Διορισμός από λάθος ασεπ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Imike
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Διορισμός από λάθος ασεπ

Δημοσίευσηαπό Imike » Τετ Αύγ 12, 2020 12:01 am

Καλημέρα σας. Ερώτηση αν γνωρίζει κανείς. Κάνω 4 προκυρηξεις ταυτόχρονα. Διορίζομαι σ αυτήν που βγήκαν πρώτα τα αποτέλεσματα. Βγαίνουν μετα από 1 χρόνο οι υπόλοιπες στις οποίες πάλι διοριστεος. Αρνουμαι τις θέσεις, λόγω βολεματος στην 1η αν και οι μετέπειτα καλύτερες. Διαπιστώνω τυχαία μετά από 2+ χρόνια ότι διορίστηκα με λάθος μορια, έχοντας γίνει πλημμελης έλεγχος από ασεπ. Αρχίζω να φοβάμαι για την θέση μου λόγω παράλειψης ενός υπαλλήλου του ασεπ και τρελαίνομαι γτ γι αυτό το λάθος άφησα θέσεις καλύτερες και σωστά διορισμένος σ αυτές. Θέλω να φύγω από την καλπικη θέση και να διεκδικήσω τις νόμιμες. Υπάρχει τρόπος;

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Διορισμός από λάθος ασεπ

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Τετ Αύγ 12, 2020 4:37 pm

Γεια σου ,λογικα αφου αρνηθηκες τις επόμενες ,διορίστηκαν πλεον άλλοι. Κριμα παντως!

Imike
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Imike » Τετ Αύγ 12, 2020 6:15 pm

Μάλλον χρειάζομαι εναν καλό δικηγόρο, αλλά είναι κρίμα να κατά πατούν την αξιοκρατία και να χάνουν τις θέσεις τους άλλοι, εξαιτίας της παράβασης καθήκοντος που διαπράττουν. Παιδιά συμβουλή για να μην την πάτησετε σαν εμένα. Όταν βγαίνουν οι πίνακες διοριστέων κάντε αντιπαραβολη εκ νέου τα μορια σας για να γλιτώσετε μεγάλη ταλαιπωρία και ψυχική οδύνη. Αν κάποιος γνωρίζει ή έχει ιδέα τι μπορώ να πράξω ας μου πει. Ευχαριστω

BILLY.T
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό BILLY.T » Πέμ Αύγ 13, 2020 10:24 pm

[quote="Imike"]Μάλλον χρειάζομαι εναν καλό δικηγόρο, αλλά είναι κρίμα να κατά πατούν την αξιοκρατία και να χάνουν τις θέσεις τους άλλοι, εξαιτίας της παράβασης καθήκοντος που διαπράττουν. Παιδιά συμβουλή για να μην την πάτησετε σαν εμένα. Όταν βγαίνουν οι πίνακες διοριστέων κάντε αντιπαραβολη εκ νέου τα μορια σας για να γλιτώσετε μεγάλη ταλαιπωρία και ψυχική οδύνη. Αν κάποιος γνωρίζει ή έχει ιδέα τι μπορώ να πράξω ας μου πει. Ευχαριστω[/quote]

να σε ρωτησω κατι τι ειναι η αντιπαραβολη και πως γινεται ?

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό knts » Παρ Αύγ 14, 2020 1:48 am

Imike έγραψε:Μάλλον χρειάζομαι εναν καλό δικηγόρο, αλλά είναι κρίμα να κατά πατούν την αξιοκρατία και να χάνουν τις θέσεις τους άλλοι, εξαιτίας της παράβασης καθήκοντος που διαπράττουν. Παιδιά συμβουλή για να μην την πάτησετε σαν εμένα. Όταν βγαίνουν οι πίνακες διοριστέων κάντε αντιπαραβολη εκ νέου τα μορια σας για να γλιτώσετε μεγάλη ταλαιπωρία και ψυχική οδύνη. Αν κάποιος γνωρίζει ή έχει ιδέα τι μπορώ να πράξω ας μου πει. Ευχαριστω

Γιατί το σκαλίζεις χριστιανέ μου; Μόνο εσένα βασανίζει η σκέψη αυτή, το ΑΣΕΠ καθόλου, ειδικά μετά από 2+ χρόνια.
Πίστεψέ με δεν θα ασχοληθεί κανείς με το θέμα αυτό, ειδικά δε το ΑΣΕΠ που έκανε το λάθος. Εσύ δεν ευθύνεσαι σε κάτι. Ας πρόσεχαν στο ΑΣΕΠ. Καλή συνέχεια και σταμάτα να βασανίζεσαι τόσο.

gery
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό gery » Σάβ Αύγ 15, 2020 8:47 am

Εκτός από το Ασεπ γίνεται έλεγχος και στην υπηρεσία που προσλαμβάνεται κανείς.
Εκεί νομίζω είναι το θέμα. Όταν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά πρόσληψης για
έλεγχο. Εκεί υπάρχει περίπτωση να μην εντοπίστηκε το λάθος και να βρεθεί αργότερα ;

Imike
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Imike » Σάβ Αύγ 15, 2020 12:55 pm

Αυτό με ανήσυχει περισσότερο, γιατί να γίνεις και κερατάς και δαρμένος, χωρίς να μπορείς να δικαιωθείς γι αυτά που έχασες; Όχι πεστε μου έχετε ακούσει ποτέ τέτοια περίπτωση σαν την δικιά μου; Που σκέφτεται ο ίδιος ο διορισμένος να κινηθεί δικαστικά κατά του εαυτού του; Αν μη τι άλλο θα είναι μια πιλοτική δική πιστεύω αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ο χρόνος που πέρασε μπορεί να κάνει την λήψη της αγωγής απαράδεκτη από την δικαιοσύνη.

gery
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό gery » Σάβ Αύγ 15, 2020 10:07 pm

Θα έλεγα πως κοιτάζει κανείς στο μέλλον.
Αφού έχεις συμπληρώσει 2 χρόνια υπηρεσία είσαι μόνιμος.
Θα έλεγα πως μια καλή ιδέα θα ήταν να ζητήσεις μετάθεση μέσω κινητικότητας
σε κάποια από τις θέσεις που αρνήθηκες. (Δε ξέρω τη διαδικασία.) Είναι κενές ακόμη ;

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Αύγ 17, 2020 1:38 am

gery έγραψε:Εκτός από το Ασεπ γίνεται έλεγχος και στην υπηρεσία που προσλαμβάνεται κανείς.
έλεγχο. Εκεί υπάρχει περίπτωση να μην εντοπίστηκε το λάθος και να βρεθεί αργότερα ;

Ο φορέας/υπηρεσία δεν επανελεγχει τα μόρια του διοριστεου! Δεν έχει αρμοδιότητα να ελέγξει αν μοριοδοτηθηκσν σωστά τα προσόντα του διοριστεου, ελέγχει μόνο εάν είναι γνήσια.

gery
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό gery » Δευ Αύγ 17, 2020 3:22 pm

knts έγραψε:
gery έγραψε:Εκτός από το Ασεπ γίνεται έλεγχος και στην υπηρεσία που προσλαμβάνεται κανείς.

Ο φορέας/υπηρεσία δεν επανελεγχει τα μόρια του διοριστεου! Δεν έχει αρμοδιότητα να ελέγξει αν μοριοδοτηθηκσν σωστά τα προσόντα του διοριστεου, ελέγχει μόνο εάν είναι γνήσια.

Σωστά. Αλλά έχει επαφή με το ασεπ, ιδίως για να δει ποια έγραφα θα ελέγξει.
Μπορεί κάποιος να καταθέσει και άλλα ισοδύναμα έγγραφα. Οι φορείς συνηθώς
παρακαλούν να κατατίθενται αυτά που είχαν σταλεί στο ασεπ... διαφορετικά
λένε καθυστερει η διαδικασία....

Άρα λοιπόν εδώ , στην περίπτωση του φίλου μας που βασανίζεται , ήδη θα υπήρξε
κάποια επικοινωνία του ασεπ με το φορέα και θα βρήκαν πως όλα ήταν εντάξει.

Το θέμα είναι όμως αν κατά τον έλεγχο διαπιστωθεί κάποια ανακολουθία, π.χ.
κάποιος έχει καταθέσει ένα δίπλωμα για άριστη γνώση αγγλικών, ενώ αντιστοιχεί κανονικά
σε πολύ καλή γνώση... και κατά τον έλεγχο διαπιστώνεται από το φορέα
και το ασεπ σε επικοινωνία πως έχει βαθμολογηθεί λάθος, εδώ 20 μόρια παραπάνω...
τι γίνεται ; Δεν μπορούν να τον έχουν σε ομηρία στη συνεχεια...να σκέφτεται
πως κάποτε ... κάποιος ... μπορεί να βρει το λάθος και να δημιουργηθεί πρόβλημα...
Στο κάτω-κάτω είχαν τόσες ευκαιρίες να το διορθώσουν...προσωρινά...οριστικά...
έλεγχος στο φορέα...

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 1 επισκέπτης