Βασικές ενότητες πιστοποιητικού Η/Υ για ΑΣΕΠ - από 3 σε 5;

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
nigous
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2021 7:57 pm

Βασικές ενότητες πιστοποιητικού Η/Υ για ΑΣΕΠ - από 3 σε 5;

Δημοσίευσηαπό nigous » Τετ Ιούλ 21, 2021 8:02 am

Καλημέρα σας,
Δεν έχω πιστοποιητικό Η/Υ και κάνοντας μια μινι έρευνα αγοράς για τις τρεις βασικές ενότητες και ύστερα από τηλ. συνομιλία που είχα με εκπρόσωπο κέντρου εξετάσεων ομολογώ ότι η απάντηση που έλαβα με μπερδεψε παρά με βοήθησε να καταλήξω. Και αυτό γιατί με προέτρεψε να δώσω για 5 ενότητες αντί για τις βασικές 3 με το πρόσχημα ότι επειδή ο ΑΣΕΠ βρίσκεται σε φάση αλλαγής, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να αυξηθούν οι ενότητες που χρειάζονται ως μίνιμουμ για τις επερχόμενες προκηρύξεις του ΑΣΕΠ. Αν συμβαίνει αυτό τότε συνεπάγεται για μένα ένα extra κόστος που αυτή τη στιγμή και λόγω της κατάστασης δεν είναι αμελητέο αλλά και επιπλέον χρόνος διαβάσματος από αυτό που αρχικά είχα υπολογίσει ... Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Βασικές ενότητες πιστοποιητικού Η/Υ για ΑΣΕΠ - από 3 σε 5;

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τετ Ιούλ 21, 2021 8:07 pm

Το έχετε ακούσει κάτι τέτοιο σε σοβαρές ερωτήσεις είναι λίγο επικίνδυνο να το λέμε, δεν είναι στρατός να ακούς μια παπάτζα και να την λες από εδώ και από εκεί δίχως να σου κοστίσει κάτι, εδώ μιλάμε για το επαγγελματικό σου μέλλον.

Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα τις τελευταίες προκηρύξεις που έβγαλε ο ΑΣΕΠ στην ειδικότητα που ενδιαφέρεσαι και θα έβλεπα τι παίζει.

Πχ στην 6Κ/2021 που ήτανε για το Υπουργείο Οικονομικών ζητούσε 3 ενότητες.
Στην προκήρυξη ΕΠΟΠ για πολεμική αεροπορία σε μερικές ειδικότητες ζητούσε 5 ενότητες.

Είμαστε στο 2021 ο καθένας μας μπορεί άνετα να ψάξει και να βρει τα πάντα μέσα στο ίντερνετ αρκεί να έχει θέληση.

nigous
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2021 7:57 pm

Re: Βασικές ενότητες πιστοποιητικού Η/Υ για ΑΣΕΠ - από 3 σε 5;

Δημοσίευσηαπό nigous » Πέμ Ιούλ 22, 2021 3:48 pm

Αγαπητέ κύριε, αν διαβάζατε με τη δέουσα προσοχή και σοβαρότητα το μήνυμά μου θα βλέπατε ότι δεν κάνω απλή παράθεση "παπάτζας" και ψάχνω για διασταύρωση /επαλήθευση της συγκεκριμένης πληροφορίας που έχει προέλθει από γνωστό εμπλεκόμενο φορέα ( και με ισχυρή δόση σιγουριάς μάλιστα) που έχει συμφέρον από την όλη υπόθεση . Γιατί αν δεν υφίσταται κάτι τέτοιο το πράγμα πάει αλλού.

Ωραία λοιπόν να θέσω την ερώτησή μου αλλιώς τότε γιατί ίσως να μην έγινε κατανοητή η ουσία της ...Υπάρχει κάποια ένδειξη ότι οι βασικές ενότητες ή (οι ελάχιστες) για το πιστοποιητικο χειρισμού Η/Υ θα αυξηθουν από 3 ( που απαιτούνται προς το παρόν από την πλειψηφία των προκηρύξεων) σε 5 στο προσεχές μέλλον;

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 05, 2009 10:53 pm

Re: Βασικές ενότητες πιστοποιητικού Η/Υ για ΑΣΕΠ - από 3 σε 5;

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Κυρ Αύγ 08, 2021 8:33 pm

Ήδη σε κάποιες προκηρύξεις ζητούν περισσότερες ενότητες. Προσωπικά θα επέλεγα να τις δώσω όλες, εάν έμπαινα στη διαδικασία, ώστε να μην αποκλείσω από κάποια εξαιτίας αυτού.

nigous έγραψε:Αγαπητέ κύριε, αν διαβάζατε με τη δέουσα προσοχή και σοβαρότητα το μήνυμά μου θα βλέπατε ότι δεν κάνω απλή παράθεση "παπάτζας" και ψάχνω για διασταύρωση /επαλήθευση της συγκεκριμένης πληροφορίας που έχει προέλθει από γνωστό εμπλεκόμενο φορέα ( και με ισχυρή δόση σιγουριάς μάλιστα) που έχει συμφέρον από την όλη υπόθεση . Γιατί αν δεν υφίσταται κάτι τέτοιο το πράγμα πάει αλλού.

Ωραία λοιπόν να θέσω την ερώτησή μου αλλιώς τότε γιατί ίσως να μην έγινε κατανοητή η ουσία της ...Υπάρχει κάποια ένδειξη ότι οι βασικές ενότητες ή (οι ελάχιστες) για το πιστοποιητικο χειρισμού Η/Υ θα αυξηθουν από 3 ( που απαιτούνται προς το παρόν από την πλειψηφία των προκηρύξεων) σε 5 στο προσεχές μέλλον;

nigous
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2021 7:57 pm

Re: Βασικές ενότητες πιστοποιητικού Η/Υ για ΑΣΕΠ - από 3 σε 5;

Δημοσίευσηαπό nigous » Δευ Νοέμ 08, 2021 10:11 am

Ευχαριστώ πολύ Marilena79

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: Βασικές ενότητες πιστοποιητικού Η/Υ για ΑΣΕΠ - από 3 σε 5;

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Τρί Νοέμ 09, 2021 1:05 pm

nigous έγραψε:Καλημέρα σας,
Δεν έχω πιστοποιητικό Η/Υ και κάνοντας μια μινι έρευνα αγοράς για τις τρεις βασικές ενότητες και ύστερα από τηλ. συνομιλία που είχα με εκπρόσωπο κέντρου εξετάσεων ομολογώ ότι η απάντηση που έλαβα με μπερδεψε παρά με βοήθησε να καταλήξω. Και αυτό γιατί με προέτρεψε να δώσω για 5 ενότητες αντί για τις βασικές 3 με το πρόσχημα ότι επειδή ο ΑΣΕΠ βρίσκεται σε φάση αλλαγής, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να αυξηθούν οι ενότητες που χρειάζονται ως μίνιμουμ για τις επερχόμενες προκηρύξεις του ΑΣΕΠ. Αν συμβαίνει αυτό τότε συνεπάγεται για μένα ένα extra κόστος που αυτή τη στιγμή και λόγω της κατάστασης δεν είναι αμελητέο αλλά και επιπλέον χρόνος διαβάσματος από αυτό που αρχικά είχα υπολογίσει ... Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;


Καλημέρα σας. Κι εγώ συμφωνώ με την Marilena79. Καλύτερα να διαθέτετε το μείζον παρά το έλασσον. Κανείς δεν μπορεί να σας πει με βεβαιότητα το περιεχόμενο μιας μελλοντικής προκήρυξης και είναι γεγονός ότι πολλές (ίσως και οι πιο ενδιαφέρουσες) ζητούν πιστοποίηση στις επιπλέον ενότητες. Η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σας αλλά η σχέση κόστους/οφέλους υποδεικνύει την εναλλακτική που σας προτείνω.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες