Απόδειξη προϋπηρεσίας για ΤΕ πληροφορικης

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Alexandrosg84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Απόδειξη προϋπηρεσίας για ΤΕ πληροφορικης

Δημοσίευσηαπό Alexandrosg84 » Δευ Αύγ 17, 2020 9:56 pm

Καταρχάς καλησπέρα, θα ήθελα να αν μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία, έχω σκοπό να κάνω τα χαρτιά μου για την προκήρυξη 6Κ/2020. Δεν ζητάει προϋπηρεσία, αλλά είχα δουλέψει 5 μήνες μέσω κοινωφελους στο τμήμα ηλεκτρονικής διακυβέρνησης της περιφέρειας μου. Όταν τσέκαρα τα ένσημα μου μέσω εφκα ειδα ότι με είχαν περασμένο με κωδικό 431100. Από ότι έλεγξα είναι χειριστής μηχανήματος εισαγωγής δεδομένων. Μπορεί να θεωρηθεί ως προϋπηρεσία για θέση ΤΕ πληροφορικής; ή να μην τα δοκιμάσω καν να βάλω αυτούς τους 5 μήνες για να μην βγει άκυρη η αίτηση;

Ευχαριστώ για 5ην βοήθεια εκ των προτερων

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Απόδειξη προϋπηρεσίας για ΤΕ πληροφορικης

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Τρί Αύγ 18, 2020 7:31 pm

Alexandrosg84 έγραψε:Καταρχάς καλησπέρα, θα ήθελα να αν μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία, έχω σκοπό να κάνω τα χαρτιά μου για την προκήρυξη 6Κ/2020. Δεν ζητάει προϋπηρεσία, αλλά είχα δουλέψει 5 μήνες μέσω κοινωφελους στο τμήμα ηλεκτρονικής διακυβέρνησης της περιφέρειας μου. Όταν τσέκαρα τα ένσημα μου μέσω εφκα ειδα ότι με είχαν περασμένο με κωδικό 431100. Από ότι έλεγξα είναι χειριστής μηχανήματος εισαγωγής δεδομένων. Μπορεί να θεωρηθεί ως προϋπηρεσία για θέση ΤΕ πληροφορικής; ή να μην τα δοκιμάσω καν να βάλω αυτούς τους 5 μήνες για να μην βγει άκυρη η αίτηση;

Ευχαριστώ για 5ην βοήθεια εκ των προτερων

Καλησπέρα!

Δυστυχώς δε γνωρίζω να σου απαντήσω σχετικά με το αν η συγκεκριμένη προϋπηρεσία θα πιαστεί ως συναφής του κλάδου που κάνεις αίτηση προκειμένου αυτή να μοριοδοτηθεί, σίγουρα όμως δεν υπάρχει περίπτωση ακύρωσης της αίτησής σου αν την συμπεριλάβεις. Το ΑΣΕΠ αν σε καλέσει να καταθέσεις δικαιολογητικά και κρίνει ότι τελικά αυτή η προϋπηρεσία δεν είναι συναφής, τότε απλά θα αφαιρέσει αυτά τα μόρια της προϋπηρεσίας που έχουν υπολογιστεί αυτόματα από το σύστημα. Σε καμία περίπτωση όμως δε θα ακυρωθείς. Οι μόνοι λόγοι απόρριψης είναι αν δεν πληρώσεις το παράβολο, αν δεν έχεις τον απαιτούμενο τίτλο σπουδών που ζητάει η προκήρυξη και αν δεν έχεις τα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα που ζητούνται στη συγκεκριμένη θέση. Για όλα τα υπόλοιπα, πχ ξένες γλώσσες, μεταπτυχιακά, προϋπηρεσία κτλ, ΑΝ δεν ζητούνται ως απαραίτητα πρόσθετα προσόντα, τότε απλά αφαιρούνται τα μόρια τους αν έχουν δηλωθεί λάθος στην αίτηση.

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!

Alexandrosg84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Alexandrosg84 » Τρί Αύγ 18, 2020 10:55 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μου λύσατε όλες τις απορίες με συνοπτικές διαδικασίες :) ευχαριστώ πολύ και πάλι.

luke1994
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό luke1994 » Τετ Αύγ 19, 2020 2:02 am

Epanouir έγραψε:Καλησπέρα!

Δυστυχώς δε γνωρίζω να σου απαντήσω σχετικά με το αν η συγκεκριμένη προϋπηρεσία θα πιαστεί ως συναφής του κλάδου που κάνεις αίτηση προκειμένου αυτή να μοριοδοτηθεί, σίγουρα όμως δεν υπάρχει περίπτωση ακύρωσης της αίτησής σου αν την συμπεριλάβεις. Το ΑΣΕΠ αν σε καλέσει να καταθέσεις δικαιολογητικά και κρίνει ότι τελικά αυτή η προϋπηρεσία δεν είναι συναφής, τότε απλά θα αφαιρέσει αυτά τα μόρια της προϋπηρεσίας που έχουν υπολογιστεί αυτόματα από το σύστημα. Σε καμία περίπτωση όμως δε θα ακυρωθείς. Οι μόνοι λόγοι απόρριψης είναι αν δεν πληρώσεις το παράβολο, αν δεν έχεις τον απαιτούμενο τίτλο σπουδών που ζητάει η προκήρυξη και αν δεν έχεις τα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα που ζητούνται στη συγκεκριμένη θέση. Για όλα τα υπόλοιπα, πχ ξένες γλώσσες, μεταπτυχιακά, προϋπηρεσία κτλ, ΑΝ δεν ζητούνται ως απαραίτητα πρόσθετα προσόντα, τότε απλά αφαιρούνται τα μόρια τους αν έχουν δηλωθεί λάθος στην αίτηση.

Καλησπερα και από εμένα εάν κανεις πχ σε σε διαφορετικούς κωδικους θέσεων δλδ πληροφορικής και ηλεκτρονικός αλλά πχ στην μια από τις δυο έχεις μη απαιτούμενο τίτλο ακυρώνεται ο κωδικός ή όλη αίτηση;

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Τετ Αύγ 19, 2020 12:26 pm

luke1994 έγραψε:
Epanouir έγραψε:Καλησπέρα!

Καλησπερα και από εμένα εάν κανεις πχ σε σε διαφορετικούς κωδικους θέσεων δλδ πληροφορικής και ηλεκτρονικός αλλά πχ στην μια από τις δυο έχεις μη απαιτούμενο τίτλο ακυρώνεται ο κωδικός ή όλη αίτηση;

Καλησπέρα,

Δε γνωρίζω να απαντήσω με 100% σιγουριά, αλλά με βάση τη λογική θα ακυρωθεί μόνο ο συγκεκριμένος κωδικός θέσης για τον οποίο δεν πληροίς τα απαιτούμενα προσόντα, όχι όλη η αίτηση. Για μεγαλύτερη σιγουριά όμως, θα σε συμβούλευα να επικοινωνήσεις και με το ΑΣΕΠ ή με κάποιον που έχει βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση. Μακάρι να βρεθεί και κάποιος άλλος από εδώ στο forum που να γνωρίζει και να σου απαντήσει.

Καλή συνέχεια!

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης