προστασια εμμεσου αμεα

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
RAPTIS5182
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2021 8:49 am

προστασια εμμεσου αμεα

Δημοσίευσηαπό RAPTIS5182 » Τρί Οκτ 05, 2021 1:29 pm

Καλή σας ημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξης τώρα με τον νόμο 2643/98 επειδή έχω αδερφο με αναπηρία πάνω απο 67% , υπέγραψα υπέρ αλλου αδερφου για να μπει στην προκυρηξη και παραιτηθηκα από το δικαίωμα ως εμμεσα αμεα. Επίσης στην δική μου οικογενεια η συζυγος μου ειναι αμεα και εργαζεται με προκυρηξη του ασεπ σε ΟΤΑ .
Η ερωτηση ειναι απο την πλευρά του αδερφου μου μου που ειναι αμεα με υπευθυνη δηλωση μου παραιτηθηκα ως προστατευομενη του νόμου και προφανος αυτη η παραιτηση θα ισχυει και στο μελλον και δεν θα μπορω να κανω χρηση, θα μπορω ομως να κανω χρηση εμμεσου αμεα απο την πλευρα της συζυγου η επειδη προσληφθηκε ως αμεα στον ασεπ δεν θα εχω ουτε αυτο το δικαιωμα της προστασιας.

RAPTIS5182
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2021 8:49 am

Re: προστασια εμμεσου αμεα

Δημοσίευσηαπό RAPTIS5182 » Τρί Οκτ 05, 2021 2:06 pm

Μαλλον δεν το εθεσα κατανοητα το ερωτημα μου επιτρεψτε μου την επαναδιατυπωση , τώρα με τον νόμο 2643/98 επειδή έχω αδερφο με αναπηρία πάνω απο 67% και ειμαστε και πολλα αδερφια , υπέγραψα υπέρ αλλου αδερφου για να μπει στην προκυρηξη 2643/98και παραιτηθηκα από το δικαίωμα ως εμμεσα αμεα.
Επίσης στην δική μου οικογενεια η συζυγος μου ειναι αμεα αλλα εργαζομενη μεσω ΑΣΕΠ σαν αμεα .

Η ερωτηση ειναι εγω που απο την μια πλευρα εχω παραιτηθει της προστασιας του νομου για εμμεσα αμεα υπερ αλλου αδερφου , μπορω στο μελλον να κανω χρηση ως εμμεσα αμεα απο την πλευρα της συζυγου ? η επειδη εργαζεται και αυτη ως αμεσα αμεα δεν υπαρχει κατι ουτε απο εκεινη την πλευρα

Anna198
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2021 10:05 pm

Re: προστασια εμμεσου αμεα

Δημοσίευσηαπό Anna198 » Σάβ Νοέμ 20, 2021 9:29 am

Καλημέρα,
Δεν μπορείς να κάνεις αίτηση εφόσον έχει γίνει χρήση του δικαιώματος και από τον αδερφό αλλά και από τη σύζυγό σου.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες