Παράταση διορισμού λόγω επιχειρηματικής δραστηριότητας

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
nickgian41
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2024 1:49 pm

Παράταση διορισμού λόγω επιχειρηματικής δραστηριότητας

Δημοσίευσηαπό nickgian41 » Δευ Απρ 08, 2024 1:50 pm

Καλησπέρα σας,
πριν λίγες μέρες παρέλαβα γνωστοποίηση διορισμού σε υπουργείο ως μόνιμος υπάλληλος.

1) Τι δικαιολογητικά πρέπει να έχω όταν παρουσιαστώ στον φορέα που διορίστηκα ?
2) Πως μπορώ να ζητήσω παράταση του διορισμού μου?
3) Αυτή τη στιγμή ασκώ επιχειρηματική δραστηριότητα.. Σε περίπτωση που ζητήσω παράταση διορισμού και εγκριθεί θα πρέπει να κάνω πρώτα αποδοχή θέσης ή παίρνει παράταση όλη η διαδικασία?
4) Πρέπει να έχω διακόψει την επιχειρηματική δραστηριότητα μέχρι την ημέρα της ορκωμοσίας ή νωρίτερα?

THP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 02, 2023 11:35 am

Re: Παράταση διορισμού λόγω επιχειρηματικής δραστηριότητας

Δημοσίευσηαπό THP » Τρί Απρ 09, 2024 12:33 pm

1. Αυτά που θα σας ζητηθούν στο χαρτί κατάθεσης δικαιολογητικών, που καταθεσατε και στο ΑΣΕΠ.
2. Με μια απλής αίτηση, αναφέροντας τους λόγους που εσείς κρίνετε καταρχάς ως εξαιρετικούς (αυτό αναφέρεται άλλωστε και στην κείμενη Νομοθεσία).
3. Παράταση επίσημα, ζητείται μόνο μετά την έκδοση της ατομικής πράξης διορισμού (το τι είναι αυτό και πότε εκδίδεται, θα πρέπει να το αναζητήσετε στα αντίστοιχα θέματα εδώ). Σε κάποιους φορείς ανεπίσημα, μπορεί και να κατατεθεί και πριν την ατομική πράξη διορισμού (που ακριβολογώντας, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, αφού δεν έχει εκδοθεί η ατομική πράξη που κυρώνει πρακτικά την πρόσληψή σας).
4. Μέχρι την ημέρα της ορκωμοσίας. Άρα, προφανώς νωρίτερα (δεν νομίζω ότι προλαβαίνετε την ίδια ημέρα να διακόψετε και να ορκιστείτε).


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης