Φιλόλογος σε θέση Πε διοικητικού

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
pekathi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Φιλόλογος σε θέση Πε διοικητικού

Δημοσίευσηαπό pekathi » Πέμ Μάιος 28, 2020 11:28 am

Καλημέρα

Σπούδασα ελληνική φιλολογία και έχω κάνει μεταπτυχιακό στη δημόσια διοίκηση. Δυστυχώς δεν έχω ελπίδες να διοριστώ ως εκπαιδευτικός, οπότε στοχεύω σε θέσεις Πε ή Τε διοικητικού. Γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να μπω σε θέση διοικητικού υπαλλήλου παρά το γεγονός ότι το πτυχίο μου είναι φιλολογίας? Επιπλέον θέλω να ξεκινήσω ένα δεύτερο μεταπτυχιακό και κατευθύνομαι σε κάποιο με περιεχόμενο την διακυβέρνηση και την ευρωπαϊκή ολοκλήρωση. Έχετε κάποια γνώμη ως προς αυτό? Αποτελεί ένα πεδίο που ζητείται στις προκηρύξεις? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την πολύτιμη βοήθεια όλων.

marianna89
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Φιλόλογος σε θέση Πε διοικητικού

Δημοσίευσηαπό marianna89 » Πέμ Μάιος 28, 2020 9:51 pm

Καλησπέρα pekathi. Κι εγώ έχω σπουδάσει Φιλολογία και έχω μεταπτυχιακό στην Επικοινωνία.
Οι περισσότερες προκηρύξεις του ΑΣΕΠ για ΠΕ Διοικητικού δεν περιλαμβάνουν το Πτυχίο Φιλολογίας.
Εκτός κι αν είναι θέση ΠΕ Διοικητικού που ζητούν όλα τα Πτυχία. Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω είναι πολύ δύσκολο να διοριστείς μέσω ΑΣΕΠ. Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος.

pekathi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Φιλόλογος σε θέση Πε διοικητικού

Δημοσίευσηαπό pekathi » Παρ Μάιος 29, 2020 9:15 am

Καλημέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση. Όσον αφορά την προκήρυξη των εκπαιδευτικών νομίζω πως γίνονται δεκτά όλα τα μεταπτυχιακά. Μήπως γνωρίζεις?

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης