ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Kasi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 2:16 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό Kasi2 » Πέμ Απρ 06, 2023 11:23 pm

Καλησπέρα, τελικά εκανα αίτηση και πήρα παράταση δύο μηνών για ορκομωσία σε ΟΤΑ. Η διαδικασία δεν ήταν δύσκολη, αλλά είχα σοβαρούς επαγγελματικούς λόγους (δεν μπορούσα να αφήσω τη δουλειά μου νωρίτερα). Βγηκε απόφαση Δημάρχου. Για το δημόσιο γενικά, η παράταση είναι μέχρι 6 μήνες (συμπεριλαμβανομένης της περιφέρειας), ενώ για τους ΟΤΑ μέχρι 2 μήνες. Περίεργο το τελευταίο, αλλά έτσι μου είπαν ότι ισχύει (δεν ξέρω σύμφωνα με ποια νομοθεσία).

loumpaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2023 12:31 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό loumpaki » Παρ Απρ 07, 2023 3:50 pm

Μόνη σας συμπληρώσατε την αίτηση ή συμβουλευτήκατε δικηγόρο;
Υπάρχει κάτι τυποποιημένο ή γράφεις σε word απλό κείμενο ΠΡΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ κτλ..;

Ευχαριστώ.

Kasi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 2:16 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό Kasi2 » Παρ Απρ 07, 2023 11:58 pm

loumpaki έγραψε:Μόνη σας συμπληρώσατε την αίτηση ή συμβουλευτήκατε δικηγόρο;
Υπάρχει κάτι τυποποιημένο ή γράφεις σε word απλό κείμενο ΠΡΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ κτλ..;

Ευχαριστώ.


Συμβουλεύτηκα δικηγόρο της οικογένειάς μου αλλά νομίζω δεν χρειαζόταν. Το βασικότερο ήταν να συμφωνήσει η υπηρεσία να μου δώσει την παράταση. Κατόπιν της σχετικής συνεννόησης, πολύ γρήγορα εγκρίθηκε η παράταση. Ένα απλό word έστειλα με τα στοιχεία μου και τα στοιχεία της υπηρεσίας και εξηγούσα τους λόγους για τους οποίους ζητούσα παράταση. Μπορεί κάποιος αν θέλει να επισυνάψει σχετικά δικαιολογητικά αλλά εγώ δεν το έκανα γιατί δεν μου το ζήτησαν.

Giannis746
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2022 3:03 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό Giannis746 » Κυρ Απρ 09, 2023 2:15 am

Εγώ ζήτησα παράταση διορισμού 6 μηνες απ το υπουργείο που ήδη υπηρετώ με παλαιότερη προκήρυξη, και ξαναπέρασα σε ίδια θέση αλλά άλλη τοποθέτηση και δεν θέλουν να μου την δώσουν.
Θέλω να κάνω ορθοπεδικη επέμβαση, να πάρω αναρρωτική απ την τωρινή θέση, να παραιτηθώ και να αναλάβω καθήκοντα μετά στην άλλη θέση.
Έχουν δώσει 6μηνη παράταση σε άλλους χωρίς καν δικαιολογητικά, με τηλέφωνο.. Και δεν θέλουν να την δώσουν σε μένα που είμαι ήδη υπάλληλος τους.
Απαράδεκτοι, περιμένω την απόφαση και αν δεν εγκριθεί η μου δώσουν λιγότερο από 6 μηνες θα κινηθώ νομικά.

VasilikiNta
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2022 6:51 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό VasilikiNta » Κυρ Απρ 09, 2023 4:42 pm

Kasi2 έγραψε:
georpapad έγραψε:Παιδιά Καλησπέρα.
Είμαι διοριστέα με το 13Κ/2021 σε Δήμο και περιμένω το ΦΕΚ του διορισμού μου. Φαντάζομαι αφού βγει το ΦΕΚ και με καλέσουν να παρουσιαστώ θα μπορέσω να ζητήσω και παράταση διορισμού.
Αν πρέπει να το κάνω πριν το ΦΕΚ, παρακαλώ, ενημερώστε με άμεσα!!

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το Δήμο, τους είπα ότι σκοπεύω να ζητήσω παράταση διορισμού για 6 μήνες και μου είπαν ότι αυτό δεν ισχύει σε δήμους και πως στους Δήμους ισχύει μόνο δίμηνη (!!) παράταση.
Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο; Υπάρχει κάποιος νόμος για "εως 2 μήνες";


Καλησπέρα, σήμερα έμαθα και εγώ κατόπιν προφορικής ενημέρωσης ότι για τους δήμους ισχύει παράταση μόνο για δύο μήνες. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να ορκιστεί στους δύο μήνες και απευθείας να πάρει άδεια άνευ αποδοχών (ως δόκιμος υπάλληλος). Προσπαθώ και εγώ να βρω μια λύση για αυτό το θέμα .



Και εγω την ίδια ενημέρωση είχα αποτο Δήμο , βρήκες καμία ακρη για την άδεια άνευ αποδοχών? Κάπου διάβασα οτι μπορεις να πάρεις για σημαντικούς λόγους αλλα δεν ξέρω αν ισχύει για δόκιμους δημοσίους υπαλληλους! Αυτό με τη πολυνομία είναι τρέλα … τοσοι διαφορετικοί νόμοι για διαφορετικούς τύπους υπαλληλων …

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Δευ Απρ 10, 2023 7:12 pm

VasilikiNta έγραψε:
Kasi2 έγραψε:
georpapad έγραψε:Παιδιά Καλησπέρα.
Είμαι διοριστέα με το 13Κ/2021 σε Δήμο και περιμένω το ΦΕΚ του διορισμού μου. Φαντάζομαι αφού βγει το ΦΕΚ και με καλέσουν να παρουσιαστώ θα μπορέσω να ζητήσω και παράταση διορισμού.
Αν πρέπει να το κάνω πριν το ΦΕΚ, παρακαλώ, ενημερώστε με άμεσα!!

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το Δήμο, τους είπα ότι σκοπεύω να ζητήσω παράταση διορισμού για 6 μήνες και μου είπαν ότι αυτό δεν ισχύει σε δήμους και πως στους Δήμους ισχύει μόνο δίμηνη (!!) παράταση.
Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο; Υπάρχει κάποιος νόμος για "εως 2 μήνες";


Καλησπέρα, σήμερα έμαθα και εγώ κατόπιν προφορικής ενημέρωσης ότι για τους δήμους ισχύει παράταση μόνο για δύο μήνες. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να ορκιστεί στους δύο μήνες και απευθείας να πάρει άδεια άνευ αποδοχών (ως δόκιμος υπάλληλος). Προσπαθώ και εγώ να βρω μια λύση για αυτό το θέμα .



Και εγω την ίδια ενημέρωση είχα αποτο Δήμο , βρήκες καμία ακρη για την άδεια άνευ αποδοχών? Κάπου διάβασα οτι μπορεις να πάρεις για σημαντικούς λόγους αλλα δεν ξέρω αν ισχύει για δόκιμους δημοσίους υπαλληλους! Αυτό με τη πολυνομία είναι τρέλα … τοσοι διαφορετικοί νόμοι για διαφορετικούς τύπους υπαλληλων …

Η άδεια άνευ αποδοχών πρέπει να περάσει από υπηρεσιακό συμβούλιο και να συμφωνήσει κι ο δήμαρχος, εννοείται ότι πρέπει να δουλεύεις ώσπου να πάρεις την άδεια. Εάν πάρεις μόνο 1 μήνα δεν περνάει υπηρεσιακό συμβούλιο . Επίσης μπορείς να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών αν έχεις παιδί κάτω από 8ετων χωρίς υπηρεσιακό συμβούλιο.

Smpr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 4:14 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό Smpr » Σάβ Απρ 15, 2023 8:11 am

Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Μου έστειλαν το έγγραφο που μου ζητάνε να παρουσιαστώ εντός 30ημερων. Πρέπει να έχω ειδοποιήσει πιο πριν;με ποιον πρέπει να συνεννοηθω; Ξεκινάω κανονικό ωράριο από εκείνη την ημέρα;

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τρί Απρ 18, 2023 10:41 am

Smpr έγραψε:Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Μου έστειλαν το έγγραφο που μου ζητάνε να παρουσιαστώ εντός 30ημερων. Πρέπει να έχω ειδοποιήσει πιο πριν;με ποιον πρέπει να συνεννοηθω; Ξεκινάω κανονικό ωράριο από εκείνη την ημέρα;

Σωστά σε ειδοποίησαν.
Ο διορισμός κοινοποιείται μέσα σε τριάντα (30)
ημέρες το αργότερο από τη δημοσίευσή του με έγγραφο του αρμόδιου για το διορισμό οργάνου, το οποίο
επιδίδεται στον διοριζόμενο ή αποστέλλεται στην κατοικία του με απόδειξη. Το έγγραφο της κοινοποίησης
μνημονεύει απαραιτήτως το φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως στο οποίο δημοσιεύθηκε η πράξη
διορισμού.
2. Με το έγγραφο τάσσεται εύλογη προθεσμία, η οποία δεν μπορεί να υπερβεί τις τριάντα (30) ημέρες
προς ορκωμοσία του διοριζομένου και ανάληψη υπηρεσίας. Εάν παραλειφθεί ο καθορισμός προθεσμίας,
θεωρείται ταχθείσα προθεσμία τριάντα (30) ημερών. Η προθεσμία αυτή μπορεί να παραταθεί έως δύο (2) μήνες,
μόνο για μία φορά, για εξαιρετικούς λόγους.
3. Αν παρέλθει άπρακτη η προθεσμία της παρ. 1, η πράξη διορισμού θεωρείται ότι έχει κοινοποιηθεί την
τριακοστή ημέρα από τη δημοσίευση, και από την ημέρα αυτή αρχίζει η προθεσμία των τριάντα (30) ημερών προς
ορκωμοσία του διοριζομένου και ανάληψη υπηρεσίας.

loumpaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2023 12:31 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό loumpaki » Τετ Απρ 19, 2023 4:06 pm

Kasi2 έγραψε:
loumpaki έγραψε:Μόνη σας συμπληρώσατε την αίτηση ή συμβουλευτήκατε δικηγόρο;
Υπάρχει κάτι τυποποιημένο ή γράφεις σε word απλό κείμενο ΠΡΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ κτλ..;

Ευχαριστώ.


Συμβουλεύτηκα δικηγόρο της οικογένειάς μου αλλά νομίζω δεν χρειαζόταν. Το βασικότερο ήταν να συμφωνήσει η υπηρεσία να μου δώσει την παράταση. Κατόπιν της σχετικής συνεννόησης, πολύ γρήγορα εγκρίθηκε η παράταση. Ένα απλό word έστειλα με τα στοιχεία μου και τα στοιχεία της υπηρεσίας και εξηγούσα τους λόγους για τους οποίους ζητούσα παράταση. Μπορεί κάποιος αν θέλει να επισυνάψει σχετικά δικαιολογητικά αλλά εγώ δεν το έκανα γιατί δεν μου το ζήτησαν.



Ευχαριστώ.

Pasiamis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 8:06 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό Pasiamis » Τρί Απρ 25, 2023 3:40 am

Γεια σε όλους.
Σε περίπτωση που πάρει κάποιος την παράταση διορισμού αλλά τελικά δεν πάει να αναλάβει υπηρεσία, υπάρχει κάποια ποινή;; Αν ζητήσεις παράταση διορισμού σημαίνει πως αποδεχθηκες και την θέση;;;;

leeds
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 11:36 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό leeds » Σάβ Απρ 29, 2023 12:39 pm

Kαλησπέρα. Από ΟΑΕΔ ζητήθηκε το 6μηνο της παράτασης και έδωσαν παράταση 1 μήνα και 13 μέρες.Υπογραμμένη από τον υποδιοικητή. Στην απάντηση τους αναφέρουν ότι η πα΄ραταση δίνεται για τους λόγους που αναφέρονται στην αίτηση. Αλλά οι λόγοι ήταν να ολοκληρωθεί το σχολείο των παιδιών και το σχολικό έτος του συζύγου εκαπιδευτικού.Συν λόγοι υγείας, μετεγκατάστασης κτλ. Υπάρχει περιθώριο για νέα παράταση; Έστω 1 μήνα!


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες