Γενικές απορίες από αρχάρια

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
koraliag
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2022 2:17 am

Γενικές απορίες από αρχάρια

Δημοσίευσηαπό koraliag » Τετ Ιουν 01, 2022 12:12 am

Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα να έχετε όλοι!

Κοιτάζω για προκηρύξεις αλλά δεν έχω κάνει ακόμα αίτηση καθώς θέλω να μάθω τα πάντα πρώτα.
Δε γνωρίζω διάφορα και έχω πελαγώσει.
Ψάχνω στο ίντερνετ για αυτά που με απασχολούν αλλά η αλήθεια είναι ότι δε βγάζω άκρη και θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Συγχωρέστε με αν οι απορίες που θα παραθέσω δεν έχουν νόημα ή αν είναι χαζές, αλλά είμαι αρχάρια πραγματικά!

Αρχικά...έχω τη δυνατότητα να κάνω αίτηση σε προκήρυξη για θέσεις που δεν βρίσκονται στο νομό μου; Μπορώ να επιλέξω σε μια προκήρυξη μια περιοχή/ένα νομό άσχετο από αυτόν που κατοικώ/από αυτόν που κατάγομαι ή πρέπει να κάνουμε αιτήσεις μόνο για προκηρύξεις που αφορούν το νομό στον οποίο κατοικούμε;
Σε περίπτωση που υπάρχει η δυνατότητα αυτή, πόσες είναι οι πιθανότητες να είσαι επιλαχών/επιλαχούσα σε διαφορετικό νομό; Ή παίζουν ρόλο τα μόρια/κάτι άλλο;
(Ζω Αθήνα και το ιδανικό θα ήταν να φύγω για Θεσσαλία για συγκεκριμένους λόγους, οπότε σίγουρα θα ήταν μια ευκαιρία αυτή, αν μου δωθεί).

Δεύτερον, σε ένα γραπτό διαγωνισμό, πέρα από τη γραπτή διαδικασία, υπάρχουν και άλλα προσόντα που δίνουν μόρια ή αυτό εξαρτάται από την κάθε προκήρυξη;

Και κάτι τελευταίο και πιο συγκεκριμένο. Διάβασα κάπου για νέο γραπτό διαγωνισμό που αφορά δήμους και περιφέρειες (τον 2Γ/2022), ωστόσο δεν έχω βρει κάπου ΦΕΚ, ούτε έχω δει κάτι για προθεσμίες. Υπάρχει σχετική ενημέρωση;

Σας ευχαριστώ πολύ!

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: Γενικές απορίες από αρχάρια

Δημοσίευσηαπό mylw » Τετ Ιουν 01, 2022 8:35 am

Μπορείς να κάνεις αιτήσεις για όλη την Ελλάδα, ακόμα και για περιοχές με εντοπιότητα (σε αυτή την περίπτωση δεν έχεις προτεραιότητα). Η 2Γ που λές ακόμα δεν έχει βγει οπότε περιμένουμε.
πρόσθετα μόρια συνήθως δίνουν η προϋπηρεσία, το μεταπτυχιακό κλπ

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Γενικές απορίες από αρχάρια

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τετ Ιουν 01, 2022 3:42 pm

koraliag έγραψε:Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα να έχετε όλοι!

Κοιτάζω για προκηρύξεις αλλά δεν έχω κάνει ακόμα αίτηση καθώς θέλω να μάθω τα πάντα πρώτα.
Δε γνωρίζω διάφορα και έχω πελαγώσει.
Ψάχνω στο ίντερνετ για αυτά που με απασχολούν αλλά η αλήθεια είναι ότι δε βγάζω άκρη και θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Συγχωρέστε με αν οι απορίες που θα παραθέσω δεν έχουν νόημα ή αν είναι χαζές, αλλά είμαι αρχάρια πραγματικά!

Αρχικά...έχω τη δυνατότητα να κάνω αίτηση σε προκήρυξη για θέσεις που δεν βρίσκονται στο νομό μου; Μπορώ να επιλέξω σε μια προκήρυξη μια περιοχή/ένα νομό άσχετο από αυτόν που κατοικώ/από αυτόν που κατάγομαι ή πρέπει να κάνουμε αιτήσεις μόνο για προκηρύξεις που αφορούν το νομό στον οποίο κατοικούμε;
Σε περίπτωση που υπάρχει η δυνατότητα αυτή, πόσες είναι οι πιθανότητες να είσαι επιλαχών/επιλαχούσα σε διαφορετικό νομό; Ή παίζουν ρόλο τα μόρια/κάτι άλλο;
(Ζω Αθήνα και το ιδανικό θα ήταν να φύγω για Θεσσαλία για συγκεκριμένους λόγους, οπότε σίγουρα θα ήταν μια ευκαιρία αυτή, αν μου δωθεί).

Δεύτερον, σε ένα γραπτό διαγωνισμό, πέρα από τη γραπτή διαδικασία, υπάρχουν και άλλα προσόντα που δίνουν μόρια ή αυτό εξαρτάται από την κάθε προκήρυξη;

Και κάτι τελευταίο και πιο συγκεκριμένο. Διάβασα κάπου για νέο γραπτό διαγωνισμό που αφορά δήμους και περιφέρειες (τον2Γ/2022 ), ωστόσο δεν έχω βρει κάπου ΦΕΚ, ούτε έχω δει κάτι για προθεσμίες. Υπάρχει σχετική ενημέρωση;

Σας ευχαριστώ πολύ!


https://www.asep.gr/webcenter/portal/oracle/webcenter/page/scopedMD/s3eab32ab_c911_478a_8f8b_0ef74565e04d/PortalHome.jspx?wc.contextURL=%2Fspaces%2Fasep&_adf.ctrl-state=1d8p2jr22t_1&_afrLoop=114718893515479999&shortDesc=%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE&centerWidth=65%25#!%40%40%3F_afrLoop%3D114718893515479999%26shortDesc%3D%25CE%2591%25CF%2581%25CF%2587%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25AE%26wc.contextURL%3D%252Fspaces%252Fasep%26centerWidth%3D65%2525%26_adf.ctrl-state%3D1d8p2jr22t_5

Ξεκίνα από τα βασικά να δεις πως συμπληρώνεις σωστά μια αίτηση για συμμετοχή σε προκήρυξη , είναι πολλοί που είτε από βιασύνη είτε από αφηρημάδα κάνουν λάθη και απορρίπτονται.

Επίσης οι διαδικασίες αυτές μέχρι την ολοκλήρωση του διαγωνισμού και του ΦΕΚ διορισμού μπορεί να πάρει πάνω από 1 με 1,5 χρόνο.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες