ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΜΕΑ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
elenitsamast
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΜΕΑ

Δημοσίευσηαπό elenitsamast » Τετ Μάιος 06, 2020 11:44 am

Καλημέρα σας,

Ο πατέρας μου είναι με 80% αναπηρία εφόρου ζωής και είναι συνταξιούχος του Δημοσίου. Είχε προσληφθεί το 1981 με το νόμο 963 το έτος 1979 πριν δημιουργηθεί ο ΑΣΕΠ (Νόμος προστασίας αναπήρων για εργασία) και βγήκε στη σύνταξη με 30 έτη εργασία. Έχω δικαίωμα εγώ να κάνω αίτηση σαν έμμεση ΑΜΕΑ? Αν έχω δικαίωμα, τι μπορεί να γράψει ο πατέρας μου στην υπεύθυνη δήλωση?

Σας ευχαριστώ πολύ.

NSSN
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΜΕΑ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τετ Μάιος 06, 2020 12:47 pm

elenitsamast έγραψε:Καλημέρα σας,

Ο πατέρας μου είναι με 80% αναπηρία εφόρου ζωής και είναι συνταξιούχος του Δημοσίου. Είχε προσληφθεί το 1981 με το νόμο 963 το έτος 1979 πριν δημιουργηθεί ο ΑΣΕΠ (Νόμος προστασίας αναπήρων για εργασία) και βγήκε στη σύνταξη με 30 έτη εργασία. Έχω δικαίωμα εγώ να κάνω αίτηση σαν έμμεση ΑΜΕΑ? Αν έχω δικαίωμα, τι μπορεί να γράψει ο πατέρας μου στην υπεύθυνη δήλωση?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Καταρχάς η απόφαση πρέπει να είναι από ΚΕΠΑ και να είναι σε ισχύ ή από Υγειονομική Επιτροπή Στρατού, Ναυτικού κ.λπ.Δεύτερον αν είσαι δικαιούχος δεν κάνει υ.δ. ο πατέρας σου αλλά εσύ και τα λοιπά μέλη της οικογένειας που είναι δικαιούχοι.Καλό θα ήταν να κάτσεις να διαβάσεις όποια προκήρυξη σε ενδιαφέρει τί ακριβώς αναφέρει για τους έμμεσους ΑΜΕΑ.

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Πέμ Μάιος 07, 2020 12:00 am

elenitsamast έγραψε:Καλημέρα σας,

Σας ευχαριστώ πολύ.

Γεια σου και πάλι, elenitsamast.

Για να κάνεις αίτηση στο Δημόσιο είτε σε θέσεις μόνιμου προσωπικού είτε με Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου (ΣΟΧ), πρέπει πρώτα να βγει κάποια προκήρυξη από τον φορέα μέσω ΑΣΕΠ. Δεν μπορείς να κάνεις από μόνη σου αίτηση χωρίς να έχει προκηρυχθεί κάποια θέση, παρόλο που είσαι έμμεσα ΑΜΕΑ. Στην προκήρυξη λοιπόν, θα αναφέρει ΑΝ και ΠΟΣΕΣ από τις προκηρυσσόμενες θέσεις διατίθενται για άτομα που έχουν τέκνο, αδελφό ή σύζυγο, καθώς και τέκνα ατόμων με ποσοστό αναπηρίας 67 % και άνω (αυτή είναι η κατηγορία που σε ενδιαφέρει). Σε αυτήν την περίπτωση, στο ειδικό παράρτημα της προκήρυξης θα αναφέρονται αναλυτικά όλα τα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσεις προκειμένου να σου αναγνωριστεί αυτή η ιδιότητα.

Σε περίπτωση που σύμφωνα με την προκήρυξη ΔΕ διατίθενται ειδικές θέσεις για την κατηγορία σου, τότε ναι μεν μπορείς να συμμετάσχεις στη διαδικασία, αλλά δυστυχώς θα συμμετάσχεις μόνο ως γενική κατηγορία μαζί με όλους τους υπόλοιπους υποψηφίους και δε θα σου αναγνωριστεί καμία ειδική κατηγορία ακόμα και αν προσκομίσεις όλα τα σχετικά δικαιολογητικά. Συνεπώς, εν ολίγοις, πρέπει κάθε φορά να περιμένεις να βγει κάποια προκήρυξη και μετά να κοιτάς πολύ προσεκτικά εάν διατίθενται ή όχι θέσεις για την ειδική κατηγορία των έμμεσα ΑΜΕΑ προκειμένου να καταθέσεις και τα σχετικά δικαιολογητικά.

Τέλος, σε περίπτωση, που διατίθενται θέσεις σε κάποια προκήρυξη για έμμεσα ΑΜΕΑ, τότε συνήθως ζητούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά τα οποία στα αναφέρω ενδεικτικά (αλλά, όπως προείπα, κάθε φορά πρέπει να κοιτάς την προκήρυξη μήπως και κάτι διαφοροποιείται):

α) Πιστοποιητικό από ΚΕ.Π.Α. (Κέντρα Πιστοποίησης Αναπηρίας), σε ισχύ, με το οποίο προσδιορίζεται η πάθηση ή βλάβη και το ποσοστό αναπηρίας.
Επισημαίνεται ότι εκτός του Πιστοποιητικού ΚΕ.Π.Α. γίνονται δεκτά και πιστοποιητικά, σε ισχύ, από τις κάτωθι Υγειονομικές Επιτροπές:
- Ανώτατη Υγειονομική Επιτροπή Στρατού (Α.Σ.Υ.Ε.),
- Ανώτατη Υγειονομική Επιτροπή Ναυτικού (Α.Ν.Υ.Ε.),
- Ανώτατη Υγειονομική Επιτροπή Αεροπορίας (Α.Α.Υ.Ε.),
- Ανώτατη Υγειονομική Επιτροπή της Ελληνικής Αστυνομίας και
- Ανώτατη Υγειονομική Επιτροπή του Πυροσβεστικού Σώματος.

β) Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης του δήμου ή της κοινότητας ή βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης που χορηγείται από τα ΚΕΠ μέσω του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Εθνικού Δημοτολογίου Τεύχος ΑΣΕΠ 5/18.03.2019 ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ TΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ 113 {(ΟΠΣΕΔ)-ΚΥΑ 7228/2014 (Φ.Ε.Κ. 457/Β’/2014)}, από το οποίο θα προκύπτει ο αριθμός των μελών της οικογένειας του ατόμου με αναπηρία από το οποίο ο υποψήφιος αντλεί προστασία.
Στις περιπτώσεις, που το άτομο με αναπηρία από το οποίο ο υποψήφιος αντλεί προστασία είναι έγγαμο, προσκομίζεται πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης της δικής του οικογένειας και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης της πατρικής του οικογένειας, από τα οποία θα προκύπτει ο αριθμός των μελών των εν λόγω οικογενειών.
Εάν ο υποψήφιος είναι διαζευγμένος και είναι γονέας του ατόμου με αναπηρία από το οποίο αντλεί προστασία, προσκομίζει και το διαζευκτήριο ή τη δικαστική απόφαση λύσης του γάμου και εφόσον είναι διαζευγμένος ή σε διάσταση και δηλώνει επιμέλεια ενός ή περισσοτέρων τέκνων, προσκομίζει δικαστική απόφαση από την οποία θα αποδεικνύεται η ανάθεση επιμέλειας των τέκνων.

γ) Υπεύθυνες δηλώσεις του αρ. 8 του ν. 1599/1986 (Α’75) όλων των λοιπών προσώπων, τα οποία αντλούν προστασία από την αναπηρία του ατόμου από το οποίο ο υποψήφιος αντλεί προστασία (γονείς, τέκνα, συζύγους, αδελφούς), με τις οποίες αυτά δηλώνουν: αφενός ότι δεν έχουν ασκήσει το δικαίωμα πρόσληψης, με την ίδια διαδικασία, αφετέρου ότι παραιτούνται της προστασίας, για το παρόν, υπέρ του υποψηφίου. Στην περίπτωση που στα παραπάνω πρόσωπα συμπεριλαμβάνονται:

- Γονείς, τέκνα, σύζυγοι, αδελφοί που θεμελιώνουν δικαίωμα προστασίας από δεύτερο άτομο που πάσχει από νοητική υστέρηση ή αυτισμό με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον πενήντα τοις εκατό (50%) ή το ποσοστό αναπηρίας του είναι εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και άνω εξαιτίας βαριών ψυχικών και σωματικών παθήσεων, τότε τα πρόσωπα αυτά υποβάλουν υπεύθυνες δηλώσεις του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (Α’ 75) στις οποίες δηλώνουν αφενός ότι δεν έχουν ασκήσει το δικαίωμα πρόσληψης, με την ίδια διαδικασία, αφετέρου ότι παραιτούνται της προστασίας που αντλούν από την αναπηρία του ατόμου από το οποίο ο υποψήφιος αντλεί προστασία, για το παρόν, υπέρ του αιτούντος, αλλά ότι προτίθενται να ασκήσουν το δικαίωμά τους για πρόσληψη σε θέση εργασίας, για το δεύτερο άτομο από το οποίο αντλούν προστασία από την αναπηρία του.

Στην περίπτωση αδυναμίας προσκόμισης υπεύθυνης δήλωσης του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (Α’ 75) συμπληρωμένης και υπογεγραμμένης από κάποια από τα προαναφερόμενα, πρόσωπα, ο υποψήφιος συμπληρώνει και υποβάλλει ο ίδιος υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (Α’ 75) στην οποία αφενός μεν δηλώνεται ο λόγος του κωλύματος (όπως π.χ. άγνωστη διαμονή, νοητική υστέρηση, κινητικά προβλήματα, κάτοικος αλλοδαπής), αφετέρου δε βεβαιώνεται από τον υποψήφιο ότι δεν υπήρξε άσκηση του δικαιώματος της υποχρεωτικής πρόσληψης σε θέση εργασίας του κωλυόμενου να υπογράψει.

δ) Υπεύθυνη δήλωση του υποψηφίου για διορισμό ότι δεν διορίστηκε βάσει των διατάξεων αυτών άλλος δικαιούχος και ότι έχουν προσκομιστεί οι δηλώσεις παραίτησης από το δικαίωμα για διορισμό όλων των λοιπών δικαιούχων.

elenitsamast
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό elenitsamast » Πέμ Μάιος 07, 2020 9:46 am

Καλημέρα,

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Αυτά τα βρήκα και τα διάβασα κι εγώ.

Αυτό που δεν μου λένε ούτε στον ΑΣΕΠ είναι αν εγώ δικαιούμαι την θέση για έμμεσος ΑΜΕΑ ενώ ο πατέρας μου έκανε χρήση ενός παρόμοιου νόμου που μπήκε το 1981 με το νόμο 963 το έτος 1979 πριν δημιουργηθεί ο ΑΣΕΠ.

Ευχαριστώ.

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Πέμ Μάιος 07, 2020 5:16 pm

elenitsamast έγραψε:Καλημέρα,

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Αυτά τα βρήκα και τα διάβασα κι εγώ.

Αυτό που δεν μου λένε ούτε στον ΑΣΕΠ είναι αν εγώ δικαιούμαι την θέση για έμμεσος ΑΜΕΑ ενώ ο πατέρας μου έκανε χρήση ενός παρόμοιου νόμου που μπήκε το 1981 με το νόμο 963 το έτος 1979 πριν δημιουργηθεί ο ΑΣΕΠ.

Ευχαριστώ.

Δε γνωρίζω να σου απαντήσω σίγουρα αλλά δε βρίσκω λόγο να υπάρχει πρόβλημα με το να χρησιμοποιήσεις την ιδιότητά σου ως έμμεσα ΑΜΕΑ. Απ' ό,τι γνωρίζω αν ένα άτομο έχει το ίδιο αναπηρία και μπει στο Δημόσιο χρησιμοποιώντας την ιδιότητά του ως ΑΜΕΑ με αναπηρία 50% και άνω, δε νομίζω να απαγορεύεται μετά σε συγγενείς πρώτου βαθμού να διοριστούν ως έμμεσα ΑΜΕΑ με την αναπηρία του πρώτου (αρκεί η αναπηρία του να ξεπερνά το 67%). Επί της ουσίας είναι σε τελείως διαφορετικές ειδικές κατηγορίες, καθώς το ίδιο το άτομο με αναπηρία ανήκει στην ειδική κατηγορία ατόμων με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον 50%, ενώ οι συγγενείς α' βαθμού αυτού του ατόμου ανήκουν στην ειδική κατηγορία ατόμων που έχουν τέκνο, αδελφό ή σύζυγο, καθώς και των τέκνων ατόμων με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω. Αυτό που απαγορεύεται είναι να μπουν δύο ή περισσότεροι συγγενείς α' βαθμού ως έμμεσα ΑΜΕΑ χρησιμοποιώντας την αναπηρία του ίδιου ατόμου. Γι' αυτό και ζητούν όλες αυτές τις υπεύθυνες δηλώσεις όπου όλοι οι υπόλοιποι συγγενείς α' βαθμού δηλώνουν πως παραιτούνται του δικαιώματος τους ως έμμεσα ΑΜΕΑ του συγκεκριμένου ατόμου για χάριν του/της υποψηφίου/ας προς διορισμό.

Άρα από τη στιγμή που ο πατέρας σου έχει ο ίδιος 80% αναπηρία, εσύ μπορείς κανονικά να χρησιμοποιήσεις την ιδιότητά σου ως έμμεσα ΑΜΕΑ λόγω του πατέρα σου, ακόμα και αν ο ίδιος είχε διοριστεί παλιότερα στο Δημόσιο.

elenitsamast
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό elenitsamast » Παρ Μάιος 08, 2020 10:10 am

Καλημέρα,

Ευχαριστώ πάρα πολύ..!!Πολύ χρήσιμες πληροφορίες..

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες