Αποδειξη προυπηρεσιας

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Παρ Αύγ 07, 2020 4:31 pm

Γεια σας,θα ηθελα να μου πει καποιος πως ζηταω απο το εφκα βεβαιωση προυπηρεσιας που να φαινεται του ειδους απασχοληση και ο εργοδοτης . Μπηκα στο συστημα Atlas αλλα γραφει κωδικους και δεν εχει περα απο το 2016.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Παρ Αύγ 07, 2020 8:08 pm

ele-75 έγραψε:Γεια σας,θα ηθελα να μου πει καποιος πως ζηταω απο το εφκα βεβαιωση προυπηρεσιας που να φαινεται του ειδους απασχοληση και ο εργοδοτης . Μπηκα στο συστημα Atlas αλλα γραφει κωδικους και δεν εχει περα απο το 2016.


Πηγαίνεις στο ΙΚΑ της περιοχής σου και ζητάς βεβαίωση προϋπηρεσίας για διαγωνισμό ΑΣΕΠ , επίσης χρειάζεσαι και την καρτέλα βεβαίωσης ενσήμων που την παίρνεις επίσης από το ΙΚΑ.

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Σάβ Αύγ 08, 2020 12:35 am

ele-75 έγραψε:Γεια σας,θα ηθελα να μου πει καποιος πως ζηταω απο το εφκα βεβαιωση προυπηρεσιας που να φαινεται του ειδους απασχοληση και ο εργοδοτης . Μπηκα στο συστημα Atlas αλλα γραφει κωδικους και δεν εχει περα απο το 2016.


Καλησπέρα ele-75!

Θα μπεις στο www.efka.gov.gr και στις "Υπηρεσίες για Ασφαλισμένους" έχει μια επιλογή που λέει "Βεβαίωση για ΑΣΕΠ". Πατάς πάνω εκεί και σε κατευθύνει σε μια σελίδα που σου ζητάει σύνδεση με τους κωδικούς σου taxisnet. Συνδέεσαι με τους κωδικούς σου και μετά σου ζητάει τον ΑΜΚΑ σου. Τον συμπληρώνεις και αυτόν και μετά σε βγάζει σε μια σελίδα με τίτλο "Βεβαίωση για ΑΣΕΠ" και από κάτω γράφει "Πατήστε Εδώ για την εμφάνιση της βεβαίωσης" με τη λέξη "Εδώ" να είναι υπερσύνδεσμος (δηλαδή με μπλε χρώμα και αν πατήσεις πάνω της σε βγάζει σε νέα σελίδα). Πατάς λοιπόν πάνω στη λέξη "Εδώ" και σου βγάζει τη βεβαίωση την οποία μπορείς να εκτυπώσεις ή απλά να την κατεβάσεις στον υπολογιστή σου.

Αν τώρα δεν εμφανίζονται όλα τα ένσημά σου, θα πρέπει να περάσεις από το ΙΚΑ που υπάγεσαι, όπως σου ανέφερε και ο χρήστης dionisis1925 και να κάνεις τη διαδικασία που σου ανέφερε.

Αν χρειαστείς κάτι άλλο, ξαναγράψε μας. Καλή συνέχεια!

askmast
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Δευ Απρ 08, 2019 4:50 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό askmast » Σάβ Αύγ 08, 2020 2:24 pm

Η καρτέλα ενσημων δεν χρειάζεται. Σε ποια προκυρηξη διαβάσατε ότι θέλει καρτέλα; μόνο η βεβαίωση για χρήση ασεπ αρκεί

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Σάβ Αύγ 08, 2020 11:45 pm

Πολυ χρησιμο αυτο που εγραψες Epanouir. Επισης δεν γνωριζα οτι υπαρχει βεβαιωση για ασεπ!
Πιστευω χρειαζονται και τα ενσημα γιατι θα δηλωσω μηνες προυπηρεσιας .

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Σάβ Αύγ 08, 2020 11:55 pm

Μπηκα στο efka.gov.gr και προσπαθησα να το αποθηκευσω αλλα ειναι αρχειο xhtml και ανοιγει μονο με browser και λεει error :cry:

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Κυρ Αύγ 09, 2020 12:05 am

Δεν λεει ακριβως την ειδικοτητα μου αλλα ενα γενικο δραστηριοτητες. Σκεφτομαι οτι δεν θα περασει στο Ασεπ που ζηταει μια συγκεκριμενη ειδικοτητα ,ετσι δεν ειναι? Στην υπηρεσια που ειμαι εχω απασχοληθει τοσα χρονια σε πολλες ειδικοτητες δεν υπαρχει διευκρινηση.

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Κυρ Αύγ 09, 2020 10:52 am

ele-75 έγραψε:Μπηκα στο efka.gov.gr και προσπαθησα να το αποθηκευσω αλλα ειναι αρχειο xhtml και ανοιγει μονο με browser και λεει error :cry:


Πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το Adobe Acrobat Reader στον υπολογιστή σου για να το κατεβάσεις γιατί η βεβαίωση είναι σε αρχείο PDF. Γι' αυτό μάλλον σου βγάζει error. Αν δεν το έχεις εγκατεστημένο, μπορείς πολύ εύκολα να το κατεβάσεις δωρεάν από το ίντερνετ.

Τώρα όσον αφορά την ειδικότητά σου, ξέρω ότι σε περιπτώσεις προκηρύξεων τακτικού προσωπικού ή ΙΔΑΧ, όπου οι αιτήσεις γίνονται ηλεκτρονικά και αποκλειστικά στο site του ΑΣΕΠ, γράφεις στο αντίστοιχο πεδίο "Εμπειρία" της ηλεκτρονικής αίτησης αναλυτικά όλα τα αντικείμενα που απασχολήθηκες καθώς και τις ημερομηνίες απασχόλησης στον κάθε εργοδότη. Σε περίπτωση που είσαι στους επικρατέστερους με βάση τα μόριά σου και σε καλέσουν να καταθέσεις και τα δικαιολογητικά σου, τότε στέλνεις στο ΑΣΕΠ αυτήν τη "Βεβαίωση για ΑΣΕΠ" που σου ανέφερα στο προηγούμενο post.

Αν τώρα κάνεις αίτηση για Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου (ΣΟΧ), όπου καταθέτεις την αίτηση και τα δικαιολογητικά σου απευθείας στον εκάστοτε φορέα, τότε εκεί βάζεις πάλι τη "Βεβαίωση για ΑΣΕΠ" μαζί με μία Υπεύθυνη Δήλωση όπου γράφεις τα χρονικά διαστήματα που απασχολήθηκες στον εκάστοτε εργοδότη καθώς και αναλυτικά τα αντικείμενα εργασίας σου.

Τέλος, σε περίπτωση που ήσουν ασφαλισμένη και εργαζόσουν πριν το 2000, όπου τα ένσημα δεν ήταν μηχανογραφημένα και τα έβαζαν σε καρτέλες, τότε νομίζω ότι δυστυχώς πρέπει να πας στο ΙΚΑ που υπάγεσαι και να τα ζητήσεις από εκεί γιατί δε νομίζω να έχουν περαστεί ηλεκτρονικά στο σύστημα. Επίσης αν είσαι/ήσουν ελεύθερος επαγγελματίας, τότε πάλι αυτά τα ένσημα δεν εμφανίζονται στη "Βεβαίωση για ΑΣΕΠ" (γιατί είναι μόνο για μισθωτούς) και πρέπει να πας στην υπηρεσία Μη Μισθωτών του ΕΦΚΑ στην οποία υπάγεσαι και να ζητήσεις από εκεί βεβαίωση.

Ελπίζω να μην μπερδεύτηκες με όλα αυτά! Αν όμως έχεις μπερδευτεί πάρα πολύ με όλα αυτά που σου έγραψα ή δε νιώθεις ασφαλής και προκειμένου να μη σε φάει το άγχος με τα χαρτιά σου, πήγαινε με την κλασική οδό δηλαδή πήγαινε απευθείας στο ΙΚΑ που υπάγεσαι και να ζητήσεις από εκεί τη βεβαίωση καθώς και να τους ρωτήσεις αν χρειάζεται και κάτι άλλο. Θα ταλαιπωρηθείς λίγο με την αναμονή εκεί, αλλά τουλάχιστον δε θα έχεις το άγχος.

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Τετ Σεπ 02, 2020 9:12 am

Κάτι συμπληρωματικό αλλα αφορα το πτυχιο αγγλικών. Διαλέγω στο Μητρώο Πανεπιστήμιο Μισιγκαν ή Ελληνοαμερικανικη Ενωση στον φορέα έκδοσης?

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Κυρ Μάιος 02, 2021 7:30 am

Μπήκα πάλι στο εκφα και απο 20/11/2020 μετονομάστηκε απο Βεβαίωση για Ασεπ, σε Βεβαίωση Προυπηρεσίας.

elegio
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 20, 2018 1:04 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό elegio » Κυρ Μάιος 02, 2021 6:31 pm

Καλησπέρα σας και Χρόνια πολλά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν το διάστημα της άδειας κύησης και λοχείας κατά τη διάρκεια μιας σύμβασης ορισμένου χρόνου μπορούμε να το συμπεριλάβουμε στους μήνες προϋπηρεσίας σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Η βεβαίωση για το ΑΣΕΠ δεν το συμπεριλαμβάνει και θα ήθελα να ξέρω αν, με δεδομένο ότι η σύμβαση συνεχίζεται και μετά το τέλος της άδειας λοχείας, μπορώ να συμπεριλάβω αυτούς τους μήνες.

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Τρί Ιουν 22, 2021 5:33 pm

Υπάρχει περιορισμός στην ημερομηνία έκδοσης της Βεβαίωσης που θα ανεβασω στο Μητρώο; Γιατι αυτή που έχω είναι εκδομένη 29/4

Brighton
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 8:08 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό Brighton » Παρ Οκτ 22, 2021 2:51 pm

Καλησπέρα,
Στη βεβαίωση προϋπηρεσίας που εκδίδω από το efka.gov.gr γράφει "ΑΔΤ ΑΔΗΛΩΤΟ". Τα υπόλοιπα στοιχεία μου (Ον/μο, ΑΜΚΑ κλπ) εμφανίζονται κανονικά. Θα έχω πρόβλημα με το ΑΣΕΠ; Γνωρίζετε αν και πώς μπορεί να διορθωθεί; Ευχαριστώ πολύ.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό optimus » Παρ Οκτ 22, 2021 7:41 pm

Brighton έγραψε:Καλησπέρα,
Στη βεβαίωση προϋπηρεσίας που εκδίδω από το efka.gov.gr γράφει "ΑΔΤ ΑΔΗΛΩΤΟ". Τα υπόλοιπα στοιχεία μου (Ον/μο, ΑΜΚΑ κλπ) εμφανίζονται κανονικά. Θα έχω πρόβλημα με το ΑΣΕΠ; Γνωρίζετε αν και πώς μπορεί να διορθωθεί; Ευχαριστώ πολύ.


Λέει όμως σίγουρα το ΑΜΚΑ σου. Δε διορθώνεται η ταυτότητα ηλεκτρονικά, θα πρέπει να επισκεφθείς το μητρώο τοπικού υποκαταστήματος ΕΦΚΑ με την ταυτότητά σου, για να σου δηλώσουν/αλλάξουν τον αριθμό. Δυστυχώς απ' οτι φαίνεται, η ταυτότητα, δεν ενημερώνεται αυτόματα από τη διαλειτουργικότητα των συστημάτων.
Πρόβλημα δεν έχεις. Κι εμένα η παλιά μου ταυτότητα αναγράφεται στον ΕΦΚΑ

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Αποδειξη προυπηρεσιας

Δημοσίευσηαπό optimus » Παρ Οκτ 22, 2021 7:44 pm

ele-75 έγραψε:Υπάρχει περιορισμός στην ημερομηνία έκδοσης της Βεβαίωσης που θα ανεβασω στο Μητρώο; Γιατι αυτή που έχω είναι εκδομένη 29/4

Περιορισμός δεν υπάρχει. Απλά είναι προφανές ότι δε μπορείς να αποδείξεις καμία εμπειρία από 29/4 και έπειτα. Αν βέβαια έως τις 29/4, αποδεικνύεις ήδη το μέγιστο των 7 ετών που μοριοδοτείται στο ΑΣΕΠ, δε σου χρειάζονται περισσότερα ένσημα. Αρκεί αυτή η βεβαίωση ..αλλά δεν είναι και τίποτα να την επανεκτυπώσεις με τη σημερινή ημερομηνία, αφού βγαίνει αυτόματα πλέον


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες