quiz : ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ)

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
ccm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2015 6:58 pm

quiz : ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ)

Δημοσίευσηαπό ccm » Δευ Μάιος 03, 2021 5:17 pm

Ας δούμε ένα παράδειγμα υποψηφίου. Ας εξετάσουμε μια υποθετική πλην όμως ρεαλιστική ακαδημαϊκή και εργασιακή πορεία ενός υποψηφίου.Ας υποθέσουμε επίσης, ότι ο υποψήφιος κάνει αίτηση για μια θέση γραμματέα ΠΕ όπου ο βασικός τίτλος που απαιτείται από την προκήρυξη είναι ‘’οποιοδήποτε πτυχίο ΑΕΙ ‘’ .Στο παράδειγμά μας χρονολογικά συμβαίνουν τα εξής γεγονότα:

Έτος 2000, λήψη απολυτηρίου λυκείου
Έτος 2003 ξεκινά να εργάζεται ως γραμματέας
Έτος 2005 λήψη πτυχίου ΠΕ
Έτος 2010 λήψη δεύτερου πτυχίου ΠΕ
Έτος 2010 αίτηση στον ασεπ ως κάτοχος 2 πτυχίων, δηλώνει τον πιο πρόσφατο βασικό τίτλο(έτους 2010)που απαιτείται από την προκήρυξη ως πρώτο ,αφού και οι δυο τίτλοι που κατέχει απαιτούνται από την προκήρυξη ως βασικοί .

Διαβάστε τα παρακάτω σχετικά αποσπάσματα προκηρύξεων (δεν έχω βρει κάτι άλλο σχετικό )και ψηφίστε.

(...)Η εμπειρία λαμβάνεται υπόψη εφόσον έχει αποκτηθεί στην ημεδαπή ή αλλοδαπή μετά τη λήψη του βασικού τίτλου σπουδών με τον οποίο ο υποψήφιος μετέχει στη διαγωνιστική διαδικασία, σε συνδυασμό πάντοτε με την, κατά περίπτωση, ασφαλιστική κάλυψη.(...)
(…)Επισημάνσεις σχετικά με τον υπολογισμό της εμπειρίας και λοιπές διευκρινίσεις: Ο χρόνος εμπειρίας υπολογίζεται, μετά την απόκτηση του βασικού τίτλου σπουδών που απαιτείται από την προκήρυξη.(...)

Τι πιστεύετε ότι θα συμβεί???
Ψηφίστε!

Α Το ασεπ δεν θα μοριοδοτήσει καθόλου την προϋπηρεσία του υποψηφίου.
Β Το ασεπ θα μοριοδοτήσει ολόκληρη και τα 7 χρόνια προϋπηρεσίας του υποψηφίου.
Γ Το ασεπ θα μοριοδοτήσει μόνο τα 5 χρόνια προϋπηρεσίας του υποψηφίου .
Δ Άλλο-

.

Terminator
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Απρ 04, 2021 2:02 pm

Re: quiz : ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ)

Δημοσίευσηαπό Terminator » Δευ Μάιος 03, 2021 10:26 pm

Εγω θεωρώ οτι θα ισχύσει το Γ.

(Τουλάχιστον έτσι ελπίζω γιατί και εγώ σε παρόμοια κατάσταση είμαι και ελπίζω να ισχύει το Γ.)

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: quiz : ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ)

Δημοσίευσηαπό gery » Τρί Μάιος 04, 2021 12:40 am

Δεν τα έχω κοιτάξει τελευταία... δε με έχουν καλέσει σε β΄φάση για να ξέρω (εννοώ με αυτό το
συνδυασμό που αναφέρεις).
Στην α΄φάση δηλώνεις στον πίνακα προπτυχιακών σπουδών όλα τα πτυχία. Και αυτό
του 2005 και αυτό του 2010. Οπότε προκύπτουν δύο συνδυασμοί :
α) το πτυχίο του 2010 ως πρώτο και του 2005 ως δεύτερο. Τότε κανονικά δε μετράει καμιά
εμπειρία (εννοείται μέχρι το 2010),
β) το πτυχίο του 2005 ως πρώτο και του 2010 ως δεύτερο. Τότε έχει εμπειρία 5 ετών.

Θα επιλεγεί από το σύστημα ο συνδυσμός που δίνει τα περισσότερα μορια (πιθανότατα ο β).
Αν όμως π.χ. το πτυχίο του 2005 το έχει πάρει με 5 και του 2010 με 10 τότε θα επιλεγεί ο α,
καθώς οι 60 μήνες εμπειρία δίνουν 528 μόρια, ενώ από τη διαφορά βαθμολογίας παίρνει 550 μόρια
(απίθανο, αλλά ενδεχόμενο). Άρα η σωστή απάντηση είναι η Δ. (Άλλο)

Νομίζω είναι καλό θέμα για το γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ που ερχεται. Θα μπερδέψει αρκετούς...

stavoulamok
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2021 8:07 pm

Re: quiz : ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ)

Δημοσίευσηαπό stavoulamok » Σάβ Ιούλ 30, 2022 8:42 pm

Καλησπέρα σας, έχω την ίδια απορία και γω.

Σε πρόσφατη προκήρυξη που βγήκαν τα προσωρινά αποτελέσματα έλεγξαν το φάκελο μου και μου μέτρησαν λιγότερη εμπειρία από ότι δήλωσα συναφή με το αντικείμενο.
Δηλαδή: έκανα αίτηση ως ΔΕ (πτυχιο 2009) και βάση της άδεια άσκησης επαγγέλματος που απέκτησα με βάση το πτυχίο από ΤΕ το 2015 η εμπειρία από 84 μήνες που έβαλα ο ΑΣΕΠ μου μέτρησε τους 48, ενώ εργάζομαι περισσότερα χρόνια στο συναφή αντικείμενο εργασίας.

Έχω κάνει ένσταση και περιμένω τα την απάντηση τους.

Γνωρίζει κάποιος πως μετράνε την εμπειρία αν ζητάει η προκήρυξη άδεια άσκησης επαγγέλματος?
Βάση μετά την ημερομηνία κτήσης πτυχίου ή βάση μετά την ημερομηνία κτήσης άδεια άσκησης επαγγέλματος?

nackt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 12:55 pm

Re: quiz : ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ)

Δημοσίευσηαπό nackt » Παρ Αύγ 05, 2022 4:12 pm

stavoulamok έγραψε:Καλησπέρα σας, έχω την ίδια απορία και γω.

Σε πρόσφατη προκήρυξη που βγήκαν τα προσωρινά αποτελέσματα έλεγξαν το φάκελο μου και μου μέτρησαν λιγότερη εμπειρία από ότι δήλωσα συναφή με το αντικείμενο.
Δηλαδή: έκανα αίτηση ως ΔΕ (πτυχιο 2009) και βάση της άδεια άσκησης επαγγέλματος που απέκτησα με βάση το πτυχίο από ΤΕ το 2015 η εμπειρία από 84 μήνες που έβαλα ο ΑΣΕΠ μου μέτρησε τους 48, ενώ εργάζομαι περισσότερα χρόνια στο συναφή αντικείμενο εργασίας.

Έχω κάνει ένσταση και περιμένω τα την απάντηση τους.

Γνωρίζει κάποιος πως μετράνε την εμπειρία αν ζητάει η προκήρυξη άδεια άσκησης επαγγέλματος?
Βάση μετά την ημερομηνία κτήσης πτυχίου ή βάση μετά την ημερομηνία κτήσης άδεια άσκησης επαγγέλματος?



Επιβεβαιωμενο η εμπειρία μετράει μετά την απόκτηση της ασκήσεως επαγγέλματος για τις θέσεις που την έχουν ως απαιτούμενο.
Γίνεται δλδ στην ίδια προκήρυξη να δηλώσεις θέσεις που την έχουν απαιτούμενο προσόν και θέσεις που δεν την έχουν. Στη μία περίπτωση αρχίζεις και μετράς από τότε που την έλαβες και στην άλλη περίπτωση από τότε που έλαβες τον απαιτούμενο τίτλο σπουδών.

stavoulamok
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2021 8:07 pm

Re: quiz : ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ)

Δημοσίευσηαπό stavoulamok » Σάβ Αύγ 06, 2022 11:50 am

Ευχαριστώ πολύ. Είστε πολύ κατατοπιστικός.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες