Λαθος με την δηλωση της ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
xrisaki23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2018 12:35 am

Λαθος με την δηλωση της ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό xrisaki23 » Πέμ Αύγ 13, 2020 10:12 pm

Καλησπέρα, λοιπόν έχουμε κάνει την εξής βλακείααα και έχω κατα αγχωθεί...τωρα στην προκήρυξη για την κοινωφελή του οαεδ, έφτιαξα την αίτηση στην μαμά μου και την πήραν!Στο σημείο που ρωτούσε η αίτηση αν είστε έγγαμος ή άγαμος η μαμά μου επέμενε να βάλουμε άγαμος. Όμως οι γονείς μου είναι εν διαστάσει εδώ και χρόνια! Λέει ότι φαίνεται στις φορολογικές τους δηλώσεις ότι είναι εν διαστάσει, όμως προφανώς στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Υπάρχει πιθανότητα να την κόψουν τελικά γι αυτόν τον λόγο; :(

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

Re: Λαθος με την δηλωση της ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Παρ Αύγ 14, 2020 11:47 pm

xrisaki23 έγραψε:Καλησπέρα, λοιπόν έχουμε κάνει την εξής βλακείααα και έχω κατα αγχωθεί...τωρα στην προκήρυξη για την κοινωφελή του οαεδ, έφτιαξα την αίτηση στην μαμά μου και την πήραν!Στο σημείο που ρωτούσε η αίτηση αν είστε έγγαμος ή άγαμος η μαμά μου επέμενε να βάλουμε άγαμος. Όμως οι γονείς μου είναι εν διαστάσει εδώ και χρόνια! Λέει ότι φαίνεται στις φορολογικές τους δηλώσεις ότι είναι εν διαστάσει, όμως προφανώς στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Υπάρχει πιθανότητα να την κόψουν τελικά γι αυτόν τον λόγο; :(


Καλησπέρα και συγχαρητήρια στη μητέρα σου! Καλή αρχή να έχει!

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό να κόψουν κάποιον επειδή δήλωσε λάθος οικογενειακή κατάσταση. Εξάλλου το αν κάποιος είναι παντρεμένος ή όχι δε νομίζω ότι επηρεάζει κάπως τα μόρια του ή την κατάταξή του εν γένει. Άρα νομίζω πως άδικα αγχώνεσαι.

Το μόνο που θα ήθελα να σου επισημάνω για να το γνωρίζεις σε κάποια πιθανή μελλοντική αίτηση είναι πως άγαμος θεωρείται μόνο κάποιος που δεν έχει παντρευτεί ποτέ στη ζωή του. Άπαξ και παντρευτείς, τότε ακόμα και να χωρίσεις, να είσαι σε διάσταση ή να χηρεύσεις δε θεωρείσαι ποτέ ξανά άγαμος. Θα είσαι έγγαμος αν παντρευτείς, διαζευγμένος αν πάρεις διαζύγιο ή χήρος/α αν χηρεύσεις, σε καμία περίπτωση όμως άγαμος.

Ελπίζω να σε βοήθησα! Καλή συνέχεια!

xrisaki23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2018 12:35 am

Re: Λαθος με την δηλωση της ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό xrisaki23 » Δευ Αύγ 17, 2020 6:50 pm

Epanouir έγραψε:
Καλησπέρα και συγχαρητήρια στη μητέρα σου! Καλή αρχή να έχει!

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό να κόψουν κάποιον επειδή δήλωσε λάθος οικογενειακή κατάσταση. Εξάλλου το αν κάποιος είναι παντρεμένος ή όχι δε νομίζω ότι επηρεάζει κάπως τα μόρια του ή την κατάταξή του εν γένει. Άρα νομίζω πως άδικα αγχώνεσαι.

Το μόνο που θα ήθελα να σου επισημάνω για να το γνωρίζεις σε κάποια πιθανή μελλοντική αίτηση είναι πως άγαμος θεωρείται μόνο κάποιος που δεν έχει παντρευτεί ποτέ στη ζωή του. Άπαξ και παντρευτείς, τότε ακόμα και να χωρίσεις, να είσαι σε διάσταση ή να χηρεύσεις δε θεωρείσαι ποτέ ξανά άγαμος. Θα είσαι έγγαμος αν παντρευτείς, διαζευγμένος αν πάρεις διαζύγιο ή χήρος/α αν χηρεύσεις, σε καμία περίπτωση όμως άγαμος.

Ελπίζω να σε βοήθησα! Καλή συνέχεια!


Σε ευχαριστώ πολύ!!! Πράγματι δεν έχει επηρεάσει τα μόρια της!! Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να το ζητάνε τότε, άσε που ως κοινωνική λειτουργός εκνευρίστηκα που έχουμε 2020 και ακόμη μόνο αυτές τις 2 κατηγορίες βλέπω να υπάρχουν ως επιλογή (πράγματι ισχύει αυτό που λες για τον διαχωρισμό, αλλά μεγάλο κορίτσι είναι έβαλα ό,τι ήθελε εκείνη :P ) Μακάρια να αγχώνομαι άδικα!!


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες