ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜHΣΗΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ;

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
sotiris74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2024 5:17 pm

ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜHΣΗΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ;

Δημοσίευσηαπό sotiris74 » Πέμ Ιαν 11, 2024 1:13 pm

Καλησπέρα σας
Θα ήθελα σας παρακαλώ μια σαφείς διευκρίνηση για το πως λειτουργεί η σειρά προτίμησης .
Στην περίπτωση μου είμαι άτομο με ποσοστό αναπηρίας 50% και σε προκήρυξη υπάρχουν αρκετές θέσεις πανελλαδικός με αυτό το κριτήριο.
Οι προτιμήσεις μου θα πρέπει να εστιαστούν πρώτα σε όλες αυτές τις θέσεις που έχουν το συγκεκριμένο κριτήριο Πανελλαδικός δεδομένου ότι συγκεντρώνω περισσότερα μόρια και στη συνέχεια στις υπόλοιπες θέσεις χωρίς το συγκεκριμένο κριτήριο τις οποίες επίσης μπορώ να δηλώσω ;
Διευκρινίζω ο τόπος διαμονής μου είναι η Αθήνα

Ευχαριστώ

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜΙΣΗΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ;

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Τρί Ιαν 16, 2024 2:21 pm

Γεια σου και καλή επιτυχία. Αν θέλεις τα προνόμια ως αμεα (6μερες άδειας επιπλέον/έτος) 1 ώρα μειωμένο ωράριο/μέρα σαφώς και δηλώνεις τις ειδικές θέσεις πρώτες.
Αν θέλεις μια συγκεκριμένη Υπηρεσία που σε διευκολύνει γιατί είναι κοντά σου την δηλώνεις και αυτήν, δικαίωμα σου να διαγωνισθείς στην Γενική Κατηγορία αλλά δεν είμαι σίγουρη αν μπορείς να καταθέσεις την απόφαση ΚΕΠΑ μετά....τουλάχιστον όχι αμέσως, δεν ξέρω σίγουρα! Δεν το έχω ρωτήσει για να σου πώ την αλήθεια αυτό.

sotiris74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2024 5:17 pm

Re: ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜHΣΗΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ;

Δημοσίευσηαπό sotiris74 » Τετ Ιαν 17, 2024 6:53 pm

Σε ευχαριστώ πολυ.

Tika2023
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2023 3:18 pm

Re: ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜHΣΗΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ;

Δημοσίευσηαπό Tika2023 » Δευ Ιαν 29, 2024 10:33 pm

ele-75 έγραψε:Γεια σου και καλή επιτυχία. Αν θέλεις τα προνόμια ως αμεα (6μερες άδειας επιπλέον/έτος) 1 ώρα μειωμένο ωράριο/μέρα σαφώς και δηλώνεις τις ειδικές θέσεις πρώτες.
Αν θέλεις μια συγκεκριμένη Υπηρεσία που σε διευκολύνει γιατί είναι κοντά σου την δηλώνεις και αυτήν, δικαίωμα σου να διαγωνισθείς στην Γενική Κατηγορία αλλά δεν είμαι σίγουρη αν μπορείς να καταθέσεις την απόφαση ΚΕΠΑ μετά....τουλάχιστον όχι αμέσως, δεν ξέρω σίγουρα! Δεν το έχω ρωτήσει για να σου πώ την αλήθεια αυτό.


Προνόμια;;;;;;;;;;

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜHΣΗΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ;

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Τρί Ιαν 30, 2024 8:27 pm

Tika2023 έγραψε:
ele-75 έγραψε:Γεια σου και καλή επιτυχία. Αν θέλεις τα προνόμια ως αμεα (6μερες άδειας επιπλέον/έτος) 1 ώρα μειωμένο ωράριο/μέρα σαφώς και δηλώνεις τις ειδικές θέσεις πρώτες.
Αν θέλεις μια συγκεκριμένη Υπηρεσία που σε διευκολύνει γιατί είναι κοντά σου την δηλώνεις και αυτήν, δικαίωμα σου να διαγωνισθείς στην Γενική Κατηγορία αλλά δεν είμαι σίγουρη αν μπορείς να καταθέσεις την απόφαση ΚΕΠΑ μετά....τουλάχιστον όχι αμέσως, δεν ξέρω σίγουρα! Δεν το έχω ρωτήσει για να σου πώ την αλήθεια αυτό.


Προνόμια;;;;;;;;;;


Κάτι που δεν έχουν στην γενική κατηγορία. Μπορείτε να το διατυπώσετε πιο σώστα εσείς;

Themys
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2024 6:01 pm

Re: ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜHΣΗΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ;

Δημοσίευσηαπό Themys » Τετ Ιαν 31, 2024 7:34 am

Γεια σας,

Είναι σημαντικό να κατανοήσετε τις παροχές που έχετε στη διάθεσή σας ως εργαζόμενος, όπως επιπλέον ρεπό και μειωμένες ώρες εργασίας. Καλό είναι επίσης να εξετάσετε τις συγκεκριμένες υπηρεσίες που θα μπορούσαν να διευκολύνουν την καθημερινότητά σας, έχοντας παράλληλα κατά νου τα δικαιώματά σας να ανταγωνίζεστε σε διάφορες κατηγορίες. Μιλώντας για κατηγορίες, είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι η πλοήγηση στο Twitter μπορεί μερικές φορές να είναι τόσο ποικίλη και ενδιαφέρουσα όσο το να λαμβάνετε υπόψη αυτές τις διαφορετικές επιλογές.

Tika2023
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2023 3:18 pm

Re: ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜHΣΗΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ;

Δημοσίευσηαπό Tika2023 » Τετ Ιαν 31, 2024 8:57 pm

ele-75 έγραψε:
Tika2023 έγραψε:
ele-75 έγραψε:Γεια σου και καλή επιτυχία. Αν θέλεις τα προνόμια ως αμεα (6μερες άδειας επιπλέον/έτος) 1 ώρα μειωμένο ωράριο/μέρα σαφώς και δηλώνεις τις ειδικές θέσεις πρώτες.
Αν θέλεις μια συγκεκριμένη Υπηρεσία που σε διευκολύνει γιατί είναι κοντά σου την δηλώνεις και αυτήν, δικαίωμα σου να διαγωνισθείς στην Γενική Κατηγορία αλλά δεν είμαι σίγουρη αν μπορείς να καταθέσεις την απόφαση ΚΕΠΑ μετά....τουλάχιστον όχι αμέσως, δεν ξέρω σίγουρα! Δεν το έχω ρωτήσει για να σου πώ την αλήθεια αυτό.


Προνόμια;;;;;;;;;;


Κάτι που δεν έχουν στην γενική κατηγορία. Μπορείτε να το διατυπώσετε πιο σώστα εσείς;


Ναι μπορώ! "Αναποτελεσματική απόπειρα παροχής ίσων ευκαιριών στο δικαίωμα της εργασίας"! Και τώρα που λύσαμε το θέμα αυτό, ελπίζω να αντιλαμβάνεστε ότι στον 21ο αιώνα, δεν μπορούμε να θεωρούμε τους ανάπηρους προνομιούχους λόγω μειωμένου ωραρίου, έτσι; Αλλιώς όλοι θα πήγαιναν και θα ακρωτηριάζονταν για παράδειγμα..

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜHΣΗΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ;

Δημοσίευσηαπό gery » Πέμ Φεβ 01, 2024 7:45 pm

Υπάρχουν αρκετές ειδικές κατηγορίες διοριζόμενων στο δημόσιο, όπως άτομα με αναπηρία ΑμεΑ, που
αντικατέστησε την προηγούμενη κατηγορία άτομα με ειδικές ανάγκες ΑμΕΑ, τρίτεκνοι, πολύτεκνοι
καθώς και άτομα που ανήκουν στη μουσουλμανική μειονότητα κλπ. Σε κάθε περίπτωση αυτός που κάνει αίτηση
αν διορίζεται στη θέση που τον ενδιαφέρει με βάση το γενικό πίνακα - δηλαδή ακόμα και αν δεν
ανήκε στις ειδικές κατηγορίες - , τότε διορίζεται με βάση το γενικό πίνακα. Η θέση για τις ειδικές
κατηγορίες θα δοθεί σε κάποιον που διορίζεται εκτός γενικής σειράς, γι' αυτό άλλωστε υπάρχουν
και οι ειδικές κατηγορίες. Εδώ λειτουργεί το προνόμιο !

Αν κάποιος διοριστεί σε μια θέση - και εννοείται , όπως πιστοποιεί ο γιατρός που
του δίνει χαρτί πως μπορεί να διοριστεί , μπορεί να ασκήσει τα καθήκοντα της θέσης - και
ανήκει σε κάποια ειδική κατηγορία , π.χ. είναι ΑμεΑ κλπ , τότε απολαμβάνει τις
διευκολύνσεις που προβλέπονται από το νόμο ανεξάρτητα του πως διορίστηκε.

Η διαφορά θα προκύπτει αν υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις μόνο για ΑμεΑ κλπ. Τότε βεβαίως να τις δηλώσει
ο δικαιούχος γιατί αλλιώς χάνει το προνόμιο διορισμού με μικρότερη βαθμολογία. Το αν τις προτιμάει είναι
άλλο θέμα. Αν δε διοριστεί δικαιούχος από ειδική κατηγορία διατίθενται στη γενική κατηγορία. Το ίδιο ισχύει και
για την εντοπιότητα.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες