ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Epimonos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2020 10:15 am

ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Epimonos » Παρ Ιούλ 24, 2020 2:35 pm

Αγαπητά μέλη βλέπω είστε αρκετά ενήμεροι με θέματα Διορισμού. Καθ ότι νέος εδώ παρακαλώ διαφωτίστε με....

γνωρίζω ότι αφότου διοριστείς σε μόνιμη θέση Δημοσίου, - α θέση- έχεις το δικαίωμα να παραιτηθείς και να αναλάβεις καθήκοντα σε θέση -β θέση- που είχε προκηρυχθεί με άλλο διαγωνισμό ΑΣΕΠ με σειρά προτεραιότητας (μόνιμη επίσης θέση), του οποίου διαγωνισμού τα αποτελέσματα βγήκαν μετά την ανάληψη καθηκόντων του εργαζόμενου στην α θεση.

Η συμμετοχή στους 2 διαγωνισμούς ήταν σχεδόν ταυτόχρονη ενώ και στις 2 συμμετοχές και αιτήσεις ο ενδιαφερόμενος ΔΕΝ κατείχε μόνιμη θέση σε Φορέα ΝΠΔΔ ή ΝΠΙΔ. Διαβάζω σε post εδώ στο forum ότι έχεις το δικαίωμα να παραιτηθείς και χωρίς κυρώσεις και να αναλάβεις στη 2η θέση. Τα post είναι από το 2017, γνωρίζει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!!!

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό gery » Σάβ Ιούλ 25, 2020 11:58 pm

Epimonos έγραψε:Αγαπητά μέλη βλέπω είστε αρκετά ενήμεροι με θέματα Διορισμού. Καθ ότι νέος εδώ παρακαλώ διαφωτίστε με....

γνωρίζω ότι αφότου διοριστείς σε μόνιμη θέση Δημοσίου, - α θέση- έχεις το δικαίωμα να παραιτηθείς και να αναλάβεις καθήκοντα σε θέση -β θέση- που είχε προκηρυχθεί με άλλο διαγωνισμό ΑΣΕΠ με σειρά προτεραιότητας (μόνιμη επίσης θέση), του οποίου διαγωνισμού τα αποτελέσματα βγήκαν μετά την ανάληψη καθηκόντων του εργαζόμενου στην α θεση.

Η συμμετοχή στους 2 διαγωνισμούς ήταν σχεδόν ταυτόχρονη ενώ και στις 2 συμμετοχές και αιτήσεις ο ενδιαφερόμενος ΔΕΝ κατείχε μόνιμη θέση σε Φορέα ΝΠΔΔ ή ΝΠΙΔ. Διαβάζω σε post εδώ στο forum ότι έχεις το δικαίωμα να παραιτηθείς και χωρίς κυρώσεις και να αναλάβεις στη 2η θέση. Τα post είναι από το 2017, γνωρίζει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!!!



Δε χρειάζεται να παραιτηθείς...
Διάβασε τη σχετική εγκύκλιο του υπουργείου εσωτερικών
ΔΙΔΑΔ/Φ.20.26/993/18448
με ημερομηνία 15 Μαίου 2019
με ΘΕΜΑ: «Αυτοδίκαιη παραίτηση υπαλλήλου από την πρώτη θέση σε περίπτωση
αποδοχής διορισμού σε δεύτερη θέση »

Epimonos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2020 10:15 am

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Epimonos » Δευ Ιούλ 27, 2020 12:12 am

Αμεσότητα και εγκυρότητα! Ευχαριστώ πολύ!

antxot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 21, 2020 7:12 pm

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό antxot » Τρί Δεκ 22, 2020 7:30 pm

Μιας που ξαφνικά προέκυψε και σε μένα αυτό το δίλημμα και στον δήμο που είμαι έχω κλείσει χρόνο. Να φανταστώ ότι αν πάω στο υπουργείο που πέρασα χάνω τον χρόνο και έχω πάλι 2 χρόνια δόκιμος;
Επίσης γνωρίζουμε τι διαφορά υπάρχουν στα χρήματα;

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τρί Δεκ 22, 2020 10:13 pm

antxot έγραψε:Μιας που ξαφνικά προέκυψε και σε μένα αυτό το δίλημμα και στον δήμο που είμαι έχω κλείσει χρόνο. Να φανταστώ ότι αν πάω στο υπουργείο που πέρασα χάνω τον χρόνο και έχω πάλι 2 χρόνια δόκιμος;
Επίσης γνωρίζουμε τι διαφορά υπάρχουν στα χρήματα;

Τη μέρα που θα ορκιστείς θα καταθέσεις και αίτηση αναγνώριση δημόσιας προϋπηρεσίας και θα μετράει στο χρόνο αλλαγής ΜΚ. νομίζω έχεις διαφορά τον πρώτο χρόνο στις κρατήσεις

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Δευ Δεκ 28, 2020 8:52 am

Καλημέρα και χρόνια πολλά ,έχω κι εγώ το ίδιο θέμα και σκέφτομαι διάφορα ,ένα είναι αυτό με τις κρατήσεις που αναρωτιέμαι αν θα γίνουν φτου κι απ' την αρχή ή όχι επειδή ήδη τις έχω καταβάλλει κι ένα άλλο που με απασχολεί είναι εάν οι άδειες μου μεταφέρονται ή θα πρέπει να τις καταναλώσω πριν αλλάξω θέση ,ξερει κανείς???

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό optimus » Κυρ Ιαν 03, 2021 12:33 pm

sylviagr15 έγραψε:Καλημέρα και χρόνια πολλά ,έχω κι εγώ το ίδιο θέμα και σκέφτομαι διάφορα ,ένα είναι αυτό με τις κρατήσεις που αναρωτιέμαι αν θα γίνουν φτου κι απ' την αρχή ή όχι επειδή ήδη τις έχω καταβάλλει κι ένα άλλο που με απασχολεί είναι εάν οι άδειες μου μεταφέρονται ή θα πρέπει να τις καταναλώσω πριν αλλάξω θέση ,ξέρει κανείς???


Το έχεις ξαναρωτήσει σε άλλο θέμα και σου είχα απαντήσει. Η άδεια φυσικά και δεν μεταφέρεται, δεν είναι μετάθεση ή απόσπαση. Εάν δεν την πάρεις, τη χάνεις. Στο νέο φορέα ξεκινάς με την άδεια από την αρχή (κανονικά με βεβαίωση του προηγούμενου φορέα εάν την κατανάλωσες όση δικαιούσαι στο έτος).
Για τις κρατήσεις, δεν γνωρίζω. Κάνε ερώτημα στο ΜΤΠΥ

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Κυρ Ιαν 03, 2021 5:17 pm

optimus έγραψε:
sylviagr15 έγραψε:Καλημέρα και χρόνια πολλά ,έχω κι εγώ το ίδιο θέμα και σκέφτομαι διάφορα ,ένα είναι αυτό με τις κρατήσεις που αναρωτιέμαι αν θα γίνουν φτου κι απ' την αρχή ή όχι επειδή ήδη τις έχω καταβάλλει κι ένα άλλο που με απασχολεί είναι εάν οι άδειες μου μεταφέρονται ή θα πρέπει να τις καταναλώσω πριν αλλάξω θέση ,ξέρει κανείς???


Το έχεις ξαναρωτήσει σε άλλο θέμα και σου είχα απαντήσει. Η άδεια φυσικά και δεν μεταφέρεται, δεν είναι μετάθεση ή απόσπαση. Εάν δεν την πάρεις, τη χάνεις. Στο νέο φορέα ξεκινάς με την άδεια από την αρχή (κανονικά με βεβαίωση του προηγούμενου φορέα εάν την κατανάλωσες όση δικαιούσαι στο έτος).
Για τις κρατήσεις, δεν γνωρίζω. Κάνε ερώτημα στο ΜΤΠΥ



Τι εννοείς βρε άνθρωπε "εάν την καταναλώσες" αφού Μ είπες ότι οφείλω να την καταναλώσω αλλιώς την χάνω ...δηλαδή από τις 20-25 μέρες που δικαιούμαι μέσα στο 21 αν τις πάρω όλες μετά στην άλλη δουλειά δεν δικαιούμαι άδεια καθόλου τον υπόλοιπο χρόνο ??πρέπει να πάρω ένα ποσοστό ημερών συγκεκριμένο??κάπου σε έχασα ...sorry

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό optimus » Δευ Ιαν 04, 2021 9:40 pm

sylviagr15 έγραψε:
optimus έγραψε:
sylviagr15 έγραψε:Καλημέρα και χρόνια πολλά ,έχω κι εγώ το ίδιο θέμα και σκέφτομαι διάφορα ,ένα είναι αυτό με τις κρατήσεις που αναρωτιέμαι αν θα γίνουν φτου κι απ' την αρχή ή όχι επειδή ήδη τις έχω καταβάλλει κι ένα άλλο που με απασχολεί είναι εάν οι άδειες μου μεταφέρονται ή θα πρέπει να τις καταναλώσω πριν αλλάξω θέση ,ξέρει κανείς???


Το έχεις ξαναρωτήσει σε άλλο θέμα και σου είχα απαντήσει. Η άδεια φυσικά και δεν μεταφέρεται, δεν είναι μετάθεση ή απόσπαση. Εάν δεν την πάρεις, τη χάνεις. Στο νέο φορέα ξεκινάς με την άδεια από την αρχή (κανονικά με βεβαίωση του προηγούμενου φορέα εάν την κατανάλωσες όση δικαιούσαι στο έτος).
Για τις κρατήσεις, δεν γνωρίζω. Κάνε ερώτημα στο ΜΤΠΥ



Τι εννοείς βρε άνθρωπε "εάν την καταναλώσες" αφού Μ είπες ότι οφείλω να την καταναλώσω αλλιώς την χάνω ...δηλαδή από τις 20-25 μέρες που δικαιούμαι μέσα στο 21 αν τις πάρω όλες μετά στην άλλη δουλειά δεν δικαιούμαι άδεια καθόλου τον υπόλοιπο χρόνο ??πρέπει να πάρω ένα ποσοστό ημερών συγκεκριμένο??κάπου σε έχασα ...sorry


Στη θέση που υπηρετείς τώρα, είσαι μόνιμη και η υπηρεσία δε γνωρίζει ότι εσύ σκέφτεσαι να φύγεις. Που σημαίνει ότι μπορείς να πάρεις τις 20-25 ημέρες που δικαιούσαι (αναλόγως της προϋπηρεσίας που σου εχει αναγνωριστεί στο δημόσιο) ,ΟΛΕΣ μέσα στον Ιανουάριο του 2021 ας πούμε. Αν όμως τις πάρεις όλες στον προηγούμενο φορέα, τότε στο νέο διορισμό δε θα δικαιούσαι καμία ημέρα άδεια για το 2021.
Εάν όμως εσύ φροντίσεις να πάρεις αναλογικά τις ημέρες που δικαιούσαι μέχρι το μήνα που θα παραιτηθείς, τότε στο νέο φορέα θα δικαιούσαι το υπόλοιπο μέχρι τις 25 ημέρες.
Το να πάρει βέβαια κάποιος την άδεια όλη στον πρώτο μήνα, είναι κάτι που απλά άτυπα επιτρέπουν οι υπηρεσίες σε υπαλλήλους ετών. Αν το κάνει δόκιμος, δεν γνωρίζω αν η υπηρεσία μπορεί να επιβάλλει επιστροφή ποσών ως αχρεωστήτως καταβληθέντα για τις επιπλέον ημέρες ή να σου ζητήσει να υπηρετήσεις αμισθί τον πλεονάζοντα χρόνο της άδειας.

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Maryli » Πέμ Μαρ 25, 2021 2:24 pm

optimus έγραψε:
sylviagr15 έγραψε:
optimus έγραψε:
Το έχεις ξαναρωτήσει σε άλλο θέμα και σου είχα απαντήσει. Η άδεια φυσικά και δεν μεταφέρεται, δεν είναι μετάθεση ή απόσπαση. Εάν δεν την πάρεις, τη χάνεις. Στο νέο φορέα ξεκινάς με την άδεια από την αρχή (κανονικά με βεβαίωση του προηγούμενου φορέα εάν την κατανάλωσες όση δικαιούσαι στο έτος).
Για τις κρατήσεις, δεν γνωρίζω. Κάνε ερώτημα στο ΜΤΠΥ



Τι εννοείς βρε άνθρωπε "εάν την καταναλώσες" αφού Μ είπες ότι οφείλω να την καταναλώσω αλλιώς την χάνω ...δηλαδή από τις 20-25 μέρες που δικαιούμαι μέσα στο 21 αν τις πάρω όλες μετά στην άλλη δουλειά δεν δικαιούμαι άδεια καθόλου τον υπόλοιπο χρόνο ??πρέπει να πάρω ένα ποσοστό ημερών συγκεκριμένο??κάπου σε έχασα ...sorry


Στη θέση που υπηρετείς τώρα, είσαι μόνιμη και η υπηρεσία δε γνωρίζει ότι εσύ σκέφτεσαι να φύγεις. Που σημαίνει ότι μπορείς να πάρεις τις 20-25 ημέρες που δικαιούσαι (αναλόγως της προϋπηρεσίας που σου εχει αναγνωριστεί στο δημόσιο) ,ΟΛΕΣ μέσα στον Ιανουάριο του 2021 ας πούμε. Αν όμως τις πάρεις όλες στον προηγούμενο φορέα, τότε στο νέο διορισμό δε θα δικαιούσαι καμία ημέρα άδεια για το 2021.
Εάν όμως εσύ φροντίσεις να πάρεις αναλογικά τις ημέρες που δικαιούσαι μέχρι το μήνα που θα παραιτηθείς, τότε στο νέο φορέα θα δικαιούσαι το υπόλοιπο μέχρι τις 25 ημέρες.
Το να πάρει βέβαια κάποιος την άδεια όλη στον πρώτο μήνα, είναι κάτι που απλά άτυπα επιτρέπουν οι υπηρεσίες σε υπαλλήλους ετών. Αν το κάνει δόκιμος, δεν γνωρίζω αν η υπηρεσία μπορεί να επιβάλλει επιστροφή ποσών ως αχρεωστήτως καταβληθέντα για τις επιπλέον ημέρες ή να σου ζητήσει να υπηρετήσεις αμισθί τον πλεονάζοντα χρόνο της άδειας.


Καλησπέρα κι από μένα, έχω κι γω παρόμοιες απορίες.
Αρχικά είμαι διορισμένη στο δημόσιο και έχω κλείσει και τη διετία πλέον. Θα μου δοθεί η ευκαιρία να πάω στην 8κ από επιλαχόντες που παίρνει έξτρα 100. Αν δεχτώ το διορισμό της 8κ/2017 μπορώ την μέρα ανάληψης να κάνω αίτηση με βεβαίωση απο την προηγούμενη υπηρεσία ότι έχω τόσους μήνες εμπειρίας σωστά; κ να αναγνωριστεί μισθολογικά και βαθμολογικα; Επίσης έχω άδεια και από το 20 που αυτοδίκαια λόγω φόρτου είχε μεταφερθεί στο 21. Π σημαίνει ότι σχετικά κ άδεια να πάρω θα χω σχεδόν ολοκληρη του 21 μέχρι να φύγω. Θα μπορώ αν πάω στην άλλη θεση να κάνω χρήση της άδειάς μου; δηλ επειδή εχω την προυπηρεσια πλεον μπορώ να παρω άδεια κανονικά σ αναλογία μηνών χωρίς να περιμένω να περάσει 1 μήνας; Ευχαριστώ

mea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2021 6:12 pm

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό mea » Πέμ Ιούλ 01, 2021 8:18 pm

καλησπέρα σας,
θα ήθελα να ρωτήσω2 πράγματα.προσληφθηκα επικουρική ΠΕ για 2 χρόνια. είναι δυνατόν να πάρω μόνο 20 μέρες άδεια και για τα 2 χρόνια?

και αν θέλω να παραιτηθώ, δεν έχω ούτε μήνα,ποιά είναι η διαδικασία ?Και μπορώ η θα κινηθούν εναντίον μου?

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Παρ Ιούλ 02, 2021 7:55 pm

mea έγραψε:καλησπέρα σας,
θα ήθελα να ρωτήσω2 πράγματα.προσληφθηκα επικουρική ΠΕ για 2 χρόνια. είναι δυνατόν να πάρω μόνο 20 μέρες άδεια και για τα 2 χρόνια?

και αν θέλω να παραιτηθώ, δεν έχω ούτε μήνα,ποιά είναι η διαδικασία ?Και μπορώ η θα κινηθούν εναντίον μου?


20 μέρες το χρόνο είναι η άδεια και όχι για 2 χρόνια.

Κάνεις αίτηση παραίτησης στο γραφείο προσωπικού δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Δεν μπορεί να κινηθείς κανείς εναντίον σου, από εκεί και πέρα δεν θα μπορείς να συμμετάσχεις σε επόμενη προκήρυξη για επικουρικό προσωπικού για τα επόμενα 2 χρόνια, αυτά τα έχεις υπογράψει όταν έκανες την αίτηση.

mea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2021 6:12 pm

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό mea » Τετ Ιούλ 07, 2021 8:25 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Να είστε καλα.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τετ Αύγ 11, 2021 8:29 am

Γειά σας, πιθανότατα να έχει απαντηθεί αλλά θα ήθελα τα φώτα σας. Εργάζομαι σε ΣΟΧ διετίας στο Δημόσιο. Διορίζομαι σε άλλο υπουργείο - μόνιμη θέση. Από την υπηρεσία μου, το γραφείο προσωπικού μου είπε ότι πηγαίνω 1 ημέρα πριν την πρόσληψή μου να υποβάλλω την παραίτησή μου και μετά υπογράφω στη νέα θέση. Μπορεί η διαδικασία δηλαδή να γίνει αντίστροφα; Πώς ακριβώς πρέπει να κινηθώ;

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τετ Αύγ 11, 2021 12:20 pm

Dimil έγραψε:Γειά σας, πιθανότατα να έχει απαντηθεί αλλά θα ήθελα τα φώτα σας. Εργάζομαι σε ΣΟΧ διετίας στο Δημόσιο. Διορίζομαι σε άλλο υπουργείο - μόνιμη θέση. Από την υπηρεσία μου, το γραφείο προσωπικού μου είπε ότι πηγαίνω 1 ημέρα πριν την πρόσληψή μου να υποβάλλω την παραίτησή μου και μετά υπογράφω στη νέα θέση. Μπορεί η διαδικασία δηλαδή να γίνει αντίστροφα; Πώς ακριβώς πρέπει να κινηθώ;



Αυτό που σου είπε η υπηρεσία σου , πρώτα παραιτείσαι και μετά κάνεις αποδοχή στο νέο διορισμό σου.

Τι αντίστροφα να γίνει δηλαδή ? να κάνεις αποδοχή σε μόνιμη θέση ενώ είσαι ήδη διορισμένος σε ΣΟΧ? :roll: :roll:


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες