Διορισμός σε ΟΤΑ και συμμετοχή σε προκήρυξη εκπαιδευτικών

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Nikiii
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2023 8:41 am

Διορισμός σε ΟΤΑ και συμμετοχή σε προκήρυξη εκπαιδευτικών

Δημοσίευσηαπό Nikiii » Σάβ Μαρ 18, 2023 6:49 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Σας παρακαλώ τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε γιατί όσο και αν το εψαξα δεν βγάζω άκρη. Είμαι διοριστέα στην 13Κ/21 (εκανα αποδοχή θέσης, έστειλα δικαιολογητικά κτλ και περιμενω ειδοποίηση για ορκομωσία). Παράλληλα θέλω να υποβάλλω αίτηση για την προκηρυξη των εκπαιδευτικών 2ΓΕ/23.Αρχικα, έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση (λήγει 31/3/23 η προθεσμια)?
Επίσης σκέφτομαι να ζητήσω 6μηνη παραταση ορκομωσίας (δεν ξέρω αν είναι υποχρεωμένοι να μου την δώσουν, αν το γνωρίζετε και αυτό μου λετε) για τον εξής λόγο. Αν γίνουν διορισμοί στους εκπαιδευτικούς (η πρόσκληση του υπουργειου γίνεται το καλοκαίρι) θέλω να υποβάλλω αίτηση αλλά φοβάμαι το εξής:τώρα για την 13Κ εκανα υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχω διοριστεί την τελευταία 5ετια. Αν διοριστω ως εκπαιδευτικός, θεωρούμαι ήδη δημόσιος υπάλληλος με την 13Κ οπότε έχω κώλυμα διορισμου ή μόνο αν ορκιστώ και αναλάβω υπηρεσία δεν έχω το δικαιωμα ?
Επίσης θα κάνω αίτηση για αναπληρώτρια και αν με παρουν το πιθανοτερο είναι να αρνηθώ την θέση τελικά στην 13Κ πριν ορκιστώ και αναλάβω υπηρεσία. Υπάρχει περιπτωαη επειδή είμαι στους διοριστεους της 13Κ , να με "προσπερασει" το ςυστημα για την επιλογή των αναπληρωτών.
Εδώ και 3μηνες παλευω να βρω άκρη! Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες