ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΕΙΡΑΣ ΠΡΟΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
samouil86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 03, 2022 7:20 pm

ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΕΙΡΑΣ ΠΡΟΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ

Δημοσίευσηαπό samouil86 » Δευ Ιούλ 04, 2022 9:53 am

Καλημέρα σε όλους,
Έχω διοριστεί με τα προσωρινά της 13Κ 2021 στην 10η θέση της σειράς προτίμησης που είχα βάλει.
Έμαθα όμως από γνωστούς και φίλους οτι 2-3 που διορίζονται σε θέσεις απο τις πιο υψηλές προτιμήσεις μου, δεν θα αποδεχτούν τη θέση που έχουν διοριστεί.
το ερώτημα είναι : θα μετακυλήσουν όλοι οι παρακάτω απο αυτούς, 2-3 θέσεις προς τα πάνω, ή θα πάρει τη θέση τους ο πρώτος επιλαχών που δήλωσε μεν τη θέση, αλλά με τα προσωρινά δεν έχει διοριστεί πουθενά?

μπορεί να γίνει μη αποδοχή διορισμού με υπεύθυνη δήλωση με τα προσωρινά αποτελέσματα, έτσι ώστε να μετακυλήσουν όλοι μια θέση προς τη παραπάνω προτίμησή τους όταν βγούνε τα οριστικά?
Ευχαριστώ πολύ!

vetvet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2022 9:32 am

Re: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΕΙΡΑΣ ΠΡΟΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ

Δημοσίευσηαπό vetvet » Τετ Ιούλ 06, 2022 5:43 pm

Καλημέρα
θα πάρει τη θέση τους ο πρώτος επιλαχών που δήλωσε μεν τη θέση, αλλά με τα προσωρινά δεν έχει διοριστεί πουθενά
Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα ναι μπορεί να γίνει αποστολή ακύρωσης της αίτησης συμμετοχής στην 13Κ τωρα που εκδοθηκαν τα προσωρινά αποτελέσματα, έτσι ώστε όταν βγούνε τα οριστικά να έχουν επιλεγεί οι αμέσως επόμενοι. αλλά επειδή κανένας δεν πρόκειτε να σκεφτεί ότι αυτό είναι το σωστό εφόσον δεν θέλει τη θέση στην 13Κ , θα περιμένεις τα οριστικά να μην αποδεχτεί και να καλούν αναπληρώσεις.

samouil86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 03, 2022 7:20 pm

Re: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΕΙΡΑΣ ΠΡΟΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ

Δημοσίευσηαπό samouil86 » Πέμ Ιούλ 07, 2022 12:57 pm

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
ρώτησα κι εγώ στο γραφείο προσωπικού μιας υπηρεσίας που έχουν ξανακάνει ασεπ πρόσφατα και μου είπαν το ίδιο πράγμα :
αν ο πρώτος δεν αποδεχτεί τη θέση, καλούνε τον πρώτο επιλαχόντα που την έχει δηλώσει, άσχετα με το αν τα μόρια του είναι πολύ λιγότερα.

έτσι με αυτόν τον τρόπο και αφού η προκήρυξη ήταν πανελλαδική και είχε πολλές θέσεις για την ίδια ειδικότητα, θα καλέσουν κάποιον που στη σειρά κατάταξης μορίων είναι στη θέση 50 και βάλε! ακούγεται λίγο άδικο ....τι να πω...αν το ήξερα θα δήλωνα λιγότερες θέσεις, αλλά μετά από τόσα χρόνια χωρίς μεγάλο διαγωνισμό, που να ξέρεις σε τι σειρά θα είσαι, οπότε αναγκαστικά δηλώνεις και τα πιο μακρινά!

τέλος πάντων...αυτό με την παραίτηση από τα προσωρινά δεν το ήξερα....μακάρι κάποιοι που σίγουρα δεν θα πάνε να το κάνουνε!

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΕΙΡΑΣ ΠΡΟΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Πέμ Ιούλ 07, 2022 3:51 pm

samouil86 έγραψε:σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
ρώτησα κι εγώ στο γραφείο προσωπικού μιας υπηρεσίας που έχουν ξανακάνει ασεπ πρόσφατα και μου είπαν το ίδιο πράγμα :
αν ο πρώτος δεν αποδεχτεί τη θέση, καλούνε τον πρώτο επιλαχόντα που την έχει δηλώσει, άσχετα με το αν τα μόρια του είναι πολύ λιγότερα.

έτσι με αυτόν τον τρόπο και αφού η προκήρυξη ήταν πανελλαδική και είχε πολλές θέσεις για την ίδια ειδικότητα, θα καλέσουν κάποιον που στη σειρά κατάταξης μορίων είναι στη θέση 50 και βάλε! ακούγεται λίγο άδικο ....τι να πω...αν το ήξερα θα δήλωνα λιγότερες θέσεις, αλλά μετά από τόσα χρόνια χωρίς μεγάλο διαγωνισμό, που να ξέρεις σε τι σειρά θα είσαι, οπότε αναγκαστικά δηλώνεις και τα πιο μακρινά!

τέλος πάντων...αυτό με την παραίτηση από τα προσωρινά δεν το ήξερα....μακάρι κάποιοι που σίγουρα δεν θα πάνε να το κάνουνε!


Δεν είναι παραίτηση από τα προσωρινά, είναι μη αποδοχή θέσης μέχρι να βγούνε οι οριστικοί πίνακες.

vetvet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2022 9:32 am

Re: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΕΙΡΑΣ ΠΡΟΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ

Δημοσίευσηαπό vetvet » Πέμ Ιούλ 07, 2022 6:37 pm

samouil86 έγραψε:σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
ρώτησα κι εγώ στο γραφείο προσωπικού μιας υπηρεσίας που έχουν ξανακάνει ασεπ πρόσφατα και μου είπαν το ίδιο πράγμα :
αν ο πρώτος δεν αποδεχτεί τη θέση, καλούνε τον πρώτο επιλαχόντα που την έχει δηλώσει, άσχετα με το αν τα μόρια του είναι πολύ λιγότερα.

έτσι με αυτόν τον τρόπο και αφού η προκήρυξη ήταν πανελλαδική και είχε πολλές θέσεις για την ίδια ειδικότητα, θα καλέσουν κάποιον που στη σειρά κατάταξης μορίων είναι στη θέση 50 και βάλε! ακούγεται λίγο άδικο ....τι να πω...αν το ήξερα θα δήλωνα λιγότερες θέσεις, αλλά μετά από τόσα χρόνια χωρίς μεγάλο διαγωνισμό, που να ξέρεις σε τι σειρά θα είσαι, οπότε αναγκαστικά δηλώνεις και τα πιο μακρινά!

τέλος πάντων...αυτό με την παραίτηση από τα προσωρινά δεν το ήξερα....μακάρι κάποιοι που σίγουρα δεν θα πάνε να το κάνουνε!

Το κακό είναι οτι δε θα πάνε. κοιτάνε την πάρτη τους όλοι.

samouil86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 03, 2022 7:20 pm

Re: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΕΙΡΑΣ ΠΡΟΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ

Δημοσίευσηαπό samouil86 » Παρ Ιούλ 08, 2022 10:54 am

Mη αποδοχή θέσης μέχρι να βγούνε οι οριστικοί πίνακες, δηλαδή ?
πως γίνεται αυτό? με υπεύθυνη δήλωση στον Ασεπ ή στο φορέα που σε καλεί?
και αυτή η μη αποδοχή θέσης για εκείνον που τον παίρνουν με τα προσωρινά στη πρωτη του επιλογή, προφανώς σημαίνει και αποκλεισμός από την όλη διαδικασία, σωστά?
για εμένα η μη αποδοχή θέσης της 10ης προτίμησής μου που είμαι τώρα, σημαίνει πάλι το ίδιο?

vetvet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2022 9:32 am

Re: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΕΙΡΑΣ ΠΡΟΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ

Δημοσίευσηαπό vetvet » Παρ Ιούλ 08, 2022 4:11 pm

samouil86 έγραψε:Mη αποδοχή θέσης μέχρι να βγούνε οι οριστικοί πίνακες, δηλαδή ?
πως γίνεται αυτό? με υπεύθυνη δήλωση στον Ασεπ ή στο φορέα που σε καλεί?
και αυτή η μη αποδοχή θέσης για εκείνον που τον παίρνουν με τα προσωρινά στη πρωτη του επιλογή, προφανώς σημαίνει και αποκλεισμός από την όλη διαδικασία, σωστά?
για εμένα η μη αποδοχή θέσης της 10ης προτίμησής μου που είμαι τώρα, σημαίνει πάλι το ίδιο?

Τα έχετε μπερδεψει λιγο. Βγαίνουν προσωρινά αποτελέσματα μιας προκήρυξης. Ζητούν για παράδειγμα 5 άτομα. Στον πίνακα διοριστέων είναι 5 ονόματα. Από αυτά τα άτομα κάποιος έχει διοριστεί ήδη οπότε και τα οριστικά να βγουν δε θα πάει. Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να στείλει στο ΑΣΕΠ πριν την έκδοση των οριστικών υπεύθυνη δήλωση ακύρωσης της αίτησης συμμετοχής στην προκήρυξη, οποτέ στα οριστικά δε θα υπάρχει το ονομά του αλλά θα είναι ο αμέσως επόμενος του.

Kasi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 2:16 pm

Re: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΕΙΡΑΣ ΠΡΟΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ

Δημοσίευσηαπό Kasi2 » Πέμ Σεπ 01, 2022 12:06 pm

Γεια σας,

Διορίζομαι με τα έως τώρα αποτελέσματα (στην13κ 2021) στην 2η θέση σύμφωνα με τη σειρά προτίμισής μου.

Αν ο υποψήφιος που διορίζεται (σύμφωνα με τα έως τώρα αποτελέσματα) στην αντίστοιχη 1η θέση προτίμισής μου, τελικά δεν αποδεχτεί, τότε ποιος παίρνει τη θέση του? Ο αμέσως επόμενος σε μόρια? Δηλαδή αν εγώ έχω 1 μόριο λιγότερο από αυτόν που παίρνει την 1η θέση, και αυτός δεν αποδεχτεί, μπορώ να πάω εγώ? Και αν όχι, ποιος πάει?

Ευχαριστώ

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΕΙΡΑΣ ΠΡΟΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Πέμ Οκτ 20, 2022 6:07 am

samouil86 έγραψε:σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
ρώτησα κι εγώ στο γραφείο προσωπικού μιας υπηρεσίας που έχουν ξανακάνει ασεπ πρόσφατα και μου είπαν το ίδιο πράγμα :
αν ο πρώτος δεν αποδεχτεί τη θέση, καλούνε τον πρώτο επιλαχόντα που την έχει δηλώσει, άσχετα με το αν τα μόρια του είναι πολύ λιγότερα.

έτσι με αυτόν τον τρόπο και αφού η προκήρυξη ήταν πανελλαδική και είχε πολλές θέσεις για την ίδια ειδικότητα, θα καλέσουν κάποιον που στη σειρά κατάταξης μορίων είναι στη θέση 50 και βάλε! ακούγεται λίγο άδικο ....τι να πω...αν το ήξερα θα δήλωνα λιγότερες θέσεις, αλλά μετά από τόσα χρόνια χωρίς μεγάλο διαγωνισμό, που να ξέρεις σε τι σειρά θα είσαι, οπότε αναγκαστικά δηλώνεις και τα πιο μακρινά!

τέλος πάντων...αυτό με την παραίτηση από τα προσωρινά δεν το ήξερα....μακάρι κάποιοι που σίγουρα δεν θα πάνε να το κάνουνε!

τέτοιες εξυπνάδες κάνουν και διορίζονται με χαμηλότερα μόρια σε υψηλότερες θέσεις.

beth1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Οκτ 12, 2022 9:40 am

Re: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΕΙΡΑΣ ΠΡΟΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ

Δημοσίευσηαπό beth1 » Σάβ Οκτ 22, 2022 9:59 pm

Kasi2 έγραψε:Γεια σας,

Διορίζομαι με τα έως τώρα αποτελέσματα (στην13κ 2021) στην 2η θέση σύμφωνα με τη σειρά προτίμισής μου.

Αν ο υποψήφιος που διορίζεται (σύμφωνα με τα έως τώρα αποτελέσματα) στην αντίστοιχη 1η θέση προτίμισής μου, τελικά δεν αποδεχτεί, τότε ποιος παίρνει τη θέση του? Ο αμέσως επόμενος σε μόρια? Δηλαδή αν εγώ έχω 1 μόριο λιγότερο από αυτόν που παίρνει την 1η θέση, και αυτός δεν αποδεχτεί, μπορώ να πάω εγώ? Και αν όχι, ποιος πάει?

Ευχαριστώ


Την θέση δυστυχώς δε την καταλαμβάνεις εσύ αλλά ο πρώτος επιλαχόντας
φαντάσου τι πολλαπλές αλλαγές θα είχαν στις θέσεις αν ο καθένας ανέβαινε έτσι μία θέση πάνω
εσύ θα πήγαινες μια επιλογή πάνω, αντίστοιχα τη θέση σου θα την καταλάμβανε άλλος κοκ
υπάρχει γραμμένο ξεκάθαρα και στην προκήρυξη

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΕΙΡΑΣ ΠΡΟΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Δευ Οκτ 24, 2022 9:39 am

beth1 έγραψε:
Kasi2 έγραψε:Γεια σας,

Διορίζομαι με τα έως τώρα αποτελέσματα (στην13κ 2021) στην 2η θέση σύμφωνα με τη σειρά προτίμισής μου.

Αν ο υποψήφιος που διορίζεται (σύμφωνα με τα έως τώρα αποτελέσματα) στην αντίστοιχη 1η θέση προτίμισής μου, τελικά δεν αποδεχτεί, τότε ποιος παίρνει τη θέση του? Ο αμέσως επόμενος σε μόρια? Δηλαδή αν εγώ έχω 1 μόριο λιγότερο από αυτόν που παίρνει την 1η θέση, και αυτός δεν αποδεχτεί, μπορώ να πάω εγώ? Και αν όχι, ποιος πάει?

Ευχαριστώ


Την θέση δυστυχώς δε την καταλαμβάνεις εσύ αλλά ο πρώτος επιλαχόντας
φαντάσου τι πολλαπλές αλλαγές θα είχαν στις θέσεις αν ο καθένας ανέβαινε έτσι μία θέση πάνω
εσύ θα πήγαινες μια επιλογή πάνω, αντίστοιχα τη θέση σου θα την καταλάμβανε άλλος κοκ
υπάρχει γραμμένο ξεκάθαρα και στην προκήρυξη

Έτσι είναι . Αυτός που διορίζετε (με τα οριστικά) διαγράφετε από τον πίνακα κατάταξης και πηγαίνει στο πίνακα διοριστέων. Κι όποιος παραιτήτε από τον πίνανα διοριστέων πηγαίνει ο επόμενως επιλαχών από το πίνακα κατάταξης. Παίζει ρόλο βέβαια και οι επιλογές θέσεων

Kasi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 2:16 pm

Re: ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΕΙΡΑΣ ΠΡΟΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ

Δημοσίευσηαπό Kasi2 » Δευ Οκτ 31, 2022 11:12 am

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 1 επισκέπτης