ΟΑΕΔ και Νέοι Πτυχιούχοι- Επιστήμονες

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
anita88
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιαν 07, 2019 4:27 pm

ΟΑΕΔ και Νέοι Πτυχιούχοι- Επιστήμονες

Δημοσίευσηαπό anita88 » Τετ Ιαν 23, 2019 6:00 pm

Καλησπέρα σε όλους
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως και κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω. Σχετικά με ένα πρόγραμμα το οποίο αφορά την επιδότηση επιχειρήσεων στον ιδιωτικό τομέα για 6.000 νέους πτυχιούχους επιστήμονες ηλικίας 30-39.Συγκεκριμένα η ερώτηση μου αφορά εάν γνωρίζετε εάν στη πράξη συμμετέχουν και μηχανικοί Πολυτεχνείων, στην θεωρεία από όσο έχω ενημερωθεί σίγουρα γίνεται. Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί ύστερα από πρόσφατη επικοινωνία μου με εργασιακή σύμβουλο του ΟΑΕΔ με ενημέρωσε ότι για τουλάχιστον αυτό το διάστημα οι μόνες σχετικές θέσεις που διατίθενται αφορούν θέσεις πωλητών σε καταστήματα, καμαριέρες και άλλες ειδικότητες που κάθε άλλο παρά επιστήμονες αφορούν. Όμως αυτές οι θέσεις εργασίας που ουσιαστικά δεν απευθύνονται σε πτυχιούχους απαιτούν δίπλωμα ΑΕΙ ή ΤΕΙ στα πλαίσια των διαφόρων προγραμμάτων επιχορήγησης, δηλαδή με άλλα λόγια τακτοποιούν επιστήμονες σε θέσεις εργασίας που δεν τους αφορούν. Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας με ενημερώσει, δηλαδή εάν υπάρχει κάποια περίπτωση είτε που τον αφορά προσωπικά ή αφορά κάποιο γνωστό του όπου μέσα από αντίστοιχο πρόγραμμα κατάφερε και βρήκε δουλεία πάνω στο αντικείμενο σπουδών του και ιδιαίτερα εάν πρόκειται για κάποιο απόφοιτο Πολυτεχνείου.
Ευχαριστώ Πολύ

Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες