Επιλογή θέσης μεταξύ θέσεων διοριστέων προκηρύξεων του ΑΣΕΠ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Επιλογή θέσης μεταξύ θέσεων διοριστέων προκηρύξεων του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Δευ Σεπ 27, 2021 6:18 pm

Καλησπέρα σας. Ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ένα δίλημμα που αντιμετωπίζω μεταξύ δύο θέσεων διοριστέων με βάση την έκδοση προσωρινών πινάκων του ΑΣΕΠ. Έχω συμμετάσχει σε 2 διαφορετικές προκηρύξεις σε διαφορετικές χρονικές περιόδους και είμαι και στις 2 διοριστέος. Η προτίμηση μου αφορά τη δεύτερη προκήρυξη η οποία όμως έχει εκδώσει αποτελέσματα πολύ πιο πρόσφατα από την πρώτη. Αν υποτεθεί ότι στα οριστικά της πρώτης προκήρυξης, τα οποία θεωρώ ότι θα προηγηθούν, παραμείνω διοριστέος κι αποδεχθώ τη θέση διορισμού, μπορώ στη συνέχεια να παραιτηθώ για να επιλέξω τη θέση της δεύτερης προκήρυξης την οποία και προτιμώ στην περίπτωση φυσικά που επιλέγω και στη δεύτερη; Δεν υπάρχει κώλυμα διορισμού; Αυτή τη στιγμή υπηρετώ ως συμβασιούχος σε δημόσιο φορέα. Ευχαριστώ πολύ!

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: Επιλογή θέσης μεταξύ θέσεων διοριστέων προκηρύξεων του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Lefi » Τρί Σεπ 28, 2021 5:43 pm

Για δες το θέμα πιο κάτω "παραίτηση από θέση πριν την Πενταετία" νομίζω θα σε καλύψει

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Επιλογή θέσης μεταξύ θέσεων διοριστέων προκηρύξεων του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τρί Σεπ 28, 2021 6:14 pm

Οι προκηρύξεις αναφέρουν μέσα για διορισμούς, παραιτήσεις κτλπ.

Το να λες αόριστα για προκηρύξεις που έχεις επιτύχει ενώ υπάρχουν αρκετές σε εξέλιξη δεν νομίζω να περιμένεις να βρεθεί μάντης και να σου πει αν δεν θα έχεις πρόβλημα στη συγκεκριμένη :)

Παράδειγμα σε μερικές προκηρύξεις υπάρχει υποχρεωτική παραμονή σε παραμεθόριο περιοχή, αν θέλεις να φύγεις πριν τον υποχρεωτικό χρόνο παραμονής έχεις κυρώσεις.

Leuteris1987
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Ιουν 15, 2021 8:01 am

Re: Επιλογή θέσης μεταξύ θέσεων διοριστέων προκηρύξεων του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Leuteris1987 » Τετ Σεπ 29, 2021 5:23 pm

Καλησπέρα, αν δεν αποδεχθείς την θέση διορισμού της πρώτης επιλογης ξέρεις αν θα έχεις κάποια επίπτωση στη δεύτερη προκήρυξη προς το διορισμό σου?

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Επιλογή θέσης μεταξύ θέσεων διοριστέων προκηρύξεων του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Σάβ Οκτ 02, 2021 2:25 pm

Όχι.

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: Επιλογή θέσης μεταξύ θέσεων διοριστέων προκηρύξεων του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Τετ Οκτ 06, 2021 3:41 am

Καλή σας μέρα κι ευχαριστώ. Βρήκα την απάντηση που ήθελα στο έγγραφο ΔΙΔΑΔ/Φ.20.26/993/18448/15-5-2019. Ειδικότερα στην παράγραφο: «Επιπλέον, υπενθυμίζεται ότι με τη διάταξη της παρ.17 του άρ.18 του ν.2190/1994, όπως ισχύει, ορίζεται ότι «Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. α` και β` βαθμίδας, που διορίστηκαν με τις διατάξεις του νόμου αυτού, δεν έχουν δικαίωμα να
συμμετέχουν σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων των φορέων του άρθρου 14 παρ. 1 , με τις διατάξεις του ίδιου νόμου, πριν παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους». Διευκρινίζεται, ωστόσο, ότι ο εν λόγω περιορισμός δεν υφίσταται εφόσον η αποδοχή της
δεύτερης θέσης αφορά σε διορισμό που γίνεται κατόπιν αίτησης που υποβλήθηκε σε διαδικασία πρόσληψης προ της κατάρτισης της υπαλληλικής σχέσης με την πρώτη Υπηρεσία διορισμού, ενώ σε κάθε περίπτωση δεν υφίσταται κώλυμα συμμετοχής εφόσον, κατά την
ημερομηνία λήξης υποβολής αιτήσεων για τη δεύτερη θέση, έχει λυθεί η υπαλληλική του σχέση με την πρώτη Υπηρεσία διορισμού»

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: Επιλογή θέσης μεταξύ θέσεων διοριστέων προκηρύξεων του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Πέμ Οκτ 07, 2021 10:54 pm

hitch591 έγραψε:Καλησπέρα σας. Ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ένα δίλημμα που αντιμετωπίζω μεταξύ δύο θέσεων διοριστέων με βάση την έκδοση προσωρινών πινάκων του ΑΣΕΠ. Έχω συμμετάσχει σε 2 διαφορετικές προκηρύξεις σε διαφορετικές χρονικές περιόδους και είμαι και στις 2 διοριστέος. Η προτίμηση μου αφορά τη δεύτερη προκήρυξη η οποία όμως έχει εκδώσει αποτελέσματα πολύ πιο πρόσφατα από την πρώτη. Αν υποτεθεί ότι στα οριστικά της πρώτης προκήρυξης, τα οποία θεωρώ ότι θα προηγηθούν, παραμείνω διοριστέος κι αποδεχθώ τη θέση διορισμού, μπορώ στη συνέχεια να παραιτηθώ για να επιλέξω τη θέση της δεύτερης προκήρυξης την οποία και προτιμώ στην περίπτωση φυσικά που επιλέγω και στη δεύτερη; Δεν υπάρχει κώλυμα διορισμού; Αυτή τη στιγμή υπηρετώ ως συμβασιούχος σε δημόσιο φορέα. Ευχαριστώ πολύ!

Δεν έχεις θέμα εφόσον η αίτηση σου έγινε πριν ορκιστείς κάπου μόνιμος μπορείς να πάς όπου θες .μετά την ορκομωσία δεν μπορείς να κάνεις εκ νέου αίτηση στον ΑΣΕΠ για κάποια χρόνια ,5 νομίζω

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: Επιλογή θέσης μεταξύ θέσεων διοριστέων προκηρύξεων του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Παρ Οκτ 08, 2021 9:19 am

sylviagr15 έγραψε:
hitch591 έγραψε:Καλησπέρα σας. Ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ένα δίλημμα που αντιμετωπίζω μεταξύ δύο θέσεων διοριστέων με βάση την έκδοση προσωρινών πινάκων του ΑΣΕΠ. Έχω συμμετάσχει σε 2 διαφορετικές προκηρύξεις σε διαφορετικές χρονικές περιόδους και είμαι και στις 2 διοριστέος. Η προτίμηση μου αφορά τη δεύτερη προκήρυξη η οποία όμως έχει εκδώσει αποτελέσματα πολύ πιο πρόσφατα από την πρώτη. Αν υποτεθεί ότι στα οριστικά της πρώτης προκήρυξης, τα οποία θεωρώ ότι θα προηγηθούν, παραμείνω διοριστέος κι αποδεχθώ τη θέση διορισμού, μπορώ στη συνέχεια να παραιτηθώ για να επιλέξω τη θέση της δεύτερης προκήρυξης την οποία και προτιμώ στην περίπτωση φυσικά που επιλέγω και στη δεύτερη; Δεν υπάρχει κώλυμα διορισμού; Αυτή τη στιγμή υπηρετώ ως συμβασιούχος σε δημόσιο φορέα. Ευχαριστώ πολύ!

Δεν έχεις θέμα εφόσον η αίτηση σου έγινε πριν ορκιστείς κάπου μόνιμος μπορείς να πάς όπου θες .μετά την ορκομωσία δεν μπορείς να κάνεις εκ νέου αίτηση στον ΑΣΕΠ για κάποια χρόνια ,5 νομίζω

Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ αλλά επειδή δεν είναι να πειραματίζεσαι μ' αυτά τα ζητήματα, θεώρησα ότι έπρεπε να το ψάξω πιο διεξοδικά. Το κακό είναι ότι με τους ρυθμούς που κινείται ο ΑΣΕΠ αλλά και η συνολική διαδικασία των προσλήψεων γενικώς, πολλά πράγματα αλλάζουν και κάποια συνθήκη που ήταν ελκυστική στην αρχή, στη συνέχεια μπορεί και να μην είναι. Σας ευχαριστώ πολύ πάντως.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες