Παραίτηση από τον ιδιωτικό τομέα και διορισμό στο δημόσιο

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
makis2022
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 7:44 am

Παραίτηση από τον ιδιωτικό τομέα και διορισμό στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό makis2022 » Πέμ Δεκ 15, 2022 10:10 pm

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να παραιτηθεί κάποιος από τον ιδιωτικό τομέα. Είμαι στους πίνακες διορισθέντων στην προκήρυξη 13Κ/2021 και φυσικά θα πάω στην υπηρεσία που περνάω αλλά δεν γνωρίζω πότε είναι η καλύτερη χρονική στιγμή για παραίτηση από την εταιρία που εργάζομαι...

Όταν βγει το ΦΕΚ διορισμού, όταν ορκιστείς στην υπηρεσία .....

Mark
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2018 1:47 pm

Re: Παραίτηση από τον ιδιωτικό τομέα και διορισμό στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό Mark » Παρ Δεκ 16, 2022 10:34 am

Εννοείτε εξαντλείς άδειες και υπολοίπου σου χρωστάει και γνώμη μου να παραιτηθείς το πολύ μία βδομάδα πριν την ορκομωσία σου όπου θα ξέρεις πότε θα είναι θα σε έχουν ενημερώσει για το πότε να πρωτο-παρουσιαστείς στην υπηρεσία σου. Γιατί να χάνεις χρήματα !

makis2022
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 7:44 am

Re: Παραίτηση από τον ιδιωτικό τομέα και διορισμό στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό makis2022 » Παρ Δεκ 16, 2022 7:09 pm

Mark έγραψε:Εννοείτε εξαντλείς άδειες και υπολοίπου σου χρωστάει και γνώμη μου να παραιτηθείς το πολύ μία βδομάδα πριν την ορκομωσία σου όπου θα ξέρεις πότε θα είναι θα σε έχουν ενημερώσει για το πότε να πρωτο-παρουσιαστείς στην υπηρεσία σου. Γιατί να χάνεις χρήματα !



ευχαριστώ πολύ κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ απλά δεν ξέρω αν θα έχω νομικό ζήτημα αν ταυτόχρονα έχει βγει το φεκ διορισμού και παράλληλα είμαι στην εργασία μου...δεν νομίζω να έχω θέμα αλλά αν κάποιος ποιο καταρτισμένος στα νομικά ας μας διαφωτίσει...

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Παραίτηση από τον ιδιωτικό τομέα και διορισμό στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό theod75 » Πέμ Δεκ 22, 2022 2:16 pm

makis2022 έγραψε:
Mark έγραψε:Εννοείτε εξαντλείς άδειες και υπολοίπου σου χρωστάει και γνώμη μου να παραιτηθείς το πολύ μία βδομάδα πριν την ορκομωσία σου όπου θα ξέρεις πότε θα είναι θα σε έχουν ενημερώσει για το πότε να πρωτο-παρουσιαστείς στην υπηρεσία σου. Γιατί να χάνεις χρήματα !



ευχαριστώ πολύ κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ απλά δεν ξέρω αν θα έχω νομικό ζήτημα αν ταυτόχρονα έχει βγει το φεκ διορισμού και παράλληλα είμαι στην εργασία μου...δεν νομίζω να έχω θέμα αλλά αν κάποιος ποιο καταρτισμένος στα νομικά ας μας διαφωτίσει...

δεν έχεις κανένα θέμα.
ν3584/2007
Άρθρο 25
Κατάρτιση υπαλληλικής σχέσης
1. Η υπαλληλική σχέση καταρτίζεται με το διορισμό
και την αποδοχή του.
2. Η αποδοχή δηλώνεται με την ορκωμοσία.

makis2022
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 7:44 am

Re: Παραίτηση από τον ιδιωτικό τομέα και διορισμό στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό makis2022 » Πέμ Δεκ 22, 2022 9:31 pm

theod75 έγραψε:
makis2022 έγραψε:
Mark έγραψε:Εννοείτε εξαντλείς άδειες και υπολοίπου σου χρωστάει και γνώμη μου να παραιτηθείς το πολύ μία βδομάδα πριν την ορκομωσία σου όπου θα ξέρεις πότε θα είναι θα σε έχουν ενημερώσει για το πότε να πρωτο-παρουσιαστείς στην υπηρεσία σου. Γιατί να χάνεις χρήματα !



ευχαριστώ πολύ κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ απλά δεν ξέρω αν θα έχω νομικό ζήτημα αν ταυτόχρονα έχει βγει το φεκ διορισμού και παράλληλα είμαι στην εργασία μου...δεν νομίζω να έχω θέμα αλλά αν κάποιος ποιο καταρτισμένος στα νομικά ας μας διαφωτίσει...

δεν έχεις κανένα θέμα.
ν3584/2007
Άρθρο 25
Κατάρτιση υπαλληλικής σχέσης
1. Η υπαλληλική σχέση καταρτίζεται με το διορισμό
και την αποδοχή του.
2. Η αποδοχή δηλώνεται με την ορκωμοσία.


ευχαριστώ πολύ man!

Mark
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2018 1:47 pm

Re: Παραίτηση από τον ιδιωτικό τομέα και διορισμό στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό Mark » Κυρ Ιαν 29, 2023 12:29 pm

Να ρωτήσω κάτι λίγο επίκαιρο. Υπάρχει κάποιο κώλυμα παραίτησης εν όψη εκλογών/ προκήρυξης εκλογών?

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Παραίτηση από τον ιδιωτικό τομέα και διορισμό στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τρί Φεβ 14, 2023 11:37 am

Mark έγραψε:Να ρωτήσω κάτι λίγο επίκαιρο. Υπάρχει κάποιο κώλυμα παραίτησης εν όψη εκλογών/ προκήρυξης εκλογών?

Αν έχει βγει το φεκ διορισμού σου όχι

Mark
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2018 1:47 pm

Re: Παραίτηση από τον ιδιωτικό τομέα και διορισμό στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό Mark » Τετ Φεβ 15, 2023 9:56 am

theod75 έγραψε:
Mark έγραψε:Να ρωτήσω κάτι λίγο επίκαιρο. Υπάρχει κάποιο κώλυμα παραίτησης εν όψη εκλογών/ προκήρυξης εκλογών?

Αν έχει βγει το φεκ διορισμού σου όχι


Δεν με κατάλαβες δεν λέω διορισμού. Παραίτησης από μόνιμη θέση λέω. Η αποδοχή της παραίτησης από την υπηρεσία θεωρείται υπηρεσιακή μεταβολή άρα σε προεκλογική περίοδο προφανώς δεν μπορείς να παραιτηθείς. Αυτό εννοώ, εάν γνωρίζεις απάντησε μου, ευχαριστώ


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες