Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
soula77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 3:09 pm

Δημοσίευσηαπό soula77 » Τετ Μάιος 04, 2011 12:13 am

καλησπερα και χριστος ανεστη και απο μενα σε ολους και γρηγορα αποτελεσματα σε αυτους που περιμενουν τις επιτροπες ακομα.

soula77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 3:09 pm

Δημοσίευσηαπό soula77 » Τετ Μάιος 04, 2011 12:26 am

ειμαι και εγω επιτυχουσα και μολις σημερα 3/2 πηγα στο φορεα που διοριζομαι με τον οποιο ειχα και τηλεφωνικη επικοινωνια μολις παρελαβα την επιστολη που μου ειχε σταλει απο τον οαεδ για να παρουσιαστω μεσα στο χρονικο περιθωριο του 1 μηνα που μας εδιναν.
πηγαινοντας λοιπον σημερα απο εκει η προισταμενη ειχε επικοινωνησει με την δ/νση προσωπικου του φορεα στην αθηνα και της ειχαν πει να μην προβει σε καμμια ενεργεια οταν θα παρουσιαστω γιατι υπαρχει το εγγραφο απο το υπουργειο εσωτερικων που δινει εντολη να παγωσουν ολες οι διαδικασιες προσληψεις μεχρι νεοτερας.
εγω απο τη μερια μου ζητησα με αιτηση μου μια βεβαιωση με πρωτοκολο που να δηλωνει οτι εγω παρουσιαστηκα μεσα στο χρονικο περιθωριο που μας δινει ο οαεδ του 1 μηνα.
δυστυχως ομως αρνηθηκαν να μου δωσουν αν δεν παρουν το οκ απο τα κεντρικα του φορεα αυτου στην αθηνα.
οποιος μπορει ας με συμβουλεψει πως να κινηθω.

tolisvl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2011 12:03 pm

Δημοσίευσηαπό tolisvl » Τετ Μάιος 04, 2011 11:29 am

Καλημέρα σε όλους. Ακούστε να σας πω: με είχε διαβεβαιώσει πρίν 20 μέρες ο κος Κορμάς από τον ΟΑΕΔ Αττικής ότι δεν θα είμαστε στους 5/1. Σήμερα μίλησα με το γραφείο προσλήψεων του ΥΠΕΣ με κάποια υπάλληλο εκει, μου είπε ότι είμαστε στο 5/1, αλλά την τελευταία βδομάδα υπάρχει μια συζήτηση και κινητικότητα για εμάς από το ΥΠ. Εργασίας. Μου είπε οτι ίσως εν τέλει εξαιρεθούμε από το 5/1 αλλά ακόμη δεν γνωρίζει κάτι άλλο. Το σίγουρο είναι ότι πριν βγάλουν οριστικούς πίνακες το ΟΑΕΔ επικοινώνησε με το ΥΠΕΣ και πήρε την έγκριση να προχωρήσουν και ότι οι προσλήψεις θα γίνουν κανονικά μέσα στο 2011. Τώρα που σφίξαν τα ζωνάρια στην Κυβέρνηση προσπαθούν "να βγάλουν από την μύγα ξιγκι" και ο Ραγκουσάκος θέλει να μας εντάξει και εμάς στην αναστολή προσλήψεων...και για να φανεί καλός λέει οτι προηγούμαστε....μετά όμως από πολλούς άλλους. Μήπως τώρα πρέπει να πιέσουμε και εμείς????Πριν καταλήξουν κάπου οριστικά και αρνητικά για εμάς?Εχω στείλει ένα σωρό email σε κυβερνητικους και μη βουλευτές, αλλά ουδε μία ανταπόκριση!!! Πήρα και κάποιον βουλευτάκο τηλ. και αυτός είχε μείνει ακόμα στις ενστάσεις του Σεπτεμβρίου....για αυτους είμαστε η τελευταία τρύπα του ζουρνά....αλλά δεν θα τους περάσει...θα κινητοποιηθούμε και θα δείξουμε και εμείς τα σουβλερά μας δόντια σε αυτούς τους χαραμοφάηδες, όπως κάνουν και αυτοί σε μας τόσο καιρό τώρα!!!!

evros
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 5:30 pm

Δημοσίευσηαπό evros » Τετ Μάιος 04, 2011 12:34 pm

Γεια σας και από εμένα. Να ενημερώσω και εγώ ότι στην Κομοτηνή δε συνεδρίασε η επιτροπή . Μου είπαν να ξαναπάρω παρασκευή τηλ.

tolisvl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2011 12:03 pm

Δημοσίευσηαπό tolisvl » Τετ Μάιος 04, 2011 4:06 pm

Γειά σας και πάλι, μίλησα με μια υπάλληλο του υπουργείου Εσωτερικών που τώρα εργάζεται σε Πολιτικό γραφείο κάποιου βουλευτή. Μου είπε ότι το ΥΠΕΣ πριν βγούνε τα οριστικά αποτελέσματα διαβεβαίωσε το Υπουργείο Εργασίας και τον ΟΑΕΔ ότι δεν θα υπαγόμαστε στο 5/1, δια στόματος όμως και όχι εγγράφως και γιαυτό προχωρήσαν στην έκδοση των αποτελεσμάτων με σκοπό να μας πάρουν μέσα στο 2010, συγκεκριμένα έως τον Οκτώβριο όπου και λήγει η θητεία των μελών των Επιτροπών του αρθ. 9 του Ν.2643/98. Τώρα όμως ο Ραγκούσης τα γύρισε και υπάρχει θέμα που πιστεύει ότι θα λυθεί μέσα στη επόμενη βδομάδα για το εάν θα υπαγόμαστε ή οχι στο 5/1. Λοιπόν παιδιά πιστεύω ότι μόνα αν κινητοποιηθούμε άμεσα με πιέσεις βουλευτών, ομοσπονδιών, αλλά και εμείς οι ίδιοι, για να κάνουμε ντορό και να αποφασιστεί ΥΠΕΡ μας. Ακούστε και το άλλο, το 5/1 είναι σιωπηρά 7/1 και σε λίγο ο παραναμαστής θα γίνει 0, δηλ. 7/0 και θα ψηφίσουν τα καθάρματα την ελεύθερη διακίνηση των δημοσίων υπαλλήλων από υπηρεσία σε υπηρεσία και από φορέα σε φορέα χωρίς μετάταξη, απλώς σαν μετάθεση με μία απλή απόφαση και θα καλύπτουν έτσι τις "τρύπες" τους κάθε φορά, και καμία πρόσληψη δεν θα γίνει, ούτε εμείς ούτε κανείς, παραμόνο αυτές από το παράθυρο που νομίζουν ότι καλά κρύβουν. ΑΔΕΡΦΙΑ ας ενωθούμε με μία γροθιά και ας ξεσηκωθούμε "ή ταν ή επι τας", δεν πάει άλλο...με όποιο τρόπο μπορείτε, και ας μην κρυβόμαστε πίσω από την ανωνυμία του φόρουμ και περιμένουμε τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα...ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ....μας αφορά ΟΛΟΥΣ. Ευχαριστώ!

tolisvl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2011 12:03 pm

Δημοσίευσηαπό tolisvl » Τετ Μάιος 04, 2011 8:38 pm

Μόλις είδα στις ειδήσεις του MEGA ότι η ΤΡΟΙΚΑ έχει διαφωνία με το ΥΠ.Εργασίας δίοτι το Υπουργείο ζητά επιπλέον χορήγηση για τον ΟΑΕΔ και συγκεκριμένα για τα επιδόματα ανεργίας, ενώ η ΤΡΟΙΚΑ δεν θέλει να προχωρήσει η κυβέρνηση στη έγκριση αυτού του κονδυλιού. Τώρα αυτό μάλλον μπορεί και να εξελιχθεί δυσάρεστο για μας, γιατί τώρα κουβεντιάζουν το ΥΠΕΣ με το Υπ.εργασίας για το αν θα εξαιρεθούμε εμείς από το 5/1 και πολύ φοβάμαι μην βάλει το χεράκι της η ΤΡΟΙΚΑ και αποφασίσουν να μας χαντακώσουμε.....πρέπει να τους πιέσουμε έτσι ώστε η πίεση η δική μας να είναι πιο σκληρή από αυτή της ΤΡΟΙΚΑΣ!!!

ecopower
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 8:49 am

Δημοσίευσηαπό ecopower » Τετ Μάιος 04, 2011 11:27 pm

Συνάδελφοι ψυχραιμία,

μετά την ανακοίνωση των πρώτων πινάκων τοποθετήσεων και τη στελέχωση των περισσότερων επιτοπών πρέπει να παραδεχτούμε ότι το θέμα μας δεν είναι στάσιμο. Προχωράει βέβαια με πολύ αργό ρυθμό αλλά προχωράει.

Ας αναφέρουν όσοι συμετείχαν σε παλαιότερους διαγωνισμούς αν και τότε ήταν παραπλήσια τα χρονικά διαστήματα και οι καθυστερήσεις.

Με τα παραπάνω δε θέλω να υποστηρίξω ότι δεν πρέπει να απευθυνθούμε σε εργοτολόγο, το αντίθετο μάλιστα. Το σημείο όμως που είμαστε πολύ πίσω και θα πρέπει να μας απασχολήσει είναι η δημοσιότητα.

Κακά τα ψέματα, ο μόνος τρόπος να έρθει η υπόθεσή μας στη δημοσιότητα είναι να προσλάβουμε κάποιο γνωστό δικηγόρο (celebrity) ο οποίος θα έχει πρόσβαση στα κανάλια και τα δελτία ειδήσεων.

Σε άλλο forum είχε αναφερθεί από συνεργάτη του ότι προετοιμαζόταν μια εκπομπή από τον Σ. Θεοδωράκη αλλά όπως φαίνεται επικράτησαν άλλες σκοπιμότητες.

niki3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2011 11:22 pm

Δημοσίευσηαπό niki3 » Πέμ Μάιος 05, 2011 12:21 pm

Ο Ραγκούσης το πρωί, μεταξύ άλλων, είπε πως οι προσλήψεις πρέπει να γίνονται με αξιοκρατικό τρόπο.Οι συμβασιούχοι δεν πρέπει να ζητούν μονιμότητα,γιατί μπήκαν με κάποιο μέσο.

niki3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2011 11:22 pm

Δημοσίευσηαπό niki3 » Πέμ Μάιος 05, 2011 12:29 pm

...Άρα πρέπει να ζητάμε άμεσο διορισμό,γιατί φτάσαμε μέχρι εδώ με καθαρά αξιοκρατικό τρόπο,να πιέσουμε βουλευτές κ.λ.π. για να μη πάρουν όλες τις θέσεις μας οι συμβασιούχοι.

ababa641
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 17, 2011 11:17 am

Δημοσίευσηαπό ababa641 » Πέμ Μάιος 05, 2011 1:50 pm

Απο Λαμια μου ειπανε οτι θα αρχισουν να συνεδριαζουν απο την αλλη εβδομαδα αλλα δεν ξερουν ποσες συνεδριασεις θα κανουν και ουτε ποτε θα βγουνε οι πινακες τοποθετησεων. Επισης ρωτησα για το χαρτι του ΓΕΕΘΑ/ΔΕΠΑΘΑ, για οσους ειναι και στην εθνικη αντισταση, οτι χαρτι θα το παμε στον ΟΑΕΔ.

Σε οποια κινηση και αν κανετε, αν και ανηκω στην περιφερεια Στ. Ελλαδας, ειμαι μεσα.Μπορω να ερθω Αθηνα για οποιαδηποτε κινητοποιηση.

mosh
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2011 10:43 pm

Δημοσίευσηαπό mosh » Παρ Μάιος 06, 2011 1:08 am

Ας ελπίσουμε να δοθεί μία λύση σύντομα γιατί δεν πάει άλλο!!!

HPEIROS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 05, 2011 8:51 pm

Δημοσίευσηαπό HPEIROS » Σάβ Μάιος 07, 2011 1:45 am

παιδια μια βοηθεια για εμας στην ηπειρο που εν εχει βγει καν η επιτροπη στο διαυγεια που να παρουμε τηλεφωνα?πηρα στον κ.Λεπενιωτη στο γραφειο του κ.Κουτρουμανη και η απαντηση ηταν καθε μερα υπογραφει ο κουτρομανης δεν μπορω να ξερω που ειναι το χαρτι της ηπειρου!που αλλου να παρω τηλ?

michalisdd
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 11:23 am

Δημοσίευσηαπό michalisdd » Πέμ Μάιος 26, 2011 2:37 pm

Έχουμε κανένα νέο από την Περιφέρεια Αττικής;;; Πότε αναμένεται να εκδοθεί ο πίνακας των τοποθετήσεων για την Αθήνα;;;
Ευχαριστώ πολύ!!!

arko
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Παρ Μαρ 11, 2011 5:10 pm

Δημοσίευσηαπό arko » Σάβ Ιουν 18, 2011 1:37 pm

ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΣΗΚΩΘΕΙΤΕ,Ο ΥΠ. ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΑΛΑΞΕ ,ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ,ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΗΤΕ ΟΛΟΙ ΑΜΕΣΑ,ΕΠΙΣΗΣ Ο Κ. ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗΣ ΕΓΙΝΕ ΥΠ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΧΕΙΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΠΙΕΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑΜΠΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ,ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΤΕ ΑΜΕΣΑ ΟΛΟΙ

persefoni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 12:34 pm

Δημοσίευσηαπό persefoni » Πέμ Ιούλ 21, 2011 9:16 am

arko έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΣΗΚΩΘΕΙΤΕ,Ο ΥΠ. ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΑΛΑΞΕ ,ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ,ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΗΤΕ ΟΛΟΙ ΑΜΕΣΑ,ΕΠΙΣΗΣ Ο Κ. ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗΣ ΕΓΙΝΕ ΥΠ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΧΕΙΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΠΙΕΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑΜΠΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ,ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΤΕ ΑΜΕΣΑ ΟΛΟΙ
kalhmera paidia.yparxei neo gia mas ths attikhs?pairnv thlefvno ston oaed den apanta kaneis


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες