απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
nikolasgroovy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 4:34 pm

απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δημοσίευσηαπό nikolasgroovy » Τετ Αύγ 18, 2021 3:29 pm

Έχω μια απορία αν μπορεί κάποιος να μου τη λύσει: Σε μια προκήρυξη υπάρχουν διάφορες θέσεις μιας μόνο κοινής ειδικότητας εκ των οποίων κάποιες ζητάνε στα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα εξειδικευμένη εμπειρία. Στα αποτελέσματα υπάρχουν υποψήφιοι που εμφανίζονται στις θέσεις χωρίς εξειδικευμένη εμπειρία κι εκεί φαίνεται πως έχουν δηλώσει παράλληλα θέσεις με εξειδικευμένη εμπειρία. Παρόλα αυτά στους πίνακες αυτών των θέσεων (με εξειδικευμένη εμπειρία) δεν εμφανίζονται. Αυτό τι μπορεί να σημαίνει; Είτε πως δεν αναγνωρίστηκε η εξειδικευμένη εμπειρία, είτε πως δεν δήλωσαν ότι την κατέχουν στην αρχική ηλεκτρονική αίτηση; (Επιτρέπει το σύστημα κάτι τέτοιο;)

Ευχαριστώ!

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δημοσίευσηαπό Lefi » Πέμ Αύγ 19, 2021 4:49 pm

Αν είχαν δηλώσει εξειδικευμένη εμπειρία θα συμπεριλαμβάνονταν στους πίνακες κατάταξης απλά αν δεν είχε προσμετρηθεί θα βρισκόταν στις τελευταίες θέσεις. Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ δεν έχει δηλωθεί η εμπειρία και επομένως δεν είναι καν στους πίνακες.. Το σύστημα δέχεται ότι δηλώσουμε εμείς.

nikolasgroovy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 4:34 pm

Re: απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δημοσίευσηαπό nikolasgroovy » Πέμ Αύγ 19, 2021 6:55 pm

Lefi έγραψε:Αν είχαν δηλώσει εξειδικευμένη εμπειρία θα συμπεριλαμβάνονταν στους πίνακες κατάταξης απλά αν δεν είχε προσμετρηθεί θα βρισκόταν στις τελευταίες θέσεις. Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ δεν έχει δηλωθεί η εμπειρία και επομένως δεν είναι καν στους πίνακες.. Το σύστημα δέχεται ότι δηλώσουμε εμείς.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα το σύστημα επιτρέπει να δηλώσει κάποιος μια θέση που έχει σαν απαραίτητο πρόσθετο προσόν εξειδικευμένη εμπειρία, αλλά να μην επιλέξει τον αντίστοιχο κωδικό στην ενότητα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ; Αν ισχύει αυτό δεν είναι λίγο άκυρο; Κανονικά δεν θα έπρεπε το σύστημα να σε αφήνει να διαλέξεις μια θέση για την οποία δεν έχεις επιλέξει το απαραίτητο πρόσθετο προσόν της (αφού σε πετάει αμέσως εκτός πίνακα)

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δημοσίευσηαπό Lefi » Σάβ Αύγ 21, 2021 12:46 pm

Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά γι'αυτό πρέπει να προσέχουμε τι δηλώνουμε στην αίτηση. Απ'όσο γνωρίζω στις αιτήσεις είναι σαφείς οι οδηγίες ότι θα πρέπει να επιλεγούν κ τα πρόσθετα προσόντα. Φαντάζομαι ότι θα μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο που λες γιατί το σύστημα είναι ενιαίο για όλες τις βαθμίδες (ΠΕ,ΤΕ,ΔΕ,ΥΕ) με τα αντίστοιχα ζητούμενα προσόντα, οπότε δε θα ξεχωρίζει κάθε φορά τα πρόσθετα προσόντα ανάλογα με τη θέση (εμείς βάζουμε τα προσόντα) Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ από αυτά που προανεφερες είναι ότι δεν έχει δηλωθεί καν η θέση, διότι αν είχε δηλωθεί θα υπήρχε το όνομα στις κατατάξεις, αλλά δε θα είχε τα μόρια. Τώρα αν ήταν προϋπόθεση τα πρόσθετα προσόντα πιστεύω οτι θα βρισκόταν στην λίστα των απορριφθεντων με τη δικαιολογία ότι δεν πληρούνται τα προσόντα της θέσης.
Και πάλι με κάθε επιφύλαξη

nikolasgroovy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 4:34 pm

Re: απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δημοσίευσηαπό nikolasgroovy » Σάβ Αύγ 21, 2021 5:20 pm

Lefi έγραψε:Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά γι'αυτό πρέπει να προσέχουμε τι δηλώνουμε στην αίτηση. Απ'όσο γνωρίζω στις αιτήσεις είναι σαφείς οι οδηγίες ότι θα πρέπει να επιλεγούν κ τα πρόσθετα προσόντα. Φαντάζομαι ότι θα μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο που λες γιατί το σύστημα είναι ενιαίο για όλες τις βαθμίδες (ΠΕ,ΤΕ,ΔΕ,ΥΕ) με τα αντίστοιχα ζητούμενα προσόντα, οπότε δε θα ξεχωρίζει κάθε φορά τα πρόσθετα προσόντα ανάλογα με τη θέση (εμείς βάζουμε τα προσόντα) Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ από αυτά που προανεφερες είναι ότι δεν έχει δηλωθεί καν η θέση, διότι αν είχε δηλωθεί θα υπήρχε το όνομα στις κατατάξεις, αλλά δε θα είχε τα μόρια. Τώρα αν ήταν προϋπόθεση τα πρόσθετα προσόντα πιστεύω οτι θα βρισκόταν στην λίστα των απορριφθεντων με τη δικαιολογία ότι δεν πληρούνται τα προσόντα της θέσης.
Και πάλι με κάθε επιφύλαξη


Κι όμως, έχω δει κατά καιρούς ονόματα υποψηφίων που είναι σε μια θέση χωρίς απαραίτητα πρόσθετα προσόντα να έχουν δηλώσει θέσεις που απαιτούν απαραίτητα προσόντα και να μην βρίσκονται τα ονόματα τους σε αυτές. Μιλάω για ίδια προκήρυξη, ίδια ειδικότητα

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δημοσίευσηαπό Lefi » Κυρ Αύγ 22, 2021 12:37 pm

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς έτσι όπως το έχεις θέσει.. Αλλά αν έχουν δηλώσει θέση που απαιτεί πρόσθετα προσόντα και εκείνοι δεν τα έχουν είναι λογικό να βρίσκονται στις κατατάξεις των απορριφθέντων λόγω πλήρωσης μη απαιτούμενων προσόντων

nikolasgroovy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 4:34 pm

Re: απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δημοσίευσηαπό nikolasgroovy » Δευ Αύγ 23, 2021 8:55 am

Lefi έγραψε:Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς έτσι όπως το έχεις θέσει.. Αλλά αν έχουν δηλώσει θέση που απαιτεί πρόσθετα προσόντα και εκείνοι δεν τα έχουν είναι λογικό να βρίσκονται στις κατατάξεις των απορριφθέντων λόγω πλήρωσης μη απαιτούμενων προσόντων


Καλημέρα! Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Στην 2Κ/2021 υπάρχουν 4 θέσεις ΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (οι 603, 604, 605, 606). Η 603 και η 605 ζητάνε απαραίτητα πρόσθετα προσόντα εξειδικευμένης εμπειρίας. Στα αποτελέσματα της 604 που δεν ζητάει απαραίτητα πρόσθετα προσόντα, υπάρχουν υποψήφιοι που φαίνεται πως έχουν δηλώσει τις θέσεις 603 και 605 που ζητάνε απαραίτητα πρόσθετα προσόντα και οι υποψήφιοι αυτοί δεν είναι στις αντίστοιχες λίστες κατάταξης των 603 και 605. Το ποιους κωδικούς θέσεων δήλωσε σαν προτίμηση ο κάθε υποψήφιος φαίνεται κάτω από την εγγραφή του στα αποτελέσματα. Αυτό σημαίνει πως είτε δήλωσαν τις θέσεις ως προτίμηση, αλλά δεν δήλωσαν ότι έχουν τα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα ή ότι σε έλεγχο που έγινε δεν τους αναγνωρίστηκε η εμπειρία;

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δημοσίευσηαπό Lefi » Δευ Αύγ 23, 2021 1:32 pm

Λογικά θα είναι στις λίστες των απορριφθεντων λόγω έλλειψης απαραίτητων προσόντων. Ορθώς τα ονόματα βρίσκονται σε εκείνες που δε ζητείται εμπειρία.

nikolasgroovy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 4:34 pm

Re: απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δημοσίευσηαπό nikolasgroovy » Δευ Αύγ 23, 2021 2:35 pm

Lefi έγραψε:Λογικά θα είναι στις λίστες των απορριφθεντων λόγω έλλειψης απαραίτητων προσόντων. Ορθώς τα ονόματα βρίσκονται σε εκείνες που δε ζητείται εμπειρία.


Σε αυτή την περίπτωση μπορεί κάποιος υποψήφιος να κάνει ένσταση για να του εξεταστεί ξανά η εμπειρία ως εξειδικευμένη και να διεκδικήσει θέση από την οποία απορρίφθηκε λόγω έλλειψης απαραίτητων πρόσθετων προσόντων ή οι ενστάσεις εξετάζονται μόνο για τις μοριοδοτήσεις ως υπολογισμός;

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δημοσίευσηαπό Lefi » Τρί Αύγ 24, 2021 12:59 pm

Η ερώτηση μου είναι η εξής... Έχει δηλωθεί και η αντίστοιχη θέση και η εμπειρία στη δήλωση ή απλά έχουν σταλεί τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν την εμπειρία χωρίς να έχει γίνει "κλικ" στα πρόσθετα προσόντα;;
Εάν έχουν γίνει όλα σωστά από την πλευρά του υποψηφίου τότε ναι έχει νόημα η ένσταση ειδάλλως όχι.

nikolasgroovy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 4:34 pm

Re: απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δημοσίευσηαπό nikolasgroovy » Τρί Αύγ 24, 2021 1:49 pm

Lefi έγραψε:Η ερώτηση μου είναι η εξής... Έχει δηλωθεί και η αντίστοιχη θέση και η εμπειρία στη δήλωση ή απλά έχουν σταλεί τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν την εμπειρία χωρίς να έχει γίνει "κλικ" στα πρόσθετα προσόντα;;
Εάν έχουν γίνει όλα σωστά από την πλευρά του υποψηφίου τότε ναι έχει νόημα η ένσταση ειδάλλως όχι.


Ναι, έχει γίνει η αντίστοιχη επιλογή του κωδικού στα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα. Προφανώς όμως βάσει της δήλωσης και της αποστολής δικαιολογητικών από το μητρώο δεν αναγνωρίστηκε η εξειδικευμένη εμπειρία που απαιτούσε η θέση, αν και είχε περιγραφεί σχετικά στο μητρώο στο πεδίο αντικείμενο απασχόλησης. Σε θέσεις χωρίς εξειδικευμένη εμπειρία η βαθμολογία που συγκεντρώνεται από τον υποψήφιο είναι μεγαλύτερη αρκετά από υποψήφιους που είναι στη λίστα των διοριστέων με λιγότερα μόρια. Σε τέτοιες περιπτώσεις η ένσταση έχει νόημα ζητώντας επανέλεγχο των δικαιολογητικών για να αναγνωριστεί το απαραίτητο πρόσθετο προσόν, αν και σίγουρα ελέγχθηκαν από το ΑΣΕΠ επειδή ο υποψήφιος είχε μεγαλύτερη βαθμολογία από τους διορισμένους. Από τη στιγμή που δεν μπορείς να προσκομίσεις κάτι άλλο σαν δικαιολογητικά, θεωρώ παρά την ένσταση, πως δύσκολα το ΑΣΕΠ θα αλλάξει την αρχική του εκτίμηση...

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δημοσίευσηαπό Lefi » Τετ Αύγ 25, 2021 5:45 pm

Η επίκληση στο μητρώο έχει γίνει για κάθε μία θέση ξεχωριστά φαντάζομαι έτσι; Για να καλύψω οποιοδήποτε κενό στην υπόθεση... :D
Αν κ παλι έχει γίνει σωστά τότε δεν χάνετε τίποτα να γίνει ένσταση εκτός από 20€ και δέκα λεπτά χρόνο.
Δεν ξέρω πόσο εύκολα ή δύσκολα αλλάζει την άποψη του ο ΑΣΕΠ έχω και εγώ την ίδια απορία περιμένοντας οριστικά :)

nikolasgroovy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 4:34 pm

Re: απορία για κατάταξη με εξειδικευμένη εμπειρία

Δημοσίευσηαπό nikolasgroovy » Πέμ Αύγ 26, 2021 11:52 am

Lefi έγραψε:Η επίκληση στο μητρώο έχει γίνει για κάθε μία θέση ξεχωριστά φαντάζομαι έτσι; Για να καλύψω οποιοδήποτε κενό στην υπόθεση... :D
Αν κ παλι έχει γίνει σωστά τότε δεν χάνετε τίποτα να γίνει ένσταση εκτός από 20€ και δέκα λεπτά χρόνο.
Δεν ξέρω πόσο εύκολα ή δύσκολα αλλάζει την άποψη του ο ΑΣΕΠ έχω και εγώ την ίδια απορία περιμένοντας οριστικά :)


Ναι, έχει γίνει επίκληση στο μητρώο για κάθε θέση εργασίας που δηλώθηκε ως εμπειρία ξεχωριστά. Προφανώς ελέγχθηκαν όλα και δεν θεωρήθηκαν πως καλύπτουν την εξειδικευμένη εμπειρία. Παρόλα αυτά προσμετρήθηκε όλη η εμπειρία ως συναφής (όχι όμως ως εξειδικευμένη). Πως γίνεται άραγε από το ΑΣΕΠ αυτή η ταύτιση; Ελέγχουν ίσως τον κωδικό ειδικότητας του εφκα και το είδος της επιχείρησης απασχόλησης; Λογικό είναι κάτι τέτοιο για να προκύψουν ίσως οι πιο σχετικοί υποψήφιοι που καλύπτουν την εξειδικευμένη εμπειρία. Γενικά όπως έχω δει εδώ ψάχνοντας, όταν στα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα ζητάνε εξειδικευμένη εμπειρία, το ζήτημα για το τι προσμετράται και τι όχι είναι αρκετά controversial...


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες