ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Fergie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2021 12:28 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό Fergie » Τρί Ιαν 25, 2022 7:57 pm

Ξαναεστειλα μήνυμα στον ΑΣΕΠ συγκεκριμένα το μηνυμα μου ήταν: Στην 13Κ/2021 αναφέρεται ότι για την αποδειξη του μεταπτυχιακού αλλοδαπής, χρειαζεται η πράξη αναγνώρισης και βεβαίωση με περιεχόμενο τον τίτλο του μεταπτυχιακού, την αναλυτική βαθμολογία και τον τίτλο της διπλωματικής εργασίας.
Την πράξη αναγνώρισης την έχω. Το ερώτημά μου αφορά τη βεβαίωση. Εμενα ο μεταπτυχιακός τίτλος εμπεριέχει αναλυτικα όλα τα παραπάνω, με apostille και μετάφραση. Μπορώ να τον επισυναψω ή θα πρέπει να ζητήσω από τη σχολή μου βεβαίωση;

Και η απάντηση από τον ασεπ ήταν: Εφόσον αναγράφεται ο μεταπτυχιακός σας τίτλος εμπεριέχει τις απαιτούμενες πληροφορίες, δεν απαιτείται επιπλέον βεβαίωση.

Έκανα copy paste το μήνυμα, τα συντακτικά λάθη δεν είναι δικα μου.


Τα πτυχια διαφέρουν από χώρα σε χώρα και από πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο. Ο δικός μου μεταπτυχιακός τίτλος έχει επισυναπτωμένο όλες τις πληροφορίες μαζί, και έχει ένα apostille, ως ένα ενιαίο έγγραφο.
Αν τώρα, το πανεπιστήμιό σου εκδιδει τις πληροφορίες χωριστά, θεωρώ ότι είναι διαφορετικό από αυτό που ρώτησα.

Σίγουρα δεν αναφέρομαι στο diploma supplement, δηλαδή το παράρτημα διπλώματος που έχει πληροφορίες στη γλώσσα του κρατους που σπούδασες και ταυτόχρονα στην αγγλική γλώσσα.

KK0
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2021 8:49 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό KK0 » Τρί Ιαν 25, 2022 11:01 pm

Fergie έγραψε:Ξαναεστειλα μήνυμα στον ΑΣΕΠ συγκεκριμένα το μηνυμα μου ήταν: Στην 13Κ/2021 αναφέρεται ότι για την αποδειξη του μεταπτυχιακού αλλοδαπής, χρειαζεται η πράξη αναγνώρισης και βεβαίωση με περιεχόμενο τον τίτλο του μεταπτυχιακού, την αναλυτική βαθμολογία και τον τίτλο της διπλωματικής εργασίας.
Την πράξη αναγνώρισης την έχω. Το ερώτημά μου αφορά τη βεβαίωση. Εμενα ο μεταπτυχιακός τίτλος εμπεριέχει αναλυτικα όλα τα παραπάνω, με apostille και μετάφραση. Μπορώ να τον επισυναψω ή θα πρέπει να ζητήσω από τη σχολή μου βεβαίωση;

Και η απάντηση από τον ασεπ ήταν: Εφόσον αναγράφεται ο μεταπτυχιακός σας τίτλος εμπεριέχει τις απαιτούμενες πληροφορίες, δεν απαιτείται επιπλέον βεβαίωση.

Έκανα copy paste το μήνυμα, τα συντακτικά λάθη δεν είναι δικα μου.


Τα πτυχια διαφέρουν από χώρα σε χώρα και από πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο. Ο δικός μου μεταπτυχιακός τίτλος έχει επισυναπτωμένο όλες τις πληροφορίες μαζί, και έχει ένα apostille, ως ένα ενιαίο έγγραφο.
Αν τώρα, το πανεπιστήμιό σου εκδιδει τις πληροφορίες χωριστά, θεωρώ ότι είναι διαφορετικό από αυτό που ρώτησα.

Σίγουρα δεν αναφέρομαι στο diploma supplement, δηλαδή το παράρτημα διπλώματος που έχει πληροφορίες στη γλώσσα του κρατους που σπούδασες και ταυτόχρονα στην αγγλική γλώσσα.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Η αλήθεια είναι ότι εγώ τρία επίσημα έγγραφα έλαβα από το Πανεπιστήμιο, το πτυχίο, ένα συνοδευτικό έγγραφο με σφραγίδες κλπ, όπου αναγράφονται τίτλος, μαθήματα, διπλωματική και το diploma supplement. Ίσως κ μένα να με καλύπτει, θα το ρωτήσω κι εγώ. Ευχαριστώ και πάλι!

Rini
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 4:02 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό Rini » Τετ Ιαν 26, 2022 11:27 pm

Fergie έγραψε:Ναι, επισημη μεταφραση σημαίνει είτε από το ΥΠΕΞ είτε από δικηγόρο που έχει γνώση της γλώσσας.

Ευχαριστώ πολύ!

Rini
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 4:02 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό Rini » Σάβ Ιαν 29, 2022 11:49 am

Fergie έγραψε:Ξαναεστειλα μήνυμα στον ΑΣΕΠ συγκεκριμένα το μηνυμα μου ήταν: Στην 13Κ/2021 αναφέρεται ότι για την αποδειξη του μεταπτυχιακού αλλοδαπής, χρειαζεται η πράξη αναγνώρισης και βεβαίωση με περιεχόμενο τον τίτλο του μεταπτυχιακού, την αναλυτική βαθμολογία και τον τίτλο της διπλωματικής εργασίας.
Την πράξη αναγνώρισης την έχω. Το ερώτημά μου αφορά τη βεβαίωση. Εμενα ο μεταπτυχιακός τίτλος εμπεριέχει αναλυτικα όλα τα παραπάνω, με apostille και μετάφραση. Μπορώ να τον επισυναψω ή θα πρέπει να ζητήσω από τη σχολή μου βεβαίωση;

Και η απάντηση από τον ασεπ ήταν: Εφόσον αναγράφεται ο μεταπτυχιακός σας τίτλος εμπεριέχει τις απαιτούμενες πληροφορίες, δεν απαιτείται επιπλέον βεβαίωση.

Έκανα copy paste το μήνυμα, τα συντακτικά λάθη δεν είναι δικα μου.


Τα πτυχια διαφέρουν από χώρα σε χώρα και από πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο. Ο δικός μου μεταπτυχιακός τίτλος έχει επισυναπτωμένο όλες τις πληροφορίες μαζί, και έχει ένα apostille, ως ένα ενιαίο έγγραφο.
Αν τώρα, το πανεπιστήμιό σου εκδιδει τις πληροφορίες χωριστά, θεωρώ ότι είναι διαφορετικό από αυτό που ρώτησα.

Σίγουρα δεν αναφέρομαι στο diploma supplement, δηλαδή το παράρτημα διπλώματος που έχει πληροφορίες στη γλώσσα του κρατους που σπούδασες και ταυτόχρονα στην αγγλική γλώσσα.

Καλημέρα σε όλους,
Επειδή κι εγώ εχω προβληματιστεί σχετικά με το θέμα της βεβαίωσης του μεταπτυχιακού τίτλου επικοινώνησα με τον ασεπ μέσω email και σας επισυνάπτω την απάντηση που έλαβα:
"Το ερώτημά σας δεν αφορά σε γενικές πληροφορίες αλλά στον έλεγχο του ΑΣΕΠ και δεν μπορεί να αντιμετωπισθεί παρά μόνο στο στάδιο του ελέγχου αιτήσεων και δικαιολογητικών και στα πλαίσια συγκεκριμένης προκήρυξης.

Σε κάθε περίπτωση, για τη συμμετοχή σας στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ, μπορείτε να δηλώσετε στην ηλεκτρονική σας αίτηση οποιοδήποτε κριτήριο ή ιδιότητα εκτιμάτε ότι διαθέτετε και, εάν σας ζητηθούν τα δικαιολογητικά σας, να υποβάλετε οποιοδήποτε δικαιολογητικό το οποίο, κατά την κρίση σας, αποδεικνύει με προσήκοντα τρόπο τα κριτήρια και τις ιδιότητες που επιθυμείτε να επικαλεσθείτε, προκειμένου να αξιολογηθεί από την αρμόδια κατά Νόμο επιτροπή ελέγχου των αιτήσεων και των δικαιολογητικών."

Κι εγώ μαζί με το πτυχίο του μεταπτυχιακού έλαβα επιπλέον την αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ, ένα έγγραφο( academic record)με σφραγίδες και υπογραφές το οποίο εμπεριέχει τον τίτλο του μεταπτυχιακού την αναλυτική βαθμολογία των μάθηματων και τη βαθμολογία της πτυχιακής εργασίας χωρις να κανει αναφορα στο τίτλο της εργασίας ομως, όπως και το diploma supplement. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα αν δεν αναφέρεται ο τίτλος της διπλωματικής μου? Αν Ζήτησω μία βεβαίωση σχετικά με τον τίτλο της διπλωματικής εργασίας μου από το Πανεπιστήμιο καλύπτομαι?

petntoul
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2020 9:39 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό petntoul » Σάβ Ιαν 29, 2022 9:45 pm

Εάν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει το εξής :
Στο Δήμο Δυτικής Μάνης που ανήκει στην Περιφερειακή Ενότητα ΜΕΣΣΗΝΊΑΣ υπαρχει θέση που με ενδιαφέρει και ζητά εντοπιότητα με κωδικό 06. Προσωπικά έχω εντοπιότητα στον Δήμο Πύλου Νέστορος όπου ανήκει στην ίδια Περιφερειακή Ενότητα ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ με το Δήμο της προκυρηξης. Μπορώ να κάνω χρήση αυτής ή πρέπει να είσαι με εντοπιότητα του Δήμου Δυτικης Μάνης? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.

Fergie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2021 12:28 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό Fergie » Δευ Ιαν 31, 2022 4:10 pm

Rini έγραψε:
Fergie έγραψε:Ξαναεστειλα μήνυμα στον ΑΣΕΠ συγκεκριμένα το μηνυμα μου ήταν: Στην 13Κ/2021 αναφέρεται ότι για την αποδειξη του μεταπτυχιακού αλλοδαπής, χρειαζεται η πράξη αναγνώρισης και βεβαίωση με περιεχόμενο τον τίτλο του μεταπτυχιακού, την αναλυτική βαθμολογία και τον τίτλο της διπλωματικής εργασίας.
Την πράξη αναγνώρισης την έχω. Το ερώτημά μου αφορά τη βεβαίωση. Εμενα ο μεταπτυχιακός τίτλος εμπεριέχει αναλυτικα όλα τα παραπάνω, με apostille και μετάφραση. Μπορώ να τον επισυναψω ή θα πρέπει να ζητήσω από τη σχολή μου βεβαίωση;

Και η απάντηση από τον ασεπ ήταν: Εφόσον αναγράφεται ο μεταπτυχιακός σας τίτλος εμπεριέχει τις απαιτούμενες πληροφορίες, δεν απαιτείται επιπλέον βεβαίωση.

Έκανα copy paste το μήνυμα, τα συντακτικά λάθη δεν είναι δικα μου.


Τα πτυχια διαφέρουν από χώρα σε χώρα και από πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο. Ο δικός μου μεταπτυχιακός τίτλος έχει επισυναπτωμένο όλες τις πληροφορίες μαζί, και έχει ένα apostille, ως ένα ενιαίο έγγραφο.
Αν τώρα, το πανεπιστήμιό σου εκδιδει τις πληροφορίες χωριστά, θεωρώ ότι είναι διαφορετικό από αυτό που ρώτησα.

Σίγουρα δεν αναφέρομαι στο diploma supplement, δηλαδή το παράρτημα διπλώματος που έχει πληροφορίες στη γλώσσα του κρατους που σπούδασες και ταυτόχρονα στην αγγλική γλώσσα.

Καλημέρα σε όλους,
Επειδή κι εγώ εχω προβληματιστεί σχετικά με το θέμα της βεβαίωσης του μεταπτυχιακού τίτλου επικοινώνησα με τον ασεπ μέσω email και σας επισυνάπτω την απάντηση που έλαβα:
"Το ερώτημά σας δεν αφορά σε γενικές πληροφορίες αλλά στον έλεγχο του ΑΣΕΠ και δεν μπορεί να αντιμετωπισθεί παρά μόνο στο στάδιο του ελέγχου αιτήσεων και δικαιολογητικών και στα πλαίσια συγκεκριμένης προκήρυξης.

Σε κάθε περίπτωση, για τη συμμετοχή σας στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ, μπορείτε να δηλώσετε στην ηλεκτρονική σας αίτηση οποιοδήποτε κριτήριο ή ιδιότητα εκτιμάτε ότι διαθέτετε και, εάν σας ζητηθούν τα δικαιολογητικά σας, να υποβάλετε οποιοδήποτε δικαιολογητικό το οποίο, κατά την κρίση σας, αποδεικνύει με προσήκοντα τρόπο τα κριτήρια και τις ιδιότητες που επιθυμείτε να επικαλεσθείτε, προκειμένου να αξιολογηθεί από την αρμόδια κατά Νόμο επιτροπή ελέγχου των αιτήσεων και των δικαιολογητικών."

Κι εγώ μαζί με το πτυχίο του μεταπτυχιακού έλαβα επιπλέον την αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ, ένα έγγραφο( academic record)με σφραγίδες και υπογραφές το οποίο εμπεριέχει τον τίτλο του μεταπτυχιακού την αναλυτική βαθμολογία των μάθηματων και τη βαθμολογία της πτυχιακής εργασίας χωρις να κανει αναφορα στο τίτλο της εργασίας ομως, όπως και το diploma supplement. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα αν δεν αναφέρεται ο τίτλος της διπλωματικής μου? Αν Ζήτησω μία βεβαίωση σχετικά με τον τίτλο της διπλωματικής εργασίας μου από το Πανεπιστήμιο καλύπτομαι?


Rini, μπορείς να ζητήσεις από το Πανεπιστήμιο σου Βεβαιωση με όλες τις πληροφορίες που θέλει ο ΑΣΕΠ, άλλωστε δεν υπάρχει βιασύνη, καθώς η βεβαίωση θα πρέπει να εχει εκδοθεί εως το β' σταδιο της επισυναψης δικαιολογητικών. Ας την έχεις καλύτερα στα χέρια σου.

Rini
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 4:02 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό Rini » Τρί Φεβ 01, 2022 10:09 am

Fergie έγραψε:
Rini έγραψε:
Fergie έγραψε:Ξαναεστειλα μήνυμα στον ΑΣΕΠ συγκεκριμένα το μηνυμα μου ήταν: Στην 13Κ/2021 αναφέρεται ότι για την αποδειξη του μεταπτυχιακού αλλοδαπής, χρειαζεται η πράξη αναγνώρισης και βεβαίωση με περιεχόμενο τον τίτλο του μεταπτυχιακού, την αναλυτική βαθμολογία και τον τίτλο της διπλωματικής εργασίας.
Την πράξη αναγνώρισης την έχω. Το ερώτημά μου αφορά τη βεβαίωση. Εμενα ο μεταπτυχιακός τίτλος εμπεριέχει αναλυτικα όλα τα παραπάνω, με apostille και μετάφραση. Μπορώ να τον επισυναψω ή θα πρέπει να ζητήσω από τη σχολή μου βεβαίωση;

Και η απάντηση από τον ασεπ ήταν: Εφόσον αναγράφεται ο μεταπτυχιακός σας τίτλος εμπεριέχει τις απαιτούμενες πληροφορίες, δεν απαιτείται επιπλέον βεβαίωση.

Έκανα copy paste το μήνυμα, τα συντακτικά λάθη δεν είναι δικα μου.


Τα πτυχια διαφέρουν από χώρα σε χώρα και από πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο. Ο δικός μου μεταπτυχιακός τίτλος έχει επισυναπτωμένο όλες τις πληροφορίες μαζί, και έχει ένα apostille, ως ένα ενιαίο έγγραφο.
Αν τώρα, το πανεπιστήμιό σου εκδιδει τις πληροφορίες χωριστά, θεωρώ ότι είναι διαφορετικό από αυτό που ρώτησα.

Σίγουρα δεν αναφέρομαι στο diploma supplement, δηλαδή το παράρτημα διπλώματος που έχει πληροφορίες στη γλώσσα του κρατους που σπούδασες και ταυτόχρονα στην αγγλική γλώσσα.

Καλημέρα σε όλους,
Επειδή κι εγώ εχω προβληματιστεί σχετικά με το θέμα της βεβαίωσης του μεταπτυχιακού τίτλου επικοινώνησα με τον ασεπ μέσω email και σας επισυνάπτω την απάντηση που έλαβα:
"Το ερώτημά σας δεν αφορά σε γενικές πληροφορίες αλλά στον έλεγχο του ΑΣΕΠ και δεν μπορεί να αντιμετωπισθεί παρά μόνο στο στάδιο του ελέγχου αιτήσεων και δικαιολογητικών και στα πλαίσια συγκεκριμένης προκήρυξης.

Σε κάθε περίπτωση, για τη συμμετοχή σας στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ, μπορείτε να δηλώσετε στην ηλεκτρονική σας αίτηση οποιοδήποτε κριτήριο ή ιδιότητα εκτιμάτε ότι διαθέτετε και, εάν σας ζητηθούν τα δικαιολογητικά σας, να υποβάλετε οποιοδήποτε δικαιολογητικό το οποίο, κατά την κρίση σας, αποδεικνύει με προσήκοντα τρόπο τα κριτήρια και τις ιδιότητες που επιθυμείτε να επικαλεσθείτε, προκειμένου να αξιολογηθεί από την αρμόδια κατά Νόμο επιτροπή ελέγχου των αιτήσεων και των δικαιολογητικών."

Κι εγώ μαζί με το πτυχίο του μεταπτυχιακού έλαβα επιπλέον την αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ, ένα έγγραφο( academic record)με σφραγίδες και υπογραφές το οποίο εμπεριέχει τον τίτλο του μεταπτυχιακού την αναλυτική βαθμολογία των μάθηματων και τη βαθμολογία της πτυχιακής εργασίας χωρις να κανει αναφορα στο τίτλο της εργασίας ομως, όπως και το diploma supplement. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα αν δεν αναφέρεται ο τίτλος της διπλωματικής μου? Αν Ζήτησω μία βεβαίωση σχετικά με τον τίτλο της διπλωματικής εργασίας μου από το Πανεπιστήμιο καλύπτομαι?


Rini, μπορείς να ζητήσεις από το Πανεπιστήμιο σου Βεβαιωση με όλες τις πληροφορίες που θέλει ο ΑΣΕΠ, άλλωστε δεν υπάρχει βιασύνη, καθώς η βεβαίωση θα πρέπει να εχει εκδοθεί εως το β' σταδιο της επισυναψης δικαιολογητικών. Ας την έχεις καλύτερα στα χέρια σου.

Ναι έχεις δίκιο, υπάρχει χρόνος. Απλά ζήτησα αυτή τη βεβαίωση κάνοντας copy paste το κείμενο της προκήρυξης και μου στείλανε μία βεβαίωση με το τίτλο της πτυχιακής εργασίας μου. Μάλλον θα πρέπει να τους ξανά στείλω και να επιμείνω αυτή τη φορά να εχει συγκεντρωμενες ολες τις πληροφορίες που ζητάνε. Σε ευχαριστώ πολύ για τη καθοδήγηση.

Nicks
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2022 3:03 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό Nicks » Κυρ Αύγ 28, 2022 10:03 pm

είχα καταθέσει στην 6κ/2021 μόνο τη πράξη αναγνώρισης απο ΔΟΑΤΑΠ, που γράφει «Msc in financial Economics»


Η προκήρυξη 6κ/2021, με την οποία διορίστηκα γράφει για μεταπτυχιακά / διδακτορικά της αλλοδαπής:

«««« Αν ο τίτλος έχει αποκτηθεί στην αλλοδαπή απαιτείται μόνον πράξη αναγνωρίσεως του τίτλου από το ΔΙΚΑΤΣΑ
ή Πιστοποιητικό Αναγνώρισης από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και
Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) περί ισοτιμίας που να έχει εκδοθεί μέχρι την τελευταία ημέρα της προθεσμίας
υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων και σε περίπτωση που από την πράξη αναγνώρισης δεν προκύπτει
το γνωστικό αντικείμενο
ή η απαιτούμενη από την οικεία προκήρυξη εξειδίκευση, απαιτείται βεβαίωση
από το Πανεπιστήμιο που χορήγησε τον τίτλ
ο, η οποία να καθορίζει αυτό, καθώς και επίσημη μετάφρασή
της»»»»



Ελπίζω να ισχύει το ίδιο και στην 13κ/2021....

ektor
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 21, 2022 7:13 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό ektor » Δευ Αύγ 29, 2022 11:48 am

Καλημέρα,

Έχει κανείς κάποια ενημέρωση για την εξέλιξη του διαγωνισμού;; (λέω μήπως :) )
Πάμε για Δεκέμβριο 2022 τα οριστικά ΠΕ (σύμφωνα με δημοσιεύματα) ή μπορεί να βγούν και νωρίτερα;;
Έχω την αίσθηση, από την έως τώρα πορεία της εν λόγω προκήρυξης, ότι θα μπορούσαν να βγούν και νωρίτερα, λαμβάνοντας φυσικά υπόψη ένα λογικό πλήθος ενστάσεων.
Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω, σε περίπτωση που κάποιος είναι στα οριστικά αποτελέσματα διοριστέος, με την έκδοση του ΦΕΚ διορισμού δίνεται κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα για ανάληψη υπηρεσίας (π.χ. 1 τρίμηνο) ή αναφέρεται μόνο η ημέρα κατά την οποία πρέπει να παρουσιαστεί στην υπηρεσία ο διοριστέος για ορκωμοσία και ανάληψη υπηρεσίας;;
Παρέλειψα το χρονικό διάστημα μεταξύ οριστικών και έκδοση του ΦΕΚ το οποίο μπορεί να είναι, αν έχω καταλάβει καλά, κάμποσοι μήνες. Με ενδιαφέρει να ξέρω εφόσον συνεχίσω να βρίσκομαι στους πίνακες των διοριστέων και μετά τον έλεγχο ενστάσεων, πότε θα πρέπει να αρχίσω να ''συμμαζεύομαι'' από λοιπές υποχρεώσεις κ.α.

Ευχαριστώ.

Kasi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 2:16 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό Kasi2 » Πέμ Σεπ 01, 2022 11:41 am

Γεια σας,

Σύμφωνα με το ΥΠΕΣ, ορισμένοι Δήμοι θα προσλάβουν αρχικά με 8-μηνες συμβάσεις όσους διορίζονται με αυτή την προκήρυξη:'"Για τη δυνατότητα πρόσληψης βάσει των προσωρινών πινάκων κατάταξης των υποψηφίων Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ) της προκήρυξης του ΑΣΕΠ 13Κ/2021, ενημερώνει με έγγραφό του το υπουργείο Εσωτερικών τους ΟΤΑ α΄και β΄ βαθμού".
Δεν είναι απαραίτητο να αποδεχτούν όλοι και ούτε επηρεάζει τον μετέπειτα διορισμό τους (εγώ για παράδειγμα δεν θα αποδεχτώ αν με καλέσουν).
Με βάση το παραπάνω, οι οριστικές προσλήψεις λογικά θα γίνουν μετά το πέρας του 8-μήνου. Λογικά θα υπάρξει και ένα διάστημα κάποιων μηνών για να ξεκινήσει η πρόσληψη με 8μηνα. Αφού οριστικοποιηθούν τα αποτελέσματα, βγάζει ο φορέας πρόσκληση και στη συνέχεια ο υποψήφιος έχει ένα διάστημα περίπου 2 μηνών για να αποδεχτεί ή όχι.

Εγώ αναρωτιέμαι για το εξής:

Εάν εγώ 'διορίζομαι' πχ στην 5η επιλογή μου και ο υποψήφιος που διορίζεται πχ στην 4η, δεν αποδεχτεί εν τέλει τη θέση, μπορώ να πάω εγώ στη δική του θέση και στη δική μου ο επόμενος από εμένα?

georpapad
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 9:36 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό georpapad » Σάβ Σεπ 03, 2022 11:14 am

Όχι. Ό,τι έχεις δηλώσει αυτό είναι, δεν αλλάζει.

Kasi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 2:16 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό Kasi2 » Πέμ Σεπ 15, 2022 10:30 am

georpapad έγραψε:Όχι. Ό,τι έχεις δηλώσει αυτό είναι, δεν αλλάζει.

Γεια σας και ευχαριστώ για την απάντηση.
Εννοούσα το εξής: διορίζομαι σε χαμηλότερη θέση (πχ δήμος Αμαρουσίου) από την 1η επιλογή μου (πχ δήμος Κηφισιάς). Αν κάποιος /κάποια δεν πάει στον Δήμο Κηφισιάς και εγώ είμαι η αμέσως επόμενη σε μόρια, θα μετακινηθω εγώ σε αυτόν τον δήμο (πχ Κηφισιάς) ή αναγκαστικά πάω εκεί που αρχικά διορίζομαι (πχ Αμαρουσίου)?

Ευχαριστώ

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό NSSN » Πέμ Σεπ 15, 2022 12:30 pm

Kasi2 έγραψε:
georpapad έγραψε:Όχι. Ό,τι έχεις δηλώσει αυτό είναι, δεν αλλάζει.

Γεια σας και ευχαριστώ για την απάντηση.
Εννοούσα το εξής: διορίζομαι σε χαμηλότερη θέση (πχ δήμος Αμαρουσίου) από την 1η επιλογή μου (πχ δήμος Κηφισιάς). Αν κάποιος /κάποια δεν πάει στον Δήμο Κηφισιάς και εγώ είμαι η αμέσως επόμενη σε μόρια, θα μετακινηθω εγώ σε αυτόν τον δήμο (πχ Κηφισιάς) ή αναγκαστικά πάω εκεί που αρχικά διορίζομαι (πχ Αμαρουσίου)?

Ευχαριστώ

Θα πάτε εκεί που διορίζεστε και στην Κηφισιά θα πάει ο πρώτος αδιόριστος επιλαχών που την έχει ανάμεσα στις προτιμήσεις του.

Kasi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 2:16 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό Kasi2 » Παρ Σεπ 16, 2022 2:53 pm

NSSN έγραψε:
Kasi2 έγραψε:
georpapad έγραψε:Όχι. Ό,τι έχεις δηλώσει αυτό είναι, δεν αλλάζει.

Γεια σας και ευχαριστώ για την απάντηση.
Εννοούσα το εξής: διορίζομαι σε χαμηλότερη θέση (πχ δήμος Αμαρουσίου) από την 1η επιλογή μου (πχ δήμος Κηφισιάς). Αν κάποιος /κάποια δεν πάει στον Δήμο Κηφισιάς και εγώ είμαι η αμέσως επόμενη σε μόρια, θα μετακινηθω εγώ σε αυτόν τον δήμο (πχ Κηφισιάς) ή αναγκαστικά πάω εκεί που αρχικά διορίζομαι (πχ Αμαρουσίου)?

Ευχαριστώ

Θα πάτε εκεί που διορίζεστε και στην Κηφισιά θα πάει ο πρώτος αδιόριστος επιλαχών που την έχει ανάμεσα στις προτιμήσεις του.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Δεν μου φαίνεται δίκαιο αυτό, υπάρχει ενδεχομένως τρόπος να διεκδικήσω να πάω σε θέση υψηλότερης προτίμησης μου αν έχω περισσότερα μόρια? Υπάρχουν δηλαδή ενστάσεις σε σχέση με το πού τοποθετούν τον κάθε υποψήφιο? Διότι λογικά και εκεί θα γίνονται λάθη.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 13Κ/21

Δημοσίευσηαπό NSSN » Παρ Σεπ 16, 2022 3:24 pm

Kasi2 έγραψε:
NSSN έγραψε:
Kasi2 έγραψε:Γεια σας και ευχαριστώ για την απάντηση.
Εννοούσα το εξής: διορίζομαι σε χαμηλότερη θέση (πχ δήμος Αμαρουσίου) από την 1η επιλογή μου (πχ δήμος Κηφισιάς). Αν κάποιος /κάποια δεν πάει στον Δήμο Κηφισιάς και εγώ είμαι η αμέσως επόμενη σε μόρια, θα μετακινηθω εγώ σε αυτόν τον δήμο (πχ Κηφισιάς) ή αναγκαστικά πάω εκεί που αρχικά διορίζομαι (πχ Αμαρουσίου)?

Ευχαριστώ

Θα πάτε εκεί που διορίζεστε και στην Κηφισιά θα πάει ο πρώτος αδιόριστος επιλαχών που την έχει ανάμεσα στις προτιμήσεις του.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Δεν μου φαίνεται δίκαιο αυτό, υπάρχει ενδεχομένως τρόπος να διεκδικήσω να πάω σε θέση υψηλότερης προτίμησης μου αν έχω περισσότερα μόρια? Υπάρχουν δηλαδή ενστάσεις σε σχέση με το πού τοποθετούν τον κάθε υποψήφιο? Διότι λογικά και εκεί θα γίνονται λάθη.

Δε γίνεται τίποτα με ένσταση θα απορριφθεί γιατί αυτή είναι η διαδικασία ΑΣΕΠ. Και είναι λογική αν σκεφθούμε ότι με αυτό τον τρόπο θα γίνονται σε κάθε αναπλήρωση αλλαγές στον πίνακα διοριστέων όσον αφορά τον ΑΣΕΠ και επίσης τα άτομα που θα έχουν ήδη τοποθετηθεί τί θα κάνουν θα αλλάζουν τόπο εργασίας ή και κατοικίας επειδή κάποιος κάπου αρνήθηκε θέση? Έχετε σκεφθεί πόσες τράμπες θα χρειάζονται κάθε φορά?


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες