Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
skavs
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2017 1:12 pm

Re:

Δημοσίευσηαπό skavs » Πέμ Φεβ 01, 2018 8:20 pm

elenamadon έγραψε:Γεια σας! Εγω ειμαι στην κατηγορια εμμεσης ΑΜΕΑ. Η αδερφη μου εχει ποσοστο ανηπηριας 100%. Λετε να εχω ελπιδες για ΔΕ διοικητικου περιφερεια Θεσσαλιας?
Μηπως γνωριζει καποιος ποτε θα βγουν? Πολυ φοβαμαι πως θα αργησουν πολυ...

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω στην εμμεση αμεα ποιες περιπτωσεις περιλαμβανονται;;; στις προκυρηξεις ο ασεπ στα ατομα με αναπηρια περιλαμβανει πλεον και τα παιδια των ατομων με αναπηρια.. Ισχυει κατι τετοιο εδω στου οαεδ;; πιστευω αφου αφορα την 3κ/2018,θα επρεπε να βαλουν κ αυτη τη κατηγορια..
Αν γνωριζει καποιος θα με βοηθουσε..

kamaretsos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2018 6:24 pm

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό kamaretsos » Δευ Μαρ 05, 2018 2:22 pm

Ειμαι υπαλληλος σε τραπεζα και θελω να παω σε αλλη δουλεια στο δημοσιο τομεα.Πως μπορω να παω και που;;;Ειμαι 54 χρονων και εχω 20 χρονια υπηρεσια.

NSNS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2018 6:31 pm

Re: Re:

Δημοσίευσηαπό NSNS » Τρί Μαρ 06, 2018 9:17 am

skavs έγραψε:
elenamadon έγραψε:Γεια σας! Εγω ειμαι στην κατηγορια εμμεσης ΑΜΕΑ. Η αδερφη μου εχει ποσοστο ανηπηριας 100%. Λετε να εχω ελπιδες για ΔΕ διοικητικου περιφερεια Θεσσαλιας?
Μηπως γνωριζει καποιος ποτε θα βγουν? Πολυ φοβαμαι πως θα αργησουν πολυ...

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω στην εμμεση αμεα ποιες περιπτωσεις περιλαμβανονται;;; στις προκυρηξεις ο ασεπ στα ατομα με αναπηρια περιλαμβανει πλεον και τα παιδια των ατομων με αναπηρια.. Ισχυει κατι τετοιο εδω στου οαεδ;; πιστευω αφου αφορα την 3κ/2018,θα επρεπε να βαλουν κ αυτη τη κατηγορια..
Αν γνωριζει καποιος θα με βοηθουσε..

Για τις θέσεις του ΟΑΕΔ όχι ρώτησα πολύ πρόσφατα και η απάντηση ήταν αρνητική.

nodasz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 8:18 pm

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό nodasz » Σάβ Μαρ 10, 2018 12:28 pm

kamaretsos έγραψε:Ειμαι υπαλληλος σε τραπεζα και θελω να παω σε αλλη δουλεια στο δημοσιο τομεα.Πως μπορω να παω και που;;;Ειμαι 54 χρονων και εχω 20 χρονια υπηρεσια.


Ποια δημοσια τράπεζα έχει μείνει ? Αν εννοεις Τραπεζα της Ελλαδας δεν ξερω τι ισχυει με την κινητικοτητα εκει. Αλλα πες μας που δουλευεις και με τι καθεστως.

kamaretsos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2018 6:24 pm

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό kamaretsos » Σάβ Μαρ 10, 2018 2:03 pm

Δουλευω στην alphabank

kamaretsos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2018 6:24 pm

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό kamaretsos » Δευ Μαρ 12, 2018 6:29 pm

kamaretsos έγραψε:Δουλευω στην alphabank με το νομο 1648/86 απο το ετος 1997

Ms71
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2017 4:00 pm

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό Ms71 » Πέμ Μαρ 22, 2018 10:06 am

Καλημέρα σας, θα ήθελα να παρακαλέσω αν γνωρίζει κάποιος να με διαφωτίσει στο εξής:
Όταν αποφασίστηκε η πρόσληψη 680 ατόμων στα δικαστήρια, με απόφαση της αναπλ. υπουργού Φωτίου, καθορίστηκε ο αριθμός των προστατευόμενων ατόμων του ν. 2643/98 σε 48 (πολυτεκνοι, αμέα κλπ). Στη συνέχεια βγηκε η προκηρυξη 1κ/2017 που είχε πολλές θέσεις για τις ειδικές κατηγορίες. Αυτες οι 48 θεσεις που υπέγραψε η Φωτίου έχουν ενσωματωθεί μέσα στις υπολοιπες θεσεις ειδικων κατηγοριων της προκήρυξης (πολυ περισσοτερες σπο 48) ή θα δοθούν ξεχωριστά και πώς; ξέρει κανείς;

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Κυρ Μάιος 20, 2018 7:59 pm

Σε επικοινωνία που είχα με το Υπουργείο Εργασίας, με υπάλληλο που ασχολείται με με την εν λόγω προκήρυξη, ενημερώθηκα ότι έρχονται συνεχώς αιτήματα. Μαζεύουν θέσεις και θα βγει μια μεγάλη προκήρυξη από τον ΟΑΕΔ για όλες τις κατηγορίες προστατευομένων. Προς το τέλος του χρόνου μάλλον, αλλά και πάλι με επιφύλαξη. Εγώ ξέρω ότι συνήθως βγαίνει πριν τις εκλογές. Όσο νωρίτερα βγει, τόσο νωρίτερα πάμε για εκλογές δηλαδή. Το αν θα έχει 1000 θέσεις ή 5000 θέσεις δεν μου το είπε. Παρά μόνο ότι θα είναι θέσεις ΠΕ,ΤΕ,ΔΕ κτλ σε Δήμους, Υπουργεία, ΟΤΑ, Αποκεντρωμένες Διοικήσεις... παντού γενικότερα. Αναμένουμε λοιπόν. Ρώτησα για πιστοποιητικό τριτέκνων αν απαιτείται που δεν υπάρχει ανάλογος σύνδεσμος με τους πολυτέκνους (και με ενδιαφέρει) και μου είπε ότι δεν απαιτείται παρά μόνο από το Δήμο ότι είμαστε τρία αδέλφια. Ούτε κάρτα ανεργίας για μήνες κτλ που γράφουν αλλού, παρά μόνο κατά την αίτηση να έχεις ενεργή κάρτα είτε μίας ημέρας είτε 5 ετών. Δεν παίρνεις μόρια για κάρτα. Ήταν ξεκάθαρη. Έτσι δουλεύει ο συγκεκριμένος νόμος που με προέτρεψε να διαβάσω καλά λέξη-λέξη. Και το όριο ηλικίας έχει καταργηθεί. Υπήρχε παλιά, αλλά καταργήθηκε. Επίσης, ρώτησα για θέσεις πολυτέκνων που ενδιαφέρει μια γνωστή μου τι ισχύει με την πολυτεκνική ιδιότητα και μου είπε "να έχει τρία ζώντα αδέλφια και τίποτε άλλο" που θα πιστοποιείται από το Δήμο και πουθενά αλλού. Διαβάστε την προκήρυξη του 2014 μου είπε. Ελπίζω να βοήθησα. Μη με ρωτήσετε άλλες λεπτομέρειες, τηλέφωνα, κτλ. Δεν θα απαντήσω. Δεν γνωρίζω κάτι άλλο. Καλό καλοκαίρι με υπομονή...

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τετ Μάιος 23, 2018 2:39 pm

kamaretsos έγραψε:
kamaretsos έγραψε:Δουλευω στην alphabank με το νομο 1648/86 απο το ετος 1997
[/q

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ:το ΕΣΚ υπάγονται οι πολιτικοί διοικητικοί υπάλληλοι, μόνιμοι και με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, που υπηρετούν σε υπηρεσίες, κεντρικές και περιφερειακές, του Δημοσίου, των Ανεξάρτητων Αρχών, των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης (ΟΤΑ) α' και β' βαθμού και των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου (Ν.Π.Δ.Δ.), καθώς και των Νομικών Προσώπων Ιδιωτικού Δικαίου (Ν.Π.Ι.Δ.), εφόσον ανήκουν στη Γενική Κυβέρνηση όπως εκάστοτε οριοθετείται από την Ελληνική Στατιστική Αρχή στο Μητρώο Φορέων Γενικής Κυβέρνησης. Επίσης, στο πεδίο εφαρμογής του ΕΣΚ υπάγονται οι απόφοιτοι της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης (ΕΣΔΔΑ), ανεξαρτήτως του φορέα στον οποίο ανήκει η οργανική τους θέση. [2]

2. Οι Ανεξάρτητες Αρχές συμμετέχουν στο ΕΣΚ με την προκήρυξη κενών θέσεων διοικητικού και ειδικού επιστημονικού προσωπικού, διατηρώντας τις διαδικασίες

επιλογής που προβλέπουν οι οικείες διατάξεις και εφόσον δεν υπάρχουν, τις διαδικασίες επιλογής που προβλέπονται για την πρόσληψη.

3. Διατάξεις που ρυθμίζουν θέματα μετάταξης και απόσπασης των υπαλλήλων του Υπουργείου Εξωτερικών παραμένουν σε ισχύ. Ειδικά όσον αφορά τη μετάταξη υπαλλήλων του Υπουργείου Εξωτερικών σε φορείς της παραγράφου 1 εφαρμόζονται οι διατάξεις του παρόντος, τηρουμένης της προϋπόθεσης της σύμφωνης γνώμης του οικείου Υπηρεσιακού Συμβουλίου του Υπουργείου Εξωτερικών της παρ. 4 του άρθρου 8 του N. 3566/2007 (Α' 117).

4. Από τις διατάξεις του παρόντος εξαιρούνται οι δικαστικοί υπάλληλοι, οι υπάλληλοι των Καταστημάτων Κράτησης και του Ιδρύματος Αγωγής Αρρένων Βόλου και οι υπάλληλοι όλων των κλάδων των νοσηλευτικών ιδρυμάτων του ΕΣΥ και του ΕΚΑΒ, εκτός από τους διοικητικούς υπαλλήλους και τους υπάλληλους ειδικότητας Σχολικών Φυλάκων, οι οποίοι μετά τη θέση τους σε διαθεσιμότητα μεταφέρθηκαν σε θέσεις Βοηθητικού Υγειονομικού Προσωπικού σε νοσοκομεία.

5. Υπάλληλοι που μετατάχθηκαν σε Καταστήματα Κράτησης από θέσεις κλάδου Δημοτικής Αστυνομίας, οι οποίες καταργήθηκαν κατ' εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 81 του N. 4172/2013 (Α' 167), συμμετέχουν στο ΕΣΚ, με αφετηρία το δεύτερο κύκλο κινητικότητας του έτους 2018, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 παράγραφος 3.

6. Ειδικό επιστημονικό προσωπικό δύναται να μεταταγεί ή να αποσπαστεί σε φορείς της παραγράφου 1 μόνο μέσω του ΕΣΚ. Οι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης δύναται να μεταταγούν ή να αποσπαστούν σε φορείς της παραγράφου 1 μόνο μέσω του ΕΣΚ, τηρουμένων των ισχυουσών διατάξεων για την αποδέσμευσή τους από την άσκηση εκπαιδευτικών καθηκόντων.

kostas1312
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2017 3:21 pm

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό kostas1312 » Δευ Ιούλ 23, 2018 12:11 pm

kamaretsos έγραψε:Ειμαι υπαλληλος σε τραπεζα και θελω να παω σε αλλη δουλεια στο δημοσιο τομεα.Πως μπορω να παω και που;;;Ειμαι 54 χρονων και εχω 20 χρονια υπηρεσια.

ΑΣΕ ΡΕ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΛΙΓΟ?? ΣΥΝΤΑΞΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ 12ΩΡΑ ΜΕ 500 ΕΥΡΩ.

kostas1312
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2017 3:21 pm

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό kostas1312 » Δευ Ιούλ 23, 2018 12:51 pm

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ,,ΕΜΜΕΣΗ ΑΜΕΑ,, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες