ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ & ΕΚΛΟΓΕΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
kostaspapado80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 01, 2023 1:42 pm

ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ & ΕΚΛΟΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό kostaspapado80 » Τρί Φεβ 07, 2023 2:17 pm

Από ότι με ενημέρωσαν από το Κτηματολόγιο θα βγει το ΦΕΚ διορισμού της 12Κ/2021 για τους ΤΕ μέχρι και τα μέσα Φεβρουαρίου. Εγώ θα χρειαστώ τουλάχιστον τρεις βδομάδες για να κλείσω τις εκκρεμότητες που έχω στην εργασία μου στον ιδιωτικό τομέα και να δηλώσω παραίτηση. Οπότε σκέφτομαι να ξεκινήσω αρχές Μαρτίου. Η ερώτηση μου είναι τι γίνεται στην περίπτωση που στο μεσοδιάστημα μεταξύ δημοσίευσης ΦΕΚ διορισμού και ανάληψης υπηρεσίας προκηρυχθούν εκλογές; Θα πάει πίσω η πρόσληψη ή δεν θα επηρεαστεί καθόλου δεδομένου ότι βγήκε το ΦΕΚ διορισμού και θα μπορώ να πάω να ορκιστώ κανονικά;

sakis82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2015 7:46 am

Re: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ & ΕΚΛΟΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό sakis82 » Τρί Φεβ 07, 2023 9:21 pm

Παραθέτω κείμενο από την εγκύκλιο (https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7 ... E%A7%CE%93) του ΥΠΕΣ για την αναστολή προσλήψεων στις εκλογές του 2019:

Όσον αφορά στις πράξεις που είχαν εκδοθεί πριν από την προκήρυξη των εκλογών, δηλαδή στις πράξεις που είχαν υπογραφεί από το αρμόδιο όργανο ανεξαρτήτως της ημερομηνίας πρωτοκόλλησης αυτών ή έχουν ήδη δημοσιευθεί σε ΦΕΚ όπου απαιτείται, δεν απαγορεύεται να εκτελεσθούν, ήτοι ενδεικτικά δεν απαγορεύεται η ορκωμοσία και η ανάληψη υπηρεσίας στην περίπτωση που προ της προκήρυξης των εκλογών έχει ήδη δημοσιευθεί σε ΦΕΚ η ατομική πράξη διορισμού/πρόσληψης/μετάταξης ή έχει ήδη υπογραφεί η απόφαση της απόσπασης.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ & ΕΚΛΟΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τετ Φεβ 08, 2023 10:16 am

sakis82 έγραψε:Παραθέτω κείμενο από την εγκύκλιο (https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7 ... E%A7%CE%93) του ΥΠΕΣ για την αναστολή προσλήψεων στις εκλογές του 2019:

Όσον αφορά στις πράξεις που είχαν εκδοθεί πριν από την προκήρυξη των εκλογών, δηλαδή στις πράξεις που είχαν υπογραφεί από το αρμόδιο όργανο ανεξαρτήτως της ημερομηνίας πρωτοκόλλησης αυτών ή έχουν ήδη δημοσιευθεί σε ΦΕΚ όπου απαιτείται, δεν απαγορεύεται να εκτελεσθούν, ήτοι ενδεικτικά δεν απαγορεύεται η ορκωμοσία και η ανάληψη υπηρεσίας στην περίπτωση που προ της προκήρυξης των εκλογών έχει ήδη δημοσιευθεί σε ΦΕΚ η ατομική πράξη διορισμού/πρόσληψης/μετάταξης ή έχει ήδη υπογραφεί η απόφαση της απόσπασης.

Ακριβώς αυτό η προθεσμία να αναλάβετε υπηρεσία θα ισχύει κανονικά εφόσον το ΦΕΚ θα βγει πριν τη διάλυση της Βουλής, όσον αφορά το Κτηματολόγιο το αργότερο μέχρι Δευτέρα θα βγει το ΦΕΚ.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες