ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Dimil » Δευ Αύγ 16, 2021 12:31 am

dionisis1925 έγραψε:
Dimil έγραψε:Γειά σας, πιθανότατα να έχει απαντηθεί αλλά θα ήθελα τα φώτα σας. Εργάζομαι σε ΣΟΧ διετίας στο Δημόσιο. Διορίζομαι σε άλλο υπουργείο - μόνιμη θέση. Από την υπηρεσία μου, το γραφείο προσωπικού μου είπε ότι πηγαίνω 1 ημέρα πριν την πρόσληψή μου να υποβάλλω την παραίτησή μου και μετά υπογράφω στη νέα θέση. Μπορεί η διαδικασία δηλαδή να γίνει αντίστροφα; Πώς ακριβώς πρέπει να κινηθώ;



Αυτό που σου είπε η υπηρεσία σου , πρώτα παραιτείσαι και μετά κάνεις αποδοχή στο νέο διορισμό σου.

Τι αντίστροφα να γίνει δηλαδή ? να κάνεις αποδοχή σε μόνιμη θέση ενώ είσαι ήδη διορισμένος σε ΣΟΧ? :roll: :roll:

Ρωτάω γιατί έχω διαβάσει από αρκετούς εδώ μέσα ότι η υπογραφή διορισμού αυτομάτως σημαίνει την παραίτηση από την παλιά θέση και ότι ενημερώνεται εκείνη την ώρα αη υπηρεσία. Ρωτάω αν ισχυει

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Δευ Αύγ 16, 2021 7:49 pm

Όχι σε ΣΟΧ δεν ισχύει 100%

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Σάβ Αύγ 28, 2021 11:16 am

Dimil έγραψε:
dionisis1925 έγραψε:
Dimil έγραψε:Γειά σας, πιθανότατα να έχει απαντηθεί αλλά θα ήθελα τα φώτα σας. Εργάζομαι σε ΣΟΧ διετίας στο Δημόσιο. Διορίζομαι σε άλλο υπουργείο - μόνιμη θέση. Από την υπηρεσία μου, το γραφείο προσωπικού μου είπε ότι πηγαίνω 1 ημέρα πριν την πρόσληψή μου να υποβάλλω την παραίτησή μου και μετά υπογράφω στη νέα θέση. Μπορεί η διαδικασία δηλαδή να γίνει αντίστροφα; Πώς ακριβώς πρέπει να κινηθώ;



Αυτό που σου είπε η υπηρεσία σου , πρώτα παραιτείσαι και μετά κάνεις αποδοχή στο νέο διορισμό σου.

Τι αντίστροφα να γίνει δηλαδή ? να κάνεις αποδοχή σε μόνιμη θέση ενώ είσαι ήδη διορισμένος σε ΣΟΧ? :roll: :roll:

Ρωτάω γιατί έχω διαβάσει από αρκετούς εδώ μέσα ότι η υπογραφή διορισμού αυτομάτως σημαίνει την παραίτηση από την παλιά θέση και ότι ενημερώνεται εκείνη την ώρα αη υπηρεσία. Ρωτάω αν ισχυει

ισχύει κανονικά το λέει ο ν. 3528/2007 κωδικας δημοσιων υπαλληλων

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Κυρ Αύγ 29, 2021 4:53 pm

Dimil έγραψε:
dionisis1925 έγραψε:
Dimil έγραψε:Γειά σας, πιθανότατα να έχει απαντηθεί αλλά θα ήθελα τα φώτα σας. Εργάζομαι σε ΣΟΧ διετίας στο Δημόσιο. Διορίζομαι σε άλλο υπουργείο - μόνιμη θέση. Από την υπηρεσία μου, το γραφείο προσωπικού μου είπε ότι πηγαίνω 1 ημέρα πριν την πρόσληψή μου να υποβάλλω την παραίτησή μου και μετά υπογράφω στη νέα θέση. Μπορεί η διαδικασία δηλαδή να γίνει αντίστροφα; Πώς ακριβώς πρέπει να κινηθώ;



Αυτό που σου είπε η υπηρεσία σου , πρώτα παραιτείσαι και μετά κάνεις αποδοχή στο νέο διορισμό σου.

Τι αντίστροφα να γίνει δηλαδή ? να κάνεις αποδοχή σε μόνιμη θέση ενώ είσαι ήδη διορισμένος σε ΣΟΧ? :roll: :roll:

Ρωτάω γιατί έχω διαβάσει από αρκετούς εδώ μέσα ότι η υπογραφή διορισμού αυτομάτως σημαίνει την παραίτηση από την παλιά θέση και ότι ενημερώνεται εκείνη την ώρα αη υπηρεσία. Ρωτάω αν ισχυει

Εγώ που ήμουν επίσης με σύμβαση ορισμένου χρόνου παραιτήθηκα κανόνικα και ανέλαβα καθήκοντα στην μόνιμη θέση δύο μέρες μετά . μάλιστα όταν πήγα να παραιτηθώ μου την είπαν ότι τάχα πήγα πολύ αργά και δεν θα προλάβει η παραίτηση να ανέβει στην Εργάνη μέχρι να ορκιστώ . Τελικά δεν υπήρξε κάποιο θέμα

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τρί Σεπ 07, 2021 12:47 pm

theod75 έγραψε:
Dimil έγραψε:
dionisis1925 έγραψε:

Αυτό που σου είπε η υπηρεσία σου , πρώτα παραιτείσαι και μετά κάνεις αποδοχή στο νέο διορισμό σου.

Τι αντίστροφα να γίνει δηλαδή ? να κάνεις αποδοχή σε μόνιμη θέση ενώ είσαι ήδη διορισμένος σε ΣΟΧ? :roll: :roll:

Ρωτάω γιατί έχω διαβάσει από αρκετούς εδώ μέσα ότι η υπογραφή διορισμού αυτομάτως σημαίνει την παραίτηση από την παλιά θέση και ότι ενημερώνεται εκείνη την ώρα αη υπηρεσία. Ρωτάω αν ισχυει

ισχύει κανονικά το λέει ο ν. 3528/2007 κωδικας δημοσιων υπαλληλων


εννοείτε ισχύει ακόμη και για θέσεις ΙΔΟΧ; Θα το ελέγξω ευχαριστώ!

SofiT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2020 9:42 pm

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό SofiT » Τετ Μαρ 16, 2022 2:56 pm

Καλησπέρα, να κάνω και εγώ μια ερώτηση

Αν είσαι διορισμένος σε φορέα ΝΠΔΔ ως τακτικός υπάλληλος και βγει διορισμός από προκήρυξη που είχες κάνει πριν την ορκομωσία σου αλλά σε καλούν ως ΙΔΑΧ, υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή κόλλημα να παραιτηθείς από τη θέση σου την πρώτη ως τακτικός και να αποδεχτείς τη δεύτερη θέση ως υπάλληλος ΙΔΑΧ;

Ο λόγος της αποδοχής θέσεης ΙΔΑΧ αντί τακτικού είναι λόγω του αντικειμένου της θέσης, η θέση ΙΔΑΧ είναι σε φορέα που προτιμώ από αυτή στην οποία έχω διοριστεί ως τακτικός υπάλληλος.

Επίσης αν δε δημιουργεί αυτό πρόβλημα, φαντάζομαι ότι ακολουθείται η διαδικασία των μονίμων και όχι των ΣΟΧ, δηλαδή ορκίζομαι στο νέο φορέα και λύεται αυτοδίκαια η σχέση μου με τον πρώτο φορέα, σωστά;

Και κάτι τελευταίο, πρέπει να ενημερώσω πολύ καιρό πριν (πχ 1 μήνα) το φορέα ΝΠΔΔ στον οποίο ήδη απασχολούμαι ότι θα πάω στον άλλο φορέα για να ετοιμαστούν έγγραφα από το τμήμα ανθρώπινου δυναμικού; Ή μπορώ να το κάνω 2-3 ημέρες πριν φύγω;

Ευχαριστώ

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Παρ Απρ 29, 2022 1:44 pm

Dimil έγραψε:Γειά σας, πιθανότατα να έχει απαντηθεί αλλά θα ήθελα τα φώτα σας. Εργάζομαι σε ΣΟΧ διετίας στο Δημόσιο. Διορίζομαι σε άλλο υπουργείο - μόνιμη θέση. Από την υπηρεσία μου, το γραφείο προσωπικού μου είπε ότι πηγαίνω 1 ημέρα πριν την πρόσληψή μου να υποβάλλω την παραίτησή μου και μετά υπογράφω στη νέα θέση. Μπορεί η διαδικασία δηλαδή να γίνει αντίστροφα; Πώς ακριβώς πρέπει να κινηθώ;

Δεν χρειάζετε να παραιτηθείς. Μόλις ορκισθείς θεωρείται ότι παραιτήσαι από την προηγούμενη εργασία σου. θα τους στείλεις το πρακτικό ορκομοσία σου που είναι και η παραίτηση σου, δεν χρειάζετε να παραιτηθείς πριν ορκισθείς

Officer91
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2022 4:43 pm

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Officer91 » Τρί Αύγ 09, 2022 3:16 pm

Παιδιά καλησπέρα

Να σας ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου.

Είμαι διοριστεος λίγους μήνες. Είμαι και σε άλλη προκήρυξη επιτυχών(αίτηση πριν ορκιστώ στην θέση που βρίσκομαι). Όταν με το καλό μας φωνάξουν στην δεύτερη προκήρυξη όμως έχει πρώτα εκπαίδευση (σχολή) και μετά ορκιζόμαστε . Άρα πρέπει να παραιτηθώ πρώτα για να συνεχίσω στην επόμενη προκήρυξη σωστά ?

SofiT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2020 9:42 pm

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ 5ΕΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό SofiT » Τετ Οκτ 11, 2023 12:50 pm

Officer91 έγραψε:Παιδιά καλησπέρα

Να σας ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου.

Είμαι διοριστεος λίγους μήνες. Είμαι και σε άλλη προκήρυξη επιτυχών(αίτηση πριν ορκιστώ στην θέση που βρίσκομαι). Όταν με το καλό μας φωνάξουν στην δεύτερη προκήρυξη όμως έχει πρώτα εκπαίδευση (σχολή) και μετά ορκιζόμαστε . Άρα πρέπει να παραιτηθώ πρώτα για να συνεχίσω στην επόμενη προκήρυξη σωστά ?


Καλησπέρα, επειδή γνωρίζω περίπτωση που κλήθηκε μετέπειτα σε προκήρυξη, δεν κάνεις παραίτηση, η υπηρεσία σου εκδίδει αυτοδίκαιη λύση της σχέσης σας και την κοινοποιεί στην νέα σου υπηρεσία, αφού εσύ έχεις αποδεχτεί τη θέση στην άλλη προκήρυξη και το γνωστοποίησες στην τρέχουσα υπηρεσία σου. Άρα, εσύ δεν κάνεις τίποτα πέραν του να αποδεχτείς το νέο διορισμό, και έπειτα να το γνωστοποιήσεις στην υπάρχουσα υπηρεσία σου [η οποία ενημερώνεται βέβαια υπηρεσιακά, και από τον φορέα τον καινούργιο στον οποίο αποδέχτηκες τη θέση]


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες