ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
sanmartean84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ

Δημοσίευσηαπό sanmartean84 » Τρί Μάιος 26, 2020 9:02 pm

Καλησπέρα, και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στο site.

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν, να με διαφωτίσετε σε μια απορία σχετικά με τις προκηρύξεις ΑΣΕΠ. Είμαι πτυχιούχος του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών Ελληνικού Πανεπιστημίου. Το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι το εξής:
Σε περίπτωση που αποκτήσω ένα δεύτερο πτυχίο από Πανεπιστήμιο του εξωτερικού που έχει παράρτημα στην Ελλάδα με το τίτλο του πτυχίου να είναι Bachelor in Economic Sciences, θα μπορώ να τον χρησιμοποιήσω στον ΑΣΕΠ ως δεύτερο πτυχίο? Ή επειδή θα έχει την ίδια ονομασία δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως δεύτερος τίτλος σπουδών. Δεν αναφέρω το όνομα του Πανεπιστημίου για να μην κάνω διαφήμιση. Ο λόγος όμως που με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο είναι πως είναι εξ’ αποστάσεως με χαμηλά δίδακτρα. Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος με διαφώτιζε στο συγκεκριμένο θέμα.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Τρί Μάιος 26, 2020 11:41 pm

sanmartean84 έγραψε:Καλησπέρα, και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στο site.

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν, να με διαφωτίσετε σε μια απορία σχετικά με τις προκηρύξεις ΑΣΕΠ. Είμαι πτυχιούχος του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών Ελληνικού Πανεπιστημίου. Το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι το εξής:
Σε περίπτωση που αποκτήσω ένα δεύτερο πτυχίο από Πανεπιστήμιο του εξωτερικού που έχει παράρτημα στην Ελλάδα με το τίτλο του πτυχίου να είναι Bachelor in Economic Sciences, θα μπορώ να τον χρησιμοποιήσω στον ΑΣΕΠ ως δεύτερο πτυχίο? Ή επειδή θα έχει την ίδια ονομασία δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως δεύτερος τίτλος σπουδών. Δεν αναφέρω το όνομα του Πανεπιστημίου για να μην κάνω διαφήμιση. Ο λόγος όμως που με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο είναι πως είναι εξ’ αποστάσεως με χαμηλά δίδακτρα. Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος με διαφώτιζε στο συγκεκριμένο θέμα.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα sanmartean84!

Για να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε πτυχίο ξένου πανεπιστημίου στο Δημόσιο, όπως πχ στις προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ (είτε ως κύριο τίτλο σπουδών είτε ως δεύτερο), πρέπει απαραιτήτως να είναι αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ και μαζί με το πτυχίο να καταθέσεις και την αντίστοιχη πράξη αναγνώρισης του ΔΟΑΤΑΠ περί ισοτιμίας ή ισοτιμίας και αντιστοιχίας. Για να στο αναγνωρίσει όμως ο ΔΟΑΤΑΠ θα πρέπει να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις. Άρα από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο πτυχίο στο Δημόσιο, θα σε συμβούλευα πριν το ξεκινήσεις να ψάξεις πολύ καλά όλες τις πληροφορίες στο site του ΔΟΑΤΑΠ ή, αν μπορείς, να πας και από εκεί αυτοπροσώπως να τους ρωτήσεις και αφού βεβαιωθείς ότι το συγκεκριμένο πτυχίο πληροί τις προϋποθέσεις αναγνώρισης, τότε να το ξεκινήσεις. Γιατί σε περίπτωση που δεν αναγνωρίζεται, τότε θα πρέπει είτε να ψάξεις για κάποιο άλλο πανεπιστήμιο του οποίου το πτυχίο θα μπορέσει να στο αναγνωρίσει ο ΔΟΑΤΑΠ είτε να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι ναι μεν θα κάνεις το συγκεκριμένο πτυχίο που έχεις ήδη βρει και μας αναφέρεις εδώ στο forum αλλά θα ξέρεις ότι θα μπορείς να το χρησιμοποιείς μόνο στον ιδιωτικό τομέα.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή συνέχεια!

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης