθει… Μπορεί σε 8 μήνες, μπορεί και σε 4 χρόνια… Όταν προκύψει
το βλέπεις. Αν δεν έχεις πάει στο νησί, ίσως είναι καλύτερα να μην πας. Στην Αθήνα ο καθένας βρίσκει το «νησί» του.
Αν έχεις πάει και βολευτεί ίσως να μην φύγεις. Πάντως σε κάθε περίπτωση έχεις μια οικογένεια και οι αποφάσεις, αλλά
και οι ενέργειες είναι ομαδικές καθώς η στήριξη, αλλά και τα αποτελέσματα συνδέονται με μια συλλογικότητα. Εκεί θα
βρεις, μαζί θα βρείτε όλες τις λύσεις.

kristabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2018 11:38 am

Re: Διορισμός σε Δήμο ή Υπουργείο;

Δημοσίευσηαπό kristabella » Τρί Οκτ 20, 2020 10:11 am

gery έγραψε:Κρίσταμπέλλα, αυτό που σου έγραψα παραπάνω αναφερόταν σε ένα νέο άνθρωπο χωρίς υποχρεώσεις.
Γνωρίζω μια τέτοια , που διορίστηκε μαζί μας με την 10Κ/2018 σε ένα μικρό νησί. Εφυγε για το νησί Χάρηκα πολύ.

Νομίζω σωστά έχει οργανώσει τις ενέργειές σου. Αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο. Περιμένεις διορισμό
από κάποια αναπλήρωση. Δεν ξέρεις πότε θα έρθει… Μπορεί σε 8 μήνες, μπορεί και σε 4 χρόνια… Όταν προκύψει
το βλέπεις. Αν δεν έχεις πάει στο νησί, ίσως είναι καλύτερα να μην πας. Στην Αθήνα ο καθένας βρίσκει το «νησί» του.
Αν έχεις πάει και βολευτεί ίσως να μην φύγεις. Πάντως σε κάθε περίπτωση έχεις μια οικογένεια και οι αποφάσεις, αλλά
και οι ενέργειες είναι ομαδικές καθώς η στήριξη, αλλά και τα αποτελέσματα συνδέονται με μια συλλογικότητα. Εκεί θα
βρεις, μαζί θα βρείτε όλες τις λύσεις.


Σ' ευχαριστώ πολύ για όλες σου τις απαντήσεις Gery! Όσο για την αναπλήρωση έχεις απόλυτο δίκιο. Εδώ για το διορισμό στο νησί ακόμα δεν έχει σταλεί για δημοσίευση η ατομική πράξη διορισμού! Τελικά στο δημόσιο ποτέ δεν μπορείς να κάνεις προβλέψεις...

leeds
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 11:36 am

Re: Διορισμός σε Δήμο ή Υπουργείο;

Δημοσίευσηαπό leeds » Τρί Νοέμ 22, 2022 10:21 am

Τελικά που είναι καλύτερα; σε μικρό δήμο κοντά τον τόπο σου ή σε υπουργείο ή μεγάλο φορέα σε μεγάλη πόλη; Τα έξοδα μετακίνησης κοντά στα 200-250 ευρω στον μικρό δήμο. Εάν δεν σου δώσουν μετάθεση στα 2 χρόνια πότε μπορεί να σου δώσουν; Έχετε ανάλογες περιπτωσεις; θα δώσουν στα 3, στα 4 , στα 5 στα 6 χρόνια;ή ποτέ; Πρεπει να υπογράψει ο δήμαρχος γιατί 85% πληρότητα που ζητάει ο νόμος...δεν θα υπάρξει ποτέ...Τα φώτα σας!

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Διορισμός σε Δήμο ή Υπουργείο;

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Νοέμ 26, 2022 4:07 pm

για μένα υπουργείο . είναι πιο "γεμάτα" κάνεις αίτηση με την κινητικότητα , σε δήμο είναι πιο άδειοι , θα δεινοπαθήσεις να θες να φύγεις. Και επιδιώκουν οι δήμοι , περιφερειάρχες να τους " ζητάνε" την γνώμη τους όταν θέλει μετάταξη ένας υπάλληλος.

Kasi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 2:16 pm

Re: Διορισμός σε Δήμο ή Υπουργείο;

Δημοσίευσηαπό Kasi2 » Τετ Δεκ 07, 2022 10:38 am

Γεια σας,

Και εγώ έχω τον ίδιο προβληματισμό. Διορίζομαι σε Δήμο ως μηχανικός (έχω αναλάβει υπηρεσία με τα προσωρινά) και περιμένω να βγει διορισμός μου και σε υπουργείο. Πιο πριν εργαζόμουν με σύμβαση σε υπουργείο και οι συνθήκες ήταν σκληρές.
Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά θέμα τύχης. Στους Δήμους συνήθως είναι πιο χαλαρά τα πράγματα στη Αθήνα, ενώ σε υπουργείο είναι ανάλογα με την περίπτωση και πιο ζόρικα σε γενικές γραμμές. Σε υπουργείο στην επαρχία πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα.
Σε κάθε περίπτωση η πρώτη επιλογή πρέπει να είναι κατά τη γνώμη μου αυτή η θέση που βγαίνει πρώτη. Εξασφαλίζεις το ένα και μετά βλέπεις τις συνθήκες και πράττεις ανάλογα για τις επόμενες θέσεις.

Και εγώ αναρωτιέμαι για το πόσο εύκολα παίρνει μετάταξη κάποιος από Δήμο ή από υπουργείο.

leeds
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 11:36 am

Re: Διορισμός σε Δήμο ή Υπουργείο;

Δημοσίευσηαπό leeds » Κυρ Ιουν 18, 2023 1:34 pm

Θεωρώ ότι σ ε Δήμο είναι χειροτερα τελικά...Αιρετοί αλλά και έλλειψη προσωπικού συ απόφαση Δημάρχου για μετάθεση συγκλίνουν σε αυτή την άποψη...

Drama105
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 06, 2023 7:26 pm

Re: Διορισμός σε Δήμο ή Υπουργείο;

Δημοσίευσηαπό Drama105 » Δευ Αύγ 21, 2023 7:59 am

Μακριά από Δήμους


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες