ΣΥΝΑΦΕΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΤΙΤΛΩΝ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
vagamad
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2020 5:32 pm

ΣΥΝΑΦΕΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΤΙΤΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό vagamad » Τρί Μάιος 26, 2020 8:33 am

Καλημέρα, επικοινώνησα και με τον ΑΣΕΠ αλλά άκρη δεν έβγαλα. Είμαι απόφοιτος κοινωνιολογίας και επειδή είμαι στο ψάξιμο για μεταπτυχιακό θα ήθελα να μάθω εάν οι παρακάτω τίτλοι θα θεωρούνται συναφείς με το γνωστικό αντικείμενο θέσεων που αφορούν κλάδους ΠΕ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΩΝ και ΠΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ. Ο ΑΣΕΠ ουσιαστικά μου είπε πως αυτό το κρίνει κάθε φορά εκ νέου επιτροπή σε κάθε προκήρυξη. Σαφώς δεν μιλάω για τις εξαιρέσεις, τύπου η θέση να ζητάει κάποιο ιδιαίτερο μεταπτυχιακό ως προαπαιτούμενο, αλλά για τον κανόνα. Δηλαδή 8 στις 10 στους παραπάνω κλάδους να γίνεται αποδεκτό ως συναφές. Διάβασα σε φορουμς πως όταν το μεταπτυχιακό είναι συναφές με το προπτυχιακό τότε συνήθως το δέχονται ως συναφές και με την θέση. Παρόλα αυτά δεν ξέρω εάν ισχύει όντως κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό; Έχω ήδη ένα μεταπτυχιακό το οποίο δεν έχει καμία σχέση με τις προπτυχιακές σπουδές μου και δεν θα ήθελα να αφιερώσω χρόνο και χρήμα για ένα δεύτερο μη συναφές τίτλο. Τα μεταπτυχιακά που βρήκα είναι:
Α) ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΧΗ (τμήμα κοινωνιολογίας, παν. Αιγαίου)
Β) ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗ (διατμηματικό: τμήμα κοινωνιολογίας, παν. Αιγαίου + τμήμα εικαστικών και εφαρμοσμένων τεχνών, παν. Δ. Μακεδονίας)

πιστεύεται θα θεωρηθούν οι συγκεκριμένοι τίτλοι συναφείς με τα ΠΕ Κοινωνιολόγων;

AORISTAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 6:21 pm

Re: ΣΥΝΑΦΕΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΤΙΤΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό AORISTAS » Τρί Φεβ 02, 2021 5:29 pm

Καλησπέρα. Σαφέστατα και είναι συναφή καθώς αποτελούν ΜΠΣ τμήματος Κοινωνιολογίας.

askmast
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Δευ Απρ 08, 2019 4:50 pm

Re: ΣΥΝΑΦΕΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΤΙΤΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό askmast » Παρ Φεβ 05, 2021 1:13 pm

Δεν μπορεί κάνεις με βεβαιότητα να σου πει ότι το ταδε μεταπτυχιακό που θα κάνεις θα το παίρνει το ασεπ πάντα ως συναφές. Όπως σωστά σου είπε το ΑΣΕΠ κάθε φορά, και σε κάθε προκήρυξη θα αξιολογείται από την επιτροπή για το αν είναι συναφές η όχι. Δεν μπορεί να απαντηθεί από πριν, το κρίνει το ΑΣΕΠ όπως λέει και στις προκηρύξεις ανάλογα με το γνωστικό αντικείμενο της θέσης.

AORISTAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 6:21 pm

Re: ΣΥΝΑΦΕΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΤΙΤΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό AORISTAS » Σάβ Φεβ 06, 2021 8:51 am

Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να ζητάνε Κοινωνιολόγο, να έχεις κάνει μεταπτυχιακό στην Κοινωνιολογία και να μην το δεχτούν?


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες