Παραίτηση 2κ/2017

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Chrisbab
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Παραίτηση 2κ/2017

Δημοσίευσηαπό Chrisbab » Κυρ Ιουν 07, 2020 1:34 am

Καλησπέρα σε όλους,

έχω διοριστεί (Ιανουάριος 2020) μέσω αναπλήρωσης με την 2κ/2017 στα δικαστήρια.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια η διαδικασία παραίτησης και πόσο χρόνο διαρκεί;

Ευχαριστώ πολύ!

gery
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Παραίτηση 2κ/2017

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Ιουν 07, 2020 3:41 pm

Chrisbab έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

έχω διοριστεί (Ιανουάριος 2020) μέσω αναπλήρωσης με την 2κ/2017 στα δικαστήρια.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια η διαδικασία παραίτησης και πόσο χρόνο διαρκεί;

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα, δε ξέρω πολλά, ούτε αν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στην περίπτωση σου. Γενικά όμως
(από : Κώδικας Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ)

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β΄
ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ
Άρθρο 148
Παραίτηση
1. Η παραίτηση αποτελεί δικαίωμα του υπαλλήλου και υποβάλλεται εγγράφως. Αίρεση, όρος ή προθεσμία στην αίτηση παραίτησης θεωρούνται ότι δεν έχουν γραφεί.
2. Η παραίτηση θεωρείται ότι δεν έχει υποβληθεί αν κατά την υποβολή της εκκρεμεί ποινική δίωξη για πλημμέλημα από τα αναφερόμενα στην περ. α` της παρ. 1 του άρθρου 8 ή για κακούργημα ή πειθαρχική δίωξη ενώπιον του υπηρεσιακού συμβουλίου για παράπτωμα που μπορεί να επισύρει την ποινή της οριστικής παύσης ή αν η ποινική ή πειθαρχική δίωξη ασκηθεί μέσα σε δύο (2) μήνες από την υποβολή της αίτησης παραίτησης και πριν την αποδοχή της.
Στην περίπτωση άσκησης πειθαρχικής δίωξης μετά την υποβολή αίτησης παραίτησης, εφόσον η πειθαρχική υπόθεση δεν εκδικασθεί σε πρώτο βαθμό εντός έξι (6) μηνών, ο υπάλληλος δικαιούται να υποβάλει νέα αίτηση παραίτησης κατά τους όρους του παρόντος άρθρου.
3. Ο υπάλληλος, που έχει τις υποχρεώσεις του άρθρου 58, δεν έχει δικαίωμα να παραιτηθεί πριν λήξει ο χρόνος που ορίζεται στη διάταξη αυτή.
4. Ο υπάλληλος μέσα σε αποκλειστική προθεσμία ενός (1) μηνός από την υποβολή της αίτησης παραίτησης μπορεί να την ανακαλέσει εγγράφως, εφόσον αυτή δεν έχει γίνει αποδεκτή σύμφωνα με την επόμενη παράγραφο.
5. Η αίτηση παραίτησης γίνεται αποδεκτή με πράξη που εκδίδεται από το Αρμόδιο όργανο και δημοσιεύεται σε περίληψη στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Η υπηρεσία δεν μπορεί να κάνει αποδεκτή την αίτηση παραίτησης πριν από την πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από την υποβολή της. Αν μέσα σε δεκαπέντε (15) ημέρες από την πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από την υποβολή της αίτησης παραίτησης ο υπάλληλος επανέλθει με δεύτερη αίτηση, εμμένοντας στην παραίτηση του, αυτή γίνεται αυτοδικαίως αποδεκτή και λύεται η υπαλληλική σχέση από την ημέρα υποβολής της δεύτερης αίτησης. Η αίτηση παραίτησης θεωρείται ότι έχει γίνει αποδεκτή και λύεται αυτοδικαίως η υπαλληλική σχέση, αν παρέλθει άπρακτη προθεσμία δύο (2) μηνών από την υποβολή της. Για τη λύση της υπαλληλικής σχέσης εκδίδεται διαπιστωτική πράξη, περίληψη της οποίας δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
6. Διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας, που ρυθμίζουν την παραίτηση του υπαλλήλου σε ειδικές περιπτώσεις, διατηρούνται σε ισχύ.

Μπορώ να ρωτήσω ποιος ο λόγος ; Τι σε απογοήτευσε ;

Chrisbab
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Chrisbab » Κυρ Ιουν 07, 2020 11:51 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Αυτό που με απογοήτευσε πιο πολύ από όλα είναι η μη ενασχόληση μου με το αντικείμενο των σπουδών μου και της εμπειρίας μου.
Η προκύρηξη αφορούσε πληροφορικάριους και μόνο αυτό δεν κάνω στην υπηρεσία. :shock:

thes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό thes » Τετ Ιουν 10, 2020 11:51 am

Chrisbab έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Αυτό που με απογοήτευσε πιο πολύ από όλα είναι η μη ενασχόληση μου με το αντικείμενο των σπουδών μου και της εμπειρίας μου.
Η προκύρηξη αφορούσε πληροφορικάριους και μόνο αυτό δεν κάνω στην υπηρεσία. :shock:

Γιατί το επέτρεψες αυτό? Εγώ σου προτείνω να κάνεις λίγο υπομονή και να αρχίζεις να λες κανένα όχι. Είναι συγκεκριμένα αυτά που πρέπει να κάνεις και όχι να αλλάζεις λάμπες (το έχω ακούσει και αυτό).

gery
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό gery » Πέμ Ιουν 11, 2020 12:55 am

thes έγραψε:

Γιατί το επέτρεψες αυτό? Εγώ σου προτείνω να κάνεις λίγο υπομονή και να αρχίζεις να λες κανένα όχι. Είναι συγκεκριμένα αυτά που πρέπει να κάνεις και όχι να αλλάζεις λάμπες (το έχω ακούσει και αυτό).

Και εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια προσπάθεια. Σε κανένα δεν αρέσει να τον κοροϊδεύουν. Η πληροφορική
στα δικαστήρια έχει καθυστερήσει για πολλούς λόγους...Αλλά τώρα μάλλον θα προχωρήσει. Θα σου πρότεινα να
κάνεις μια αναφορά... όχι βέβαια πως θα αλλάξεις μόνος σου τα πράγματα...
Αλλά η παραίτηση έχει κάποιο κόστος. Για 5 χρόνια από τότε που ορκίστηκες δεν μπορείς να κάνεις αίτηση
στο ασεπ. Εκτός αν περιμένεις να διοριστείς με άλλη προκήρυξη.

stillme
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό stillme » Πέμ Ιουν 11, 2020 9:20 am

Δεν ξέρω τις συνθήκες σου, απλά μπήκα να γράψω ότι είμαστε και άλλοι με αυτήν την προκήρυξη και το παλεύουμε. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι Πληροφορικοί στην πόλη που είσαι να μιλήσεις για τους προβληματισμούς σου, πάντως, αξίζει ίσως μία προσπάθεια να ασχοληθείς με το αντικείμενο πριν φύγεις. Υπάρχουμε αρκετοί που προσπαθούμε (αν και υπάρχουν δυστυχώς και άλλοι που δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν τον γραμματέα και δεν εναντιώνονται καθόλου σε αυτό).

Αν είσαι υπό τον Άρειο Πάγο, νομίζω με το ΟΣΔΔΥ-ΠΠ σιγά-σιγά έχουν αρχίσει να κινούνται πράγματα. Αν είσαι σε Διοικητικό, επίσης προχωράνε αλλαγές. Θέλω να πω ότι διαφαίνονται αλλαγές στον ορίζοντα μέσα στα επόμενα χρόνια. Το βασικό είναι ως τότε να διεκδικούμε το αντικείμενό μας και να μην δεχόμαστε ανεμπόδιστα να μας κάνουν γραμματείς (για παράδειγμα, πολλοί κάνουν τον γραμματέα χωρίς καν Πράξη, επομένως επισήμως δεν φαίνεται πουθενά).

Τώρα, αν για τους δικούς σου λόγους θέλεις απλά να φύγεις και να πας κάπου αλλού, νομίζω ότι απλά δηλώνεις παραίτηση, δεν αργεί πολύ. Επίσης, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία, αλλά γενικά όσο συνεχίζεις να δουλεύεις ισχύει το όριο της 5ετίας για συμμετοχή σε νέο ΑΣΕΠ. Αν παραιτηθείς νομίζω από την άλλη μέρα μπορείς να κάνεις χαρτιά κανονικά.

Εύχομαι το καλύτερο για σένα. (Προσωπικά βέβαια λυπάμαι να χάνω συναδέλφους Πληροφορικής - δεν είμαστε και πολλοί!)

Chrisbab
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Chrisbab » Πέμ Ιουν 11, 2020 12:01 pm

gery έγραψε:
thes έγραψε:

Και εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια προσπάθεια. Σε κανένα δεν αρέσει να τον κοροϊδεύουν. Η πληροφορική
στα δικαστήρια έχει καθυστερήσει για πολλούς λόγους...Αλλά τώρα μάλλον θα προχωρήσει. Θα σου πρότεινα να
κάνεις μια αναφορά... όχι βέβαια πως θα αλλάξεις μόνος σου τα πράγματα...
Αλλά η παραίτηση έχει κάποιο κόστος. Για 5 χρόνια από τότε που ορκίστηκες δεν μπορείς να κάνεις αίτηση
στο ασεπ. Εκτός αν περιμένεις να διοριστείς με άλλη προκήρυξη.

Όχι δεν περιμένω διορισμό από κάποια άλλη προκύρηξη, σκέφτομαι την επιστροφή μου στον ιδιωτικό τομέα.
Η αλήθεια είναι ότι βρίσκομαι σε μεγάλο δίλλημα και σκέφτομαι πως ίσως θα πρέπει να κάνω λίγη υπομονή ακόμη.

Όντως από τις πληροφορίες που έχω θα ξεκινήσει σιγά σιγά ο ερχομός νέας τεχνολογίας στα δικαστήρια (ψηφ. υπογραφές, emails, solon), δεν ξέρω όμως αν πραγματικά θα αλλάξει κάτι από την στιγμή που οι υπεύθυνοι των υπηρεσιών (εισαγγελείς, προιστάμενοι γραμματείς), οι οποίοι μας αναθέτουνε τις αρμοδιότητες μας, δεν έχουνε κάποια σχέση με το αντικείμενο της πληροφορικής.

Πραγματικά δεν θέλω να καταλήξουμε εμείς οι πληροφορικάριοι, κουβαλητές δικογραφιών και δακτυλογράφοι, καθώς έχουμε πολλά άλλα πιο σημαντικά να προσφέρουμε για να διευκολύνουμε και την εργασία των υπολοίπων. Θα πρέπει επιτέλους να αντιληφθούνε ποια είναι η δουλειά μας.
gery και thes , δεν ξέρω ποια είναι η άποψη σας και αν πραγματικά είστε αισιόδοξοι.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

Chrisbab
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Chrisbab » Πέμ Ιουν 11, 2020 2:11 pm

stillme έγραψε:Δεν ξέρω τις συνθήκες σου, απλά μπήκα να γράψω ότι είμαστε και άλλοι με αυτήν την προκήρυξη και το παλεύουμε. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι Πληροφορικοί στην πόλη που είσαι να μιλήσεις για τους προβληματισμούς σου, πάντως, αξίζει ίσως μία προσπάθεια να ασχοληθείς με το αντικείμενο πριν φύγεις. Υπάρχουμε αρκετοί που προσπαθούμε (αν και υπάρχουν δυστυχώς και άλλοι που δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν τον γραμματέα και δεν εναντιώνονται καθόλου σε αυτό).

Αν είσαι υπό τον Άρειο Πάγο, νομίζω με το ΟΣΔΔΥ-ΠΠ σιγά-σιγά έχουν αρχίσει να κινούνται πράγματα. Αν είσαι σε Διοικητικό, επίσης προχωράνε αλλαγές. Θέλω να πω ότι διαφαίνονται αλλαγές στον ορίζοντα μέσα στα επόμενα χρόνια. Το βασικό είναι ως τότε να διεκδικούμε το αντικείμενό μας και να μην δεχόμαστε ανεμπόδιστα να μας κάνουν γραμματείς (για παράδειγμα, πολλοί κάνουν τον γραμματέα χωρίς καν Πράξη, επομένως επισήμως δεν φαίνεται πουθενά).

Τώρα, αν για τους δικούς σου λόγους θέλεις απλά να φύγεις και να πας κάπου αλλού, νομίζω ότι απλά δηλώνεις παραίτηση, δεν αργεί πολύ. Επίσης, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία, αλλά γενικά όσο συνεχίζεις να δουλεύεις ισχύει το όριο της 5ετίας για συμμετοχή σε νέο ΑΣΕΠ. Αν παραιτηθείς νομίζω από την άλλη μέρα μπορείς να κάνεις χαρτιά κανονικά.

Εύχομαι το καλύτερο για σένα. (Προσωπικά βέβαια λυπάμαι να χάνω συναδέλφους Πληροφορικής - δεν είμαστε και πολλοί!)

Καλησπέρα, είμαι υπό τον Άρειο Πάγο και όντως με το ΟΣΔΔΥ-ΠΠ κάτι κινείται, όπως και με ψηφιακές υπογραφές, emails.
Η αλήθεια είναι πως είμαι αρκετά απογοητευμένος, πιστέυω πως οι περισσότεροι που μπήκαμε με αυτήν την προκύρηξη έχουμε τις γνώσεις και την εμπειρία για να βοηθήσουμε ουσιαστικά τις υπηρεσίες μας, αλλά δεν μας δίνεται η δυνατότητα.

Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι όντως αξίζει η προσπάθεια για να αλλάξουμε τα πράγματα.
Τι να πω, καταλήγω στο ότι δεν πρέπει να προβώ σε μια βιαστική κίνηση παραίτησης προς το παρόν, ελπίζοντας πως τα πράγματα θα πάνε καλύτερα.

gery
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό gery » Πέμ Ιουν 11, 2020 2:59 pm

Καλημέρα, επειδή και εγώ έχω κάποια σχέση με την πληροφορική , νομίζω πως πρέπει
απλά να συντονιστείτε εσείς της πληροφορικής και να μιλήσετε μαζί με μια φωνή...
Μόνος του ο καθένας λίγα μπορεί να κάνει...
Πιστεύω αλλάζουν τα πράγματα καθώς μας παρασύρει το τσουνάμι της εισόδου στην ψηφιακή εποχή...

Αλλά μια διόρθωση σε αυτά που έγραψε ο άλλος συνάδελφος παραπάνω...
Δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για πέντε χρόνια από τότε που ορκίστηκες...ανεξάρτητα αν
παραιτηθείς ή όχι. Αυτή είναι και η διαφορά με τους ιδαχ που δεν έχουν τέτοιο κώλυμα...
άλλη μια παράξενη διάταξη...

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Πέμ Ιουν 11, 2020 8:54 pm

Καλησπέρα,
αν είσαι συνειδητοποιημένος ότι προτιμάς το δημόσιο τομέα εν γένει, θα πρέπει να παραμείνεις. Τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν πιο σύντομα απ' ό,τι περιμένεις, οι νέες τεχνολογίες είναι στο επίκεντρο του ψηφιακού μετασχηματισμού του κράτους, μπορείς να αιτηθείς κάποια αλλαγή τοποθέτησης σε πιο συναφή καθήκοντα, ενώ μετά τη μονιμοποίηση θα μπορείς να διεκδικήσεις και μετατάξεις ή αποσπάσεις σε άλλες υπηρεσίες. Οι υπάλληλοι με εξειδίκευση στην πληροφορική έχουν μεγάλη ζήτηση στις υπηρεσίες.

Chrisbab
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Chrisbab » Παρ Ιουν 12, 2020 11:46 pm

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, ήταν σημαντικές για εμένα.
Ελπίζω στο τέλος να πάρω την σωστή απόφαση.

gery
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό gery » Σάβ Ιουν 13, 2020 6:27 pm

gery έγραψε:Καλημέρα, επειδή και εγώ έχω κάποια σχέση με την πληροφορική , νομίζω πως πρέπει
απλά να συντονιστείτε εσείς της πληροφορικής και να μιλήσετε μαζί με μια φωνή...
Μόνος του ο καθένας λίγα μπορεί να κάνει...
Πιστεύω αλλάζουν τα πράγματα καθώς μας παρασύρει το τσουνάμι της εισόδου στην ψηφιακή εποχή...

Αλλά μια διόρθωση σε αυτά που έγραψε ο άλλος συνάδελφος παραπάνω...
Δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για πέντε χρόνια από τότε που ορκίστηκες...ανεξάρτητα αν
παραιτηθείς ή όχι. Αυτή είναι και η διαφορά με τους ιδαχ που δεν έχουν τέτοιο κώλυμα...
άλλη μια παράξενη διάταξη...

Καλησπέρα, να διορθώσω το λάθος μου. Διάβασα τη σχετική εγκύκλιο του υπουργείου εσωτερικών
ΔΙΔΑΔ/Φ.20.26/993/18448
με ημερομηνία 15 Μαίου 2019
με ΘΕΜΑ: «Αυτοδίκαιη παραίτηση υπαλλήλου από την πρώτη θέση σε περίπτωση
αποδοχής διορισμού σε δεύτερη θέση »

Εκεί πέρα αναφέρεται ρητά το εξής :
Επιπλέον, υπενθυμίζεται ότι με τη διάταξη της παρ.17 του άρ.18 του ν.2190/1994, όπως ισχύει, ορίζεται ότι «17.Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. α` και β` βαθμίδας, που διορίστηκαν με τις διατάξεις του νόμου αυτού, δεν έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων των φορέων του άρθρου 14 παρ. 1 , με τις διατάξεις του ίδιου νόμου, πριν παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους». Διευκρινίζεται, ωστόσο, ότι ο εν λόγω περιορισμός δεν υφίσταται εφόσον η αποδοχή της δεύτερης θέσης αφορά σε διορισμό που γίνεται κατόπιν αίτησης που υποβλήθηκε σε διαδικασία πρόσληψης προ της κατάρτισης της υπαλληλικής σχέσης με την πρώτη Υπηρεσία διορισμού, ενώ σε κάθε περίπτωση δεν υφίσταται κώλυμα συμμετοχής εφόσον, κατά την ημερομηνία λήξης υποβολής αιτήσεων για τη δεύτερη θέση, έχει λυθεί η υπαλληλική του σχέση με την πρώτη Υπηρεσία διορισμού.

Πράγματι , εφόσον κάποιος παραιτηθεί παύει να είναι δημόσιος υπάλληλος και μπορεί να κάνει αίτηση πρόσληψης σε κάποια θέση.
Η πενταετία αφορά εν ενεργεία υπαλλήλους.

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες