Μη συναφές μεταπτυχιακό

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
tzelpida
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2021 12:04 pm

Μη συναφές μεταπτυχιακό

Δημοσίευσηαπό tzelpida » Σάβ Μαρ 27, 2021 2:25 pm

Καλημέρα σε όλους,
σκέφτομαι να ακολουθήσω ένα μη συναφές με το πτυχίο μου μεταπτυχιακό, καθαρά από ενδιαφέρον, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν αναγνωρίζεται από ΑΣΕΠ. Να σημειώσω ότι είναι δεύτερο μεταπτυχιακό. Θα μου χρησιμεύσει σε διαγωνισμούς δημοσίου;
Ελπίδα

evrialon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2020 10:12 pm

Re: Μη συναφές μεταπτυχιακό

Δημοσίευσηαπό evrialon » Σάβ Μαρ 27, 2021 6:45 pm

Ναι, θα πάρεις επιπλέον 30 μόρια.

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Μη συναφές μεταπτυχιακό

Δημοσίευσηαπό gery » Σάβ Μαρ 27, 2021 10:14 pm

tzelpida έγραψε:Καλημέρα σε όλους,
σκέφτομαι να ακολουθήσω ένα μη συναφές με το πτυχίο μου μεταπτυχιακό, καθαρά από ενδιαφέρον, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν αναγνωρίζεται από ΑΣΕΠ. Να σημειώσω ότι είναι δεύτερο μεταπτυχιακό. Θα μου χρησιμεύσει σε διαγωνισμούς δημοσίου;
Ελπίδα


Στις 15 Μαίου τίθεται σε ισχύ ο νέος νόμος προσλήψεων για το ασεπ. Μπορείς να δεις τη συζητηση
στο παρακάτω σύνδεσμο

viewtopic.php?f=7&t=22472&start=45

Δεν το θυμάμαι με ακρίβεια, άλλωστε δεν είναι άμεσο...διάβασέ το και γράψε μας...
νομίζω πάντως πως τα μη συναφή πλέον δε μετράνε...και καθώς έχεις συναφές μεταπτυχιακό,
η καλύτερη λύση θα ήταν να επιδιώξεις ένα συναφές διδακτορικό...Βέβαια δεν κάνει κακό να ασχολείται κανείς
και με άλλα θέματα... ίσως θα μπορούσες να συνδιάσεις το νέο μεταπτυχιακό με το διδακτορικό...
ώστε κερδίσεις από εκεί τη συνάφεια...

διάβασε το νόμο και γράψε αν τα λέω καλά...

tzelpida
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2021 12:04 pm

Re: Μη συναφές μεταπτυχιακό

Δημοσίευσηαπό tzelpida » Δευ Μαρ 29, 2021 11:16 am

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Να σας πω τι κατάλαβα, μοριοδοτείται ο δεύτερος μεταπτυχιακός τίτλος

"Σε περίπτωση ύπαρξης περισσοτέρων του ενός διδακτορικών διπλωµάτων ή/και µεταπτυχιακών τίτλων που αναφέρονται ως αποδεκτοί στην προκήρυξη ή/και ενιαίου και αδιάσπαστου τίτλου σπουδών µεταπτυχιακού επιπέδου (integrated master), βαθµολογείται επιπλέον ένας µόνο εξ αυτών των τίτλων και εάν πρόκειται για µη οµοιόβαθµους τίτλους, βαθµολογείται ο υψηλότερος εξ αυτών, λαµβάνοντας σε κάθε περίπτωση το ήµισυ
των µονάδων που αντιστοιχούν στον οικείο τίτλο σπουδών"


αλλά δεν υπάρχει αναφορά για τους μη συναφείς άρα συνεχίζω να μην έχω ξεκάθαρη άποψη.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες