Ένσταση σε ΑΣΕΠ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Steven8
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2024 2:42 am

Ένσταση σε ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Steven8 » Δευ Ιαν 08, 2024 8:12 pm

Καλησπέρα καί καλή χρονιά. Θά ήθελα μια βοήθεια σχετικά με μία ένσταση που έχω κάνει για τι δικαστική αστυνομία ΔΕ. Δεν έχω εμπειρία με τίς αιτήσεις ΑΣΕΠ καί διότι ηλικιακά δεν έχω πολλά περιθώρια για παρόμοιες θέσεις εργασίας αποφάσισα να απευθυνθώ σε ένα ένα γραφείο πού αναλαμβάνει αιτήσεις. Ετοιμάσαμε τό φάκελο προς αποστολή καί παρέλειψε να μου πει για τό γνήσιο της υπογραφής ( είχα ρωτήσει και εγώ ό ίδιος στο τοπικό ΚΕΠ και μου είχαν πει πώς δε χρειάζεται ) επίσης δε τό παρατήρησα πουθενά στη προκήρυξη οπότε τά στείλαμε έτσι. Τελευταία ημέρα της προθεσμίας το έμαθε ό άνθρωπος του γραφείου επικοινώνησε μαζί μου και προλάβαμε νά τά αποστείλουμε ξανά μέσω ΕΛΤΑ courier( τά κόκκινα τά ιδιωτικά γτ τά δημόσια ήταν κλειστά είχε περάσει ή ώρα καί ήταν μετά της 3 )ως αντικατάσταση του αρχικού φακέλου και όταν βγήκαν τά προσωρινά αποτέλεσμα ήμουν στους απορριπτεους λόγο γνησίου υπογραφής. Οι ερωτήσεις μου είναι οι έξεις έκανα ένσταση καί ζήτησα νά ελέγξουν τό δεύτερο φάκελο καί επισυναψα καί το αποδεικτικό αποστολής υπάρχει περίπτωση να τό ελέγξουν; επίσης θά υπάρξει πρόβλημα πού τό δεύτερο φάκελο τον έστειλα μέσω ΕΛΤΑ courier καί όχι με τά ΕΛΤΑ τά δημόσια που την ώρα πού πήγα ήταν κλειστά; Εχω αγχωθει με όλο αυτό γτ καταμετρησα τά μόρια καί θεωρώ πως είχα πιθανότητες να διοριστω . Θά ξεκινήσει καλά το 2024 η δεν έχω καμία ελπίδα; ευχαριστώ εκ των προτέρων

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Ένσταση σε ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τρί Ιαν 09, 2024 9:23 am

Steven8 έγραψε:Καλησπέρα καί καλή χρονιά. Θά ήθελα μια βοήθεια σχετικά με μία ένσταση που έχω κάνει για τι δικαστική αστυνομία ΔΕ. Δεν έχω εμπειρία με τίς αιτήσεις ΑΣΕΠ καί διότι ηλικιακά δεν έχω πολλά περιθώρια για παρόμοιες θέσεις εργασίας αποφάσισα να απευθυνθώ σε ένα ένα γραφείο πού αναλαμβάνει αιτήσεις. Ετοιμάσαμε τό φάκελο προς αποστολή καί παρέλειψε να μου πει για τό γνήσιο της υπογραφής ( είχα ρωτήσει και εγώ ό ίδιος στο τοπικό ΚΕΠ και μου είχαν πει πώς δε χρειάζεται ) επίσης δε τό παρατήρησα πουθενά στη προκήρυξη οπότε τά στείλαμε έτσι. Τελευταία ημέρα της προθεσμίας το έμαθε ό άνθρωπος του γραφείου επικοινώνησε μαζί μου και προλάβαμε νά τά αποστείλουμε ξανά μέσω ΕΛΤΑ courier( τά κόκκινα τά ιδιωτικά γτ τά δημόσια ήταν κλειστά είχε περάσει ή ώρα καί ήταν μετά της 3 )ως αντικατάσταση του αρχικού φακέλου και όταν βγήκαν τά προσωρινά αποτέλεσμα ήμουν στους απορριπτεους λόγο γνησίου υπογραφής. Οι ερωτήσεις μου είναι οι έξεις έκανα ένσταση καί ζήτησα νά ελέγξουν τό δεύτερο φάκελο καί επισυναψα καί το αποδεικτικό αποστολής υπάρχει περίπτωση να τό ελέγξουν; επίσης θά υπάρξει πρόβλημα πού τό δεύτερο φάκελο τον έστειλα μέσω ΕΛΤΑ courier καί όχι με τά ΕΛΤΑ τά δημόσια που την ώρα πού πήγα ήταν κλειστά; Εχω αγχωθει με όλο αυτό γτ καταμετρησα τά μόρια καί θεωρώ πως είχα πιθανότητες να διοριστω . Θά ξεκινήσει καλά το 2024 η δεν έχω καμία ελπίδα; ευχαριστώ εκ των προτέρων


Δυστυχώς δεν υπάρχει πιθανότητα να σε δικαιώσει ο ΑΣΕΠ.

Επισημαίνεται ότι η ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης στο Α.Σ.Ε.Π. ολοκληρώνεται
επιλέγοντας «Οριστικοποίηση», υπό την προϋπόθεση ότι ο κωδικός του παραβόλου
βρίσκεται σε κατάσταση «ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ», ώστε αυτό να δεσμευτεί.
Κάθε υποψήφιος μπορεί να υποβάλει μία μόνο αίτηση και για θέσεις μίας μόνο
κατηγορίας προσωπικού (Π.Ε. ή Τ.Ε. ή Δ.Ε.). Στην αίτησή του ο υποψήφιος δηλώνει
και τη σειρά των προτιμήσεών του για περισσότερες θέσεις, στις οποίες επιθυμεί να
διοριστεί.

Η υποβολή περισσότερων της μιας αιτήσεων για θέσεις της ίδιας προκήρυξης ή η
σώρευση στην αίτηση θέσεων διαφορετικών κατηγοριών προσωπικού, συνεπάγεται
αυτοδικαίως τον αποκλεισμό του υποψηφίου από την περαιτέρω διαδικασία.

Καλύτερα να την είχες συμπληρώσει μόνος σου την αίτηση , είχες πολλές μέρες προθεσμία για να διαβάσεις προσεκτικά την προκήρυξη.

Steven8
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2024 2:42 am

Re: Ένσταση σε ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Steven8 » Τετ Ιαν 10, 2024 1:29 am

Είχα την εντύπωση πως ό αποκλεισμός πού αναγράφεται αφορούσε μόνο τίς ηλεκτρονικές αιτήσεις καί όχι την αντικατάσταση φακέλου όπως μου είπαν καί στο γραφείο πού ανέλαβε την αίτηση.... Τότε τό μόνο πού μπορώ νά κάνω είναι νά ελπίζω σέ κανένα θαύμα μέχρι νά βγεί ή επίσημη απόφαση... Ευχαριστώ για την απάντηση

Steven8
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2024 2:42 am

Re: Ένσταση σε ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Steven8 » Δευ Φεβ 05, 2024 3:18 pm

Καλησπέρα καί πάλι. Βγήκαν τά οριστικά αποτελέσματα τελικά καί από ότι φαίνεται δέχτηκαν τό δεύτερο φάκελο πού έστειλα αλλά αυτή τη φορά με έκοψαν διότι στο δεύτερο φάκελο είχα το επικυρωμένο αντίγραφο των αγγλικών με σφραγίδα χωρίς τη μετάφραση ( στο πρώτο φάκελο είχα στείλει με μετάφραση στο δεύτερο διότι δεν είχα δεύτερη διαθέσιμη μετάφραση καί τό γραφείο με ενημέρωσε τελευταία στιγμή για τό λάθος πού έκανε με τό γνήσιο τής υπογραφής δεν είχα προλάβει νά ξανά βγάλω μετάφραση καί όταν τον ρώτησα αν είναι αναγκαίο με διαβεβαίωσε πώς δεν ήταν) επομένως με έκαψε καί είναι κρίμα γτ με τά μόρια πού είχα από ότι βλέπω θά πέρναγα. Λογικά δεν υπάρχει κάτι πού νά μπορώ νά κάνω πλέον έτσι; η αφέλεια μου καί ή εμπιστοσύνη πού έδειξα στο γραφείο μου κόστισε τη προκήρυξη

tfv
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2010 6:14 pm

Re: Ένσταση σε ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό tfv » Δευ Φεβ 05, 2024 4:09 pm

Κάνε ένσταση και πες ότι έστειλες τον νέο φάκελο για συμπλήρωση του πρώτου και προφανώς όχι για αντικατάσταση.

Steven8
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2024 2:42 am

Re: Ένσταση σε ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Steven8 » Τρί Φεβ 06, 2024 7:51 am

Ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω πως δε μπορώ νά κάνω ένσταση τώρα παρά μόνο νά τό πάω δικαστικά πού λογικά δε θά γίνει τίποτα διότι είναι στην ουσία " δικό μου λάθος" δε νομίζω νά τούς ενδιαφέρει τό πώς έγινε τό λάθος δυστυχώς...

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Ένσταση σε ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τρί Φεβ 06, 2024 9:13 am

Steven8 έγραψε:Καλησπέρα καί πάλι. Βγήκαν τά οριστικά αποτελέσματα τελικά καί από ότι φαίνεται δέχτηκαν τό δεύτερο φάκελο πού έστειλα αλλά αυτή τη φορά με έκοψαν διότι στο δεύτερο φάκελο είχα το επικυρωμένο αντίγραφο των αγγλικών με σφραγίδα χωρίς τη μετάφραση ( στο πρώτο φάκελο είχα στείλει με μετάφραση στο δεύτερο διότι δεν είχα δεύτερη διαθέσιμη μετάφραση καί τό γραφείο με ενημέρωσε τελευταία στιγμή για τό λάθος πού έκανε με τό γνήσιο τής υπογραφής δεν είχα προλάβει νά ξανά βγάλω μετάφραση καί όταν τον ρώτησα αν είναι αναγκαίο με διαβεβαίωσε πώς δεν ήταν) επομένως με έκαψε καί είναι κρίμα γτ με τά μόρια πού είχα από ότι βλέπω θά πέρναγα. Λογικά δεν υπάρχει κάτι πού νά μπορώ νά κάνω πλέον έτσι; η αφέλεια μου καί ή εμπιστοσύνη πού έδειξα στο γραφείο μου κόστισε τη προκήρυξη


Καλημέρα,
Εϊχα την εντύπωση πως δεν χρειάζεται πλέον μετάφραση στα πτυχία Αγγλικών παρα μόνο επικυρωμένο αντίγραφο από δικηγόρο, λάθος κάνω?


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 4 επισκέπτες