Ημερομηνία παραίτησης

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
tresdune
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 29, 2024 10:13 am

Ημερομηνία παραίτησης

Δημοσίευσηαπό tresdune » Τετ Μαρ 20, 2024 3:33 pm

Έχω διοριστεί ως ΤΕ μέσω ΑΣΕΠ πριν από 3,5 περίπου χρόνια και σκοπεύω να παραιτηθώ. Να αναφέρω ότι ο βασικός λόγος παραίτησης είναι ότι θέλω να συμμετέχω ως ΠΕ αναπληρωτής σε σχολεία (έχω κι άλλο πτυχίο ΠΕ)

Θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Μπορώ να παραιτηθώ και μετά να συμμετέχω άμεσα σε άλλη προκήρυξη; Να αναφέρω ότι δεν διώκομαι ποινικά ή κάτι τέτοιο, ώστε να πρέπει να περάσει πενταετία κτλ.

2. Αν κάνω αίτηση παραίτησης την 1η του μηνός και δεύτερη παραίτηση μετά από 15 ημέρες πότε θα τερματιστεί η σχέση μου με το δημόσιο; Μου είπαν ότι στις 15 ανεβαίνει διαύγεια και θα είμαι “ελεύθερος”, δεν χρειάζεται να βγει ΦΕΚ κτλ. Τι ισχύει;

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Ημερομηνία παραίτησης

Δημοσίευσηαπό gery » Τετ Μαρ 20, 2024 10:32 pm

tresdune έγραψε:Έχω διοριστεί ως ΤΕ μέσω ΑΣΕΠ πριν από 3,5 περίπου χρόνια και σκοπεύω να παραιτηθώ. Να αναφέρω ότι ο βασικός λόγος παραίτησης είναι ότι θέλω να συμμετέχω ως ΠΕ αναπληρωτής σε σχολεία (έχω κι άλλο πτυχίο ΠΕ)

Θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Μπορώ να παραιτηθώ και μετά να συμμετέχω άμεσα σε άλλη προκήρυξη; Να αναφέρω ότι δεν διώκομαι ποινικά ή κάτι τέτοιο, ώστε να πρέπει να περάσει πενταετία κτλ.

2. Αν κάνω αίτηση παραίτησης την 1η του μηνός και δεύτερη παραίτηση μετά από 15 ημέρες πότε θα τερματιστεί η σχέση μου με το δημόσιο; Μου είπαν ότι στις 15 ανεβαίνει διαύγεια και θα είμαι “ελεύθερος”, δεν χρειάζεται να βγει ΦΕΚ κτλ. Τι ισχύει;



Σε φεκ που έχω διαβάσει αναφέρεται πως " λύεται η υπαλληλική σχέση ... από την ημερομηνία ... της δεύτερης παραίτησης " και μετά αναφέρεαι η ημερομηνία της πρώτης παραίτησης. Οπότε μετά δεν είσαι υπάλληλος και δεν έχεις το κώλυμα της πενταετίας από το διορισμό ( αφού δεν είσαι υπάλληλος). Για επιβεβαίωση θα μπορούσες να ρωτήσεις σχετικά το ΑΣΕΠ.

Όμως ειλικρινά, δε ξέρω αν αξίζει το κόπο. Γνωρίζω κάποιους που ήταν εκπαιδευτικοί και παραιτήθηκαν για να διοριστούν
ως υπάλληλοι, γιατί, όπως μου ανέφεραν, οι συνθήκες στα σχολεία είναι δύσκολες με τους πολλούς αναπληρωτές, που
δεν έχουν μόνιμη σχέση, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να γίνει και προγραμματισμός. Εξάλλου δε ξέρω αν έχεις εξετάσει τη
δυνατότητα να αλλάξεις κλάδο π.χ. μέσω διαδικασίας κινητικότητας. Επίσης μετά τη πενταετία θα μπορούσες να συμμετάσχεις
σε νέο διαγωνισμό χωρίς να παραιτηθείς.

Αλλά και τώρα νομίζω πως δε χρειάζεται να παραιτηθείς. Μπορείς να κάνεις αίτηση και να παραμείνεις στη θέση σου καθώς,
όπως αναφέρει ρητά ο νόμος, η απαγόρευση της πενταετίας δεν ισχύει εφόσον κάνεις αίτηση για πρόσληψη σε θέση ανώτερης κατηγορίας από αυτή που κατέχεις. Πράγματι , είσαι ΤΕ , κάνεις αίτηση για θέση ΠΕ, δηλαδή ανώτερη κατηγορία ...
Δε χρειάζεται να παραιτηθείς !

Τέλος απλά αναφέρω πως υπάρχουν εκπαιδευτικοί που έχουν πάρει απόσπαση για να πάνε σε θέση υπαλλήλου σε άλλη
υπηρεσία... μου είπε κάποιος πως δεν άντεχε το σχολείο και τη τάξη ...

tresdune
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 29, 2024 10:13 am

Re: Ημερομηνία παραίτησης

Δημοσίευσηαπό tresdune » Παρ Μαρ 22, 2024 8:28 pm

Βασικά το έχω ήδη αποφασίσει, απλώς δεν ήμουν σίγουρος για το πότε. Δούλευα πολλά χρόνια στην εκπαίδευση από τη μια κι από την άλλη εδώ που είμαι τώρα είναι μαύρο χάλι. Επίσης για διορισμό ως καθηγητής μετράει μόνο η "εκπαιδευτική" προϋπηρεσία, οπότε όσο το αφήνω απομακρύνομαι περισσότερο από αυτή την επιλογή. Πάντως ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις συμβουλές.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης