Ερωτήσεις από αρχάριο μηχανικό

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Yusaku
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2022 3:05 pm

Ερωτήσεις από αρχάριο μηχανικό

Δημοσίευσηαπό Yusaku » Δευ Ιούλ 18, 2022 9:49 am

Γεια σας,
κάνω για πρώτη φορά αίτηση για ΑΣΕΠ και έχω κάποιες πολύ βασικές απορίες κυρίως στην καρτέλα ΕΜΠΕΙΡΙΑ του Μητρώου.

α) Στην κατηγορία ΘΕΣΗ, εγώ ως αρχιτέκτονας και ελεύθερος επαγγελματίας, τι βάζω; Μέχρι στιγμής συμπληρώνω για κάθε Σύμβαση Έργου που είχα ως Ελεύθερος Επαγγελματίας - Αρχιτέκτονας. Θέλει κάτι άλλο;

β) Στην κατηγορία ΕΝΑΡΞΗ και ΛΗΞΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ. Είμαι συνεχόμενα ασφαλισμένος από το 2007 στο ΤΣΜΕΔΕ (και τώρα φυσικά ΕΦΚΑ). Τι ημερομηνία βάζω; Από την αρχή της ασφάλισης μου μέχρι τώρα ή την ημερομηνία που προέβλεπε η κάθε σύμβαση έργου μου;

γ) Στις μέρες ασφάλισης, να υποθέσω, γράφω το χρονικό διάστημα που ήταν σε ισχύ η Σύμβαση Έργου μου, έτσι δεν είναι;

δ) Στην καρτέλα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ, είναι το μέρος που βάζω την Έναρξη Επαγγέλματος;

Σας ευχαριστώ πολύ

Κώστας

THP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 02, 2023 11:35 am

Re: Ερωτήσεις από αρχάριο μηχανικό

Δημοσίευσηαπό THP » Δευ Ιούλ 03, 2023 11:27 am

Αν και παλιό, θα απαντήσω για να βοηθήσω μελλοντικούς υποψήφιους (ό,τι αναφέρω παρακάτω, έχει γίνει δεκτό σε προκηρύξεις μέσω ΑΣΕΠ)

Yusaku έγραψε:Γεια σας,
κάνω για πρώτη φορά αίτηση για ΑΣΕΠ και έχω κάποιες πολύ βασικές απορίες κυρίως στην καρτέλα ΕΜΠΕΙΡΙΑ του Μητρώου.

α) Στην κατηγορία ΘΕΣΗ, εγώ ως αρχιτέκτονας και ελεύθερος επαγγελματίας, τι βάζω; Μέχρι στιγμής συμπληρώνω για κάθε Σύμβαση Έργου που είχα ως Ελεύθερος Επαγγελματίας - Αρχιτέκτονας. Θέλει κάτι άλλο; (Όχι, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Περιγράφεται η θέση - αρχ. μηχ. με σύμβαση έργου π.χ. -)

β) Στην κατηγορία ΕΝΑΡΞΗ και ΛΗΞΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ. Είμαι συνεχόμενα ασφαλισμένος από το 2007 στο ΤΣΜΕΔΕ (και τώρα φυσικά ΕΦΚΑ). Τι ημερομηνία βάζω; Από την αρχή της ασφάλισης μου μέχρι τώρα ή την ημερομηνία που προέβλεπε η κάθε σύμβαση έργου μου; (στις συμβάσεις που αφορούν από την έναρξη επαγγέλματος μέχρι και 31.12.2016 - ημερομηνία λήξης ισχύος ΤΣΜΕΔΕ -, την ημερομηνία έναρξης σύμβασης, καθώς και της λήξης. Ομοίως, για συμβάσεις > 01.01.2017 - ημερομηνία έναρξης λειτουργίας ΕΦΚΑ -)

γ) Στις μέρες ασφάλισης, να υποθέσω, γράφω το χρονικό διάστημα που ήταν σε ισχύ η Σύμβαση Έργου μου, έτσι δεν είναι; Οι ημέρες ασφάλισης υπό τέτοιο καθεστώς, προκύπτουν ως η συνολική διάρκεια δια του αριθμού 30. Εάν ήσασταν μισθωτός, προφανώς με το 25. Δείτε και διευκρινίσεις ΑΣΕΠ για τον υπολογισμό εμπειρίας)

δ) Στην καρτέλα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ, είναι το μέρος που βάζω την Έναρξη Επαγγέλματος; (Οπωσδήποτε την άδεια άσκησης επαγγέλματος του ΤΕΕ. Έναρξη, τουλάχιστον σε όσες προκηρύξεις έχω λάβει μέρος, δεν έχω δει πουθενά να ζητείται)

Σας ευχαριστώ πολύ

Κώστας


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες